Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dwie decyzje banków centralnych

Dwie decyzje banków centralnych

2022-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowa sesja zapowiada się szczególnie ciekawie. Już dziś poznamy decyzję dwóch banków centralnych - BoE i EBC. O ile rynek nie oczekuje zmiany poziomu stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, tak Bank Anglii ma podnieść dziś stopy o 25 punktów bazowych, z poziomu 0,25% do 0,5%. BoE poda swoją decyzję jako pierwszy - o godzinie 13:00. Jeżeli bank zgodnie z oczekiwaniami podniesie stopy, funt powinien się umocnić, przynajmniej w teorii. Pytanie na ile dzisiejsza podwyżka jest już zdyskontowana w cenach.
Czy jastrzębi Fed jest faktycznie taki pewny?

Czy jastrzębi Fed jest faktycznie taki pewny?

2022-02-02 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynkach może nie zmienia się jak w kalejdoskopie, ale z pewnością obraz makroekonomiczny już tak. Dzisiaj obserwowaliśmy ogromne rozczarowanie danymi z Stanów Zjednoczonych, które jednak są przedsmakiem do kluczowego raportu, który opublikowany zostanie w piątek. Teoretycznie złe dane powinny być dobre dla Wall Street w kontekście możliwego wstrzymania się z większymi ruchami przez Fed. Z drugiej strony rynek jednak nie patrzy na to w taki sposób.

Manchin ucina ambicje Bidena

Manchin ucina ambicje Bidena

2022-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czy umiarkowany senator z Zachodniej Wirginii jest czarną owcą w obozie Demokratów? Konsekwentny opór Joe Manchina może położyć ambitny projekt administracji Joe Bidena, który został szumnie nazwany Build Back Better. Jego założenia wychodziły poza tematy infrastrukturalne, to kompleksowe rozwiązania idące z duchem zmian klimatu, ale i też socjalnego wsparcia dla rodzin, oraz szeregu działań tworzących nowe miejsca pracy.
Początek „roku Tygrysa” wzrostowy na rynkach akcji

Początek „roku Tygrysa” wzrostowy na rynkach akcji

2022-02-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Jeśli ktoś sądzi, że bardzo silne wzrosty obserwowane na amerykańskim rynku akcji w trakcie 2 ostatnich sesji stycznia były tylko „podciąganiem” cen mającym na celu uniknięcia ustanowienia przez Nasdaq Composite nowego 50-letniego rekordu styczniowej słabości (co się udało), to we wtorek mógł się zdziwić, gdy główne indeksy po raz 3-ci z rzędu wzrosły (DJIA +0,78 proc., S&P 500 +0,69 proc., Nasdaq Composite +0,75 proc.).
Złoty odrabia straty

Złoty odrabia straty

2022-02-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Po bardzo nerwowym styczniu początek miesiąca przynosi na rynkach silną odwilż. Choć stoją za nią głównie wyniki amerykańskich spółek, pozytywny klimat udziela się także rynkowi walutowemu. Korzysta na tym złoty. Styczeń przyniósł na Wall Street spadki niewidziane od marca 2020 roku. Ich tematem przewodnim była zmiana nastawienia Fed wobec inflacji i perspektywa zacieśnienia pieniężnego. Nie bez znaczenia było także ryzyko rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.
Oczekiwania przewidywalnej polityki naftowej OPEC+

Oczekiwania przewidywalnej polityki naftowej OPEC+

2022-02-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu pozostają w rejonie tegorocznych maksimów, ale już nie kontynuują wzrostów. Notowania ropy naftowej Brent nadal poruszają się w okolicach 90 USD za baryłkę, zaś ceny ropy WTI przekraczają 88 USD za baryłkę. Dzisiaj na pierwszy plan na rynku ropy z pewnością wysunie się planowane spotkanie przedstawicieli państw OPEC+, dotyczące porozumienia naftowego. Jak co miesiąc, ma zapaść decyzja na temat limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu na kolejny miesiąc – w tym wypadku, na marzec.
Rozładowanie napięcia

Rozładowanie napięcia

2022-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek lutego wygląda nieźle, co stwarza szanse na pewne rozładowanie napięć narosłych w styczniu. Po pierwsze FED - oczekiwania, co do podwyżki stóp o 50 p.b. w marcu wydają się być wygórowane, a decydenci mogą nie być zbyt chętni do tak gwałtownych działań, gdyż te mogłyby doprowadzić do nadmiernego wzrostu oczekiwań, co do kolejnych ruchów w podobnej skali w tym roku.
Niski poziom zapasów wsparciem dla cen ropy naftowej

Niski poziom zapasów wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-02-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia istotnie się nie zmienia. Notowania ropy naftowej Brent nadal poruszają się w okolicach 90 USD za baryłkę, zaś ceny ropy WTI przekraczają 88 USD za baryłkę. Mimo że technicznie wykres cen ropy naftowej sugeruje już przegrzanie rynku i gotowość do korekty spadkowej, to strona popytowa utrzymuje ceny wysoko, wspierana czynnikami politycznymi i fundamentalnymi.
Spekulacje przed posiedzeniem EBC

Spekulacje przed posiedzeniem EBC

2022-02-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś euro reaguje na wyższe odczyty inflacyjne z Francji. Wczoraj swoje wskaźniki pokazała Hiszpania oraz Niemcy. W tych krajach również dynamika wzrostu cen była wyższa od oczekiwań. Juro poznamy wstępne dane na temat cen konsumenckich w całej strefie euro. Jeśli tu zobaczymy wyższy odczyt od prognoz, wówczas rynek jeszcze mocniej zacznie spekulować o możliwej reakcji EBC na najbliższym posiedzeniu.
Nie wszyscy chcą podnosić stopy

Nie wszyscy chcą podnosić stopy

2022-02-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że dolar amerykański zdominował końcówkę stycznia. Było to związane z bardzo jastrzębią postawą ze strony Rezerwy Federalnej. Praktycznie wszędzie na świecie mówi się o ograniczeniu wsparcia ze strony banków centralnych, choć oczywiście mamy wyjątki. Jest to nie tylko Europejski Bank Centralny, który przedstawi swoją decyzję w tym tygodniu, ale również Bank Rezerw Australii, który mówi o braku pośpiechu w podwyżkach stóp procentowych. Rynek widzi to jednak odmiennie.
Odbicie na złotym w oczekiwaniu na RPP

Odbicie na złotym w oczekiwaniu na RPP

2022-02-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dynamiczne odbicie eurodolara, co pośrednio wspiera wyceny waluty EM (w tym złotego). Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5806 PLN za euro, 4,0758 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3988 PLN względem franka szwajcarskiego 5,4797 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,076% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wzrosty na ostatniej sesji w styczniu

Wzrosty na ostatniej sesji w styczniu

2022-01-31 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja rozpoczęła nowy tydzień handlowy, a zarazem jest ona ostatnią w styczniu. Z tego też powodu na rynku akcji możemy obserwować całkiem sporą, jak na poniedziałek zmienność. Pod koniec minionego tygodnia widać było próbę odrabiania strat, i obronę dołków na indeksach z Wall Street, co przełożyło się na pozytywne otwarcie dzisiejszego handlu w Europie. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień powyżej piątkowego zamknięcia, jednak po pierwszej godzinie handlu, rynkowym bykom jakby zabrakło sił i doszło do wyraźnego cofnięcia.
Co jest z tym złotym?

Co jest z tym złotym?

2022-01-31 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek mógł być lepszym dniem dla złotego, ale nie jest. Mimo poprawy sentymentu na globalnych rynkach (piątkowe odbicie na Wall Street), po kilku godzinach dzisiejszego handlu, polska waluta jest najsłabsza w zestawieniach. Co ciekawe rynek zignorował lepsze dane nt. PKB za ubiegły rok, jakie o godz. 10:00 przedstawił Główny Urząd Statystyczny (wzrost o 5,7 proc. r/r). Nie widać też, aby złoty miał jakoś szczególnie czekać na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które zaplanowano na 8 lutego - spodziewana jest podwyżka stóp o 50 p.b., chociaż próbuje się wyceniać ruch o 75 p.b.
Kończy się rok Bawoła

Kończy się rok Bawoła

2022-01-31 Komentarz poranny TMS Brokers
Nasdaq podjął w piątek desperacką próbę uniknięcia ustanowieniu w kończącym się miesiącu historycznego rekordu styczniowej słabości. Z racji tego, że do tej pory najsłabszym styczniem tego indeksu w jego 51-letniej historii był pierwszy miesiąc 2008 roku, czyli roku Wielkiej Recesji i rynkowej paniki, która nastąpiła po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers, pobicie tego rekordu na początku bieżącego roku można by potraktować jako zły omen.
Dolar napiera

Dolar napiera

2022-01-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański nie był tak mocny od połowy 2020 roku. Jest to efekt kilku czynników, choć nie da się ukryć, że inwestorzy przede wszystkim wyceniają perspektywy stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę, że jeszcze nic wielkiego w polityce Fedu się nie wydarzyło, potencjał dolara powinien być jeszcze mocniejszy. Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na pewne statystyki, niedaleka przyszłość tej waluty nie jest taka pewna.
Cztery tygodnie spadków?

Cztery tygodnie spadków?

2022-01-28 Komentarz giełdowy XTB
Za nami prawdopodobnie kolejny tydzień spadków. W przypadku Wall Street może to być czwarty spadkowy tydzień z rzędu, natomiast w Europie w przypadku kluczowych rynków dopiero drugi. Dawno na rynku nie obserwowaliśmy tak negatywnej passy, choć są oczywiście ku temu powody. W ostatnich kilku dniach inwestorzy próbują wyjść z technicznej korekty na kluczowych indeksach choć prawdopodobnie bez skutku.
Ropa naftowa na drodze do szóstego z kolei wzrostowego tygodnia

Ropa naftowa na drodze do szóstego z kolei wzrostowego tygodnia

2022-01-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mocno weszły w 2022 rok. Dopiero kończy się styczeń, a notowania tego surowca od początku roku urosły już o około 15%. Obecnie notowania ropy naftowej są na dobrej drodze do tego, aby zakończyć na plusie już szósty tydzień z kolei. Obecnie notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicy 90 USD za baryłkę. Ten poziom jest pewną psychologiczną i techniczną barierą, więc prawdopodobnie pokaże się tu większa presja podażowa i próby wypracowania przynajmniej krótkiego odreagowania spadkowego.
Król dolar

Król dolar

2022-01-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Przez ostatnich kilka tygodni kurs dolara pozostawał w konsolidacji, a względem części walut wschodzących dolar wręcz tracił i to pomimo zaostrzenia retoryki przez Fed. Jednak coraz mocniejszy przekaz amerykańskiego banku centralnego oraz świetne dane o PKB ostatecznie zdecydowały o jego powrocie na tron. 6,9% - o tyle wzrósł w czwartym kwartale PKB USA. Co prawda w USA używa się innej metodologii raportowania i w ujęciu rok do roku jest to skromniejsze 3,3%, ale amerykańska metodologia ma ten plus, że lepiej pokazuje w którym momencie gospodarka przyspiesza, a w którym zwalnia.
Mechanizm dyskontowania

Mechanizm dyskontowania

2022-01-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
A jednak Powell całkowicie zrzucił wczoraj maskę "gołębia". Możemy mieć podwyżki stóp procentowych nawet na każdym posiedzeniu w tym roku począwszy od marca, a w czerwcu FED zajmie się tematem ograniczania bilansu banku centralnego (QT), który to program mógłby wystartować od lipca. Wszystkie argumenty, jakie wyciągał niedawno Powell zostały utrącone - nawet rynek pracy zachowuje się bardzo dobrze, co zauważył wczoraj sam zainteresowany. Wyścig FED z czasem właśnie się rozpoczyna. Ale czy, aby powinniśmy się go rzeczywiście bać?
Polityka nadal na pierwszym planie na rynku ropy naftowej

Polityka nadal na pierwszym planie na rynku ropy naftowej

2022-01-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień nie przynosi istotnych zmian na rynku ropy naftowej. Nie oznacza to bynajmniej, że jest na nim nudno – wręcz przeciwnie: po tym, jak w poprzednim tygodniu pojawił się istotny wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów, w tym tygodniu także głównym czynnikiem wpływającym na ceny ropy pozostają napięcia geopolityczne. Na razie więc na rynku ropy nadal jest nerwowo – co w praktyce przełożyło się na dotarcie cen tego surowca do okolic 90 USD za baryłkę, czyli do ostatniej istotnej bariery przed poziomami trzycyfrowymi.