Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Gdzie się podziała awersja do ryzyka?

Gdzie się podziała awersja do ryzyka?

2012-12-05 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wtorek był kolejnym dniem wykupu własnego długu przez Grecję. Dodatkowo wieczorem holenderski parlament potwierdził zgodę na uruchomienie kolejnego etapu pomocy dla Aten. Ten europejski optymizm zupełnie odciągnął uwagę od rosnącego ryzyka pojawienia się klifu fiskalnego w USA.
Kto kupuje hiszpański dług?

Kto kupuje hiszpański dług?

2012-12-05 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Pomimo pewnego niezdecydowania na Wall Street Europa nadal jest w świetnych nastrojach. Od połowy listopada drożeją zarówno europejskie akcje, jak i euro. Powody do takiego optymizmu są nie do końca jasne. Jeszcze mniej jasna jest szybko spadająca rentowność hiszpańskiego długu.

Byki zapomniały chwilowo o klifie

Byki zapomniały chwilowo o klifie

2012-12-04 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Grudzień rozpoczął się dla inwestorów dosyć optymistycznie. Grecja rozpoczęła, zgodnie z zeszłotygodniowymi porozumieniami, wykup obligacji. Mimo wątpliwości ze strony części inwestorów, działania te znacznie oddalają ryzyko „grexitu” i pozwalają wyjść bykom z dotychczasowych kryjówek.
Słabe dane z USA i klif fiskalny popsuły nastroje

Słabe dane z USA i klif fiskalny popsuły nastroje

2012-12-04 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Wczoraj od samego rana wszystko układało się po myśli posiadaczy bardziej ryzykownych aktywów w portfelu. Opublikowane w sobotę i w nocy z niedzieli na poniedziałek dane z Chin potwierdziły tezę, że tamtejsza gospodarka odbija w IV kwartale, co może pociągnąć w górę wzrost gospodarczy na świecie. Pozytywne wieści napłynęły też z Grecji i Hiszpanii.
Rynek pracy, banki centralne i… Grecja

Rynek pracy, banki centralne i… Grecja

2012-12-03 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Pierwszy tydzień grudnia na rynkach będzie bardzo emocjonujący. Czeka nas kilka posiedzeń banków centralnych i w większości przypadków decyzje wcale nie będą formalnością. W USA poznamy szereg danych włączając w to kluczowy raport z rynku pracy.
Downgrade europejskiego programu stabilizacyjnego

Downgrade europejskiego programu stabilizacyjnego

2012-12-03 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
W piątek zakończył się nerwowy i zmienny listopad. Atmosfera była dosyć pozytywna, chociaż giełdy zakończyły notowania bez obrania konkretnego kierunku. DAX wzrósł o 0.06%, FTSE100 spadł o -0.06%, a CAC40 o -0.33%.
Utrzymanie dobrych nastrojów i kontynuacja wzrostów

Utrzymanie dobrych nastrojów i kontynuacja wzrostów

2012-11-30 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Wczorajszy handel na globalnych rynakch kapitałowych był kontynuacją wzrostów rozpoczętych w środę na Wall Street. Tym razem znacznie lepiej radziły sobie parkiety giełdowe na starym kontynencie (DAX +0.78%, CAC40 +1.53%, FTSE +1.14%) niż w Nowym Jorku (S&P500 +0.43%, DJIA +0.54%, NASDAQ +0.68%), ...
Fed i klif fiskalny na pierwszym planie

Fed i klif fiskalny na pierwszym planie

2012-11-29 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Już wkrótce nastąpią dwa wydarzenia o szczególnym znaczeniu dla rynku - posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) 11 grudnia 2012 r. oraz tzw. klif fiskalny.
Zmiana nastrojów o 180 stopni

Zmiana nastrojów o 180 stopni

2012-11-29 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Tak jak wtorkowe notowania przebiegały w cieniu negatywnych doniesień na temat negocjacji klifu fiskalnego, tak w dniu wczorajszym sytuacja diametralnie się zmieniła. Obserwowaliśmy wzrosty na rynkach akcji i umocnienie walut uważanych za ryzykowne w obliczu wypowiedzi Prezydenta Obamy i republikańskiego przewodniczącego Izby Reprezentantów, ...
Wall Street najwyżej od trzech tygodni

Wall Street najwyżej od trzech tygodni

2012-11-29 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street dała bardzo czytelny komunikat – rynek uważa korektę za zakończoną i chce zakończyć rok w dobrych nastrojach. Pomimo słabszych danych o sprzedaży domów, to właśnie po 16 zaczął się rajd kupujących, który nie tylko wymazał przecenę z sesji europejskiej, ale pchnął indeksy do poziomów najwyższych od kilku tygodni. Powodów do euforii jednak nie ma.
Wracają obawy o fiscal cliff

Wracają obawy o fiscal cliff

2012-11-28 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Porozumienie Eurogrupy i Międzynarodowego Funduszu Walutowego ws. Grecji, konsekwencją którego będzie odmrożenie 43,7 mld EUR pomocy dla Grecji (większość zostanie wypłacona w grudniu, reszta w I kwartale 2013) nie zdołało wesprzeć nastrojów na rynkach finansowych.
Euforii nie było…

Euforii nie było…

2012-11-28 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wspomniane we wczorajszym artykule, osiągnięte w wielkich bólach porozumienie w sprawie pomocy dla Grecji wbrew oczekiwaniom nie przyniosło na rynek fali zakupów. Notowania EURUSD po porannym wystrzale do maksimum na poziomie 1.3008 rozpoczęły stopniowe osuwanie na południe w okolice 1.2920 i tu właśnie zaczynamy dzisiejszą sesję europejską.
„Nowy Dzień” dla Grecji…

„Nowy Dzień” dla Grecji…

2012-11-27 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
W poniedziałek rynek oczekiwał jakichkolwiek konkretów dotyczących spotkania Eurogrupy w Brukseli w sprawie kolejnej transzy dla Aten. W spotkaniu brali udział zarówno ministrowie finansów strefy euro, jak i szefowa MFW Christine Lagarde oraz szef EBC Mario Draghi. Do późnej nocy na rynek nie spływały żadne informacje mimo, że "Grecja zrobiła, co do niej należało”.
Mocno naciągany sukces

Mocno naciągany sukces

2012-11-27 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Wczorajsze spotkanie euro grupy zakończyło się sukcesem – tak przynajmniej brzmi oficjalna wersja. Premier Grecji tuż po północy ogłaszał ten sukces w telewizji. W praktyce jednak przyjęte rozwiązania nie są ani sukcesem Grecji, ani Europy, ani MFW. Dziś czekamy na publikację indeksu Conference Board w USA, poznamy także dane o zamówieniach na dobra trwałe.
Czekamy na decyzję ws. Grecji

Czekamy na decyzję ws. Grecji

2012-11-26 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
To już trzecia próba i tym razem musi się udać – ministrowie finansów strefy euro muszą porozumieć się między sobą jak i z MFW co do tego, jak utrzymać Grecję w stanie wypłacalności. To główne wydarzenie początku tygodnia, choć zapewne zanim poznamy decyzję czeka nas powrót Amerykanów ...
Grecki optymizm – ciekawe na jak długo

Grecki optymizm – ciekawe na jak długo

2012-11-26 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Piątkowy brak decyzji w sprawie budżetu 2014-2020 upewnia niestety, że w obecna konstrukcja polityczna Unii Europejskiej jest kompletnie nieskuteczna. Dwa dni negocjacji i wszyscy wyjeżdżają z Brukseli uśmiechnięci, komentując że podczas przyszłorocznego spotkania „ostatniej szansy” zapewne odnajdą kompromis.
Czarny Piątek w USA

Czarny Piątek w USA

2012-11-23 Raport Home Broker
Najnowszy wynik ankiety wśród aktywnie zarządzających funduszami w USA przyniosła spadek ich zaangażowania w akcje z ubiegłotygodniowych 67,2% do 64,2%. To pokazuje, że część inwestorów na rynkach giełdowych postanowiła w minionych dniach zrealizować szybkie zyski, ...
Budżetowy impas w Europie i rzeź indyków w USA

Budżetowy impas w Europie i rzeź indyków w USA

2012-11-23 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Dziś, podobnie jak wczoraj ekonomiczne media zdominowane będą przez Unijny szczyt i negocjacje budżetu 2014-2020. Twarde stanowisko Davida Camerona, sceptycyzm Angeli Merkel i kompromisowe stanowisko Tuska to tylko drobne elementy politycznego przedstawienia.
Złoty zyskuje na płytkim rynku

Złoty zyskuje na płytkim rynku

2012-11-23 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
W czwartek na rynkach nie działo się wiele. To efekt dnia wolnego w USA. Na tym tle wyróżnił się złoty, który dość wyraźnie zyskał, szczególnie względem dolara. Piątek również powinien być dość spokojny – dla Amerykanów to długi weekend, a i danych nie ma wiele.
Impas w sprawie Grecji trwa

Impas w sprawie Grecji trwa

2012-11-22 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
12 listopada pisaliśmy, że rynki czekają na spotkanie ministrów finansów strefy euro, podczas którego zapalone zostanie zielone światło dla kolejnej transzy pomocy europejskiej dla Aten. W dniu 20 listopada rynki znów czekały na decyzję polityków europejskich w dokładnie tej samej sprawie. Znów doczekaliśmy się tylko ustalenia daty kolejnego spotkania.