Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

2023-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street

Dzień bez Wall Street

2023-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.

Lekkie cofnięcie dolara

Lekkie cofnięcie dolara

2023-09-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta w poniedziałek delikatnie traci, korygując tym samym umocnienie obserwowane w piątek wieczorem. Dolar zyskiwał chociaż dane były mieszane - słabość rynku pracy widoczna była poprzez odbicie stopy bezrobocia do 3,8 proc., choć częściowo była równoważona przez nieco lepsze dane o liczbie nowych etatów (187 tys. w pozarolniczym w sierpniu).
Wielomiesięczne maksima cen ropy naftowej

Wielomiesięczne maksima cen ropy naftowej

2023-09-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczne zwyżki cen tego surowca. Cena ropy WTI dotarła w rezultacie do okolic 86 USD za baryłkę, czyli do poziomów ostatnio widzianych na tym rynku w listopadzie 2022 roku. Z kolei notowania ropy Brent zwyżkowały do rejonu 88,50-86,00 USD za baryłkę – są to okolice lokalnych maksimów ze stycznia br. Dynamiczne zwyżki notowań ropy naftowej wynikają z oczekiwań pogłębienia cięć jej produkcji przez kraje wchodzące w skład rozszerzonego kartelu OPEC+. Arabia Saudyjska najprawdopodobniej przedłuży swoje dodatkowe dobrowolne cięcia wydobycia, wynoszące 1 mln baryłek dziennie.
Raport NFP nie zatrząsł rynkami

Raport NFP nie zatrząsł rynkami

2023-09-04 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dolar osłabił się po danych NFP a następnie znacznie się umocnił po raporcie ISM dla przemysłu. Dane z ryku pracy pokazały schłodzenie, natomiast kolejna publikacja dała dowód, że gospodarka USA jest dość odporna na wysokie stopy procentowe. Kurs EUR/USD zakończył dzień poniżej 1,08 a rentowności obligacji 2-letnich rządu Stanów Zjednoczonych po spadku poniżej 4,8 ponownie zbliżyły się do 4,9 proc. Dow Jones urósł o 0,3 proc., SP500 zyskał 0,2 proc. a Nasdaq Composite zamknął dzień w okolicach otwarcia. Ropa jest najdroższa od wielu miesięcy.
Czy RPP obniży stopy już teraz?

Czy RPP obniży stopy już teraz?

2023-09-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami pierwsze naprawdę emocjonujące posiedzenie RPP od dłuższego czasu. Wrzesień to pierwszy realny termin, kiedy Rada mogłaby obniżyć stopy procentowe. Rynek właśnie takiej decyzji oczekuje, choć nie spodziewałbym się gwałtownej reakcji notowań złotego. Prezes NBP Adam Glapiński od dłuższego czasu sugerował możliwość obniżenia stóp procentowych jeszcze w 2023 roku i z czasem ta narracja przybierała na sile.
Wyraźnie wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej

Wyraźnie wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej

2023-09-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dwóch tygodniach zniżek notowań ropy naftowej, bieżący tydzień przerywa spadkową serię, i to w wielkim stylu. Notowania ropy znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na wyraźnym plusie na skutek obaw związanych z ograniczoną podażą tego surowca. Jednym z istotnych czynników, wpływających pozytywnie na notowania ropy naftowej, był znaczący spadek zapasów paliw w USA, który podkreśla wciąż spory popyt na ropę.
Wyczekiwanie na NFP

Wyczekiwanie na NFP

2023-09-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek rano, ale i zarazem pierwszy dzień nowego miesiąca, na dolarze nie widać konkretnego kierunku. Po tym jak w czwartek amerykańska waluta nieco mocniej odbiła (co jest zastanawiające, gdyż indeksy akcji na Wall Street pozostały wysoko i (na razie?) nie weszły w korektę), dzisiaj inwestorzy nie będą chcieli nadmiernie angażować się przed godz. 14:30.
W oczekiwaniu na NFP

W oczekiwaniu na NFP

2023-09-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj poznaliśmy raport na temat wydatków Amerykanów. Nie wstrząsnął on rynkami. Spowodował, że dolar umiarkowanie zyskał, indeksy na Wall Street zakończyły dzień mieszanie a rentowności amerykańskich 2-letnich obligacji poruszały się w wąskim przedziale wahań. Odczyty okazały się zgodnie z prognozami, dlatego też stonowana reakcja rynku wydaje się być zrozumiała. Dziś uwaga przenosi się ponownie na rynek pracy. Pierwszy piątek miesiąca to oczywiście stały punkt programu – raport NFP.
Obniżka ponad wszystko?

Obniżka ponad wszystko?

2023-09-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Od wczoraj tematem numer jeden w polskim świecie finansowym są rozważania dotyczące tego, czy RPP zdecyduje się na obniżkę podczas wrześniowego posiedzenia, które ma miejsce już w przyszłym tygodniu. Chociaż jasno postawione założenia nie zostały spełnione, to jednak nie da się ukryć, że inflacja wyraźnie i mocno spada, a dodatkowo w rozważania wkradają się również czynniki raczej mniej związane z gospodarką. Czy w takim razie w przyszłym tygodniu będziemy świadkami pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce?
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

2023-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Inflacja w strefie euro też odbija

Inflacja w strefie euro też odbija

2023-08-31 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek i zarazem ostatni dzień sierpnia, nie przynosi konkretnych wskazań na rynku - dolar wypada mieszanie po tym, jak w środę stracił po publikacji słabszych danych ADP z rynku pracy za sierpień i gorszej rewizji danych PKB za II kwartał - po rozczarowaniu danymi o zaufaniu konsumentów, oraz wskaźniku JOLTS, podbiły one oczekiwania, co do tego, że FED wstrzyma się z podwyżką stóp na jesieni. Niemniej jeszcze wczoraj wieczorem amerykańska waluta odrobiła część strat.
Brak większej reakcji polskiego rynku na dzisiejsze dane makroekonomiczne

Brak większej reakcji polskiego rynku na dzisiejsze dane makroekonomiczne

2023-08-31 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Polski rynek finansowy nie reagował dziś rano jakoś przesadnie na informację o dynamice CPI w naszym kraju w sierpniu br. (6-ty spadek z rzędu do 10,1 proc. z 10,8 proc. w lipcu br. i oczekiwaniach na poziomie 10 proc.) i ostateczne dane na temat PKB w II kw. br. (-0,6 proc r/r po rewizji danych za I kw. z 0 proc. r/r do -0,3 proc. r/r i oczekiwaniach na poziomie -0,5 proc.). Kurs złotego był stabilny (EUR/PLN +0,01 proc., USD PLN +0,35 proc. ok. godz. 10:40). Rentowność 10-letnicj obligacji polskiego rządu wróciła powyżej poziomu 5,6 proc. (5,624 proc.).
Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa

Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa

2023-08-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Najbardziej oczekiwany raport makroekonomiczny z Polski jest już za nami. Inflacja CPI wstępnie za sierpień nie spada do poziomu jednocyfrowego. Co więcej wypada na poziomie 10,1% r/r, co oznacza odczyt powyżej konsensusu na 10%. Niespełnione zostały warunki do pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce, ale nie jest wykluczone, że RPP i tak zdecyduje się na taki ruch w kolejną środę, patrząc na dosyć oczywisty trend spadkowy inflacji.
Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-08-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem zwyżek. Wczoraj notowania tego surowca kontynuowały wzrosty, a dziś rano utrzymują się w okolicach wczorajszych maksimów. Cena ropy WTI oscyluje w rejonie 81,60 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent przekraczają 85 USD za baryłkę. Podczas środowej sesji wsparciem dla notowań ropy naftowej okazały się dane Departamentu Energii USA (DoE), dotyczące zapasów paliw w tym kraju.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

2023-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
Popyt na pracę w USA spada

Popyt na pracę w USA spada

2023-08-30 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
W USA ekstremalny niedobór siły roboczej, który obserwowaliśmy głównie w latach 2021 – 2022, pomału przechodzi do historii. Sytuacja na rynku pracy normalizuje się dość szybko. Zostało to potwierdzone wczoraj. Ankieta JOLTS wskazała wyraźny spadek popytu na pracę. Do tej pory dolar nie reagował jakoś wyraźnie na te dane. Tym razem było inaczej. USD osłabł a rentowności amerykańskich obligacji, głównie z krótkiego końca krzywej dochodowości, zdecydowanie spadły. Złe dane okazały się dobre dla Wall Street, co skutkowało wyraźnymi zwyżkami indeksów giełdowych.
Ropa w górę: zapasy i huragan w centrum uwagi

Ropa w górę: zapasy i huragan w centrum uwagi

2023-08-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na sporym plusie. Polepszenie nastrojów na globalnym rynku, słabość amerykańskiego dolara, jak również spadek zapasów ropy naftowej w USA przyczyniły się do wzrostu cen ropy naftowej, zarówno gatunku WTI, jak i Brent, o około 1,30% podczas wtorkowej sesji. Dzisiaj rano zwyżka wyhamowuje. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 81 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent oscyluje w rejonie 85 USD za baryłkę.
Dolar czeka na dane z USA

Dolar czeka na dane z USA

2023-08-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie przyniosła większej zmienności na rynku Forex, co było związane z pustym kalendarzem makro. W najbliższym czasie kluczowe dla dalszego kierunku na dolarze będzie to, jak wypadną dane z rynku pracy w USA. Będzie to miało bowiem przełożenie na oczekiwania co do wrześniowej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych. Po zeszłotygodniowym sympozjum w Jackson Hole oczekiwania co do podwyżki nieznacznie się zwiększyły, jednak to piątkowe dane mogą zdecydować o tym, czy Rezerwa Federalna zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych, czy też nie.
Nieco senne nastroje na rynkach

Nieco senne nastroje na rynkach

2023-08-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne indeksy rynków akcji w Azji i Oceanii w zdecydowanej większości podążały dziś wzrostową ścieżką wyznaczoną w poniedziałek przez Wall Street (Nikkei 225 +1,73 proc.). Ceny kontraktów na amerykańskie indeksy giełdowe notowały dziś rano kosmetyczne zmiany (S&P 500 -0,02 proc.). W Europie lekko zwyżkowały dziś ok. godz. 10:20 niemiecki DAX (+0,34 proc.) i francuski CAC 40 (+0,26 proc.). Na GPW WIG-20 był dziś rano najwyżej od 8 sesji (+0,13 proc. ok. godz. 10:35). Po podaniu dziś rano przez spółkę ML System szacunku 10,6 mln straty netto poniesionej w pierwszym półroczu, kurs akcji spółki spadał o ponad 10 proc. Swój najniższy od ponad roku kurs zaliczyły dziś rano akcje BioMaximy.