Na rynku ropy nadal niespokojnie

Na rynku ropy nadal niespokojnie
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-10-18 (14:08)

Na rynku ropy naftowej niespokojna atmosfera nie ustępuje. Notowania ropy dziś rano są pod presją strony popytowej, co wynika przede wszystkim z obaw o zaognienie i eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Po tragicznym w skutkach zbombardowaniu szpitala w Strefie Gazy, Izraelczycy i Palestyńczycy obrzucają się wzajemnie oskarżeniami, Izrael przygotowuje się do ofensywy lądowej w Strefie Gazy, a dyplomaci z innych krajów starają się załagodzić konflikt.

Niemniej, dziś na Bliskim Wschodzie zapowiada się kolejny niespokojny dzień – co prawda amerykański prezydent, Joe Biden, złoży wizytę w Izraelu, jednak Jordania odwołała jego spotkanie z liderami krajów arabskich, co jest politycznie wymownym symbolem.

Póki co konflikt na Bliskim Wschodzie nie ma istotnego przełożenia na podaż i eksport ropy naftowej. W przypadku potencjalnej eskalacji wojny, mogłoby dojść do zaburzeń w produkcji ropy, a co za tym idzie, do większego wsparcia notowań tego surowca – niemniej, na razie kluczowi producenci ropy w tym rejonie świata unikają bezpośredniego zaangażowania w konflikt.

Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej jest także spadek jej zapasów w USA. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw podał, że zapasy ropy naftowej w USA spadły w poprzednim tygodniu o 4,39 mln baryłek. To niemal trzy razy większa zniżka od oczekiwań. Dziś swoje dane na ten temat przedstawi Departament Energii. Z kolei pozytywnym akcentem okazały się dane z Chin – dziś opublikowany został wyższy od oczekiwań odczyt PKB w tym kraju za wrzesień, co budzi nadzieje w kontekście popytu na surowce.

ZŁOTO

Złoto skuteczne jako „bezpieczna przystań”.

Poprzedni tydzień skończył się wyraźną zwyżką notowań złota – a bieżący tydzień przynosi kontynuację wzrostów. Obecnie cena kruszcu oscyluje już w okolicach 1950 USD za uncję, czyli znajduje się na najwyższym poziomie od miesiąca.

Zwyżka notowań złota to efekt utrzymujących się obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Konflikt pomiędzy Izraelem a Hamasem nie łagodnieje szybko, jak tego na początku oczekiwano, a wręcz przeciwnie: w ostatnich dniach się zaostrza. Obawy o rozprzestrzenienie wojny na inne kraje regionu budzą niepokój wśród inwestorów. W takich okolicznościach rosną ceny złota, uznawanego przez nich za tzw. bezpieczną przystań, utrzymującą wartość w obliczu geopolitycznej niepewności.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie jest jednak jedynym czynnikiem przekładającym się na notowania złota. W tym tygodniu pojawia się bowiem wiele wypowiedzi przedstawicieli Fed, w tym kluczowa zaplanowana jest na jutro: chodzi o wystąpienie prezesa Fed, Jerome Powella. Inwestorzy oczekują, że Fed zakończył już cykl podwyżek stóp procentowych i nawet jeśli utrzyma jastrzębie podejście, to będzie ono oznaczało raczej utrzymanie obecnych poziomów stóp na dłużej, nie zaś kolejną podwyżkę. Warto jednak pamiętać, że im bardziej jastrzębi Fed, tym gorzej dla wyceny złota.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ropa naftowa najtańsza od ponad 5 miesięcy

Ropa naftowa najtańsza od ponad 5 miesięcy

2023-12-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się kolejnym dynamicznym spadkiem notowań. Cena ropy WTI spadła w rezultacie poniżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zniżkowały do okolic 74 USD za baryłkę. W przypadku obu tych rodzajów ropy naftowej ceny zeszły do najniższych poziomów od końcówki czerwca br., czyli od ponad pięciu miesięcy. Dzisiaj rano cena ropy wyhamowała zniżkę, jednak fundamenty rynku ropy i nastroje inwestorów pozostają niekorzystne dla wyceny surowca.
Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo porannego wyhamowania zniżek, wczorajsza sesja zakończyła się dla cen ropy naftowej na minusie jako już czwarta spadkowa sesja z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI zbliżyły się do okolic 72 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej 78 USD za baryłkę. Ubiegłotygodniowa decyzja o pogłębionych – lecz dobrowolnych – cięcia ropy naftowej w krajach OPEC+, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca na globalnym rynku.
Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

2023-12-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a jednocześnie – w rejonie lokalnych minimów z połowy listopada br. W przypadku ropy WTI, oznacza to okolice 73 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent jest to poziom 78 USD za baryłkę. Cena ropy ustabilizowała się na skutek braku nowych impulsów oraz wyczekiwania na kolejne informacje, które nadałyby notowaniom kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-12-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Decyzja OPEC+, wprowadzająca dodatkowe – lecz głównie dobrowolne – cięcia produkcji ropy naftowej, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca. Wręcz przeciwnie: stanowiła ona impuls dla cen ropy naftowej do powrotu do dynamicznych przecen. Ruch ten odzwierciedla zarówno brak wiary w to, czy nowe ustalenia będą skrupulatnie przestrzegane, jak i obawy przed tym, czy będą one w odpowiedzi sposób mierzone. Kluczowe w wycenie ropy naftowej jest jednak to, że na rynku oczekiwane jest na tyle istotne wyhamowanie dynamiki popytu na ropę naftową w przyszłym roku, że działania OPEC mogą nie zniwelować tego efektu.
Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.