Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Tląca się nadzieja

Tląca się nadzieja

2022-03-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Wojna na Ukrainie trwa bezustannie, a sytuacja pozostaje krytyczna. Mimo to w ostatnich dniach na rynkach finansowych nastąpiło ożywienie. Ceny ropy naftowej znacznie spadły, a waluty krajów Europy Wschodniej, które szczególnie ucierpiały, zdołały nieco odreagować. Odreagowanie wynika po części z nadziei, że rozmowy między rosyjskimi i ukraińskimi negocjatorami mogą mimo wszystko doprowadzić do rychłego i pokojowego rozwiązania. Mimo, że wczorajsze negocjacje zostały przerwane, mają być dziś wznowione.
Indie z planem zakupu rosyjskiej ropy naftowej

Indie z planem zakupu rosyjskiej ropy naftowej

2022-03-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej pozostają pod presją podaży, wynikającej z nieśmiałego powrotu nastawienia risk-on na globalne rynki finansowe, nadziei na pozytywne wyniki rozmów na linii Ukraina-Rosja, siły amerykańskiego dolara, jak również obaw dotyczących popytu na ropę za sprawą wyraźnego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w Chinach. Powyższe czynniki sprawiły, że dzisiaj rano cena ropy naftowej znajduje się już na najniższych poziomach od 1 marca, czyli od dwóch tygodni. W przypadku ropy naftowej Brent, obserwujemy zejście notowań do okolic 100 USD za baryłkę, natomiast ropa WTI spadła już do poziomów dwucyfrowych i wycen poniżej 97 USD za baryłkę.

Spadek inflacji przejściowy

Spadek inflacji przejściowy

2022-03-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Ponieważ rynki szybko nudzą się różnymi wątkami, agresja wobec Ukrainy – choć nadal niemniej tragiczna w wymiarze ludzkim, przyciąga stopniowo mniejsze zainteresowanie inwestorów na świecie. Uwaga wraca z kolei w kierunku tematu, który rozbrzmiewał wcześniej – problemu inflacji i podwyżek stóp procentowych. Od tygodnia na rynkach panuje pewna nadzieja na deeskalację konfliktu na Ukrainie. Widać to w notowaniach europejskich indeksów akcji (odrobiły one największe spadki), ropy naftowej (choć spadek cen to splot kilku czynników) oraz złota (gdzie swoją rolę także odgrywa wzrost rentowności długu).
Rynki chcą wierzyć w pokój

Rynki chcą wierzyć w pokój

2022-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Temat wojny przejawia się na rynku finansowym już od kilku tygodni. Rynki mają tendencję do koncentrowania się na jednym głównym wydarzeniu, którym obecnie jest wojna na Ukrainie. Obecna sytuacja wygląda jednak tak, jakby wojna była już ‘w cenach’, eskalacja konfliktu nie powoduje kolejnej lawiny spadków, a inwestorzy w zasadzie wszędzie szukają nadziei na odreagowanie. Dziś obserwujemy jednak wyraźne ożywienie mimo napływu niepokojących informacji z Ukrainy.
Lockdown w Chinach, rynki czekają na FED

Lockdown w Chinach, rynki czekają na FED

2022-03-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi mieszane wskazania dla dolara na głównym rynku. Słabo zachowują się waluty Antypodów, ale w grupie tej można znaleźć też jena i franka, czyli tradycyjne bezpieczne przystanie. Nie mamy, zatem do czynienia z nową falą awersji do ryzyka, a lokalnym problemem. W nocy słabo zachowywały się rynki w Azji po informacjach z Chin o wprowadzeniu tygodniowego lockdownu w najbardziej uprzemysłowionym regionie Shenzen ze względu na wzrost zakażeń COVID-19. Według władz trudna sytuacja jest także w samym Pekinie.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2022-03-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena ropy gatunku Brent oscyluje dzisiaj rano w okolicach 109 USD za baryłkę, z kolei notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w rejonie 105-106 USD za baryłkę. Na rynku ropy (i nie tylko) dzisiaj rano panują nieco lepsze nastroje, związane z oczekiwaniami postępów w rozmowach dyplomatycznych na linii Ukraina-Rosja.
Czy Chiny będą wspierać Rosję?

Czy Chiny będą wspierać Rosję?

2022-03-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach w zasadzie panuje relatywny spokój. W trakcie weekendu mogliśmy usłyszeć informacje na temat tego, że prowadzone są intensywne negocjacje pomiędzy Rosją i Ukrainą, które mogą zmierzać do zawieszenia broni. Jednocześnie spekuluje się sporo o użyciu przez Rosję broni masowego rażenia oraz sam agresor atakuje bazę wojskową oddaloną zaledwie o 20 km od polskiej granicy. Kluczowym jednak aspektem, który może ruszać rynkami jest doniesienie, że Rosja miała poprosić Chiny o wsparcie w postaci sprzętu wojskowego.
Czy można wierzyć Putinowi?

Czy można wierzyć Putinowi?

2022-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Wojna na Ukrainie sprawia, że rynki charakteryzuje wyjątkowa zmienność i podatność na wszelkie docierające informacje. W ten sposób pozytywna lub negatywna wiadomość niesie za sobą błyskawiczne konsekwencje dla wycen papierów wartościowych czy towarów. Po wczorajszych spadkach, które znacznie ograniczyły ostatnie wzrosty, dziś na rynku ponownie wschodzi słońce.
Wyczekiwanie

Wyczekiwanie

2022-03-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Po niezwykle silnym wzroście w środę i jego korekcie w czwartek dziś rano większość europejskich rynków otwierała się na ostrożnych plusach (w okolicach 9:30 DAX +0,59 proc., CAC 40 +0,46 proc.). Kontrakty na amerykańskie indeksy minimalnie spadały dziś rano. WIG-20 był dziś rano najwyżej od tygodnia flirtując z poziomem 2000 pkt.
EBC chce skończyć z dodrukiem

EBC chce skończyć z dodrukiem

2022-03-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Posiedzenie EBC i publikacja inflacji w USA to wydarzenia, które normalnie zdominowałyby rynkowy handel. Teraz oczywiście jest inaczej. Tym niemniej europejskie waluty radzą sobie nieco lepiej. Przed wczorajszym posiedzeniem rynek zakładał, iż obecna sytuacja skłoni Bank do odłożenia w czasie normalizacji polityki pieniężnej. Owszem, rośnie inflacja, ale jednocześnie rośnie ryzyko spowolnienia w Europie, a do tego część rządów jest mocno zadłużona i skup ich długu przez EBC stanowi istotne wsparcie.
Brak pośpiechu w zwiększaniu produkcji ropy naftowej

Brak pośpiechu w zwiększaniu produkcji ropy naftowej

2022-03-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dotarciu notowań ropy naftowej do poziomu 130 USD za baryłkę na początku bieżącego tygodnia, później obserwowaliśmy na tym rynku już spadki. Obecnie cena ropy Brent oscyluje już w okolicach 108-109 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej WTI poruszają się w rejonie 105-106 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to przede wszystkim efekt spekulacji dotyczących wzrostu wydobycia ropy naftowej w krajach będących jej kluczowymi producentami – a wszystko po to, aby zniwelować efekt sankcji narzucanych na Rosję.
Impas w negocjacjach ciąży rynkom

Impas w negocjacjach ciąży rynkom

2022-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Oczy całego świata skierowane były dziś na Turcję, gdzie zorganizowano rozmowy wysokiego szczebla między Rosją oraz Ukrainą. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów nie doszli jednak do żadnego porozumienia, jednocześnie dając sobie furtkę na ewentualny powrót do rozmów w przyszłości. Ukraina nie godzi się na oddanie części terytoriów Rosji i jest gotowa bronić nienaruszalności swoich granic.
I po odreagowaniu?

I po odreagowaniu?

2022-03-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi korektę wyraźnego odreagowania na rynkach, jakie miało miejsce w środę. Dolar zyskuje wobec większości walut, nadal silne pozostają tylko waluty Antypodów (AUD i NZD). To tylko pokazuje jak duża zmienność panuje na rynkach i jak wrażliwe są one na napływające informacje w temacie Ukrainy. Duże nadzieje znów pokłada się w dyplomacji – dzisiaj ma dojść do spotkania szefów MSZ Rosji i Ukrainy w Turcji, która chce odgrywać rolę pośrednika w tych negocjacjach.
Dynamiczne odreagowanie złotego

Dynamiczne odreagowanie złotego

2022-03-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyraźne podbicie eurodolara (do 1,1063 USD) oraz podtrzymanie korekty wzrostowej na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7745 PLN za euro, 4,3174 PLN wobec za dolara amerykańskiego, 4,6537 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,6865 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,807% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu na rynkach przyniosły wyraźną korektę tendencji z ostatnich dni.
Jastrząb Glapiński

Jastrząb Glapiński

2022-03-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Środa na globalnym rynku przyniosła kontynuację wyraźnej poprawy nastrojów. Inwestorzy ewidentnie liczą, że dzisiejsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji może być początkiem zakończenia wojny. Z tego powodu bardzo wyraźnie zyskał złoty, choć pomogła mu nieco konferencja prezesa NBP. Przypomnijmy, że we wtorek RPP podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych, w wyniku czego stopa referencyjna wzrosła do 3,5%.
Czy jest szansa na rozwiązanie dyplomatyczne?

Czy jest szansa na rozwiązanie dyplomatyczne?

2022-03-09 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj mogło dojść do pewnego przełomu w nastrojach rynkowych. Pomimo tego, że Stany Zjednoczone nałożyły embargo na ropę, a Rosja zapowiedziała ban eksportowy na różne towary, rynki przyjęły to z chłodnym spokojem. Dzisiaj od samego początku sesji obserwujemy umiarkowane ożywienie i przyspiesza ono w momencie pojawienia się informacji, że Ukraina jest gotowa do pokojowego rozwiązania. Wciąż jednak należy pozostać czujnym, gdyż w przeszłości gwarancje ze strony Rosji pozostawały jedynie nic nieznaczącym zapisem na kartce.
Mocne otwarcie rynków akcji w Europie

Mocne otwarcie rynków akcji w Europie

2022-03-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Europejskie rynki akcji otworzyły się dziś rano w generalnie w bardzo dobrych nastrojach (po 9: 30 DAX +3,93 proc., CAC 40 +3,82 proc., WIG-20 1,9 proc.). Czyżby rynki zaczęły dyskontować klęskę Rosji w jej wojnie z Ukrainą? Wczoraj główne indeksy w USA zanotowały nieznaczne spadki (S&P 500 -0,72 proc., Nasdaq Composite -0,28 proc.). Dziś rano na giełdach w Azji i Oceanii brak było jakiejś dominującej tendencji (najsilniej – o +2,26 proc. - rósł Sensex w Indiach, największy spadek – o 1,13 proc. – notował chiński Shanghai Composite.
5 złotych wybronione

5 złotych wybronione

2022-03-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Za euro i franka nie trzeba płacić ponad 5 złotych - jeszcze. Wczoraj mieliśmy pierwszy dzień nieco większej odwilży na rynkach walut naszego regionu od początku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Rada podniosła stopy, ale wpływ tego ruchu na rynek walut był nieduży. Zacznijmy od decyzji Rady – podwyżka stóp o 75 punktów (stopa referencyjna wynosić będzie 3,5%) była próbą znalezienia „salomonowego” środka pomiędzy niedawnymi oczekiwaniami na poziomie 50 punktów, a rosnącymi szybko apetytami rynku (na ruch 100 punktowy lub wyższy) wobec szalejących cen surowców i szybkiej deprecjacji złotego.
Amerykańskie sankcje na import ropy naftowej z Rosji

Amerykańskie sankcje na import ropy naftowej z Rosji

2022-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Stało się: zgodnie z zapowiedziami, Stany Zjednoczone wczoraj poinformowały o wprowadzeniu natychmiastowych sankcji na import ropy naftowej oraz innych surowców energetycznych z Rosji. Ruch prezydenta USA, określany przez niego samego jako „cios w machinę wojenną Władimira Putina”, spotkał się w USA z szerokim poparciem, zarówno ze strony polityków, jak i samego społeczeństwa. Decyzja Stanów Zjednoczonych jest oczywiście ważna, ponieważ uderza ona bezpośrednio w kluczową dla Rosji gałąź gospodarki.
Rollercoaster na rynku akcji

Rollercoaster na rynku akcji

2022-03-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła potężną zmienność na rynku akcji. Co prawda przez większą część dnia indeksy giełdowe miały wyraźny problem z określeniem kierunku, jednak po godzinie 18:00, kiedy na rynku pojawiały się doniesienia mówiące o tym, że Ukraina nie będzie nalegać na członkostwo w NATO, inwestorzy rzucili się do kupowania akcji. Wiadomość ta może bowiem skłonić Rosję do zaprzestania agresji.