Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

Słaby tydzień na rynku ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-11-10 (08:50)

Notowania ropy naftowej przez większość czasu w tym tygodniu znajdowały się pod wyraźną presją strony podażowej. Końcówka tygodnia przynosi wyhamowanie zniżek i próby odbicia notowań w górę – jednak ich zakres jest niewielki w porównaniu do wcześniejszych przecen. Ten tydzień ogólnie przynosi największą słabość cen ropy naftowej od maja-czerwca bieżącego roku, kiedy to przeceny skłoniły OPEC+ do większej rynkowej interwencji.

O ile jeszcze kilka tygodni temu notowania ropy naftowej rosły na skutek wydarzeń politycznych (głównie konfliktu na Bliskim Wschodzie), to obecnie inwestorzy z powrotem zaczynają kłaść akcent na rynkowe fundamenty. A te sprzyjają bardziej stronie podażowej.

Po pierwsze, wiele wskazuje na to, że stopy procentowe w USA utrzymają się na dotychczasowym poziomie do połowy 2024 roku – szanse na wcześniejsze obniżki są niewielkie, zwłaszcza w obliczu ostatnich słów Jerome Powella o tym, że inflacja nadal jest daleko od celu i wciąż wymaga aktywnego tamowania.

Po drugie, dane makro, które pojawiły się w ostatnich dniach w Chinach, USA i Europie, wskazują na wątłą kondycję sektora przemysłowego oraz ogólnie niezbyt dobre nastroje w biznesie. Dynamika wzrostu gospodarczego w kluczowych krajach świata nie jest może tragiczna, ale jest na tyle niewielka, że wspiera scenariusz stłumionego popytu na ropę na świecie.

Po trzecie, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły. Co prawda sam Departament Energii w tym tygodniu nie opublikował danych ze względu na zapowiadane kwestie techniczne, ale Amerykański Instytut Paliw oszacował, że zwyżka zapasów była ostatnio wyjątkowo duża.

Po czwarte, produkcja ropy w USA wciąż rośnie. Mimo spadku cen ropy naftowej w połowie bieżącego roku i oczekiwań zmniejszonej produkcji na skutek niższych cen, już w sierpniu produkcja ropy w tym kraju powróciła do poziomów sprzed pandemii i w ostatnich miesiącach nadal rosła.

Argumentów przemawiających za niskimi cenami ropy naftowej jest wiele, aczkolwiek warto mieć na uwadze to, że przecena obserwowana na rynku ropy w ostatnich dniach była dynamiczna, a notowania tego surowca dotarły do okolic technicznego wyprzedania. To niekoniecznie musi oznaczać duże odbicie notowań, ale sprzyja scenariuszowi przynajmniej delikatnego odreagowania.

ZŁOTO

Dwuznaczna reakcja złota na komunikat Powella.

W tym tygodniu na rynku złota dominuje strona podażowa. Wczoraj ceny kruszcu przekroczyły w dół na chwile nawet poziom 1950 USD za uncję docierając tym samym do najniższego poziomu od ponad trzech tygodni. Okolice 1950 USD za uncję okazały się jednak skutecznym wsparciem dla cen złota, bo wczorajsza sesja zakończyła się na plusie i powrocie notowań w rejony 1960 USD za uncję, w których notowania poruszają się także dzisiaj.

Wczorajsze słowa szefa Fed, Jerome Powella, na rynek złota zadziałały dwutorowo. Z jednej strony, zapowiedź kontynuacji walki z inflacją i utrzymywania się podwyższonych stóp procentowych w USA przez dłuższy czas jest czynnikiem tłumiącym zwyżki notowań złota. Z drugiej strony, jastrzębie nastawienie Fed budzi obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki, tym samym zwiększając atrakcyjność kruszcu jako tzw. bezpiecznej przystani.

W rezultacie, dzisiaj notowania złota poruszają się praktycznie bez kierunku, jedynie delikatnie korygując ruch wzrostowy z czwartku. Tym samym, cena kruszcu znajduje się na drodze do drugiej tygodniowej zniżki z kolei.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powrót do zniżek cen ropy naftowej

Powrót do zniżek cen ropy naftowej

2024-05-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Jeszcze na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej były wspierane przez informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, które wzmacniały obawy o dalszy rozwój sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Niemniej, już wczoraj po południu informacje te zeszły na dalszy plan po tym, jak pojawił się szereg wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. I wszystkie te wypowiedzi były utrzymane w raczej ostrożnym, a wręcz delikatnie pesymistycznym tonie.
Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

2024-05-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, wraz z tamtejszym ministrem spraw zagranicznych, nie pozostały bez echa na rynku ropy naftowej. Raisi, który stracił życie w wypadku helikoptera w górach przy granicy z Azerbejdżanem, był bowiem wymieniany jako główny kandydat na następcę Najwyższego Przywódcy Iranu, Ajatollaha al-Chamenei.
Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy

Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy

2024-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile kwiecień był na rynku ropy naftowej miesiącem znaczących przecen po wcześniejszych wzrostach notowań – to z kolei maj wydaje się być miesiącem poszukiwania stabilizacji. Już od ponad dwóch tygodni cena amerykańskiej ropy naftowej WTI porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 83 USD za baryłkę.
Cięcie prognoz popytu na ropę przez MAE

Cięcie prognoz popytu na ropę przez MAE

2024-05-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła sporo nerwowości. Przez pierwszą część dnia notowania ropy naftowej znajdowały się pod presją podaży – po to, by w końcówce sesji dynamicznie nadrobić ten spadek i zakończyć cały dzień na delikatnym plusie. Tym samym, ceny ropy naftowej nadal nie wyrwały się z trwającej już od dwóch tygodni konsolidacji. Negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji był raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE – International Energy Agency, IEA), w którym instytucja ta obniżyła prognozy wzrostu popytu na ropę naftową na świecie w 2024 roku.
Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

2024-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa spokojny handel na rynku ropy naftowej. Pierwsza połowa tygodnia nie przynosi istotnych zmian w wycenie tego surowca – notowania ropy WTI nadal oscylują w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a cena ropy Brent nie oddala się istotnie od poziomu 83 USD za baryłkę. Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej jest słabość amerykańskiego dolara oraz informacje o spadku zapasów ropy naftowej w USA.
 Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

2024-05-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej nie przynosi istotnych zmian – cena amerykańskiej ropy naftowej oscyluje w pobliżu 79 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent nieznacznie przekraczają 83 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej trwa obecnie wyczekiwanie na kolejne dane i raporty. Po pierwsze, inwestorzy na szerokim rynku – nie tylko surowcowym – wypatrują ważnych danych dotyczących inflacji w USA, które pojawią się dziś i jutro, a które zapewne wpłyną na oczekiwania dotyczące działań Fed.
Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

2024-05-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile jeszcze pierwsza połowa środowej sesji na rynku ropy naftowej przebiegała pod dyktando strony podażowej, to sesja amerykańska wiele zmieniła – a wszystko za sprawą pojawienia się raportu dotyczącego zapasów ropy naftowej w USA.

Departament Energii, jak w każdą środę, także wczoraj opublikował raport pokazujący zmiany zapasów paliw w poprzednim tygodniu.
Cena złota nadal wysoko

Cena złota nadal wysoko

2024-05-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, a dzisiaj cena tego kruszcu stabilizuje się niedaleko wczorajszych poziomów i jednocześnie nadal porusza się powyżej poziomu 2300 USD za uncję. Mimo że w ostatnich tygodniach na rynku złota miała miejsce korekta spadkowa, to jednak była ona relatywnie płytka, a ceny kruszcu nie oddaliły się istotnie od historycznych maksimów, ukształtowanych na poziomach przekraczających 2400 USD za uncję.
Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.