QE3 a dane z USA

QE3 a dane z USA
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-09-18 (10:14)

Wczorajsza publikacja indeksu aktywności w rejonie Nowego Jorku nasunęła ciekawe spostrzeżenie: ceny amerykańskich akcji mierzone indeksem S&P500 są najwyżej od początku 2008 roku, podczas gdy dane okazały się najgorsze od kwietnia 2009 roku!

To porównanie jest świetnym przykładem problemu, o którym piszemy od pewnego czasu: spekulacja związana z działaniami banków centralnych sprawiła, iż rynki oderwały się od fundamentów ekonomicznych. Wczoraj jednak najgoręcej było na rynku ropy, gdzie ceny spadły mocno z nie do końca oczywistych poziomów.

Raport z Nowego Jorku ostrzeżeniem

Raport Fed z Nowego Jorku jest pierwszym wskaźnikiem aktywności ekonomicznej w USA za wrzesień i nie jest wykluczone, iż kolejne pokażą trochę lepszy obraz. Wskaźnik ten jest też dość mocno zmienny. Dlatego też nie można z pewnością stwierdzić, iż dane oznaczają ryzyko recesji w USA. Coś jednak jest na rzeczy. Liczony przez nas wskaźnik aktywności ekonomicznej na bazie czterech najważniejszych wskaźników regionalnych systematycznie zniżkuje począwszy od marca i już w sierpniu był niżej niż w najgorszym miesiącu 2011 roku (kiedy amerykańską gospodarkę również nawiedziło przejściowe spowolnienie). Co prawda pogorszenie aktywności w lipcu i sierpniu było bardzo niewielkie, jednak spadek indeksu NY Fed we wrześniu sugeruje, iż ta wakacyjna stabilizacja nie musi oznaczać końca spowolnienia.

Tymczasem rynki od czerwca nie przywiązują wagi do danych ekonomicznych lub nawet (o czym pisaliśmy wczoraj) wychodziły z założenia, iż słabsze dane to dobra wiadomość, gdyż oznaczała większe szanse na QE3. Teraz jednak, gdy inwestorzy dostali od Fed to, czego chcieli, dane muszą gonić oczekiwania aby uzasadnić rynkowe wyceny, a raport z Nowego Jorku pokazuje, iż nie musi tak być. Kolejne, ważniejsze raporty poznamy w czwartek (PMI z Chin i Niemiec, Philly Fed w USA). Dziś w Niemczech opublikowany będzie indeks ZEW, jednak jest to wskaźnik nastrojów wśród inwestorów i analityków, które mogły ulec poprawie pod wpływem działań EBC, a nie lepszej oceny sytuacji makro.

Silna przecena ropy

Wczoraj około godziny 18.00 nastąpiła silna przecena ropy naftowej, zarówno gatunku WTI, jak i Brent. W przypadku gatunku Brent spadek sięgnął w krótkim czasie 5 USD za baryłkę, prowadząc jej cenę do 111,50 USD. Na rynku nie ma jednej hipotezy, dlaczego tak się stało. Mówi się o transakcjach związanych z wygasającymi w październiku opcjami lub o pomyłce, któregoś z dużych traderów. Jednak warto zwrócić uwagę, iż pomimo chwilowego odbicia ceny w okolice 114 USD, sesja azjatycka przynosi ponowny spadek cen. Może to oznaczać, iż bariera 116-117 USD, której nie udało się przebić pomimo rynkowej euforii i przeceny dolara, okaże się zbyt silna i na rynku dojdzie do większej korekty.

Na wykresach:

Oil (Brent), W1 – warto zwrócić uwagę, iż trwające od połowy czerwca wzrosty zatrzymały się w nieprzypadkowym miejscu; przełamana na początku maja długoterminowa linia trendu jest teraz oporem i tego oporu nie udało się pokonać pomimo bardzo sprzyjających okoliczności na rynkach globalnych (jak osłabienie dolara); dodatkowo opór wspierany jest szczytami z września i listopada 2011 roku; to zaś oznacza, że na rynku możliwy jest zwrot i poniedziałkowa wyprzedaż może być jej początkiem – taki scenariusz jest tym bardziej prawdopodobny, iż ilość długich spekulacyjnych pozycji netto jest już w okolicy rekordów z ostatnich lat; pierwszym celem dla sprzedających powinno być wsparcie w okolicach 102,50 USD

AUDUSD, D1 – z bardzo ciekawą sytuacją mamy do czynienia na parze AUDUSD; cofnięcie się w piątek spod szczytu za pomocą formacji spadającej gwiazdy i spadki, które nastąpiły na początku tego tygodnia pozwalają nieśmiało myśleć o formacji podwójnego szczytu; linią szyi dla tej formacji byłoby wsparcie 1,0162, a jej celem okolice 0,97; do realizacji takiego scenariusza jest jeszcze daleka droga, ale pokonanie aktualnie testowanego wsparcia 1,0439 może potwierdzić spadkowy kierunek; przed linią szyi mamy też jeszcze wyraźne wsparcie na poziomie 1,0323

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.