Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wyraźnie mocniejszy złoty

Wyraźnie mocniejszy złoty

2023-03-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi lekką korektę ostatnich zwyżek – eurodolar cofa się do 1,063 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6727 PLN za euro, 4,3927 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6581 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2642 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,54% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach przyniosły lekkie skorygowanie nastrojów.
Słabsze Wall Street to słabszy WIG

Słabsze Wall Street to słabszy WIG

2023-03-01 Komentarz giełdowy XTB
Byki na polskich parkietach oddały zyski z wcześniejszej części sesji ponieważ słabe otwarcie nowego miesiąca na Wall Street obciążyło nastroje. Wróciły ‘stare bolączki’. Wzrost rentowności obligacji, jastrzębie komentarze Fed i wyższy od oczekiwań odczyt ISM PMI dla przemysłu. Czy kupujący znów zapłacą wysoką cenę za noworoczną sielankę zakupową? Indeks ISM Manufacturing PMI w USA wzrósł w lutym do 47,7 z 47,4 w poprzednim miesiącu, poniżej oczekiwań analityków na poziomie 48,0.

Mocne dane z Chin

Mocne dane z Chin

2023-03-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa i zarazem pierwszy dzień marca przynosi wyraźniejsze osłabienie dolara na szerokim rynku. To wynik poprawy sentymentu po bardzo dobrych danych z Chin, które jak widać są pewnym zaskoczeniem - rynki skupiły się ostatnio na negatywnych aspektach geopolitycznych, tymczasem gospodarka Państwa Środka realizuje scenariusz post-pandemicznego ożywienia.
Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.

Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.

2023-03-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj kierują się w górę, czego przyczyną są przede wszystkim lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług w Chinach – kraju będącym największym importerem ropy naftowej na świecie. Temat ożywienia gospodarczego w Państwie Środka jest wyjątkowo istotny dla wycen surowców w ostatnim czasie, bowiem w obliczu spowalniającej globalnej gospodarki i obaw o popyt na ropę w wielu krajach zachodnich, to właśnie ożywienie gospodarcze w Państwie Środka po rezygnacji z surowych restrykcji pandemicznych jest wymieniane jako czynnik decydujący o ostatecznym globalnym popycie.
Chińskie ożywienie

Chińskie ożywienie

2023-03-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Lutowe wskaźniki PMI dla Chin, które poznaliśmy dziś w nocy, sugerują, że gospodarka azjatycka mocno rozpoczęła rok. Widać znaczne wzrosty w produkcji. Oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu „wzbił” się do poziomu 52,6 pkt. pokonując tym samym oczekiwania rynkowe. To również najwyższy wynik od 2012 roku. Dobre dane to odzwierciedlenie wznowienia aktywności po styczniowym święcie chińskiego Nowego Roku oraz efekty ponownego otwarcia gospodarki po pandemii. Widać normalizację łańcuchów dostaw.
Złoty odzyskuje siłę

Złoty odzyskuje siłę

2023-03-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj o poranku poznaliśmy najnowsze dane dotyczące nastrojów przedsiębiorców w Polsce i zaskakująco okazały się one być lepsze od oczekiwań. Z drugiej strony indeks PMI wciąż wskazuje na dalsze pogorszenie sytuacji i uzasadnia ostatnie rozczarowanie twardymi danymi gospodarczymi dotyczącymi produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej. Na rynkach trwa jednak umiarkowana euforia związana z powrotem wyceny otwierania chińskiej gospodarki.
PKN Orlen bohaterem sesji

PKN Orlen bohaterem sesji

2023-02-28 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym jedną z najistotniejszych informacji była publikacja aktualizacji strategii PKN Orlen. Istotną kwestią, którą możemy z niej wyczytać jest zmiana polityki dywidendowej. Zgodnie z deklaracją spółka zamierza wypłacić dywidendę za rok 2022 w wysokości 5,50 zł na akcję, co stanowi rekordowy wynik w historii spółki. Dla porównania, dywidendy za rok 2021 i 2020 wyniosły 3,50 zł, natomiast za 2019 r. koncern wypłacił dywidendę w wysokości 1,00 zł na akcję.
Konsolidacja na rynku ropy naftowej, Chiny i USA w centrum uwagi

Konsolidacja na rynku ropy naftowej, Chiny i USA w centrum uwagi

2023-02-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po poniedziałkowym spadku notowań ropy naftowej, dzisiaj ceny tego surowca rosną. Ogólnie, na rynku ropy na razie można jednak mówić raczej w kontekście konsolidacji, a obecnie widać wyczekiwanie na ważne dane, które zaczną spływać już od dzisiaj. Wieczorem opublikowane zostaną szacunki Amerykańskiego Instytutu Paliw, dotyczące ubiegłotygodniowej zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Tu założenia są dalekie od optymizmu – inwestorzy oczekują kolejnej zwyżki zapasów ropy naftowej oraz benzyny. W środę swój raport ma zaprezentować Departament Energii.
Inflacja daje o sobie znać...

Inflacja daje o sobie znać...

2023-02-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany nie są duże. Po korekcyjnym poniedziałku, inwestorzy zaczynają się pozycjonować pod ważne publikacje z USA, które mogą ważyć na oczekiwaniach, co do ruchów FED w tym roku. Dzisiaj o godz. 16:00 mamy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board (oczekuje się jego wzrostu w lutym do 108,5 pkt.), jutro ISM dla przemysłu (szacunki 48,0 pkt.), a w piątek dla usług (prognoza 54,5 pkt.).
Nowe ponad 10-letnie maksima rentowności skarbowych 10-latek

Nowe ponad 10-letnie maksima rentowności skarbowych 10-latek

2023-02-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji, które w piątek spadły do najniższych poziomów od miesiąca (S&P 500, Nasdaq Composite) lub 2 miesięcy DJIA, wczoraj lekko odbiły się w górę (S&P 500 +0,31 proc., DJIA +0,22 proc., Nasdaq Composite +0,63 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii brak było dziś dominującej tendencji. Najsilniejszy wzrost- o 1,6 proc. - zanotował filipiński PSEi, natomiast najsłabszy był Hang Seng (-0,79 proc.). W Europie ok. godz. 9:40 DAX spadał o 0,44 proc., a CAC 40 o 0,45 proc.
Stonowany optymizm na początek tygodnia

Stonowany optymizm na początek tygodnia

2023-02-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek na rynkach rozpoczął się w dobrych, a nawet bardzo dobrych nastrojach. Inwestorzy starali się zapomnieć o przykrej niespodziance inflacyjnej z piątku. Jednak dane o inflacji przypomną o sobie w tym tygodniu, częściowo już dziś. Obecny rok rozpoczął się w wyśmienitych nastrojach. Po raczej nieudanym roku 2022 inwestorzy mieli nadzieję na koniec problemu z inflacją i na horyzoncie zaczęli wyceniać powoli powrót luźniejszej polityki pieniężnej. To wspierało ryzykowne aktywa, szkodziło zaś dolarowi.
Wzrosty po ścianie strachu

Wzrosty po ścianie strachu

2023-02-27 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW, a szczególnie na WIG20 panuje dość dość duży optymizm - spośród indeksu skupiającego 20 największych spółek na naszej giełdzie zdecydowana większość odnotowuje dzisiaj wzrosty. Ze spółek na GPW dzisiaj wyróżnił się przede wszystkim Cognor, który zyskuje ponad 8%. Powodem jest poprawa perspektyw dla rynku stali. Firma szacowała zysk netto za 2022 na poziomie 602 mln złotych i zamierza wypłacić 1,23 PLN dywidendy na akcję, jeśli ostateczne wyniki nie miną się z szacunkami.
Rosyjskie cięcie dostaw bez wpływu na ceny ropy naftowej

Rosyjskie cięcie dostaw bez wpływu na ceny ropy naftowej

2023-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W sobotę świat obiegła informacja o wstrzymaniu dostaw ropy naftowej ropociągiem „Przyjaźń”, z Rosji do Polski. Decyzja Rosjan nastąpiła dzień po dostarczeniu pierwszych czołgów Leopard na Ukrainę – i była kolejnym już ruchem odwetowym powiązanym ze wsparciem krajów zachodnich, w tym również Polski, dla tego kraju w trwającej już ponad rok wojnie. Niemniej, ruch ten nie odbił się istotnie na wycenie ropy naftowej na światowym rynku na początku bieżącego tygodnia.
Spokojny początek...

Spokojny początek...

2023-02-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wraz z początkiem nowego tygodnia zmiany na rynkach są niewielkie, inwestorzy zdają się wyczekiwać na nowe impulsy po ostatnich burzliwych wydarzeniach. Ubiegły tydzień pokazał, że Chinom coraz bliżej do Rosji (potwierdził to też szczyt G-20, jaki miał miejsce w weekend), a inflacja może stanowić duże wyzwanie dla FED (wskaźnik PCE Core zmienił w styczniu trend na wzrostowy).
DJIA najniżej od 2 miesięcy

DJIA najniżej od 2 miesięcy

2023-02-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Średnia przemysłowa Dow Jonesa spadła w piątek do najniższego poziomu od 2 miesięcy (-1,02 proc.). S&P 500 (-1,05 proc.) i Nasdaq Composite (-1,69 proc.) znalazły się w piątek na najniższych poziomach od drugiej połowy stycznia. Dziś rano ok. godz. 9:40 ontrakty na S&P 500 na CME odbijały w górę o 0,38 proc. Na rynkach akcji Azji i Oceanii wśród głównych indeksów minimalnie rósł dziś jedynie malezyjski KLCI (+0,06 proc.). Pozostałe główne indeksy spadały (najsilniej – o 2,03 proc. – filipiński PSEi).
Dolar rozpoczyna tydzień od nieznacznej korekty

Dolar rozpoczyna tydzień od nieznacznej korekty

2023-02-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Pierwsza sesja nowego tygodnia handlowego rozpoczyna się spokojnie. Amerykański dolar koryguje nieznacznie zeszłotygodniowe umocnienie, z kolei rynki akcji wystartowały poniedziałkową sesję od wzrostów. Jeśli chodzi o dolara, ten swoje ostatnie umocnienie zawdzięcza Fedowi, który utrzymuje jastrzębie stanowisko. W tym tygodniu inwestorzy skupią się na między innymi na danych ISM z USA. Opublikowane zostaną także wstępne wskaźniki CPI z Europy, czy indeks zaufania konsumentów Conference Board z USA.
Jastrzębie znów krążą nad Wall Street, wyniki Orlenu nie pomogły WIG20

Jastrzębie znów krążą nad Wall Street, wyniki Orlenu nie pomogły WIG20

2023-02-24 Komentarz giełdowy XTB
Początek roku na giełdowych parkietach mijał pod znakiem otwarcia chińskiej gospodarki, taniejącego gazu i zaskakująco mocnej Europy, łagodzenia napięć na linii Pekin - Waszyngton oraz przede wszystkim nadziei na kontynuowanie dezinflacyjnego trendu w oczekiwaniu na pivot Rezerwy Federalnej. Euforia okazuje się być jednak zdecydowanie przedwczesna, a opublikowana dziś wyższa od oczekiwań inflacja PCE w USA ponownie nałożyła spadkową presję na indeksy, której nie oparł się również WIG20. Wall Street znów pospieszyło się z pivotem?
Czekając na styczniowe dane PCE Core...

Czekając na styczniowe dane PCE Core...

2023-02-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj poznaliśmy ostateczne dane nt. PKB w USA za IV kwartał, w tym też PCE Core. Jego wynik to 4,3 proc. k/k przy 4,7 proc. k/k wcześniej, oraz oczekiwanych 3,9 proc. k/k. Presja inflacyjna w USA wygasa, ale nie tak szybko jak oczekiwano. To w połączeniu z zapiskami z posiedzenia FED 1 lutego, które poznaliśmy w środę wieczorem, pozostawia "jastrzębie" akcenty w oczekiwaniach wobec FED, oraz zachowania się dolara. W piątek rano amerykańska waluta lekko zyskuje na szerokim rynku. Dzisiaj w kalendarzu ważną publikacją będą znów dane PCE Core, ale za styczeń.
Dziewiąty z rzędu wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Dziewiąty z rzędu wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-02-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkach na początku bieżącego tygodnia, druga połowa tygodnia na rynku ropy upływa pod znakiem lepszych nastrojów i odbicia cen tego surowca w górę. Ruch ten wpisuje się w sytuację na szerokich rynkach – o ile w pierwszej połowie tygodnia mocno dawały o sobie znać napięcia geopolityczne, a kwestia wojny na Ukrainie wybijała się na pierwszy plan za sprawą wizyty Joe Bidena w Kijowie i później w Polsce – to obecnie obawy się zmniejszyły. Dziś, w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, ruchy inwestorów sugerują brak wiary w to, że Rosja wykona jakiś nieoczekiwany ruch.
Kurs EUR/USD nadal lekko poniżej poziomu 1,06

Kurs EUR/USD nadal lekko poniżej poziomu 1,06

2023-02-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji, odbiły się w wczoraj w górę z najniższych od stycznia poziomów (S&P 500 +0,53 proc., DJIA +0,33 proc., Nasdaq Composite +0,72 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii brak było dominującej tendencji. Najsilniej – o 1,29 proc. - zwyżkował japoński Nikkei 225, zaś największy spadek zanotował Hang Seng (-1,68 proc.). W Europie na początku piątkowej sesji na rynkach akcji przeważały niewielkie wzrosty głównych indeksów (DAX +0,22 proc., CAC 40 +0,57 proc.).