Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Grecki optymizm – ciekawe na jak długo

Grecki optymizm – ciekawe na jak długo

2012-11-26 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Piątkowy brak decyzji w sprawie budżetu 2014-2020 upewnia niestety, że w obecna konstrukcja polityczna Unii Europejskiej jest kompletnie nieskuteczna. Dwa dni negocjacji i wszyscy wyjeżdżają z Brukseli uśmiechnięci, komentując że podczas przyszłorocznego spotkania „ostatniej szansy” zapewne odnajdą kompromis.
Czarny Piątek w USA

Czarny Piątek w USA

2012-11-23 Raport Home Broker
Najnowszy wynik ankiety wśród aktywnie zarządzających funduszami w USA przyniosła spadek ich zaangażowania w akcje z ubiegłotygodniowych 67,2% do 64,2%. To pokazuje, że część inwestorów na rynkach giełdowych postanowiła w minionych dniach zrealizować szybkie zyski, ...

Budżetowy impas w Europie i rzeź indyków w USA

Budżetowy impas w Europie i rzeź indyków w USA

2012-11-23 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Dziś, podobnie jak wczoraj ekonomiczne media zdominowane będą przez Unijny szczyt i negocjacje budżetu 2014-2020. Twarde stanowisko Davida Camerona, sceptycyzm Angeli Merkel i kompromisowe stanowisko Tuska to tylko drobne elementy politycznego przedstawienia.
Złoty zyskuje na płytkim rynku

Złoty zyskuje na płytkim rynku

2012-11-23 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
W czwartek na rynkach nie działo się wiele. To efekt dnia wolnego w USA. Na tym tle wyróżnił się złoty, który dość wyraźnie zyskał, szczególnie względem dolara. Piątek również powinien być dość spokojny – dla Amerykanów to długi weekend, a i danych nie ma wiele.
Impas w sprawie Grecji trwa

Impas w sprawie Grecji trwa

2012-11-22 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
12 listopada pisaliśmy, że rynki czekają na spotkanie ministrów finansów strefy euro, podczas którego zapalone zostanie zielone światło dla kolejnej transzy pomocy europejskiej dla Aten. W dniu 20 listopada rynki znów czekały na decyzję polityków europejskich w dokładnie tej samej sprawie. Znów doczekaliśmy się tylko ustalenia daty kolejnego spotkania.
Chiny już nad kreską

Chiny już nad kreską

2012-11-22 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Kolejny wzrost chińskiego indeksu PMI sprowadził go powyżej granicy 50 pkt. – po raz pierwszy od 13 miesięcy. To pierwsza tak naprawdę dobra wiadomość w tym tygodniu, która pomaga w odbiciu zapoczątkowanym domykaniem krótkich pozycji. Kolejne indeksy PMI zostaną opublikowane dziś w Europie, w USA mamy zaś święto.
Bez oficjalnego porozumienia w sprawie Grecji

Bez oficjalnego porozumienia w sprawie Grecji

2012-11-21 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Przebieg handlu na rynkach finansowych w dniu wczorajszym był całkowicie podporządkowany jednemu wydarzeniu, czyli spotkaniu ministrów finansów krajów strefy euro w celu podjęcia decyzji o wypłacie kolejnej transzy pomocy dla Grecji. Inwestorzy wyczekiwali na jakiekolwiek przecieki i na takowe natychmiast reagowały notowania EURUSD.
Europa ma kłopot

Europa ma kłopot

2012-11-21 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Spotkanie euro grupy przedłużyło się do godzin porannych tylko po to, aby po godzinie 4.00 rynki dowiedziały się, iż rozwiązania dla Grecji nadal nie ma. Rynki na razie nie panikują, gdyż panuje przekonanie, iż ostatecznie pieniądze się znajdą. Przekaz jest jednak dość czytelny – Europie jest daleko od jednomyślności w kwestii podjęcia zdecydowanych działań.
Na rynkach powiało optymizmem

Na rynkach powiało optymizmem

2012-11-20 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wczorajsza sesja na wszystkich klasach aktywów przebiegała w atmosferze „risk on”, nawet mimo spływających na rynek zaraz po jej rozpoczęciu niekorzystnych publikacji makro. Niższy od oczekiwań poziom zamówień we włoskim przemyśle oraz zamówień w branży budowlanej w całe UE w połączeniu z pesymistycznym raportem Bundesbanku ...
Francja traci kolejne AAA

Francja traci kolejne AAA

2012-11-20 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Tydzień na rynkach finansowych rozpoczął się od bardzo mocnego odreagowania spadków na Wall Street z poprzednich tygodni, co nie pozostało bez wpływu na inne rynki. Rynkom nie przeszkadzały niepokojące informacje – ani problemy z uzyskaniem kompromisu ws. Grecji, ani obniżka francuskiego ratingu.
Europa czeka na wtorek

Europa czeka na wtorek

2012-11-19 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Cały poprzedni tydzień zdominowany był przez spadki. Negatywne nastroje napędzał na przemian cień amerykańskiego klifu fiskalnego i brak kompromisu wokół wypłaty kolejnej transzy pomocy dla Grecji. Piątkowe notowania nie były tu wyjątkiem, a dodatkowe napięcia wywołane były zaostrzaniem się konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Kolejny dzień spadków

Kolejny dzień spadków

2012-11-16 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
W Europie recesja nadal szaleje, choć spadki PKB wydają się być coraz mniej bolesne. Pozytywnie zaskoczyła inwestorów Francja, która odnotowała wzrost PKB w stosunku do poprzedniego kwartału o 0.2%. Podobny wzrost odnotowała największa gospodarka europejska, czyli Niemcy.
Czy USA zarażą Europę

Czy USA zarażą Europę

2012-11-16 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
W ostatnich miesiącach już w zasadzie przyzwyczailiśmy się do tego, że to Europa ma kłopoty, zaś amerykański rynek jest znacznie bardziej odporny. W ostatnim czasie jednak to na Wall Street nastroje są wyjątkowo złe. Rynek europejski, w tym polski, jest jak na razie zadziwiająco odporny. Czy to się zmieni?
Obama łupi bogatych, a w Europie protesty społeczne

Obama łupi bogatych, a w Europie protesty społeczne

2012-11-15 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wczoraj widzieliśmy protesty na ulicach Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Grecji i Francji. Społeczeństwo jest coraz bardziej podatne na populistyczne hasła, a związkom zawodowym jest coraz łatwiej paraliżować gospodarkę. Jest to wyraźna odpowiedź na trwającą od 5 lat politykę opieszałości i braku podejmowania decyzji przez polityków.
Kolejna przecena na Wall Street

Kolejna przecena na Wall Street

2012-11-15 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Mimo braku przełomowych informacji na rynku nie można narzekać na nudę – za nami kolejna burzliwa sesja na Wall Street. Nie wszystkie rynki były jednak tak słabe – EURUSD próbował korygować, a na GPW mieliśmy drugi dzień wzrostów. Ten brak korelacji jest jednak zapewne krótkotrwały. Ciekawie zrobiło się też w Japonii, gdzie jen traci wobec perspektywy wyborów. Dziś kolejne dane z USA.
Grecja kupiła trochę czasu, a spektakl trwa dalej

Grecja kupiła trochę czasu, a spektakl trwa dalej

2012-11-14 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wczoraj inwestorzy zelektryzowani zostali aukcją greckich bonów skarbowych. Zakończyła się ona sukcesem. Rząd uplasował 4.06 mld EUR miesięcznych i trzymiesięcznych papierów, odsuwając nieznacznie w czasie widmo niewypłacalności. Rząd Samarasa zapłaci w piątek swoje rachunki, a politycy Troiki nadal będą mogli wstrzymywać się i ważyć swoje decyzje.
Rynek szuka impulsu

Rynek szuka impulsu

2012-11-14 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Po tym jak notowania kontraktów na amerykański indeks S&P500 sięgnęły poziomów niewidzianych od początku sierpnia na wykresie dziennym mamy trzy świece niezdecydowania. Sytuacja wokół Grecji powoli staje się jasna, w kwestii klifu w USA jeszcze długo nie będzie konkretów, tak więc rynki będą szukać impulsu gdzie indziej. Być może będzie nim seria danych z USA.
Brak jasnych sygnałów z Brukseli

Brak jasnych sygnałów z Brukseli

2012-11-13 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, wczorajsze spotkanie ministrów finansów strefy euro w Brukseli, było kolejnym spotkaniem z gatunku wyczekiwania i braku decyzji. Grecki parlament przegłosował w środę pakiet oszczędności, a w niedzielę budżet na rok 2013.
Więcej czasu to więcej pieniędzy

Więcej czasu to więcej pieniędzy

2012-11-13 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Temat Grecji zdominował początek tygodnia na rynkach finansowych. Grecy dostaną kolejne dwa lata i kolejne miliardy euro, bo Europa po prostu nie ma innego wyjścia. Dziś także w USA zbierze się Kongres, co powinno zaowocować pierwszymi poważnymi rozmowami w kwestii klifu fiskalnego.
Krajobraz makro się zmienia

Krajobraz makro się zmienia

2012-11-12 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wielu zaczyna porównywać rok 2012 z 1987. Inni znowu porównują klif fiskalny do działań Roosevelta w 1937 r., kiedy to rynek akcji stracił na wartości 50%. Wydaje się, że niewielu zdaje sobie sprawę, iż częścią „klifu fiskalnego” są podatki wyższe od transakcji finansowych, co oznacza, że roztropnie będzie zrealizować zyski i wypłacić zyski kapitałowe teraz, według stawki z 2012 r., ...