Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wojny walutowe dotarły do Polski
2013-03-07 Komentarz ekonomiczny Saxo BankWczorajsza sesja była zaskakująca z jednego względu. Narodowy Bank Polski obniżył niespodziewanie stopę procentową, co zaskoczyło wielu inwestorów znad Wisły. W zasadzie decyzja ta nie miała większego wpływu na światowe rynki finansowe, ale pokazuje bardzo istotny proces w gospodarce Europy środkowo-wschodniej.
Dziś może być więcej zaskoczeń
2013-03-07 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersRada Polityki Pieniężnej raz jeszcze postanowiła zwrócić na siebie uwagę. Po serii czterech obniżek stóp procentowych rzędu 25 bp zdecydowała o ruchu dwukrotnie większym, mimo iż przed posiedzeniem jej członkowie sygnalizowali, iż obniżki może nie być w ogóle. Dzisiejsze decyzje europejskich banków nie powinny być aż tak szokujące, ale inwestorzy nie będą narzekać na nudę.
Indeksy w górę, waluty w konsolidacji
2013-03-06 Komentarz ekonomiczny Saxo BankWtorkowa sesja na rynkach walut to przede wszystkim konsolidacja głównych par w oczekiwaniu na wystąpienia przedstawicieli banków centralnych. Tego samego nie można powiedzieć o notowaniach najważniejszych indeksów na świecie, które już teraz zdają się dyskontować plotki napędzane przez media.
Dow na sterydach
2013-03-06 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersNotowania amerykańskiego indeksu DJIA znalazły się na poziomach najwyższych w historii, S&P500 jest na kolejnym kilkuletnim szczycie i do rekordu wszechczasów też nie brakuje mu już wiele. Zachowanie amerykańskiego rynku akcji coraz bardziej potwierdza obawy przeciwników obecnej polityki Fed.
W lutym osłabiła się kondycja światowych gospodarek
2013-03-05 Raport Home BrokerLepsze od wstępnie publikowanych, ale wciąż słabsze niż w lutym okazały się wskaźniki koniunktury w sektorze usług w strefie euro. Wskaźnik PMI obniżył się ze styczniowych 48,6 pkt do 47,9 pkt. Dokładnie takie same wartości miały wskaźniki obrazujące koniunkturę łącznie w sektorze przemysłowym i usług.
Rynki w cieniu polityków
2013-03-05 Komentarz ekonomiczny Saxo BankWczorajsza sesja, zgodnie z oczekiwaniami, przebiegała raczej spokojnie. Notowania wielu par walutowych przybrały formę konsolidacji, a najpopularniejsze indeksy zamykały się tuż nad lub pod kreską. Niezdecydowanie inwestorów spowodowane jest głównie oczekiwaniem na decyzje polityków oraz przedstawicieli banków centralnych, ...
Politycy rozmawiają, Wall Street rośnie
2013-03-05 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersPo słabej poniedziałkowej sesji azjatyckiej, wczorajsze popołudnie przyniosło poprawę nastrojów. Inwestorzy w USA mają nadzieję, iż rozmowy prezydenta z czołowymi przedstawicielami Republikanów doprowadzą do kompromisu i wycofania większości cięć budżetowych. RBA nie zaskoczył i nie zmienił polityki monetarnej. Dziś indeksy PMI dla sektora usług.
Największe gospodarki Europy nadal w recesji
2013-03-04 Komentarz ekonomiczny Saxo BankPiątkowa sesja upłynęła pod znakiem spadków na głównych parach walutowych oraz najpopularniejszych indeksach, z wyjątkiem tych zza Oceanu. Inwestorzy w Europie byli zaniepokojeni przede wszystkim negatywnymi informacjami płynącymi z największych gospodarek UE. PMI w Wielkiej Brytanii osiągnęło poziom 47.90, co jest znacznym regresem wobec zeszłego miesiąca.
Tydzień banków centralnych
2013-03-04 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersW środę RPP podejmie decyzję ws. stóp procentowych. To jednak nie jedyne posiedzenie banku centralnego w tym tygodniu. Tylko w czwartek decyzje podejmować będą EBC, Bank Anglii oraz Bank Japonii. Na froncie danych zdecydowanie najistotniejszy będzie piątkowy raport po danych z rynku pracy. Inwestorzy analizować go będą pod kontem ewentualnych zmian w polityce Fed.
Sequester nadgryza Amerykę
2013-03-01 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersPierwszy marca oznacza, iż uzgodnione w połowie 2011 roku automatyczne cięcia fiskalne wchodzą w życie. Dla Amerykanów, to tak jakby kończyć właśnie rozkręcającą się imprezę. Dane wskazują bowiem na przyspieszający wzrost gospodarczy. Dziś kolejne publikacje – w USA wskaźnika ISM, w Europie finalnych PMI, zaś w Polsce dane o PKB za czwarty kwartał.
Politycy nadal w dobrych nastrojach
2013-02-28 Komentarz ekonomiczny Saxo BankŚrodowa sesja była na rynkach finansowych próbą (chyba nawet udaną), zaczerpnięcia świeżego powietrza przez inwestorów. Trudno tutaj nie docenić terapeutycznych właściwości, jakie przejawiają europejscy oficjele, a właściwie ich płomienne przemówienia. Mam tutaj na myśli przede wszystkim Mario Draghiego w tandemie z Barosso.
Nieoczekiwane odbicie
2013-02-28 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersWe wczorajszym wystąpieniu szefa Fed trudno doszukać się nowych elementów. Aukcja włoskich obligacji była udana tylko w połowie – sprzedaż długu została okupiona wyższymi rentownościami. Wiele zatem sugeruje, iż odbicie miało charakter techniczny, szczególnie, iż para EURUSD była po udanej obronie 1,30.
Największy od 20 lat skok sprzedaży domów w USA
2013-02-27 Raport Home BrokerNa pięć ostatnich kwartałów brytyjski PKB spadał w 4 z nich. W ostatnich 3 miesiącach regres koniunktury wyniósł 0,3% w ujęciu kwartalnym po wzroście o 0,9% w III kwartale i spadku o 0,4% w II kwartale. W skali rocznej można mówić o utrzymującej się stagnacji gospodarczej, bo od połowy 2011 r. w żadnym z kwartałów PKB nie zmienił się o więcej niż 1%.
W oczekiwaniu na koniec wyborów
2013-02-27 Komentarz ekonomiczny Saxo BankWczorajszy dzień był niestety kontynuacją włoskiej farsy politycznej objawiającej się stagnacją i brakiem zdecydowanych ruchów na rynkach finansowych. Gdyby nie wybory w Grecji sprzed roku, które obfitowały w nagłe zwroty akcji, na pewno śledziłbym to co dzieje się teraz w Rzymie.
Bernanke nie pomógł rynkom
2013-02-27 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersSzef Fed zrobił swoje, w wystąpieniu w amerykańskim Kongresie dał jasno do zrozumienia, iż nie czas zastanawiać się nad odejściem od obecnej polityki monetarnej. Mimo to reakcja rynków była wyjątkowo słaba. Dolar wręcz zyskiwał wobec funta, gdzie decyzja o kolejnym dodruku może zapaść już w przyszłym tygodniu. We Włoszech trwają pierwsze rozmowy, ale sytuacja jest bardzo skomplikowana.
Inwestorzy chcą stabilizacji
2013-02-26 Komentarz ekonomiczny Saxo BankWczorajsza sesja była całkowicie zdominowana przez kampanie wyborczą na półwyspie apenińskim . Początkowo dobre nastroje wiązały się z nadzieją inwestorów na definitywną wygraną Bersaniego, który dla rynków finansowych jest symbolem nowości, stabilizacji, a przede wszystkim gwarantem harmonijnej współpracy w ramach Unii Europejskiej.
Włosi powiedzieli reformom „nie”
2013-02-26 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersSzok i niedowierzanie – włoska wersja greckiej Syrizy została ogłoszona triumfatorem wyborów parlamentarnych. Choć większość w izbie niższej będzie miał Bersani, w senacie mamy pat, a 25% dla populisty Grillo wobec 10% dla Montiego może świadczyć tylko o jednym – Włosi powiedzieli reformom „nie”. W tej sytuacji szefowi Fed nie będzie łatwo dziś poprawić nastrojów rynkowych.
Sprzeczne informacje dezorientują inwestorów
2013-02-25 Komentarz ekonomiczny Saxo BankOstatnia sesja przed weekendem pokazała, że inwestorzy wciąż pozostają zdezorientowani w kontekście sytuacji polityczno-ekonomicznej na świecie. Z jednej strony napływają pozytywne informacje z niemieckiej gospodarki, gdzie zanotowano wartość wskaźnika nastrojów biznesowych Ifo na poziomie 107.4.
Brytyjczycy tracą AAA
2013-02-25 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersW ostatnim czasie nie brakuje impulsów rynkowych. W piątek tytuł wydarzenia tygodnia w ostatniej chwili skradła agencja Moody’s, obniżając rating Wielkiej Brytanii do Aa1. Wcześniej sporo działo się po publikacji minutes, zarówno Banku Anglii, jak i Fed.
Banki zaczynają spłacać LTRO2
2013-02-22 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersDane z europejskiej gospodarki nie pomogły notowaniom euro. Słabsze od oczekiwań PMI sprawiły, iż para musiała się bronić na ostatnim wsparciu, ustanowionym przez szczyt z września ubiegłego roku. Dziś euro szukać będzie ratunku w indeksie Ifo i informacji o pierwszej spłacie LTRO2. Złotego przed konsekwencjami pogorszenia nastrojów uratowała decyzja Fitch.