Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czekamy na EBC

Czekamy na EBC

2013-01-09 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wtorkowe notowania rozpoczęły się od kontynuacji spadków. Pesymizm napędzały słabe dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Europie. Inwestorzy spodziewali się spadku w listopadzie o -2,7% r/r i rzeczywiście nie pomylili się w oczekiwaniach. Konsumenci nie byli chętni do zakupów i odnotowano spadek o -2,6%.
Kolejna obniżka na horyzoncie

Kolejna obniżka na horyzoncie

2013-01-09 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Dla rynków globalnych w tym tygodniu wydarzeniem są posiedzenia europejskich banków centralnych: EBC i BoE (obydwa jutro). Jednak najprawdopodobniej to nie one, a polska RPP zdecyduje się na obniżkę stóp, nadrabiając tym samym stracony czas. W USA Alcoa oficjalnie rozpoczęła sezon wyników. W nocy kluczowe w tym tygodniu dane makro – chiński bilans handlowy.

Najniższy od 11 lat odsetek niewynajętych mieszkań w USA

Najniższy od 11 lat odsetek niewynajętych mieszkań w USA

2013-01-08 Raport Home Broker
Drugi tydzień pierwszego miesiąca kwartału to tradycyjnie czas, kiedy w Ameryce rozpoczyna się sezon publikacji wyników finansowych za poprzedni kwartał. Dziś po sesji rezultaty podaje Alcoa, gigant z branży aluminiowej wchodzący w skład indeksu amerykańskich blue-chips (DJIA).
Ospały poniedziałek

Ospały poniedziałek

2013-01-08 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Poniedziałek nie był zbyt interesujący dla inwestorów. EURUSD, jako specyficzny barometr akceptacji ryzyka, poruszał się w wąskim pasmie 1.3020-80, nie budząc specjalnych emocji. Dopiero na koniec dnia EURUSD przebił barierę 1.31, dochodząc do poziomu 1.3139.
niemiecki eksport na minusie

niemiecki eksport na minusie

2013-01-08 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Bieżący tydzień pod względem danych zdominowany jest przez figury pokazujące bilanse handlowe największych gospodarek. Te dane często są ignorowane przez inwestorów, ewentualnie uwaga koncentruje się jedynie na końcowej wartości bilansu, czyli deficycie lub nadwyżce.
banki w Europie, sezon w USA

banki w Europie, sezon w USA

2013-01-07 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Pierwszy tydzień nowego roku przyniósł euforyczną reakcję Wall Street na osiągniętą w Waszyngtonie namiastkę porozumienia oraz wyprzedaż euro pod pretekstem jastrzębiej wzmianki w protokole z grudniowego posiedzenia FOMC.
Klif fiskalny, nie-porozumienie

Klif fiskalny, nie-porozumienie

2013-01-02 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Pod koniec roku jak zwykle mieliśmy do czynienia z manipulacją indeksem S&P 500 i ryzykiem, natomiast amerykańskiemu Kongresowi kompletnie nie udało się uporać z klifem fiskalnym. Senat przyjął rozwodnioną wersję ustawy, którą dziś rano przegłosowała Izba Reprezentantów, ale w przeciągu kilku dni przejdziemy prosto do dyskusji na temat pułapu zadłużenia.
Klif fiskalny – głosowanie w ostatniej chwili

Klif fiskalny – głosowanie w ostatniej chwili

2013-01-02 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Amerykańscy politycy trzymali inwestorów w napięciu do ostatniej chwili. Rynek cały czas oczekiwał na decyzję w sprawie porozumienia dotyczącego ulg podatkowych oraz ograniczenia wydatków federalnych. Porozumienie to najpierw zostało poddane pod głosowanie we wtorek w Senacie dwie godziny po północy i zakończyło się pozytywnym rezultatem.
Teatr wokół klifu fiskalnego zakończony…

Teatr wokół klifu fiskalnego zakończony…

2013-01-02 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Bardziej hollywoodzkiego zakończenia negocjacji klifu fiskalnego nie można sobie było wymarzyć. Kiedy cały świat hucznie świętował nadejście 2013 roku, pracowici amerykańscy politycy w pocie czoła finalizowali długo wyczekiwany przez rynki finansowe kompromis.
Dziś uderzy klif

Dziś uderzy klif

2012-12-31 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Ostatni dzień w roku na rynkach teoretycznie nie wywołuje dużych emocji. Żadne istotne publikacje nie są planowane, a na wielu rynkach handel wręcz nie odbywa się. Jednak dla amerykanów ma on pewne symboliczne znaczenie. Politycy nie porozumieli się na czas i od jutra w gospodarkę uderzy klif z potencjałem 600 mld USD zacieśnienia, czyli 4% PKB.
Japoński jen przyćmił chwilowo klif fiskalny

Japoński jen przyćmił chwilowo klif fiskalny

2012-12-28 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Ostatnie trzy dni handlu w 2013 roku inwestorzy rozpoczęli od zakupów. Poranny handel odbywał się w warunkach permanentnej niepewności, co do wyników negocjacji Republikanów i Demokratów w sprawie klifu fiskalnego.
Europa ignoruje niepokojące sygnały

Europa ignoruje niepokojące sygnały

2012-12-28 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Wczoraj pisaliśmy o tym, iż wzrost wartości euro względem jena o ponad 13% w ciągu kilku tygodni nie oznacza niczego dobrego dla europejskich eksporterów. Kolejny cios nadszedł z USA. Spadek indeksu Conference Board oznacza, iż klif fiskalny już odbija się na koniunkturze w USA, które są obecnie ważnym motorem wzrostu globalnej gospodarki.
Poświąteczne emocje w USA

Poświąteczne emocje w USA

2012-12-27 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Dzisiejsza sesja nie będzie najprawdopodobniej obfitować w rewolucyjne zmiany. Nawet nie wszyscy inwestorzy wracają na najbliższe 2 dni na rynki finansowe. Z pewnością jednak ze świątecznych wakacji wrócił prezydent Barack Obama, który skrócił swój pobyt na Hawajach i przyleciał do Waszyngtonu.
Oczy na Abe, jen dalej traci

Oczy na Abe, jen dalej traci

2012-12-27 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Shinzo Abe jest już premierem Japonii i choć w zasadzie w kontekście proponowanej przez niego polityki nie pojawiło się nic nowego, jen cały czas traci na wartości. Rynek jena jest tym samym zdecydowanie najbardziej aktywnym w końcówce roku.
Klif tematem na ostatni tydzień roku

Klif tematem na ostatni tydzień roku

2012-12-24 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Poniedziałek na rynkach zapowiada się niezwykle spokojnie. Większość rynków akcji będzie bądź nieczynna, bądź sesje będą skrócone. Na rynku forex też będzie spokojnie. Jedynym tematem, który od środy (w USA nie obchodzi się drugiego święta) może ożywić rynki będzie fiskalny kliff. Zostanie bowiem raptem kilka dni na wypracowanie rozwiązania zgodnie z założeniem, czyli do końca roku.
Plan B upadł… wracamy do planu A

Plan B upadł… wracamy do planu A

2012-12-21 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Badania opinii społecznej w Stanach Zjednoczonych wyraźnie pokazują, że za ewentualne fiasko negocjacji ws. rozwiązania problemu klifu fiskalnego, czyli automatycznej podwyżki podatków i cięć wydatków jaka wejdzie w życie po Nowym Roku, w największym stopniu odpowiedzialni będą Republikanie.
„Koniec świata”, nadzieją na nowe otwarcie dla światowej gospodarki

„Koniec świata”, nadzieją na nowe otwarcie dla światowej gospodarki

2012-12-21 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Czwartkowe notowania na parkietach giełdowych nie odbywały się już w tak optymistycznych nastrojach, jak dnia poprzedniego. Główne indeksy europejskie zanotowały jedynie symboliczne wzrosty, a nasz WIG20 nie zdołał utrzymać impetu i nieznacznie się obsunął z dopiero co osiągniętych tegorocznych maksimów.
Europejski przedświąteczny optymizm

Europejski przedświąteczny optymizm

2012-12-20 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Środowa sesja była pełna radości i świątecznego optymizmu. Inwestorzy zapomnieli zupełnie o awersji do ryzyka i przystąpili do zakupów. Na początek lepsze niż oczekiwano odczyty niemieckiego Ifo pchnęły europejskie indeksy na zielone terytoria, a EURUSD rozpoczął ruch w górę.
Nie tak szybko Panie Abe

Nie tak szybko Panie Abe

2012-12-20 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Bank Japonii nie zawiódł nowego premiera Japonii. Mamy kolejną ekspansję, ale jednocześnie słowa szefa Banku, który tonuje oczekiwania. Posiedzenie może zatem być okazją do realizacji zysków na bardzo rozgrzanych rynkach. Dziś trochę danych z USA, głosowanie w Kongresie i we włoskim Senacie.
Niedźwiedzie zmuszone do odwrotu

Niedźwiedzie zmuszone do odwrotu

2012-12-19 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Jakiekolwiek napływające na rynek doniesienia – a w pierwszej połowie tygodnia nie ma ich zbyt dużo, nie miały tu kompletnie żadnego znaczenia. To była próba sił. Próba, którą wygrali kupujący, zmuszając sprzedających do odwrotu, zarówno na EURUSD, jak i na europejskich rynkach akcji.