
Data dodania: 2024-10-24 (22:59)
Leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania różnych inwestycji w sektorze prywatnym lub firmowym. Zgodnie z umową co miesiąc płaci się ratę w określonej wysokości, a po jej zakończeniu można wykupić daną rzecz. Rzeczywisty koszt leasingu różni się jednak od tego, co pokazywane jest w ofertach reklamowych. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z kalkulatora rzeczywistego kosztu leasingu.
Co wpływa na koszt leasingu?
W Polsce popularne są dwa rodzaje leasingu – operacyjny lub firmowy. W pierwszym przypadku (leasing operacyjny) przedmiot jest własnością leasingodawcy do czasu zakończenia umowy, z kolei raty leasingowe stanowić mogą koszty uzyskania przychodu. Jeśli chodzi o leasing firmowy, po zakończeniu umowy leasingu przedmiot staje się własnością leasingobiorcy.
Na rzeczywisty koszt leasingu składa się kilka elementów. Pod uwagę należy wziąć ważne parametry, takie jak:
• raty leasingowe – leasingobiorca płaci je co miesiąc, aż do końca czasu trwania umowy;
• wkład własny – może zmniejszyć wysokość rat leasingowych. Określa się go procentowo (np. 10% lub 30% wartości przedmiotu);
• oprocentowanie – może być stałe lub zmienne. Bezpośrednio wpływa na wysokość rat;
• koszt wykupu – może być zarówno kwotą symboliczną (np. 1 zł), jak i wynosić kilkadziesiąt procent wartości początkowej przedmiotu;
• koszt ubezpieczenia – leasingodawcy czasami wymagają wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń.
Rzeczywisty koszt leasingu – jak go obliczyć?
Aby wyliczyć rzeczywisty koszt leasingu kalkulator leasingowy okazuje się niezastąpionym narzędziem. Sprawdź, w jaki sposób krok po kroku obliczyć koszt leasingu.
1. Zbierz dane początkowe, tj. wartość początkową przedmiotu leasingu, wysokość wkładu własnego, oprocentowanie, okres leasingu, koszt ubezpieczenia i inne opłaty dodatkowe.
2. Skorzystaj z kalkulatora leasingowego – pozwoli ci wprowadzić wszystkie dane i na tej podstawie wyliczy dokładną wysokość miesięcznej raty leasingowej, całkowity koszt leasingu lub ewentualny koszt wykupu przedmiotu.
3. Skorzystaj z kalkulatora, aby porównać kilka ofert. Wybierz najkorzystniejszą.
Czy warto skorzystać z kalkulatora leasingowego?
Do kalkulatora leasingowego należy wprowadzić wszystkie niezbędne parametry dotyczące leasingu, takie jak wartość przedmiotu brutto (np. samochodu), wysokość i liczbę rat, wartość wykupu i kwotę wpłaty wstępnej. W zależności od rodzaju kalkulatora wprowadza się również inne dane (np. określa rodzaj samochodu – czy jest spalinowy, czy elektryczny).
Często konieczne okazuje się podanie informacji o formie opodatkowania – skalą podatkową, podatkiem liniowym czy ryczałtem. W wielu kalkulatorach określić też trzeba sposób odliczania VAT i stawkę podatku przy zasadach ogólnych.
Jak widzisz, kalkulator leasingowy jest nieocenionym narzędziem, jeśli chcemy dokładnie wyliczyć rzeczywisty koszt leasingu. Warto z niego korzystać, ponieważ dzięki niemu uwzględnić da się wszystkie czynniki, które dodatkowo mogą wpłynąć na ostateczną cenę leasingu. Używając kalkulatora, można uniknąć niemiłych niespodzianek i lepiej zaplanować swój budżet.
Źródło: Artykuł sponsorowany
Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze
Najpopularniejsze rodzaje kredytów – jakie są zasadnicze różnice?
2025-07-02 Poradnik kredytobiorcyJeśli potrzebujesz zewnętrznego finansowania, możesz zaciągnąć kredyt. Tylko jaki? Można się pogubić w dostępnych opcjach. Co więcej, każdy rodzaj kredytu wiąże się z innymi warunkami. Jak dobrać finansowanie odpowiednie do Twoich potrzeb? Sprawdź poniższy przewodnik, aby poznać najpopularniejsze rodzaje kredytów i różnice między nimi.
RRSO to nie wszystko! Jakie inne koszty kryją się w kredycie gotówkowym i jak je porównywać?
2025-06-11 Poradnik kredytobiorcyW momencie poszukiwania ofert kredytów bankowych i pożyczek dopasowanych do swoich potrzeb, powinieneś wziąć pod uwagę co najmniej kilka parametrów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to tylko jeden z istotnych czynników, na podstawie którego określisz całkowite koszty kredytowe wyrażone w skali całego roku. Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć w momencie szacowania kosztów kredytu gotówkowego!
RRSO to nie wszystko! Jakie inne koszty kryją się w kredycie gotówkowym i jak je porównywać?
2025-06-11 Poradnik kredytobiorcyW momencie poszukiwania ofert kredytów bankowych i pożyczek dopasowanych do swoich potrzeb, powinieneś wziąć pod uwagę co najmniej kilka parametrów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to tylko jeden z istotnych czynników, na podstawie którego określisz całkowite koszty kredytowe wyrażone w skali całego roku. Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć w momencie szacowania kosztów kredytu gotówkowego!
Sztuczna inteligencja a nowe oszustwa finansowe: jak się chronić w cyfrowym świecie?
2025-05-21 Poradnik konsumentaSztuczna inteligencja bez wątpienia otworzyła przed nami szereg możliwości, jednak należy pamiętać, że z tego narzędzia mogą korzystać właściwie wszyscy. Dotyczy to także internetowych przestępców. Dostępne statystyki oraz specjalistyczne raporty dowodzą, że rola AI w oszustwach finansowych staje się coraz większa. Ponadto, AI już teraz umożliwia generowanie oszustw, które są naprawdę trudne do wykrycia, przez co stwarzają istotne zagrożenie np. dla klientów bankowości mobilnej.
Bank Millennium Virtual Vibes
2025-04-15 Informacje prasoweBank Millennium Virtual Vibes to pierwszy w Polsce festiwal muzyczny odbywający się w metaverse na platformie Roblox. Bank Millennium został Partnerem Głównym drugiej edycji wydarzenia. Bank Millennium Virtual Vibes to innowacyjny festiwal, na którym można bawić się podczas koncertów, a także w strefach partnerów o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na świecie.
Kredyt bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?
2025-03-11 Poradnik kredytobiorcyUzyskanie kredytu bankowego wymaga spełnienia określonych warunków, a jednym z kluczowych czynników decydujących o przyznaniu finansowania jest zdolność kredytowa. Co jednak w sytuacji, gdy jej brakuje? Czy możliwe jest uzyskanie kredytu bez zdolności kredytowej? Choć banki podchodzą do tego tematu rygorystycznie, istnieją sposoby na zdobycie potrzebnych środków, nawet w przypadku niskiej zdolności kredytowej. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie i wybór właściwego rozwiązania finansowego.
Czy można dostać kredyt hipoteczny w euro?
2025-03-06 Poradnik kredytobiorcyKredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich cieszyły się kiedyś ogromną popularnością. Były uważane za tańsze, stabilne i bezpieczne. Wszystko się skończyło, gdy stopy procentowe w Szwajcarii poszły do góry i kurs franka wzrósł nawet kilkukrotnie. Kredyty walutowe przestały być popularne, ale w niektórych przypadkach wciąż są udzielane.
Zarządzanie finansami w JDG: jak usprawnić procesy?
2025-02-28 Poradnik przedsiębiorcyProwadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to codzienna dawka emocji i wyzwań. Czy masz czasami wrażenie, że jesteś księgowym, doradcą i właścicielem firmy w jednej osobie i trudno zapanować Ci nad całym procesem? Z pomocą przychodzą różne instytucje. W artykule przyjrzymy się, co do zaoferowania przedsiębiorcom ma Bank Pekao S.A.
Faktoring a kredyt obrotowy – czym się różnią i co bardziej się opłaca?
2025-02-20 Poradnik przedsiębiorcyPłynność finansowa to jeden z ważniejszych elementów sprawnego funkcjonowania każdej firmy. Przedsiębiorcy często muszą wybierać między różnymi formami finansowania, aby zapewnić stabilność operacyjną. Dwa najczęściej stosowane rozwiązania to kredyt obrotowy i faktoring. Choć oba służą do poprawy przepływów pieniężnych, działają na zupełnie innych zasadach. Które z nich jest lepsze i co się bardziej opłaca?
Nie przegap! Nowi klienci BNP Paribas mogą dostać 660 zł premii – sprawdź szczegóły!
2025-02-09 Poradnik MyBank.plCzy marzysz o banku, który nie tylko ułatwi Ci codzienne transakcje, ale także nagrodzi Cię za podjęcie decyzji o otwarciu konta? Mamy dla Ciebie wyjątkową propozycję – nową ofertę bankową z atrakcyjną promocją „Zakochaj się w okazji”, dedykowaną wyłącznie nowym klientom BNP Paribas Bank Polska S.A.!