Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Chiny już nad kreską

Chiny już nad kreską

2012-11-22 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Kolejny wzrost chińskiego indeksu PMI sprowadził go powyżej granicy 50 pkt. – po raz pierwszy od 13 miesięcy. To pierwsza tak naprawdę dobra wiadomość w tym tygodniu, która pomaga w odbiciu zapoczątkowanym domykaniem krótkich pozycji. Kolejne indeksy PMI zostaną opublikowane dziś w Europie, w USA mamy zaś święto.
Bez oficjalnego porozumienia w sprawie Grecji

Bez oficjalnego porozumienia w sprawie Grecji

2012-11-21 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Przebieg handlu na rynkach finansowych w dniu wczorajszym był całkowicie podporządkowany jednemu wydarzeniu, czyli spotkaniu ministrów finansów krajów strefy euro w celu podjęcia decyzji o wypłacie kolejnej transzy pomocy dla Grecji. Inwestorzy wyczekiwali na jakiekolwiek przecieki i na takowe natychmiast reagowały notowania EURUSD.

Europa ma kłopot

Europa ma kłopot

2012-11-21 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Spotkanie euro grupy przedłużyło się do godzin porannych tylko po to, aby po godzinie 4.00 rynki dowiedziały się, iż rozwiązania dla Grecji nadal nie ma. Rynki na razie nie panikują, gdyż panuje przekonanie, iż ostatecznie pieniądze się znajdą. Przekaz jest jednak dość czytelny – Europie jest daleko od jednomyślności w kwestii podjęcia zdecydowanych działań.
Na rynkach powiało optymizmem

Na rynkach powiało optymizmem

2012-11-20 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wczorajsza sesja na wszystkich klasach aktywów przebiegała w atmosferze „risk on”, nawet mimo spływających na rynek zaraz po jej rozpoczęciu niekorzystnych publikacji makro. Niższy od oczekiwań poziom zamówień we włoskim przemyśle oraz zamówień w branży budowlanej w całe UE w połączeniu z pesymistycznym raportem Bundesbanku ...
Francja traci kolejne AAA

Francja traci kolejne AAA

2012-11-20 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Tydzień na rynkach finansowych rozpoczął się od bardzo mocnego odreagowania spadków na Wall Street z poprzednich tygodni, co nie pozostało bez wpływu na inne rynki. Rynkom nie przeszkadzały niepokojące informacje – ani problemy z uzyskaniem kompromisu ws. Grecji, ani obniżka francuskiego ratingu.
Europa czeka na wtorek

Europa czeka na wtorek

2012-11-19 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Cały poprzedni tydzień zdominowany był przez spadki. Negatywne nastroje napędzał na przemian cień amerykańskiego klifu fiskalnego i brak kompromisu wokół wypłaty kolejnej transzy pomocy dla Grecji. Piątkowe notowania nie były tu wyjątkiem, a dodatkowe napięcia wywołane były zaostrzaniem się konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Kolejny dzień spadków

Kolejny dzień spadków

2012-11-16 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
W Europie recesja nadal szaleje, choć spadki PKB wydają się być coraz mniej bolesne. Pozytywnie zaskoczyła inwestorów Francja, która odnotowała wzrost PKB w stosunku do poprzedniego kwartału o 0.2%. Podobny wzrost odnotowała największa gospodarka europejska, czyli Niemcy.
Czy USA zarażą Europę

Czy USA zarażą Europę

2012-11-16 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
W ostatnich miesiącach już w zasadzie przyzwyczailiśmy się do tego, że to Europa ma kłopoty, zaś amerykański rynek jest znacznie bardziej odporny. W ostatnim czasie jednak to na Wall Street nastroje są wyjątkowo złe. Rynek europejski, w tym polski, jest jak na razie zadziwiająco odporny. Czy to się zmieni?
Obama łupi bogatych, a w Europie protesty społeczne

Obama łupi bogatych, a w Europie protesty społeczne

2012-11-15 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wczoraj widzieliśmy protesty na ulicach Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Grecji i Francji. Społeczeństwo jest coraz bardziej podatne na populistyczne hasła, a związkom zawodowym jest coraz łatwiej paraliżować gospodarkę. Jest to wyraźna odpowiedź na trwającą od 5 lat politykę opieszałości i braku podejmowania decyzji przez polityków.
Kolejna przecena na Wall Street

Kolejna przecena na Wall Street

2012-11-15 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Mimo braku przełomowych informacji na rynku nie można narzekać na nudę – za nami kolejna burzliwa sesja na Wall Street. Nie wszystkie rynki były jednak tak słabe – EURUSD próbował korygować, a na GPW mieliśmy drugi dzień wzrostów. Ten brak korelacji jest jednak zapewne krótkotrwały. Ciekawie zrobiło się też w Japonii, gdzie jen traci wobec perspektywy wyborów. Dziś kolejne dane z USA.
Grecja kupiła trochę czasu, a spektakl trwa dalej

Grecja kupiła trochę czasu, a spektakl trwa dalej

2012-11-14 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wczoraj inwestorzy zelektryzowani zostali aukcją greckich bonów skarbowych. Zakończyła się ona sukcesem. Rząd uplasował 4.06 mld EUR miesięcznych i trzymiesięcznych papierów, odsuwając nieznacznie w czasie widmo niewypłacalności. Rząd Samarasa zapłaci w piątek swoje rachunki, a politycy Troiki nadal będą mogli wstrzymywać się i ważyć swoje decyzje.
Rynek szuka impulsu

Rynek szuka impulsu

2012-11-14 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Po tym jak notowania kontraktów na amerykański indeks S&P500 sięgnęły poziomów niewidzianych od początku sierpnia na wykresie dziennym mamy trzy świece niezdecydowania. Sytuacja wokół Grecji powoli staje się jasna, w kwestii klifu w USA jeszcze długo nie będzie konkretów, tak więc rynki będą szukać impulsu gdzie indziej. Być może będzie nim seria danych z USA.
Brak jasnych sygnałów z Brukseli

Brak jasnych sygnałów z Brukseli

2012-11-13 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, wczorajsze spotkanie ministrów finansów strefy euro w Brukseli, było kolejnym spotkaniem z gatunku wyczekiwania i braku decyzji. Grecki parlament przegłosował w środę pakiet oszczędności, a w niedzielę budżet na rok 2013.
Więcej czasu to więcej pieniędzy

Więcej czasu to więcej pieniędzy

2012-11-13 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Temat Grecji zdominował początek tygodnia na rynkach finansowych. Grecy dostaną kolejne dwa lata i kolejne miliardy euro, bo Europa po prostu nie ma innego wyjścia. Dziś także w USA zbierze się Kongres, co powinno zaowocować pierwszymi poważnymi rozmowami w kwestii klifu fiskalnego.
Krajobraz makro się zmienia

Krajobraz makro się zmienia

2012-11-12 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wielu zaczyna porównywać rok 2012 z 1987. Inni znowu porównują klif fiskalny do działań Roosevelta w 1937 r., kiedy to rynek akcji stracił na wartości 50%. Wydaje się, że niewielu zdaje sobie sprawę, iż częścią „klifu fiskalnego” są podatki wyższe od transakcji finansowych, co oznacza, że roztropnie będzie zrealizować zyski i wypłacić zyski kapitałowe teraz, według stawki z 2012 r., ...
Brak decyzji w sprawie Aten

Brak decyzji w sprawie Aten

2012-11-12 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Dziś w Brukseli wyczekiwane od kilku dni spotkanie ministrów finansów strefy euro. Grecki rząd liczy, iż podczas spotkania, które rozpocznie się dopiero o 17.00, zapalone zostanie zielone światło dla kolejnej transzy pomocy europejskiej dla Aten.
Grecja dostanie pomoc, ale jeszcze nie teraz

Grecja dostanie pomoc, ale jeszcze nie teraz

2012-11-12 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
W niedzielę parlament Grecji zatwierdził projekt budżetu na 2013 rok. Za głosowało 167 z 300 parlamentarzystów. Budżet wprowadza 9,4 mld EUR oszczędności, co było warunkiem jaki Trojka stawiała przed rządem w Atenach. To, przynajmniej teoretycznie, powinno odblokować wypłatę Grecji kolejnej transzy pomocy finansowej. Nie stanie się to jednak podczas dzisiejszego spotkania Eurogrupy.
Amerykański klif i grecki dramat spychają rynki w dół…

Amerykański klif i grecki dramat spychają rynki w dół…

2012-11-09 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Powyborcze spadki na rynkach to już przeszłość, jednak inwestorom trudno odnaleźć pozytywne informacje, które pozwoliłyby na atak byków. Przegłosowanie pakietu oszczędnościowego przez parlament grecki zostało nawet pochwalone przez Mario Draghi’ego, jednak rynek plotkował, ...
Lepsze dane nie pomogły

Lepsze dane nie pomogły

2012-11-09 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Kolejne dane pokazały poprawę sytuacji w amerykańskiej gospodarce, dając nawet nadzieję, iż PKB za trzeci kwartał zostanie zrewidowany w górę. Dane z Chin mogą być również podstawą do umiarkowanego optymizmu. Jednak to wszystko wydaje się mieć dla rynków drugorzędne znaczenie.
Obama świętuje, a giełdy spadają…

Obama świętuje, a giełdy spadają…

2012-11-08 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Radość sztabu wyborczego Baracka Obamy osiągała swoje apogeum, gdy europejskie giełdy reagowały na reelekcję dotychczasowego prezydenta USA głębokimi spadkami. Zapowiedź kontynuacji dotychczasowej polityki gospodarczej USA w połączeniu z niepokojem co do dalszej sytuacji w Europie, a w szczególności Grecji spowodowała silną falę wyprzedaży.