
Data dodania: 2024-10-28 (20:01)
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Jak wynik wyborów może wpłynąć na kursy Bitcoina i Ethereum?
Już niedługo okaże się, czy prezydentem Stanów Zjednoczonych zostanie rządzący kadencję wcześniej Donald Trump, czy może amerykanie poprą w większości kandydatkę Joe Bidena - Kamalę Harris. Jedno jest pewne, bez względu na wynik, nadchodzące wybory będą miały ogromny wpływ na ruchy cenowe kryptowalut, a w tym aktualny kurs Ethereum. Wszystko za sprawą tego, że stały się one istotnym tematem obu kampanii. Zobacz więcej w serwisie z wiadomościami o kryptowalutach.
Sukces Donalda Trumpa może prowadzić do znacznego umocnienia ETH
Zdaniem analityków, zwycięstwo Donalda Trumpa może przynieść dla kryptowalut ogromną rewolucję. Kandydat republikanów zapowiedział nawet, że przekształci Stany Zjednoczone w ich światową stolicę. Jednym z jego założeń jest stworzenie bardziej przyjaznego środowiska dla firm działających w tym obszarze, a nawet włączenie kryptowalut do rezerw walutowych.
Już teraz widać, że słowa te mają ogromny wpływ na zachowania inwestorów. Bitcoin wszedł niedawno w okres wysokiej zmienności i wiele wskazuje na to, że pozostanie tak aż do samych wyborów. Zwłaszcza, że oboje kandydatów mają co do kryptowalut jasne stanowisko.
Ze względu na bardzo liberalne podejście i chęć zwiększenia znaczenia systemu DeFi (Decentralized Finance), opartego na publicznych blockchainach, zwycięstwo Trumpa może przynieść spore wzrosty przede wszystkim na Ethereum. Obecnie sytuacja ETH pozostawia inwestorom wiele do życzenia, ale perspektywy są obiecujące. Zwłaszcza biorąc pod uwagę także inne okoliczności rynkowe – pod koniec lipca na CBOE zadebiutowały pierwsze fundusze na ETF, co ma sprzyjać upowszechnieniu tej klasy aktywów.
Widać w tej kwestii jego ogromną przemianę. Jeszcze parę lat temu, Trump twierdził, że Bitcoin wygląda na scam. Pamiętając jego słowa, wiele osób ze środowiska podchodzi sceptycznie na zapowiedzi kandydata republikanów. Branża nie do końca wie, co sądzić o kolejnych deklaracjach Trumpa także w obliczu pierwszej debaty pomiędzy nim a Harris, podczas której na temat kryptowalut nie padło ani jedno słowo.
Wygrana Kamali Harris to szansa na kolejne wzrosty Bitcoina
Chociaż Kamala Garris, nie jest tak liberalna wobec rynku kryptowalut, jak Trump, również stara się być otwarta na potrzeby tego sektora. Co ciekawe, pozyskuje nawet w tej branży sponsorów. Harris przede wszystkim zwraca uwagę na potrzebę wprowadzenia konkretnych regulacji. To z kolei mogłoby zachęcać do zabezpieczania się Bitcoinem przed inflacją. Doszło już nawet do pewnych konsultacji w tej kwestii z liderami branży.
Znaczna część społeczeństwa kryptowalut twierdzi jednak, że wszelkie obietnice Kamali Harris są w tym przypadku bez pokrycia i są jedynie szansą na zdobycie dodatkowych głosów. Tutaj również ogromnym rozczarowaniem okazała się być debata, podczas której nie wspomniała ona o żadnej kwestii związanej z regulacjami w tej branży.
Sporo mówi się o tym, że kandydatka demokratów może zadecydować o wprowadzeniu nowego podatku. Miałby on być naliczany od zysków z kryptowalut. Obecnie nie są one objęte takimi regulacjami. Nowy podatek nie musi jednak oznaczać odwrócenia się od inwestorów. Rzeczywiście stanowi dla nich obciążenie, ale w dłuższym okresie, wraz ze zmianą innych regulacji, może przyczynić się do zwiększenia akceptacji dla kryptowalut, a tym samym pojawienia się na nich większej zmienności.
Wybory na pewno przyniosą zmiany
Zarówno kandydat republikanów, jak i kandydatka demokratów, śmiało głoszą swoje obietnice dotyczące wprowadzenia zmian na rynku kryptowalut. Chociaż niekoniecznie będą one tak duże, jak zapowiadają, nowe regulacje zapewne się pojawią, a wraz z nimi rosnąca rola tej branży i gwałtowne ruchy cen. Inwestorzy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że nawet największe kryptowaluty, jakimi są Bitcoin i Ethereum, mogą się w tym czasie umocnić, ale też silnie spaść.
Każdy, kto planuje w nie ulokować kapitał w najbliższym czasie, koniecznie musi obserwować aktualną sytuację polityczną Ameryki. Chociaż wcześniejsze wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych nie przynosiły większych wahań na kryptowalutach, jeszcze nigdy nie były one tak istotnym elementem kampanii.
W obliczu listopadowych wyborów w USA wiele osób przekonuje się do takiej formy lokowania kapitału i ochrony przed inflacją. Jest to szczególnie widoczne w przypadku młodego pokolenia, dla którego są to takie same aktywa, jak każde inne.
W jaki sposób można zainwestować w kryptowaluty? Najlepiej skorzystać z giełdy aktywów cyfrowych. Największą z nich pod względem wolumenu jest Binance, która ma najniższą stawkę opłat transakcyjnych spośród wszystkich głównych platform tego typu. Żeby móc kupić za jej pośrednictwem kryptowaluty, wystarczy się zarejestrować, co można zrobić w kilku prostych krokach. Dla zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa transakcji, Binance wymaga od swoich użytkowników ukończenia weryfikacji tożsamości. Odbywa się to za pomocą dokumentu tożsamości, selfie i dodatkowych pytań.
Przy tym wszystkim należy pamiętać, że ceny kryptowalut wyróżniają się dużą zmiennością, co sprawia, że wiążą się z wysokim ryzykiem rynkowym.
Źródło: Wiadomości walutowe
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Dolar chwilowo bez kierunku?
2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walutW poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się
2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersIndeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek
2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTBDolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen
2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści
2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walutSekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka
2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTBDość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA
2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walutChińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?
2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTBOstatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko
2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu
2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersW środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.