Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Obama świętuje, a giełdy spadają…

Obama świętuje, a giełdy spadają…

2012-11-08 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Radość sztabu wyborczego Baracka Obamy osiągała swoje apogeum, gdy europejskie giełdy reagowały na reelekcję dotychczasowego prezydenta USA głębokimi spadkami. Zapowiedź kontynuacji dotychczasowej polityki gospodarczej USA w połączeniu z niepokojem co do dalszej sytuacji w Europie, a w szczególności Grecji spowodowała silną falę wyprzedaży.
Radość nie trwała długo

Radość nie trwała długo

2012-11-08 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Przed wyborami przewidywaliśmy, że wygra Barrack Obama, a reakcja rynku na jego zwycięstwo będzie umiarkowanie pozytywna, ale krótkotrwała. Dokładnie tak to wyglądało. Po pierwszej pozytywnej reakcji zarówno na rynkach akcji, jak i EURUSD nie ma już śladu.

Rynek wstrzymuje oddech

Rynek wstrzymuje oddech

2012-11-06 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Inwestorzy w poniedziałek wyraźnie wstrzymywali się z poważniejszymi decyzjami finansowymi. Europejski pesymizm wynikał z braku pozytywnych sygnałów z pogrążonej wyborczą walką Ameryki oraz negatywnymi informacjami dotyczącymi kolejnych odcinków naszego lokalnego, europejskiego dramatu z Grecją w roli głównej.
Romney musi liczyć na cud

Romney musi liczyć na cud

2012-11-06 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
W USA rozpoczęły się już wybory prezydenckie. Mimo gęstej atmosfery medialnej wokół sondaży, które na poziomie całego kraju wskazują na wynik bliski remisu, naszym zdaniem to Obama jest zdecydowanym faworytem. Romney musi liczyć na bardzo korzystny tok zdarzeń. W tle dane z sektora usług i małe zaskoczenie ze strony Banku Australii.
Tydzień politycznych zmian: wtorek USA, czwartek Chiny

Tydzień politycznych zmian: wtorek USA, czwartek Chiny

2012-11-05 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Mieszane nastroje na rynkach akcji w piątek oraz delikatne umocnienie dolara, doskonale oddają atmosferę całego tygodnia zdominowanego przez huragan Sandy i kampanię wyborczą w Stanach. Dyskusje na temat polityki gospodarczej Obamy i programu Romneya zdominowały ostatnio rynek finansów, ...
Wybory, banki i… Grecja

Wybory, banki i… Grecja

2012-11-05 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy tylko na chwilę poprawiły nastroje inwestorów, sugerując, iż po wakacyjnej zwyżce rynkom do wzrostów potrzebny byłby silniejszy impuls. Silnym impulsem – choć negatywnym – byłoby zwycięstwo Mitta Romney’a w wyborach prezydenckich, które zdominują bieżący tydzień. W cieniu rozmowy ws. Grecji, banki centralne i dane z Chin.
Czy rynek pracy pomoże Obamie

Czy rynek pracy pomoże Obamie

2012-11-02 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Czwartek przyniósł lekką poprawę nastrojów na rynkach finansowych. Przyzwoite dane z USA pomogły tamtejszemu rynkowi akcji, a w konsekwencji umocnił się też złoty. Grecja jednak ciążyła notowaniom euro. Dziś oczy inwestorów zwrócone będą na godzinę 13.30, o której opublikowany będzie miesięczny raport z rynku pracy. Na te dane czekać będzie też prezydent Obama.
Huragan Sandy odszedł, problem zadłużenia Grecji pozostał

Huragan Sandy odszedł, problem zadłużenia Grecji pozostał

2012-10-31 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Finansowy wtorek został całkowicie zdominowany przez siły natury, a konkretnie przez huragan o wdzięcznym imieniu Sandy. W praktyce okazało się, że finansowe ryzyka z nim związane są przesadzone, jednak część inwestorów ograniczyła swoją aktywność.
Weekend pełen wydarzeń

Weekend pełen wydarzeń

2012-10-31 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Wygląda na to, iż USA będą powoli wracać do życia po uderzeniu huraganu Sandy – dziś sesja na Wall Street ma już się odbyć normalnie. To zaś oznacza, że w trakcie polskiego długiego weekendu czeka nas sporo publikacji danych makro, które mogą mieć niemały wpływ na rynek. W Europie tematem numer jeden jest Grecja, a dziś czeka nas spotkanie ministrów finansów euro grupy.
Sandy sparaliżowała rynki finansowe

Sandy sparaliżowała rynki finansowe

2012-10-30 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Weekendowy dobry nastrój inwestorów zniknął w nocy z niedzieli na poniedziałek. Odwoływane loty międzynarodowe uświadomiły inwestorom jak istotnym czynnikiem w inwestowaniu może być sama natura.
Sandy zamknął Wall Street

Sandy zamknął Wall Street

2012-10-30 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Wydarzeniem tego tygodnia stał się huragan Sandy, który uderzając we wschodnie wybrzeże USA zmusił władze giełd do odwołania sesji zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek. Reakcja rynków jest jednak spokojna. Nieco w cieniu decyzja Banku Japonii. Dziś przed nami aukcja włoskich 10-latek oraz wystąpienie Draghiego.
PKB w USA poprawił nieznacznie nastroje

PKB w USA poprawił nieznacznie nastroje

2012-10-29 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Czwartkowe dane dotyczące PKB UK napawały optymizmem, podobnie piątkowa publikacja amerykańskiego PKB w III kwartale 2012 roku. Gospodarka amerykańska wzrosła o 2%, co było wynikiem powyżej oczekiwań. Dane te pomogły indeksom, przynajmniej częściowo, zmienić kolor z czerwonego na zielony.
Wybory, Grecja i rynek pracy

Wybory, Grecja i rynek pracy

2012-10-29 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Ubiegły tydzień przyniósł kontynuację przeceny na Wall Street, głównie za sprawą rozczarowujących raportów spółek. Straty zostały jednak ograniczone w piątek, inwestorom spodobał się amerykański raport o PKB. W tym tygodniu sezon wyników będzie przyciągał już mniejszą uwagę – inwestorzy czekać będą na dane z rynku pracy, rozwój sytuacji w Europie i… nowego prezydenta USA.
UK bez recesji, teraz grany wzrost PKB w USA

UK bez recesji, teraz grany wzrost PKB w USA

2012-10-26 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Mieszane nastroje na parkietach i wyjście z recesji przez Wielką Brytanię to podsumowanie czwartku. PKB w UK wzrósł w trzecim kwartale 2012 o 1%, w stosunku do ujemnego wzrostu -0.4% w poprzednim kwartale.
Apple rozczarował wynikami

Apple rozczarował wynikami

2012-10-26 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Apple nie uratował sezonu wyników na Wall Street. W tej sytuacji korekta na Wall Street jest kontynuowana, co przekłada się też na sytuację na innych rynkach. Pomimo sporej ilości plotek ciągle nie ma oficjalnego rozstrzygnięcia ws. Grecji, choć wydaje się, iż może dostać ona i czas i pieniądze.
Skąd ten optymizm?

Skąd ten optymizm?

2012-10-25 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Biorąc pod uwagę ilość wydarzeń, środa nie była nudnym dniem dla inwestorów. Rynki odreagowywały wtorkowe spadki, kontestując napływające w ciągu dnia informacje. Na początek napłynęły słabe dane z Europy. Wskaźnik PMI dla strefy euro był najniższy od 2009 roku. Spadł również wskaźnik Ifo ze 101.4 we wrześniu do 100.0.
Europa ciągle w dołku

Europa ciągle w dołku

2012-10-25 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Napięcia w systemie bankowym, zaniepokojony konsument, malejący popyt z Azji, wysokie ceny ropy – na moment obecny trudno znaleźć wiele przesłanek dla poprawy sytuacji gospodarczej na starym kontynencie.
Hiszpania to pretekst… niedźwiedzie znów atakują

Hiszpania to pretekst… niedźwiedzie znów atakują

2012-10-24 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wtorek to już konkretne tąpniecie na rynkach. Od rana parkiety zalane były czerwienią. Na początek inwestorzy dowiedzieli się, że pięć regionów Hiszpanii ma obniżony rating. W połączeniu z wcześniejszymi doniesieniami o braku decyzji co do wystąpienia Hiszpanii o pomoc do funduszu ESM informacja ta była doskonałą pożywką dla giełdowych niedźwiadków.
Inwestorom puściły nerwy

Inwestorom puściły nerwy

2012-10-24 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Jeden Facebook wiosny nie czyni. Seria słabych raportów kwartalnych uświadomiła inwestorom, iż dane nie kłamały – sytuacja gospodarcza rzeczywiście się pogorszyła. Paradoksalnie pogorszenie nastrojów na rynkach ma miejsce w momencie, gdy z gospodarek zaczynają napływać lepsze dane. Wcześniej jednak rynki mocno rosły, gdy dane wyraźnie się pogarszały.
Czekamy na drugą połowę tygodnia

Czekamy na drugą połowę tygodnia

2012-10-23 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Po piątkowej wyprzedaży tydzień rozpoczęliśmy od dosyć nudnej sesji w Europie. Większość indeksów pozostawała na nieznacznie negatywnym terytorium. DAX spadł o -0.71%, CAC40 spadł o -0.61%, a FTSE100 o -0.28%. Wydarzeniem dnia, a przynajmniej poranka była informacja na temat zwycięstwa partii premiera Rajoya podczas lokalnych wyborów w hiszpańskiej Galicji.