Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar mocniejszy po danych dot. PMI

Dolar mocniejszy po danych dot. PMI

2024-01-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek dzisiejszej sesji na rynkach finansowych upływa pod znakiem spokojnej konsolidacji na większości głównych par walutowych. Notowania EUR/USD utrzymują się w okolicach 1,09 przy niewielkiej zmienności – a wszystko za sprawą wyczekiwania na istotne dane, które mają pojawić się po godzinie 14 polskiego czasu. Chodzi oczywiście o decyzję ECB ws. stóp procentowych oraz wstępne dane dot. PKB USA za IV kw. 2023 r.
Duży spadek produkcji i zapasów ropy naftowej w USA

Duży spadek produkcji i zapasów ropy naftowej w USA

2024-01-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Wyższym wycenom tego surowca pomagały m.in. lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI w USA, które rozbudziły nadzieje na solidny popyt na paliwa w tym kraju. Istotnym wsparciem dla notowań ropy naftowej były także dane dotyczące zapasów paliw w USA, opublikowane w cotygodniowym raporcie Departamentu Energii (DoE). W raporcie tym podano, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadły aż o 9,23 mln baryłek do poziomu 420,7 mln baryłek.

Nastroje na rynku wciąż są dobre

Nastroje na rynku wciąż są dobre

2024-01-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj dolar umocnił się a nastroje a giełdach pozostały względnie dobre. Donald Trump wygrał prawybory w New Hampshire i tym samym pokonał była ambasadorkę ONZ – Nikki Haley. To już druga wygrana z rzędu przez byłego prezydenta. Kurs EUR/USD wyznaczył wczoraj nowe lokalne dołki na 1,0820 ale dziś już wrócił w okolice 1,0880. Rentowności amerykańskich obligacji na krótkim końcu spadły a wzrosły na długim. Bank Japonii nie zmienił parametrów swojej polityki monetarnej. Dziś rynek interpretuje wyniki wskaźników PMI dla Europy (rano) oraz USA (popołudniu).
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Amerykański dolar rozdaje karty

Amerykański dolar rozdaje karty

2024-01-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnie dni to zdecydowane umocnienie dolara i choć euro dziś nieznacznie zyskuje do USD, wzrosty są umiarkowane i kontynuowane na niewielkim wolumenie. Dynamika polityki Fed, w porównaniu z EBC jak i ogólna sytuacja makro stanowią mocne wsparcie dla amerykańskiej waluty. Wczoraj obserwowaliśmy również spore osłabienie złotego, choć fundamenty polskiej waluty wyglądają jak dotąd bardzo solidnie (mimo ostatnich, słabszych odczytów makro), czego jak dotąd nie można powiedzieć o euro.
Chiny z nowymi rozwiązaniami stymulacyjnymi

Chiny z nowymi rozwiązaniami stymulacyjnymi

2024-01-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczęła się bardzo żwawo. Inwestorzy reagują na zapowiedzi PBoC w sprawie cięcia rezerw obowiązkowych, które mają za zadanie wzmocnić słabnącą gospodarkę Chin oraz niejednoznaczne dane PMI z Francji oraz Niemiec, które swoim wydźwiękiem nie ułatwiają rozważań dotyczących przyszłych decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Gubernator PBoC ogłosił dzisiaj zamiar redukcji stopy rezerw obowiązkowych (RRR) o 50 punktów bazowych 5 lutego, co wzmocniło optymizm na rynku chińskim po ostatniej fali wyprzedaży.
Słabość dolara na początku środowej sesji

Słabość dolara na początku środowej sesji

2024-01-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek bieżącej sesji na rynkach walutowych przynosi powrót słabości amerykańskiego dolara. Notowania EUR/USD w ostatnich godzinach systematycznie rosną, zbliżając się z powrotem do okolic 1,09. Tym samym, niemal w całości odrobiły one już wczorajszą zniżkę. Także notowania japońskiego jena pozostają silne w relacji do amerykańskiego dolara. Kurs USD/JPY spada dzisiaj już poniżej 148,00 na fali reakcji na wczorajsze komunikaty ze strony Banku Japonii.
Mieszane dane dot. zapasów paliw w USA

Mieszane dane dot. zapasów paliw w USA

2024-01-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po poniedziałkowych zwyżkach cen ropy naftowej, dalszego ciągu na razie nie ma. Od wczoraj cena tego surowca tkwi w konsolidacji w wyczekiwaniu na nowe impulsy. Wśród nich nadal znajdują się głównie kwestie geopolityczne oraz te gospodarcze. Spośród informacji bezpośrednio powiązanych z rynkiem ropy naftowej, z pewnością warto wymienić wczorajszy raport dotyczący zapasów paliw w USA, przygotowany przez Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API).
Niepokoje geopolityczne wsparciem dla cen ropy naftowej

Niepokoje geopolityczne wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-01-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy, mimo początkowej spadkowej presji, ostatecznie zakończyła się na plusie. Ceny ropy naftowej, zarówno gatunku Brent, jak i WTI, wzrosły wczoraj o około 2%, a dzisiaj rano poruszają się wciąż blisko wczorajszych zamknięć. Wsparciem dla cen ropy na początku bieżącego tygodnia okazały się utrzymujące się wciąż na świecie napięcia geopolityczne.
Mozolnie coraz wyżej

Mozolnie coraz wyżej

2024-01-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street dość szybko otrząsnęła się z trudnego początku roku. Rynki stały się bardziej optymistyczne co do kondycji amerykańskiej gospodarki, stawiając na boom sztucznej inteligencji i spoglądając na aktualne wyniki spółek. Indeksy giełdowe ponownie ustalają nowe rekordy wszechczasów. Dow Jones zyskał 0,4 proc., SP500 zamknął dzień wyżej o 0,2 proc. a technologiczny Nasdaq Composite urósł o 0,3 proc. Mocno zyskała ropa naftowa po ataku dronów na rosyjski Novatek. Z kolei Bank Japonii dziś rano utrzymał ultra-łagodne parametry swojej polityki monetarnej ale słowa Uedy podczas konferencji prasowej umacniają jena.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Japonia w centrum uwagi na początku tygodnia

Japonia w centrum uwagi na początku tygodnia

2024-01-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek nowego tygodnia na globalnych rynkach walutowych jest relatywnie spokojny. Nieco więcej zmienności można było obserwować dzisiaj jedynie na wycenie japońskiego jena. Kurs USD/JPY zniżkował bowiem w ostatnich godzinach do rejonu 147,70, tylko po to, aby w późniejszych godzinach powrócić do zwyżek i na nowo przekroczyć poziom 148.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2024-01-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od presji spadkowej. Ceny ropy gatunku Brent spadły do okolic 78 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy naftowej WTI zniżkują do rejonu 73 USD za baryłkę. Mimo utrzymujących się niepokojów geopolitycznych, notowania ropy naftowej wciąż pozostają pod presją obaw związanych ze wzrostem gospodarczym. Te dwa główne czynniki mają obecnie największe przełożenie na notowania ropy naftowej.
Niższe stopy w Polsce dopiero na wakacje?

Niższe stopy w Polsce dopiero na wakacje?

2024-01-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Mocno spadają oczekiwania na cięcia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz w strefie euro. Obecnie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w marcu w USA wynosi już tylko 50%, choć przed świętami było to ponad 85%. Dosyć mocno przesuwają się oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w Polsce. Chociaż wyznacznikiem będzie marcowy raport o inflacji, to jednak niekoniecznie może on pokazać wyraźnie niższą ścieżkę dla inflacji. Co więcej, nawet jeśli inflacja zahaczy o zakres celu w lutym ze względu na potężną bazę z zeszłego roku, to i tak później inflacja odbije i nie będzie uzasadniać potrzeby szybkich obniżek.
Rynek zaczyna spoglądać na przyszłotygodniowe posiedzenie EBC

Rynek zaczyna spoglądać na przyszłotygodniowe posiedzenie EBC

2024-01-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Uwaga rynku zaczyna skupiać się na przyszłotygodniowych posiedzeniach głównych banków centralnych. W przyszłym poznamy decyzję EBC oraz Kanady, w kolejnym przyjdzie czas na Fed. W ostatnich dniach poznaliśmy wiele głosów płynących od przedstawicieli tych instytucji. Decydencie mieli na celu ostudzenie wygórowanych oczekiwań rynku dotyczących obniżek stóp procentowych co w pewnym stopniu się udało. tygodniwoe dane z USA pokazały ponownie siłę rynku pracy. W konsekwencji dolar zyskał na wartości a rentowności amerykańskich obligacji urosły.
Prognozy solidnego popytu wsparciem dla cen ropy naftowej

Prognozy solidnego popytu wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-01-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na wyraźnym plusie – ceny ropy naftowej zwyżkowały o około 1,6-2%, nadrabiając wcześniejsze zniżki i zyskując szansę na zakończenie całego tygodnia wzrostami. Cena ropy dzisiaj co prawda część z tych zwyżek oddaje, ale nastroje na rynku tego surowca ewidentnie poprawiły się po publikacjach kluczowych instytucji z tego rynku.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
 czy dolar pójdzie dalej w górę?

czy dolar pójdzie dalej w górę?

2024-01-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi mieszany obraz na rynku FX, co pokazuje, że rynki czekają na kolejne impulsy. Oczekiwania, co do obniżki stóp przez FED w marcu spadły wczoraj poniżej 60 proc., ale nie doprowadziło to do wyraźniejszego umocnienia dolara. Po tym jak wczoraj poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w grudniu (były lepsze od oczekiwań), dzisiejszy kalendarz makro z USA ma już mniejszą wagę. Po południu uwagę zwrócą odczyty indeksu Philly FED, cotygodniowe bezrobocie, oraz dane o pozwoleniach i rozpoczętych budowach.
EURUSD w kluczowej strefie wsparć

EURUSD w kluczowej strefie wsparć

2024-01-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowa sesja na rynkach finansowych przynosi odreagowanie ostatnich spadków na parze EURUSD, które połączone były ze wzrostami rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz wyprzedażami na rynku akcji. Mimo poprawy nastrojów to zmiana przewidywań dotyczących pierwszych obniżek stóp procentowych odcisnęła swoje piętno na rynkach i może samoistnie stanowić preludium do szerszej zmiany sentymentów giełdowych.
Cena ropy naftowej w górę po optymistycznych prognozach OPEC

Cena ropy naftowej w górę po optymistycznych prognozach OPEC

2024-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nastroje na rynku ropy naftowej poprawiły się – cena tego surowca, po słabym początku tygodnia, od wczoraj delikatnie rośnie. Warto jednak zaznaczyć, że zarówno wcześniejsze przeceny, jak i obecne wzrosty, nie mają dużego zakresu, a ogólnie bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem nerwowej konsolidacji. Optymizm, który pojawił się wśród inwestorów na rynku ropy, wynika z prognoz przedstawionych w miesięcznym raporcie OPEC. Organizacja ta po raz pierwszy odniosła się do sytuacji na rynku ropy w 2025 roku, zakładając, że będzie to rok solidnego popytu na ropę.