Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-12-06 (12:21)

Mimo porannego wyhamowania zniżek, wczorajsza sesja zakończyła się dla cen ropy naftowej na minusie jako już czwarta spadkowa sesja z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI zbliżyły się do okolic 72 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej 78 USD za baryłkę. Ubiegłotygodniowa decyzja o pogłębionych – lecz dobrowolnych – cięcia ropy naftowej w krajach OPEC+, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca na globalnym rynku.

Jest to interpretowane jako sygnał, że inwestorzy nie do końca wierzą w implementację dodatkowych cięć w całości, ale też jako wyraz obaw o to, że działania OPEC+ przestają już wystarczyć do tego, aby zniwelować efekt słabnącego popytu na ropę.

Ten ostatni wiąże się m.in. z obawami związanymi z gospodarką Chin. Wczoraj agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę ratingu Chin A1 do negatywnej ze stabilnej, jako przyczynę wymieniając widoczne spowolnienie gospodarcze oraz wzrost ryzyka związanego z tamtejszym sektorem nieruchomości. Chiny to drugi największy na świecie, po USA, konsument ropy naftowej, więc kondycja tamtejszej gospodarki ma ogromne przełożenie na popyt na ropę. Z tej przyczyny Państwo Środka pozostanie w centrum uwagi inwestorów także jutro, kiedy to opublikowane zostaną tam ważne dane dotyczące handlu zagranicznego.

Wczoraj na rynku ropy uważnie śledzone były także doniesienia z Rosji. Pojawiła się bowiem informacja o tym, że tamtejszy prezydent, Władimir Putin, pojawi się dziś w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (gdzie obecnie odbywa się szczyt energetyczny COP28) oraz w Arabii Saudyjskiej. Jest to oczywiście raczej pewien symbol dalszej chęci do współpracy Rosji w ramach OPEC+, co zresztą kraj ten wielokrotnie podkreślał w ostatnich miesiącach. Według Kremla, cięcia produkcji ropy w rozszerzonym kartelu będą w pełni widoczne na rynku z pewnym opóźnieniem.

Na rynku pojawiła się także informacja o zamiarze przyjęcia przez Putina w czwartek w Moskwie irańskiego prezydenta, Ebrahima Raisi. To jednak także nie jest zaskoczenie, biorąc pod uwagę fakt, że związki dyplomatyczne obu tych krajów są znane od lat. Zapowiedzi tego spotkania rozbudziły jednak na nowo dyskusje na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, bowiem Iran wspiera palestyński Hamas.

MIEDŹ

Nerwowy tydzień na rynku miedzi.

Bieżący tydzień na rynku miedzi przynosi wyraźny wzrost zmienności notowań tego surowca. Cena miedzi w Stanach Zjednoczonych w poniedziałek i wtorek gwałtownie zniżkowała, natomiast dzisiaj dynamicznie odbija w górę, niwelując sporą część wczorajszego ruchu.

Wzrost zmienności to kwestia powiązana m.in. z pojawieniem się w tym tygodniu ważnych informacji z Chin. Wczoraj agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę ratingu Chin A1 ze stabilnej do negatywnej, podkreślając spowolnienie w tamtejszej gospodarce. Niemniej, dziś Ludowy Bank Chin próbował nieco zniwelować negatywny wydźwięk decyzji agencji, ustalając podwyższony fixing juana, który wpływa na większą ilość gotówki w obiegu i stanowi działanie delikatnie stymulujące gospodarkę.

O ile dzisiaj rano wsparcie to działa, to warto pamiętać, że już jutro pojawią się ważne dane dotyczące handlu zagranicznego Chin, które obejmują m.in. informacje dotyczące importu surowców, w tym ropy naftowej czy miedzi. Dane te jednak same w sobie będą odzwierciedleniem kondycji gospodarki Chin, co zapewne przełoży się także na perspektywy dla wyceny miedzi.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

2024-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku tygodnia poruszają się bez istotnego kierunku. Z jednej strony, powrót Chińczyków na rynek po tygodniowych obchodach Nowego Roku Księżycowego oraz obawy geopolityczne wspierają stronę popytową. Z drugiej strony, wzrosty są skutecznie kontrowane przez obawy związane z popytem na ropę i przez wyczekiwanie na kolejne dane makro. Jak na razie, notowania ropy naftowej wyczekują nowych impulsów.
Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

2024-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowe wyższe od oczekiwań odczyty inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych wybiły z równowagi wielu inwestorów, także tych na rynku ropy naftowej. Uparcie utrzymująca się podwyższona inflacja w USA sprawia bowiem, że inwestorzy zaczęli wątpić w rychłe obniżki stóp procentowych w tym kraju, a co za tym idzie – w to, że potencjalne łagodzenie polityki monetarnej będzie wspierało aktywność tamtejszego przemysłu i możliwości konsumentów, a co za tym idzie, pozytywnie wpłynie na popyt na ropę.
MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

2024-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsze relatywnie słabe dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych przywróciły nadzieje inwestorów na rychłą obniżkę stóp procentowych przez Fed – co z kolei pozytywnie zadziałało na notowania ropy naftowej w trakcie czwartkowej sesji. Cena ropy WTI powróciła do okolic 77,50 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent na nowo otarły się o poziom 83 USD za baryłkę. Dzisiaj entuzjazm inwestorów jest już jednak mniejszy, co wynika m.in. z reakcji na raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) dotyczący perspektyw dla rynku ropy naftowej na najbliższe lata.
Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

2024-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od zwyżki, jednak wczorajsza sesja przyniosła zawrócenie notowań w dół. Cena ropy WTI zniżkuje także dziś rano i obecnie porusza się w okolicach 76 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent zbliżyły się do 81 USD za baryłkę. Główną przyczyną zniżki notowań ropy naftowej wczoraj był raport Departamentu Energii USA. Pokazał on bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 12,02 mln baryłek.
OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

2024-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia systematycznie zwyżkują. Cena ropy gatunku WTI oscyluje powyżej poziomu 77 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent poruszają się w rejonie 82-83 USD za baryłkę. Chociaż siła amerykańskiego dolara negatywnie przekłada się na notowania surowców, w tym ropy naftowej, to wczorajsze komunikaty ze strony kartelu OPEC oraz spadek zapasów paliw w USA skutecznie wspierały kupujących.
Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

2024-02-14 Market Story XTB
Czy wzrosty cen kakao wpłyną na walentynkowe zakupy? Statystyki pokazują, że słodkości, a w szczególności wyroby czekoladowe, są jednym z najpopularniejszych prezentów na Walentynki. Wygląda jednak na to, iż niedługo będziemy musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, o ile nie będziemy chcieli ponosić horrendalnych kosztów. Wszystko przez historyczne wyceny kakao i co ciekawe, nie ma większych perspektyw na poprawę tej sytuacji.
Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od spokojnej kontynuacji zwyżek z poprzedniego tygodnia. Co prawda poniedziałkowy ruch wzrostowy nie był duży, jednak pokazał on, że napięcia na Bliskim Wschodzie nadal stanowią skuteczne wsparcie dla cen ropy naftowej. W poniedziałek pojawiły się bowiem informacje o atakach jemeńskich bojówek Huti na kontenerowiec na Morzu Czerwonym.
Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

2024-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Cena ropy WTI stabilizuje się w okolicach piątkowych zamknięć, czyli w rejonie 76-77 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej WTI pozostają niewiele poniżej poziomu 82 USD za baryłkę. Za wyhamowanie zwyżki w dużym stopniu odpowiadają czynniki geopolityczne – a dokładniej, komunikat ze strony Izraela mówiący o tym, że zakończył on już serię ataków w Strefie Gazy.
Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA

Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA

2024-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia sytuacja na rynku ropy naftowej jest znacznie spokojniejsza niż w tygodniu poprzednim. Po gwałtownych przecenach, ostatnie kilka dni na rynku ropy upływ pod znakiem delikatnego odbicia notowań w górę – niemniej, może być to ruch w większym stopniu techniczny niż fundamentalny. Stronie podażowej nadal sprzyjają obawy związane ze wzrostem gospodarczym na świecie oraz wizja możliwego uspokojenia sytuacji w Strefie Gazy.
Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej

Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej

2024-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych spektakularnych zniżkach, sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia jest znacznie spokojniejsza. Cena tego surowca oscyluje w konsolidacji – w przypadku ropy WTI porusza się w rejonie 72-73 USD za baryłkę, a w przypadku ropy Brent w okolicach 77-78 USD za baryłkę. Mimo że zmienność cen ropy naftowej jest istotnie mniejsza niż w poprzednim tygodniu, to mimo wszystko obecnie sytuacja na rynku tym jest dość napięta.