Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Słaby jen bohaterem rynków

Słaby jen bohaterem rynków

2013-01-21 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Piątek, podobnie jak cały zeszły tydzień zakończył się w dosyć dobrych nastrojach. Inwestorzy kupowali akcje, reagując na informacje z rynków azjatyckich. W przypadku Chin optymizm napędzały informacje dotyczące planów stymulacji gospodarki przez rząd.
BoJ wydarzeniem miesiąca

BoJ wydarzeniem miesiąca

2013-01-21 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Japońska waluta gwałtownie traci na wartości od ponad dwóch miesięcy. Zmiana polityczna i naciski nowego premiera na bank centralny przekonały inwestorów, iż trend na rynku jena może odwrócić się na dobre. Podczas wtorkowej sesji azjatyckiej zapadnie decyzja Banku, która może mieć istotny wpływ nie tylko na rynek jena.

Najwięcej rozpoczętych budów w USA od 2008 r.

Najwięcej rozpoczętych budów w USA od 2008 r.

2013-01-18 Raport Home Broker
Tydzień na rynkach finansowych kończy się publikacją sporej liczby danych gospodarczych. W skali świata na czoło wybijają się doniesienia z Chin. W IV kwartale wzrost gospodarczy w tym kraju przyspieszył do 7,9% z 7,4% kwartał wcześniej. Jednocześnie sam grudzień był miesiącem rosnącej aktywności tamtejszej gospodarki.
Optymistyczny koniec tygodnia

Optymistyczny koniec tygodnia

2013-01-18 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Czwartek przebiegał w relatywnie optymistycznych nastrojach. Nieznacznie pogorszył te nastroje wskaźnik indeksu FED z Filadelfii. Generalnie publikacje tych wskaźników nie budzą emocji, ale w przypadku dużego odchylenia od oczekiwań (-5.8 vs. prognoza 5.0) wpływ tego wskaźnika nie był optymistyczny.
Nowe szczyty i sygnały ostrzegawcze

Nowe szczyty i sygnały ostrzegawcze

2013-01-18 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
S&P500 na 5-letnich maksimach, USDJPY na kolejnym lokalnym maksimum, EURUSD zwyżkuje. Nastroje na rynkach nadal są świetne. Lecz nie wszystko za tym przemawia – mix informacji z amerykańskiej gospodarki był wczoraj mocno specyficzny i akurat te dane, które mają większą wartość prognostyczną nie wypadły najlepiej.
Stabilne nastroje na rynku nieruchomości w USA

Stabilne nastroje na rynku nieruchomości w USA

2013-01-17 Raport Home Broker
Kolejny dzień na europejskich rynkach akcji niewiele się dzieje. Na tym tle zmiany na polskiej giełdzie zwracają większą uwagę, ale pokazują też, że inwestorzy nie za bardzo teraz wiedzą, co dalej robić. Przez pierwsze dni nasz parkiet był pod presją sprzedających wybrane spółki (głównie PZU i KGHM).
Na rynkach globalnych spokojnie, Warszawa pokazuje siłę

Na rynkach globalnych spokojnie, Warszawa pokazuje siłę

2013-01-17 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Po negatywnej wtorkowej sesji środa przyniosła uspokojenie w notowaniach większości klas aktywów. Najważniejsze dla rynku dane poznaliśmy już w trakcie sesji za oceanem, gdzie odczyty inflacji CPI jak i produkcji przemysłowej za grudzień okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków.
Dolar australijski traci po danych z rynku pracy

Dolar australijski traci po danych z rynku pracy

2013-01-17 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Dobre wyniki amerykańskich banków nie pozwoliły wczoraj na realizację zysków na amerykańskich parkietach i przyczyniły się do poprawy nastrojów w Europie. Mimo to dolar australijski stracił na wartości, czego przyczyną były słabe dane z rynku pracy. Dziś kolejne wyniki spółek oraz dane z USA.
Spadek inflacji w Polsce bez wpływu na politykę RPP

Spadek inflacji w Polsce bez wpływu na politykę RPP

2013-01-16 Raport Home Broker
Coraz wyraźniejsze zniecierpliwienie przedłużającą się stabilizacją cen na rynkach akcji widać w Europie, natomiast w USA można odnieść wrażenie, że każdy spadek jest wykorzystywany przez inwestorów do kupna. To sytuacja odwrotna do tej, którą obserwowaliśmy w IV kwartale, kiedy to strach przed klifem fiskalnym skłaniał do lokowania na Starym Kontynencie, a nie w Ameryce.
Wtorkowy pesymizm to zjawisko chwilowe

Wtorkowy pesymizm to zjawisko chwilowe

2013-01-16 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wtorek zdominowany był przez negatywne nastroje. Na początku dnia poznaliśmy słabsze od oczekiwanych wstępne dane dotyczące PKB Niemiec. Najmocniejsza gospodarka Unii wzrosła jedynie 0.7% w roku 2012 (oczekiwano 0.8%).
Amerykańskie banki pokażą raporty

Amerykańskie banki pokażą raporty

2013-01-16 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Sezon wyników kwartalnych w USA rozpoczął się już ponad tydzień temu, ale tak naprawdę na dobre rozkręca się dziś. Przed sesją w USA raporty opublikują cztery duże banki, co będzie miało prawdopodobnie kluczowy wpływ na przebieg sesji, a być może także na rynek walutowy. Do tego w USA dane o inflacji i produkcji, zaś w Australii rynek pracy.
Niemcy w recesji, ale z nadwyżką budżetową

Niemcy w recesji, ale z nadwyżką budżetową

2013-01-15 Raport Home Broker
Po kilku dniach bez publikacji ważniejszych wiadomości, dziś zarówno w warstwie makroekonomicznej, jak wynikowej, pojawią się silne impulsy. Poznamy grudniową sprzedaż detaliczną w USA, jak również pierwsze informacje na temat aktywności tamtejszego przemysłu w styczniu (Empire State Index). U nas, zwłaszcza dla złotego i obligacji, ważna będzie grudniowa inflacja.
Frank rozgrzewa emocje, ale oczy skierowane na USA

Frank rozgrzewa emocje, ale oczy skierowane na USA

2013-01-15 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Nastroje na rynkach finansowych pozostają relatywnie dobre. Sprzyja temu skoncentrowanie się rynkowej uwagi na kilku równorzędnych czynnikach, przez co inwestorzy nie dostrzegają lub w niektórych przypadkach bagatelizują potencjalne ryzyka. Najbliższe dni powinny jednak to zmienić, a uwaga rynków skupi się przede wszystkim na wynikach spółek z Wall Street.
Sentyment „risk on” powraca

Sentyment „risk on” powraca

2013-01-15 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Początek tygodnia był niezwykle emocjonujący, szczególnie na rynku walutowym. Pomimo słabych danych dotyczących produkcji przemysłowej Unii (spadek o 0,3% wobec oczekiwanego wzrostu o 0.1%) inwestorzy mocno kupowali euro.
Polityczny optymizm nie przekłada się na realną gospodarkę

Polityczny optymizm nie przekłada się na realną gospodarkę

2013-01-14 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Mamy za sobą kolejny tydzień 2013 roku, przez rynki przeszła fala optymizmu, media i mainstreamowi komentatorzy obwieścili już w zasadzie koniec problemów światowej gospodarki. Przecież klif fiskalny został sprytnie ominięty przez amerykańskich polityków, europejscy decydenci równie zgrabnie ominęli już rafy niewypłacalności Grecji i zadłużenia Hiszpanii, ...
Pułapka Draghiego

Pułapka Draghiego

2013-01-14 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Ubiegły tydzień na rynkach stał pod znakiem umacniającego się euro. Ruch ten wynikał z jasnej deklaracji prezesa EBC, iż obniżki stóp w przewidywalnej przyszłości nie będzie. Euro znalazło się na poziomach nieobserwowanych od wczesnej wiosny 2012 roku, pytanie tylko czy ta siła nie zaszkodzi koniunkturze w Europie.
Mario Draghi wraca do gry

Mario Draghi wraca do gry

2013-01-11 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Czwartek był niewątpliwe dniem banków centralnych. W Polsce rozgorzała medialna dyskusja pomiędzy Markiem Belką (NBP) a Jackiem Rostowskim (Ministerstwo Finansów) na temat dalszych obniżek stóp procentowych. Inwestorzy uważnie obserwowali wymianę zdań obu panów i czekali na decyzją EBC (13.45) oraz późniejszą konferencję prasową Mario Draghiego (14.30).
EBC nie będzie się spieszył

EBC nie będzie się spieszył

2013-01-11 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Konferencja prezesa Draghiego po wczorajszym posiedzeniu EBC przyniosła silne umocnienie euro. Prezes dał bowiem jasno do zrozumienia, iż tak długo jak sytuacja rynkowa jest korzystna o obniżce stóp nie może być mowy.
Czwartek banków centralnych

Czwartek banków centralnych

2013-01-10 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Pierwsze publikacje wyników globalnych spółek rozpoczęły się pozytywnie dla byków. Sprzedaż ALCOA pchnęła rynki w kierunku pozytywnych nastrojów. Zakupów nie przerwały nawet relatywnie słabe dane makro z Niemiec.
Europejskie banki nie zaskoczą inwestorów

Europejskie banki nie zaskoczą inwestorów

2013-01-10 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
RPP nie zaskoczyła obniżając po raz kolejny stopy procentowe, tym razem do poziomu 4% w przypadku stopy referencyjnej. Zaskoczyć nie powinny też banki europejskie: Bank Anglii oraz EBC, choć konferencja prezesa EBC jest mimo wszystko wydarzeniem dnia. Pozytywnie zaskoczyły natomiast dane z Chin i dlatego kontrakty na S&P500 znów są blisko maksimów.