Akcje mniejszych spółek mogą nadal pozostawać w tyle

Akcje mniejszych spółek mogą nadal pozostawać w tyle
Raport Home Broker
Data dodania: 2012-09-19 (10:26)

Utrzymuje się stagnacja na rynku pracy w Polsce. W sierpniu zatrudnienie kolejny miesiąc nie rosło, a płace zwiększały się w tempie mniejszym od inflacji. W efekcie realny fundusz płac, będący wypadkową zmian wynagrodzeń, zatrudnienia i inflacji, kolejny miesiąc spadł.

Jednocześnie widać, że niekorzystna tendencja w tym względzie ma trwały charakter, co pokazuje ujemna wartość 6-miesięcznej średniej. Ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy do czynienia 3 lata temu. Taki stan utrzymywał się przez kilka miesięcy. Dopiero na wiosnę 2010 r. zaczęły pojawiać się wzrostowe tendencje. Dopiero wraz z nimi nastąpiło przyspieszenie wzrostu sprzedaży detalicznej. Trzeba się zatem liczyć, że przez najbliższe miesiące wydatki konsumentów będą pozostawać pod presją, co utrudni „życie” naszej gospodarce i przedsiębiorstwom, zwłaszcza usługowym. To obserwacja szczególnie istotna z punktu widzenia kondycji mniejszych spółek z warszawskiego parkietu. To one są najbardziej uzależnione od koniunktury w naszej gospodarce. Obserwowana w III kwartale ich słabość w tym świetle nie ma raczej szans na zakończenie. Od końca czerwca tego roku WIG zyskał blisko 8%, a indeks małych spółek, sWIG80, jedynie mniej niż 1%.

Nastroje na rynkach finansowych poprawiło dziś nieoczekiwane zwiększenie programu skupu aktywów przez Bank Japonii. Wydarzeniem na krajowym podwórku będzie dzisiejsza publikacja sierpniowej produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, a w USA danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz pozwoleniach na budowę i liczbie rozpoczętych budów.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Tendencje na krajowym rynku pracy skłaniają do oczekiwania na stagnację wydatków konsumpcyjnych w najbliższych miesiącach. Wrzesień jest kolejnym miesiącem poprawy klimatu na amerykańskim rynku mieszkaniowym.

Rynki nieruchomości

Kolejny wzrost zanotował wskaźnik koniunktury na amerykańskim rynku nieruchomości. We wrześniu podniósł się do 40 pkt, poziomu ostatnio widzianego przeszło 6 lat temu. Miesiąc wcześniej miał 37 pkt. Wysoki poziom wskaźnika NAHB nie oznacza jednak, że koniunktura oceniana jest pozytywnie. Dopiero odczyt powyżej 50 pkt wskazywałby, że więcej firm budowlanych ocenia warunki na rynku jako dobre. Największy wzrost odnotowano w zakresie oczekiwanej sprzedaży mieszkań w kolejnych 6 miesiącach. Wskaźnik poszybował z 43 pkt do 51 pkt. Pierwszy raz od lutego 2007 r. miał wartość ponad 50 pkt. Do 42 pkt z 38 pkt wzrósł wskaźnik obrazujący bieżącą sprzedaż. Natomiast w przypadku zainteresowania kupujących progres był niewielki, z 30 pkt do 31 pkt.

Od dewelopera

W sobotę 22 września, w godz. 10-16 Ronson Development organizuje Dzień Otwarty inwestycji Gemini II, zlokalizowanej na warszawskim Ursynowie. To będzie pierwsza okazja dla zainteresowanych wejść na teren inwestycji i zobaczyć wybrane mieszkania. W ofercie sprzedaży Gemini II dostępnych pozostało 17 ze 167 zrealizowanych mieszkań. Lokale mają powierzchnię od 87 do 103 m kw., a ich ceny kształtują się na poziomie od 7900 zł do 9100 zł za m kw. brutto. Generalnym wykonawcą tego etapu projektu jest firma Hochtief Polska, a termin oddania inwestycji do użytkowania zaplanowano na grudzień 2012 roku.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker
Home Broker
Komentarz dostarczył:
Home Broker
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.