Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

Słaby tydzień na rynku ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-11-10 (08:50)

Notowania ropy naftowej przez większość czasu w tym tygodniu znajdowały się pod wyraźną presją strony podażowej. Końcówka tygodnia przynosi wyhamowanie zniżek i próby odbicia notowań w górę – jednak ich zakres jest niewielki w porównaniu do wcześniejszych przecen. Ten tydzień ogólnie przynosi największą słabość cen ropy naftowej od maja-czerwca bieżącego roku, kiedy to przeceny skłoniły OPEC+ do większej rynkowej interwencji.

O ile jeszcze kilka tygodni temu notowania ropy naftowej rosły na skutek wydarzeń politycznych (głównie konfliktu na Bliskim Wschodzie), to obecnie inwestorzy z powrotem zaczynają kłaść akcent na rynkowe fundamenty. A te sprzyjają bardziej stronie podażowej.

Po pierwsze, wiele wskazuje na to, że stopy procentowe w USA utrzymają się na dotychczasowym poziomie do połowy 2024 roku – szanse na wcześniejsze obniżki są niewielkie, zwłaszcza w obliczu ostatnich słów Jerome Powella o tym, że inflacja nadal jest daleko od celu i wciąż wymaga aktywnego tamowania.

Po drugie, dane makro, które pojawiły się w ostatnich dniach w Chinach, USA i Europie, wskazują na wątłą kondycję sektora przemysłowego oraz ogólnie niezbyt dobre nastroje w biznesie. Dynamika wzrostu gospodarczego w kluczowych krajach świata nie jest może tragiczna, ale jest na tyle niewielka, że wspiera scenariusz stłumionego popytu na ropę na świecie.

Po trzecie, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły. Co prawda sam Departament Energii w tym tygodniu nie opublikował danych ze względu na zapowiadane kwestie techniczne, ale Amerykański Instytut Paliw oszacował, że zwyżka zapasów była ostatnio wyjątkowo duża.

Po czwarte, produkcja ropy w USA wciąż rośnie. Mimo spadku cen ropy naftowej w połowie bieżącego roku i oczekiwań zmniejszonej produkcji na skutek niższych cen, już w sierpniu produkcja ropy w tym kraju powróciła do poziomów sprzed pandemii i w ostatnich miesiącach nadal rosła.

Argumentów przemawiających za niskimi cenami ropy naftowej jest wiele, aczkolwiek warto mieć na uwadze to, że przecena obserwowana na rynku ropy w ostatnich dniach była dynamiczna, a notowania tego surowca dotarły do okolic technicznego wyprzedania. To niekoniecznie musi oznaczać duże odbicie notowań, ale sprzyja scenariuszowi przynajmniej delikatnego odreagowania.

ZŁOTO

Dwuznaczna reakcja złota na komunikat Powella.

W tym tygodniu na rynku złota dominuje strona podażowa. Wczoraj ceny kruszcu przekroczyły w dół na chwile nawet poziom 1950 USD za uncję docierając tym samym do najniższego poziomu od ponad trzech tygodni. Okolice 1950 USD za uncję okazały się jednak skutecznym wsparciem dla cen złota, bo wczorajsza sesja zakończyła się na plusie i powrocie notowań w rejony 1960 USD za uncję, w których notowania poruszają się także dzisiaj.

Wczorajsze słowa szefa Fed, Jerome Powella, na rynek złota zadziałały dwutorowo. Z jednej strony, zapowiedź kontynuacji walki z inflacją i utrzymywania się podwyższonych stóp procentowych w USA przez dłuższy czas jest czynnikiem tłumiącym zwyżki notowań złota. Z drugiej strony, jastrzębie nastawienie Fed budzi obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki, tym samym zwiększając atrakcyjność kruszcu jako tzw. bezpiecznej przystani.

W rezultacie, dzisiaj notowania złota poruszają się praktycznie bez kierunku, jedynie delikatnie korygując ruch wzrostowy z czwartku. Tym samym, cena kruszcu znajduje się na drodze do drugiej tygodniowej zniżki z kolei.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo porannego wyhamowania zniżek, wczorajsza sesja zakończyła się dla cen ropy naftowej na minusie jako już czwarta spadkowa sesja z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI zbliżyły się do okolic 72 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej 78 USD za baryłkę. Ubiegłotygodniowa decyzja o pogłębionych – lecz dobrowolnych – cięcia ropy naftowej w krajach OPEC+, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca na globalnym rynku.
Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

2023-12-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a jednocześnie – w rejonie lokalnych minimów z połowy listopada br. W przypadku ropy WTI, oznacza to okolice 73 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent jest to poziom 78 USD za baryłkę. Cena ropy ustabilizowała się na skutek braku nowych impulsów oraz wyczekiwania na kolejne informacje, które nadałyby notowaniom kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-12-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Decyzja OPEC+, wprowadzająca dodatkowe – lecz głównie dobrowolne – cięcia produkcji ropy naftowej, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca. Wręcz przeciwnie: stanowiła ona impuls dla cen ropy naftowej do powrotu do dynamicznych przecen. Ruch ten odzwierciedla zarówno brak wiary w to, czy nowe ustalenia będą skrupulatnie przestrzegane, jak i obawy przed tym, czy będą one w odpowiedzi sposób mierzone. Kluczowe w wycenie ropy naftowej jest jednak to, że na rynku oczekiwane jest na tyle istotne wyhamowanie dynamiki popytu na ropę naftową w przyszłym roku, że działania OPEC mogą nie zniwelować tego efektu.
Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.
Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

2023-10-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na minusie. Niemniej, dzisiaj cena tego surowca rośnie, co wynika z utrzymujących się obaw o sytuację na Bliskim Wschodzie. Ceny ropy rosną dziś po informacjach o tym, że amerykańskie wojska uderzyły w dwa irańskie cele (powiązane z Irańską Gwardią Rewolucyjną) cele zlokalizowane w Syrii, jako odpowiedź na niedawne ataki na wojska amerykańskie w Syrii i Iraku.