Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czy Fed będzie bardziej jastrzębi?

Czy Fed będzie bardziej jastrzębi?

2022-02-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zgodnie z oczekiwaniami, wczorajszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych okazał się kluczową informacją na rynkach finansowych w bieżącym tygodniu. Wynikało to głównie z faktu, że odczyt ten zdołał pobić prognozy, nawet mimo oczekiwań wysokiej inflacji – wyniósł 7,5% rdr przy spodziewanych 7,3% rdr.
To najwyższy poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych od sierpnia 1982 r. i już czwarty z rzędu miesiąc, w którym inflacja przekracza 6% rdr. Na rynkach finansowych tak wysoki odczyt doprowadził przede wszystkim do umocnienia amerykańskiego dolara, które odbiło się echem na wycenach wielu par walutowych.
Wzrost eksportu ropy naftowej z Iranu

Wzrost eksportu ropy naftowej z Iranu

2022-02-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po siedmiu tygodniach zwyżek z rzędu, notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na minusie. Ceny ropy naftowej WTI spadły znów poniżej 90 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent utrzymują się tuż powyżej tej bariery.

Rynek dynamicznie reaguje na dane o inflacji z USA

Rynek dynamicznie reaguje na dane o inflacji z USA

2022-02-10 Komentarz giełdowy XTB
Wydarzeniem dzisiejszej sesji była publikacja danych o inflacji z USA za styczeń. Zarówno w przypadku wskaźnika CPI, jak i bazowego CPI, odnotowane zostały wyższe wartości niż miesiąc wcześniej (przebiły one także oczekiwania analityków). Inflacja CPI wzrosłą do poziomu 7,5%, podczas gdy oczekiwano 7,3%! Warto zauważyć, że jest to najwyższy odczyt od 1982 roku, co powinno wspierać normalizację polityki monetarnej przez Fed.
Złoty wyraźnie mocniejszy po konferencji NBP

Złoty wyraźnie mocniejszy po konferencji NBP

2022-02-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie wyraźnie mocniejszego PLN (po konferencji NBP) oraz brak większych zmian wokół eurodolara (przed dzisiejszym CPI w USA). Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4919 PLN za euro, 3,9309 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2532 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3200 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,917% w przypadku obligacji 10-letnich.
Banki dostały kolejny prezent

Banki dostały kolejny prezent

2022-02-09 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na globalnych rynkach akcyjnych jest naprawdę całkiem dobra w środku drugiego tygodnia lutego. W zasadzie patrząc na najważniejsze główne indeksy na świecie, to możemy zauważyć, że straciły jedynie dwa – w Arabii Saudyjskiej oraz na Sri Lance. Wszędzie indziej wzrosty były naprawdę mocne i w większości przypadków przekraczały przynajmniej 1%. WIG20 miał się dzisiaj nieco słabiej niż reszta, nawet pomimo dużego udziału sektora bankowego, który otrzymał kolejny potężny prezent w postaci zapowiedzi wyższych stóp procentowych.
Korekta spadkowa notowań ropy naftowej

Korekta spadkowa notowań ropy naftowej

2022-02-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wznowione wczoraj negocjacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem sprawiły, że na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej pojawiła się korekta spadkowa. Notowania ropy naftowej WTI w rezultacie zniżkowały już poniżej 90 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent utrzymuje się tuż powyżej tej bariery. Na razie na rynek nie dotarły żadne konkretne informacje na temat samych negocjacji, ale w międzyczasie pojawiły się ciekawe dane ze Stanów Zjednoczonych.
Czy zobaczymy tańszą ropę?

Czy zobaczymy tańszą ropę?

2022-02-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Za nami posiedzenia najważniejszych banków centralnych. Swoje decyzje podejmowały Fed, EBC oraz BoE. Wczoraj przyszedł czas na RPP, która nie rozczarowała i podniosła stopy procentowe o 50 bps, zgodnie z szerokim konsensusem, choć zdarzało się słyszeć głosy za ruchem o 75 bps. Rynki w tym momencie mocniej zaczynają żyć tym co dzieje się na rynku ropy naftowej. Oczywiście cena benzyny na stacjach w Polsce spadła w lutym do poziomu 5,25 – 5,30, ale to nie było pokłosie spadku cen ropy na globalnych rynkach, a jedynie tymczasowej obniżki podatku VAT.
Mocniejszy złoty po decyzji RPP

Mocniejszy złoty po decyzji RPP

2022-02-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszego dnia była decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Rada zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami podniosła stopy o 50 punktów bazowych. Główna stopa procentowa wzrosła do 2,75%, jest to już piąta podwyżka z rzędu (od października RPP podniosła stopę referencyjną z 0,1% do 2,75%). W komunikacie po wczorajszym posiedzeniu można przeczytać, że w dłuższej perspektywie czasu nastąpi obniżenie inflacji, co ma mieć związek z wygaśnięciem części globalnych szoków podbijających dynamikę cen, a także działania NBP - podwyżki stóp procentowych.
Rynki czekają na impuls

Rynki czekają na impuls

2022-02-08 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wtorkowej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Wśród inwestorów panuje niepewność co do dalszego kierunku na głównych indeksach giełdowych, a na rynku brakowało dziś czynników, które mogłyby przełożyć się na podwyższoną zmienność. Indeksy ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel płasko, a kolejne godziny przyniosły zdecydowanie mniejsze ruchy niż te, które obserwowaliśmy pod koniec minionego tygodnia.
Nie ma posiedzeń RPP bez podwyżek stóp procentowych

Nie ma posiedzeń RPP bez podwyżek stóp procentowych

2022-02-08 Komentarz eToro
Inflacja jest tak wysoka, że od października RPP podnosi stopy na każdym comiesięcznym posiedzeniu. Tym razem stopy wzrosły o 0,50 p.p. Podstawowa stopa procentowa wynosi obecnie 2,75 proc. W tym roku na świecie spodziewamy się ponad 250 podwyżek stóp.
Wyczekiwanie na inflację w USA

Wyczekiwanie na inflację w USA

2022-02-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach walutowych przynosi póki co podbicie wartości amerykańskiego dolara w oczekiwaniu na czwartkowe dane dotyczące inflacji w USA, które potencjalnie mogłyby przełożyć się na jeszcze bardziej jastrzębią retorykę Fed. Na razie rynek niewiele zrobił sobie z deklaracji Europejskiego Banku Centralnego, która nie rozjaśniła istotnie sytuacji dotyczącej działań ECB.
Złoty czeka na decyzję Rady

Złoty czeka na decyzję Rady

2022-02-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek na rynkach minął dość sennie. Słabe dane o niemieckiej produkcji za grudzień nie zmieniły istotnie nastrojów – na rynku uwaga teraz skierowana jest na banki centralne. A dziś stopy procentowe zmieniać będzie RPP. We wczorajszym komentarzu argumentowałem, że Rada nie ma wyjścia – musi podnosić stopy procentowe, które – choć już wyższe niż przed pandemią, nadal są bardzo niskie w relacji nie tylko do inflacji, ale do oczekiwanej inflacji na kolejne dwa lata.
Rozmowy USA-Iran istotne dla cen ropy

Rozmowy USA-Iran istotne dla cen ropy

2022-02-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Informacje na temat postępów w negocjacjach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem doprowadził do delikatnej korekty spadkowej na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Obniżka cen nie była jednak ani wyraźna, ani długotrwała – a ceny ropy naftowej, zarówno gatunku Brent, jak i WTI, nadal utrzymują się wyraźnie powyżej poziomu 90 USD za baryłkę. Tematem przewodnim dzisiejszego dnia na rynku ropy naftowej jest wznowienie rozmów przedstawicieli USA i Iranu w Wiedniu.
Całkiem niezły początek tygodnia na europejskim rynku akcji

Całkiem niezły początek tygodnia na europejskim rynku akcji

2022-02-07 Komentarz giełdowy XTB
Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł przecenę na głównych parkietach giełdowych na Starym Kontynencie. Nastroje uległy jednak poprawie i po weekendzie obserwujemy lepszy sentyment. Indeks giełdowy DAX zdołał po raz kolejny wyhamował spadki w strefie 15000 - 15100 pkt, co daje nadzieje na odreagowanie ostatniej przeceny. Dziś niemiecki indeks zdołał zyskać 0,71%, podczas gdy francuski CAC40 dodał 0,83%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,76% wyżej. Pod kreską znalazły się natomiast indeksy z Hiszpanii I Włoch.
Kolejna podwyżka w drodze

Kolejna podwyżka w drodze

2022-02-07 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach wreszcie wielu z nas odetchnęło. Po raz pierwszy od dłuższego czasu mogliśmy zauważyć, że „coś” wreszcie tanieje. Walka z inflacją jest jednak daleka od zakończenia, a to oznacza jedno: jutro Rada podniesie stopy procentowe. Zmiany podatkowe, szczególnie dotyczące paliw, wpłyną na przejściowe obniżenie inflacji. Jednak jej punkt startowy jest tak wysoki, że nadal będzie ona znacznie powyżej celu NBP, a do tego przecież obniżki podatków są jedynie przejściowe – ceny będą musiały wrócić na wyższe poziomy.
Cena ropy naftowej już powyżej 90 USD za baryłkę

Cena ropy naftowej już powyżej 90 USD za baryłkę

2022-02-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej nie składa broni i nadal ma przewagę. Wczoraj na rynku ropy pojawiły się kolejne dynamiczne zwyżki, które doprowadziły do przebicia w górę poziomu 90 USD za baryłkę już nie tylko na wykresie cen ropy Brent, lecz także na wykresie notowań ropy WTI. Jednak tym razem zwyżka nie była podyktowana ani decyzjami OPEC, ani napięciami geopolitycznymi wokół Rosji, lecz… pogodą. Przez Stany Zjednoczone przetoczyły się bowiem burze śnieżne, a fala arktycznego powietrza dotarła aż do Teksasu, gdzie doprowadziła do zaburzeń w produkcji ropy naftowej na największym łupkowym polu naftowym kraju, czyli Permian Basin.
Jastrzębie nadlatują

Jastrzębie nadlatują

2022-02-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Po tym jak w ubiegłym tygodniu jastrzębiego zwrotu dokonała Rezerwa Federalna, kolejne banki centralne dołączają do grona instytucji normalizujących politykę pieniężną oraz tych, które planują podwyższać koszt pieniądza. Czwartek na rynkach finansowych został zdominowany przez decyzje Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego. W trakcie lutowego posiedzenia Bank Anglii podwyższył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, ale rozkład głosów (5:4) wskazuje, że realnym scenariuszem był ruch o 50pb w górę.
Arcyważne dane

Arcyważne dane

2022-02-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Wystarczył tydzień aby sytuacja na rynku dolara zmieniła się o 180 stopni. Zaszkodziły słabe dane, ale z drugiej strony euro dostało nieoczekiwane wsparcie od EBC. Dziś wszystkie oczy zwrócone będą na raport NFP. Wczorajsze posiedzenie EBC można skwitować stwierdzeniem „chcielibyśmy, ale się boimy”. Po latach prowadzania przez Bank zgubnej polityki ujemnych stóp i nieskończonego dodruku coraz większa ilość członków Rady Banku widzi, że inflacja nie odpuszcza tak szybko, jak mieli nadzieję.
Jastrzębi czwartek

Jastrzębi czwartek

2022-02-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w bankach centralnych zaczynają rozumieć, że inflacja może za chwilę wymknąć się spod kontroli i trzeba porzucić wcześniejsze dogmaty. Konieczne jest działanie i to bardziej zdecydowane. Duch zmian dotarł dzisiaj do samego Europejskiego Banku Centralnego (ciekawe co w takiej sytuacji zrobią Japończycy?) - Christine Lagarde przyznała, że ryzyko utrzymywania wysokiej inflacji pozostaje duże, a bank centralny będzie uważnie przyglądał się sytuacji.
OPEC+ nie zaskoczył, ale zapasy ropy naftowej w USA – już tak

OPEC+ nie zaskoczył, ale zapasy ropy naftowej w USA – już tak

2022-02-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach utrzymują się w okolicach tegorocznych – a jednocześnie ponad siedmioletnich – maksimów. Cena ropy WTI nieustannie porusza się w okolicach 88 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent nadal oscylują w rejonie 90 USD za baryłkę. Wczoraj na rynku ropy naftowej mieliśmy do czynienia z zaskakującymi danymi, ale przyszły one z innej strony niż można było przypuszczać.