Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-12-05 (09:02)

Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a jednocześnie – w rejonie lokalnych minimów z połowy listopada br. W przypadku ropy WTI, oznacza to okolice 73 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent jest to poziom 78 USD za baryłkę. Cena ropy ustabilizowała się na skutek braku nowych impulsów oraz wyczekiwania na kolejne informacje, które nadałyby notowaniom kierunek.

Na razie, mimo że na rynku surowców energetycznych dzieje się dużo, nie ma to znaczącego przełożenia na ceny – bowiem zmiany nie wpływają istotnie na fundamenty rynku ropy. Dotyczy to zarówno konferencji COP28, na której omawiana jest przyszłość rynku energii i kształtowane są długoterminowe plany, jak i niedawnego wznowienia walk na Bliskim Wschodzie oraz ataku na trzy statki na Morzu Czerwonym. Na razie ani jedno, ani drugie wydarzenie, nie zostało przez inwestorów potraktowane jako pretekst do istotnych zmian notowań ropy.

Obecnie ceny ropy znajdują się pod wpływem dwóch istotnych trendów, które wzajemnie się niwelują. Z jednej strony, mamy deklarację OPEC+, dotyczącą kontynuacji, a wręcz pogłębienia cięć produkcji ropy naftowej także w I kwartale 2024 roku. Niemniej, ustalone ostatnio dodatkowe cięcia są dobrowolne, co poddało w wątpliwość to, czy zostaną one faktycznie zrealizowane w zakładanym stopniu.


Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Z drugiej strony, rośnie produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Co prawda obecna liczba funkcjonujących wiertni w USA jest znacznie niższa niż ta sprzed roku (obecnie to nieco ponad 500 punktów wydobycia przy średniej 623 dla grudnia 2022 r.), jednak efektywność wydobycia jest większa, a to przekłada się na większą produkcję ropy.

Warto wspomnieć, że działania OPEC+, służące wspieraniu notowań ropy na światowym rynku, są jedną z przyczyn utrzymującej się dużej produkcji ropy w USA. Bez porozumienia naftowego państw kartelu, ceny prawdopodobnie spadłyby bowiem znacznie niżej, a to zniechęciłoby amerykańskie firmy wydobywcze do zwiększania produkcji.

ZŁOTO

Korekta na złocie i wyjątkowy miesiąc dla złotych ETFów.

Sytuacja na rynku złota na początku bieżącego tygodnia jest wyjątkowo dynamiczna. Wczorajsza sesja najpierw wyniosła ceny złota ponad 2100 USD za uncję do historycznych rekordów, po czym zakończyła się na minusie, wyraźną korektą cen kruszcu. Dziś rano notowania złota poruszają się w rejonie 2050 USD za uncję, niedaleko wczorajszego poziomu zamknięcia. Mimo dużej korekty wczoraj, był to ruch raczej czysto techniczny, wynikający z wcześniejszej równie dynamicznej zwyżki cen kruszcu.

Inwestorzy na rynku złota obecnie wyczekują piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, które najprawdopodobniej rzucą więcej światła na możliwe dalsze działania Fed. Im gorsze odczyty, tym większa szansa na przyspieszenie obniżek stóp procentowych w USA – i tym lepiej dla wyceny złota.

Niemniej, nawet bez tych informacji widać, że inwestorzy coraz częściej interesują się kruszcem jako inwestycją, także w postaci funduszy ETF. W listopadzie napływ do największego funduszu ETF opartego o złoto, SPDR Gold Shares, był największy od marca 2022 roku (czyli od okresu tuż po inwazji Rosji na Ukrainę). Inwestorzy wyceniają już perspektywy obniżek stóp procentowych i słabszego dolara, a dodatkowo poszukują dywersyfikacji swoich portfeli w obliczu utrzymującej się geopolitycznej niepewności.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

2024-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku tygodnia poruszają się bez istotnego kierunku. Z jednej strony, powrót Chińczyków na rynek po tygodniowych obchodach Nowego Roku Księżycowego oraz obawy geopolityczne wspierają stronę popytową. Z drugiej strony, wzrosty są skutecznie kontrowane przez obawy związane z popytem na ropę i przez wyczekiwanie na kolejne dane makro. Jak na razie, notowania ropy naftowej wyczekują nowych impulsów.
Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

2024-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowe wyższe od oczekiwań odczyty inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych wybiły z równowagi wielu inwestorów, także tych na rynku ropy naftowej. Uparcie utrzymująca się podwyższona inflacja w USA sprawia bowiem, że inwestorzy zaczęli wątpić w rychłe obniżki stóp procentowych w tym kraju, a co za tym idzie – w to, że potencjalne łagodzenie polityki monetarnej będzie wspierało aktywność tamtejszego przemysłu i możliwości konsumentów, a co za tym idzie, pozytywnie wpłynie na popyt na ropę.
MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

2024-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsze relatywnie słabe dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych przywróciły nadzieje inwestorów na rychłą obniżkę stóp procentowych przez Fed – co z kolei pozytywnie zadziałało na notowania ropy naftowej w trakcie czwartkowej sesji. Cena ropy WTI powróciła do okolic 77,50 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent na nowo otarły się o poziom 83 USD za baryłkę. Dzisiaj entuzjazm inwestorów jest już jednak mniejszy, co wynika m.in. z reakcji na raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) dotyczący perspektyw dla rynku ropy naftowej na najbliższe lata.
Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

2024-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od zwyżki, jednak wczorajsza sesja przyniosła zawrócenie notowań w dół. Cena ropy WTI zniżkuje także dziś rano i obecnie porusza się w okolicach 76 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent zbliżyły się do 81 USD za baryłkę. Główną przyczyną zniżki notowań ropy naftowej wczoraj był raport Departamentu Energii USA. Pokazał on bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 12,02 mln baryłek.
OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

2024-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia systematycznie zwyżkują. Cena ropy gatunku WTI oscyluje powyżej poziomu 77 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent poruszają się w rejonie 82-83 USD za baryłkę. Chociaż siła amerykańskiego dolara negatywnie przekłada się na notowania surowców, w tym ropy naftowej, to wczorajsze komunikaty ze strony kartelu OPEC oraz spadek zapasów paliw w USA skutecznie wspierały kupujących.
Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

2024-02-14 Market Story XTB
Czy wzrosty cen kakao wpłyną na walentynkowe zakupy? Statystyki pokazują, że słodkości, a w szczególności wyroby czekoladowe, są jednym z najpopularniejszych prezentów na Walentynki. Wygląda jednak na to, iż niedługo będziemy musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, o ile nie będziemy chcieli ponosić horrendalnych kosztów. Wszystko przez historyczne wyceny kakao i co ciekawe, nie ma większych perspektyw na poprawę tej sytuacji.
Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od spokojnej kontynuacji zwyżek z poprzedniego tygodnia. Co prawda poniedziałkowy ruch wzrostowy nie był duży, jednak pokazał on, że napięcia na Bliskim Wschodzie nadal stanowią skuteczne wsparcie dla cen ropy naftowej. W poniedziałek pojawiły się bowiem informacje o atakach jemeńskich bojówek Huti na kontenerowiec na Morzu Czerwonym.
Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

2024-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Cena ropy WTI stabilizuje się w okolicach piątkowych zamknięć, czyli w rejonie 76-77 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej WTI pozostają niewiele poniżej poziomu 82 USD za baryłkę. Za wyhamowanie zwyżki w dużym stopniu odpowiadają czynniki geopolityczne – a dokładniej, komunikat ze strony Izraela mówiący o tym, że zakończył on już serię ataków w Strefie Gazy.
Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA

Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA

2024-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia sytuacja na rynku ropy naftowej jest znacznie spokojniejsza niż w tygodniu poprzednim. Po gwałtownych przecenach, ostatnie kilka dni na rynku ropy upływ pod znakiem delikatnego odbicia notowań w górę – niemniej, może być to ruch w większym stopniu techniczny niż fundamentalny. Stronie podażowej nadal sprzyjają obawy związane ze wzrostem gospodarczym na świecie oraz wizja możliwego uspokojenia sytuacji w Strefie Gazy.
Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej

Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej

2024-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych spektakularnych zniżkach, sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia jest znacznie spokojniejsza. Cena tego surowca oscyluje w konsolidacji – w przypadku ropy WTI porusza się w rejonie 72-73 USD za baryłkę, a w przypadku ropy Brent w okolicach 77-78 USD za baryłkę. Mimo że zmienność cen ropy naftowej jest istotnie mniejsza niż w poprzednim tygodniu, to mimo wszystko obecnie sytuacja na rynku tym jest dość napięta.