Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Powiew optymizmu z realizacją zysków
2023-04-03 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja giełdowa upłynęła pod znakiem znacznego optymizmu na akcjach z indeksu WIG20 w pierwszej części dnia oraz realizacją zysków w drugiej. O 9:00 poznaliśmy odczyt PMI dla Polski za marzec, który był nieznacznie powyżej oczekiwań na poziomie 48,3 wobec oczekiwanych 48,2. Istotne dane makroekonomiczne napłynęły z USA o 16, kiedy został opublikowany indeks ISM dla przemysłu, który był znacząco poniżej oczekiwań rynkowych i wyniósł 46,3 wobec oczekiwań na poziomie 47,5, co jednak nie wpłynęło ani na euforyczne otwarcie giełdy w USA, ani na podtrzymanie sentymentu na GPW.
OPEC wsparł dolara?
2023-04-03 Raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przynosi odbicie dolara na szerokim rynku, chociaż jest ono już redukowane. Powód to zaskakująca decyzja kartelu OPEC+, który wbrew oczekiwaniom podjął decyzję o redukcji wydobycia ropy, co doprowadziło dzisiaj rano do wyraźnej zwyżki tego surowca. Dla rynków logika jest następująca - droższa ropa może podbić inflację, a to z kolei wpłynie na opóźnienie potencjalnego pivotu w wielu bankach centralnych. Teoretycznie może wzrosnąć też ryzyko wystąpienia recesji, zamiast tzw. miękkiego lądowania gospodarki. W sytuacji ostatniego wyprzedania dolara względem wielu walut, stwarza to pretekst do jego odbicia.
Ceny ropy naftowej mocno w górę po zaskakującej decyzji OPEC+
2023-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚNa początku bieżącego tygodnia prawdopodobnie najczęściej komentowanym tematem na rynkach finansowych jest nieoczekiwane cięcie produkcji ropy naftowej przez państwa rozszerzonego kartelu OPEC+. Decyzja ta sprawiła, że dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej otworzyła się luką wzrostową na wykresie cen tego surowca i zwyżką o około 5 USD na baryłce. Ceny ropy WTI podskoczyły do okolic 79-81 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do 84-85 USD za baryłkę.
Cena kontraktów na gaz ziemny w USA nadal nurkuje
2023-04-03 Komentarz poranny TMS BrokersW ubiegłym tygodniu cena notowanych na NYMEX-ie kontraktów na gaz ziemny (Henry Hub) atakowała poziom swego minimum z 22 lutego (2,019 USD/mmBtu). W poniedziałek rano to wsparcie zostało dosyć zdecydowanie przełamane po spadku ceny o kolejne ponad 6 proc. do poziomu 2,071 proc. Rozmiary opuszczonej na tym rynku w styczniu br. 1,5-rocznej formacji szczytowej sugerują, że w okolicach połowy br. cena tego surowca energetyczne spadnie do najniższego poziomu od 1995 roku.
OPEC szokuje cięciem produkcji
2023-04-03 Poranny komentarz walutowy XTBMarzec na rynkach zakończył się w bardzo dobrych nastrojach. Pomimo turbulencji w sektorze bankowym USA i Europy inwestorzy widzieli na horyzoncie koniec problemu inflacji i niższe stopy procentowe. Decyzja OPEC komplikuje ten obraz, nawet jeśli nie jest przełomowa. Ceny ropy od wiosny ubiegłego roku bardzo konsekwentnie spadały. Jeszcze na początku czerwca baryłka ropy kosztowała ponad 120 dolarów, zaś w połowie marca tego roku było to niewiele ponad 70 dolarów.
Indeksy otworzyły dezinflacyjnego szampana
2023-03-31 Komentarz giełdowy XTBOd wielu miesięcy na rynku akcji obserwowaliśmy grę 'na spadającą inflację'. Wreszcie, choć w dużej mierze z powodu efektu wysokiej bazy, presja cenowa słabnie. Polityka banków centralnych przynosi efekt. Wall Street pozytywnie zareagowało na dynamiczniejszy niż oczekiwano spadek inflacji PCE, podstawowej miary obserwowanej przez Rezerwę Federalną. Odczyt za oceanem wskazał 5% r/r wobec 5,1% prognoz i 5,4% poprzednio, dynamika miesięczna okazała się zgodna z oczekiwaniami. Bazowa PCE wypadła na poziomie 4,6% choć analitycy spodziewali się jej utrzymania na poziomie 4,7%.
Dzisiaj ważne dane o inflacji
2023-03-31 Raport DM BOŚ z rynku walutPiątek przynosi odbicie dolara na szerokim rynku. Pośród G-10 najgorzej zachowuje się dolar australijski, dalej mamy jena, franka i euro. Zmiany nie są jednak duże i spory wpływ dzisiaj mogą mieć "księgowe przepływy" związane z końcówką miesiąca i kwartału. Niemniej warto będzie zerkać na kalendarz makroekonomiczny ze względu na ważne publikacje dotyczące inflacji. O godz. 11:00 poznamy szacunki dotyczące HICP dla strefy euro w marcu, a o godz. 14:30 dane PCE dla USA za luty.
OPEC+ najprawdopodobniej utrzyma limity produkcji ropy naftowej
2023-03-31 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie. Ceny ropy były beneficjentami mniejszej awersji do ryzyka wśród inwestorów na globalnych rynkach finansowych, głównie uspokojenia nastrojów wokół sektora bankowego. Dzisiaj rano pozytywnym akcentem, nie tylko na rynku ropy, była publikacja odczytu indeksu PMI dla przemysłu Chin wg CFLP. Co prawda był on niższy niż w lutym, ale lepszy od ostrożnych oczekiwań. Dzięki temu, na nowo pojawiło się więcej optymistycznej retoryki związanej z ożywieniem gospodarczym w Chinach, a w związku z tym, także tamtejszym popytem na ropę.
Inflacja w Polsce spowalnia, jednak mniej niż oczekiwano
2023-03-31 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas ostatniej sesji handlowej w tym tygodniu możemy obserwować próbę odzyskania sił przed dolara amerykańskiego, który znalazł się wczoraj pod presją sprzedających. W czwartek kurs EURUSD wzbił się powyżej poziomu 1,09, testując marcowe maksima. Na razie jednak pierwsza próba przebicia się powyżej zakończyła się niepowodzeniem, przez co dziś o poranku obserwujemy nieznaczną korektę. Patrząc z kolei na inne waluty z grona G10, najgorzej radzi sobie dolar australijski, a jen, euro i fran, także są notowane pod kreską względem USD. Zmienność jest jednak niewielka, ponieważ inwestorzy czekają na ważne dane z USA.
Gaz ziemny w USA najtańszy od września 2020
2023-03-31 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersS&P 500 i średnia przemysłowa Dow Jonesa osiągnęły wczoraj swe najwyższe poziomu od ponad 3 tygodni (odpowiednio +0,57 proc. i +0,43 proc.). Nasdaq Composite wzrósł do najwyższego poziomu od połowy lutego (+0,73 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 na CME pozostawała stabilna (0,06 proc. ok. godz. 9:50).
Na rynkach akcji Azji i Oceanii przeważały dziś zwyżki głównych indeksów. Największy - +1,47 proc. - notował indyjski SENSEX 30.
Na rynkach akcji Azji i Oceanii przeważały dziś zwyżki głównych indeksów. Największy - +1,47 proc. - notował indyjski SENSEX 30.
Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców
2023-03-31 Poradnik MyBank.plWybór odpowiedniego konta bankowego dla firmy może przynieść wiele korzyści, takich jak niższe opłaty, wygodne usługi bankowe czy lepszy dostęp do finansowania. W dzisiejszych czasach banki oferują szeroki wachlarz produktów i usług dedykowanych dla przedsiębiorstw. Ten artykuł pomoże Ci dokonać świadomego wyboru, przedstawiając najważniejsze kryteria, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania konta firmowego.
Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie
2023-03-30 Poradnik MyBank.plOszczędzanie pieniędzy może wydawać się trudne, zwłaszcza w dzisiejszym świecie pełnym pokus i wydatków. Jednakże, zastosowanie kilku prostych strategii może pomóc Ci zbudować solidne oszczędności. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć swoje finansowe bezpieczeństwo.
Allegro przewodzi wzrostom. Byki windują WIG20 o 3% w górę
2023-03-30 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja przynosi wzrosty na europejskim i amerykańskim rynku akcji. Ożywienie kupujących dotarło także na polski parkiet. Indeks WIG20 ma za sobą jedną z najlepszych sesji w 2023 roku, wzrósł dziś o 3,14%. Sentyment wsparły niemal 14% wzrosty Allegro, które zaskoczyło wynikami. Bardzo udaną sesję ma za sobą także segment WIG-Banki, który zyskał dziś ponad 2,4%. Pomogły głębokie poziomy wyprzedania z ostatnich tygodni oraz ogólny spadek obaw o kondycję sektora finansowego.
Czy to koniec problemu inflacji w Europie?
2023-03-30 Poranny komentarz walutowy XTBKoniec marca przeżywamy w bardzo optymistycznych nastrojach. Nie tylko wydaje się, że kryzys bankowy został zażegnany, ale również inflacja pokazuje wyraźne spowolnienie. Dane z Hiszpanii napawają ogromnym optymizmem, co również jest widoczne w cząstkowych danych z Niemiec. Z drugiej strony dotyczy to głównej inflacji, gdyż inflacja bazowa pozostaje na wysokim poziomie, co może odbić się jeszcze czkawką europejskim decydentom. Czy jednak spadek głównej inflacji nie jest wystarczającym powodem, aby Europejski Bank Centralny zmniejszył podwyżki?
Ceny ropy naftowej stabilne w obliczu danych z Iraku i USA
2023-03-30 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dynamicznych zwyżkach cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, cena tego surowca wczoraj delikatnie spadła, odreagowując wcześniejszy optymizm. Miało to swoje uzasadnienie, bowiem czynniki, które w największym stopniu wpływały na ruch wzrostowy podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji, powoli ustępują. Chodzi oczywiście o kwestię eksportu ropy naftowej z północnego Iraku, a dokładniej z cieszącego się częściową autonomią regionu Kurdystanu.
Wyraźniejsza dezinflacja w Eurolandzie?
2023-03-30 Raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek nie przynosi wyraźniejszych wskazań na rynku FX - dolar słabnie do części walut, choć ruch jest kosmetyczny (najsilniejsze są waluty Antypodów, jen, oraz funt), oraz zyskuje wobec mniejszego odsetka w którym znajdują się chociażby korony skandynawskie. Stabilne pozostaje euro, chociaż na wykresie EURUSD jesteśmy coraz bliżej linii trendu wzrostowego, która być może zostanie złamana.
Uwaga rynku skupiona ponownie na danych
2023-03-30 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWczoraj na rynek powrócił apetyt na ryzyko. Akcje na całym świecie odbiły. Z amerykańskich indeksów najlepiej radził sobie Nasdaq Composite, który zamknął dzień wyżej o 1,8 proc. W Europie Dax zyskał 1,23 proc. Na FX widać małą zmienność na głównej parze walutowej, która oscyluje wokół poziomu 1,0850. Pokazująca często globalne nastroje rynkowe para AUD/JPY rosła trzeci dzień z rzędu zahaczając o pułap 88,8. Z kolei rentowność amerykańskiego długu pozostała na podobnym poziomie. 2-latki wskazują 4,11.
Powraca wątek Tajwanu?
2023-03-29 Raport DM BOŚ z rynku walutW środę rano dolar odbija na szerokim rynku przerywając spadki obserwowane od początku tygodnia. Zmiany są jednak kosmetyczne, wyjątkiem jest najsłabszy w zestawieniach jen, który traci wobec dolara blisko 0,8 proc. Nie można wytłumaczyć tego jakimś mocniejszym wzrostem rentowności amerykańskich obligacji. W mediach rezonuje dzisiaj wypowiedź nowego wiceprezesa BOJ (Uchida), który zwrócił uwagę, że wzrost rentowności 10-letnich obligacji rządu Japonii do poziomu 2,0 proc. (obecnie wynoszą one 0,30 proc.) mógłby doprowadzić do sytuacji w której "niezrealizowana" strata sięgnęłaby astronomicznej kwoty 50 bln JPY.
Nieoczekiwany spadek zapasów ropy naftowej w USA
2023-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚPierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem wzrostów notowań tego surowca. Cena ropy naftowej WTI w rezultacie oscyluje obecnie w okolicach 73,70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 78,50 USD za baryłkę. Ważną przyczyną zwyżek notowań ropy naftowej jest wstrzymanie dostaw tego surowca z irackiego Kurdystanu do tureckiego portu w Ceyhan. Częściowo autonomiczny rejon Kurdystanu, znajdujący się w północnej części Iraku, posiada spore złoża ropy w okolicach miasta Kirkuk, z których dotychczasowy eksport przez Turcję wynosił około 450 tys. baryłek ropy dziennie.
Wyczekiwanie na nowe sygnały
2023-03-29 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersW trakcie wtorkowej sesji na amerykańskim rynku akcji nie doszło do jakichś znaczących rozstrzygnąć (S&P 500 -0,16 proc., DJIA -0,12 proc., Nasdaq Composite -0,45 proc.). Wykres S&P 500 od początku lutego odbija się po raz kolejny od opadającej linii oporu wyznaczanej przez poziomy szczytów z 2 lutego, 7 lutego, 14 lutego, 6 marca, 22 marca i 27 marca. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 rosła ok. godz. 9:25 o 0,72 proc. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych pod wpływem niepokojących wieści napływających ostatnio z sektora bankowego atakowała w miniony piątek poziom swych minimów z połowy stycznia oraz początku lutego.