Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Powiew optymizmu na rynkach

Powiew optymizmu na rynkach

2022-03-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki dziś wyraźnie zyskują w obliczu pozytywnych informacji przekazanych przez Kreml, dotyczących trwających negocjacji oraz słabszego odczytu danych konsumenckich za luty w USA, co daje nadzieję na mniej jastrzębi FED w najbliższych miesiącach i być może wolniejszą redukcję bilansu. Potencjalnie korzystnie wpłynęłoby to na rynek akcji i pomogło metalom szlachetnym. Choć decyzja FED inna niż podwyżka o 25 punktów bazowych na dzisiejszym posiedzeniu wydaje się mało prawdopodobna, to warto zaznaczyć, że cykl tegorocznych podwyżek dopiero się rozpoczyna.
Wojenna zmienność nadal determinuje rynek

Wojenna zmienność nadal determinuje rynek

2022-03-15 Komentarz giełdowy XTB
Dziś rynki wyraźnie próbowały szukać pozytywnych informacji. Okazały się nimi: pozytywny niższy odczyt inflacji PPI ze Stanów Zjednoczonych, który dał paliwa do wzrostu amerykańskim indeksom, które ‘pociągnęły’ za sobą Europę oraz Ukraina która podała, że spodziewa się końca działań wojennych maksymalnie do maja tego roku. Prawdopodobnie te dwie rzeczy przesądziły o ‘korzystnym’ środowisku do odreagowania, które było kontynuowane dopóki Putin nie oświadczył, że strona ukraińska nie jest skora do ustępstw, dodatkowo Rosjanie opuścili Radę Europy.

Rynki chcą wierzyć w pokój

Rynki chcą wierzyć w pokój

2022-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Temat wojny przejawia się na rynku finansowym już od kilku tygodni. Rynki mają tendencję do koncentrowania się na jednym głównym wydarzeniu, którym obecnie jest wojna na Ukrainie. Obecna sytuacja wygląda jednak tak, jakby wojna była już ‘w cenach’, eskalacja konfliktu nie powoduje kolejnej lawiny spadków, a inwestorzy w zasadzie wszędzie szukają nadziei na odreagowanie. Dziś obserwujemy jednak wyraźne ożywienie mimo napływu niepokojących informacji z Ukrainy.
Czy można wierzyć Putinowi?

Czy można wierzyć Putinowi?

2022-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Wojna na Ukrainie sprawia, że rynki charakteryzuje wyjątkowa zmienność i podatność na wszelkie docierające informacje. W ten sposób pozytywna lub negatywna wiadomość niesie za sobą błyskawiczne konsekwencje dla wycen papierów wartościowych czy towarów. Po wczorajszych spadkach, które znacznie ograniczyły ostatnie wzrosty, dziś na rynku ponownie wschodzi słońce.
Wyczekiwanie

Wyczekiwanie

2022-03-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Po niezwykle silnym wzroście w środę i jego korekcie w czwartek dziś rano większość europejskich rynków otwierała się na ostrożnych plusach (w okolicach 9:30 DAX +0,59 proc., CAC 40 +0,46 proc.). Kontrakty na amerykańskie indeksy minimalnie spadały dziś rano. WIG-20 był dziś rano najwyżej od tygodnia flirtując z poziomem 2000 pkt.
Impas w negocjacjach ciąży rynkom

Impas w negocjacjach ciąży rynkom

2022-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Oczy całego świata skierowane były dziś na Turcję, gdzie zorganizowano rozmowy wysokiego szczebla między Rosją oraz Ukrainą. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów nie doszli jednak do żadnego porozumienia, jednocześnie dając sobie furtkę na ewentualny powrót do rozmów w przyszłości. Ukraina nie godzi się na oddanie części terytoriów Rosji i jest gotowa bronić nienaruszalności swoich granic.
Czy jest szansa na rozwiązanie dyplomatyczne?

Czy jest szansa na rozwiązanie dyplomatyczne?

2022-03-09 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj mogło dojść do pewnego przełomu w nastrojach rynkowych. Pomimo tego, że Stany Zjednoczone nałożyły embargo na ropę, a Rosja zapowiedziała ban eksportowy na różne towary, rynki przyjęły to z chłodnym spokojem. Dzisiaj od samego początku sesji obserwujemy umiarkowane ożywienie i przyspiesza ono w momencie pojawienia się informacji, że Ukraina jest gotowa do pokojowego rozwiązania. Wciąż jednak należy pozostać czujnym, gdyż w przeszłości gwarancje ze strony Rosji pozostawały jedynie nic nieznaczącym zapisem na kartce.
Rollercoaster na rynku akcji

Rollercoaster na rynku akcji

2022-03-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła potężną zmienność na rynku akcji. Co prawda przez większą część dnia indeksy giełdowe miały wyraźny problem z określeniem kierunku, jednak po godzinie 18:00, kiedy na rynku pojawiały się doniesienia mówiące o tym, że Ukraina nie będzie nalegać na członkostwo w NATO, inwestorzy rzucili się do kupowania akcji. Wiadomość ta może bowiem skłonić Rosję do zaprzestania agresji.
Kolejny czerwony poniedziałek na rynku akcji

Kolejny czerwony poniedziałek na rynku akcji

2022-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja nowego tygodnia handlowego przyniosła podwyższoną zmienność i pogłębienie przeceny na światowych parkietach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły sesję lukami spadkowymi. Niemniej już w pierwszej godzinie można było obserwować odpowiedź ze strony kupujących, a wzrosty były kontynuowane do godziny 15:30. Po wejściu na rynek inwestorów ze Stanów Zjednoczonych, inicjatywę ponownie przyjęła podaż, przez co zamknięcie w Europie było “czerwone”.
Podwyższona zmienność utrzymuje się - Powell, Ukraina i Iran na tapecie

Podwyższona zmienność utrzymuje się - Powell, Ukraina i Iran na tapecie

2022-03-03 Komentarz giełdowy XTB
Podczas czwartkowej sesji na rynku akcji ponownie mogliśmy obserwować podwyższoną zmienność. Handel w Europie rozpoczął się płasko, jednak pierwsze godziny sesji przyniosły cofnięcie. Spadki wyhamowały przed południem, a następnie obserwowaliśmy nawet dość silny zryw w górę, który był spowodowany doniesieniami o potencjalnym porozumieniu nuklearnym z Iranem.
Coraz większa izolacja Rosji

Coraz większa izolacja Rosji

2022-03-01 Komentarz giełdowy XTB
Wojna na Ukrainie trwa i pomimo bohaterskiego stawiania oporu, działania rosyjskie są coraz bardziej krwawe. Taka eskalacja działa bardzo negatywnie na inwestorów, którzy wyprzedają ryzykowniejsze aktywa na całym świecie. W dalszym ciągu nie mamy otwarcia rynku w Rosji, ale warto pamiętać, że spółki, które notowane są również w Londynie zaliczyły dzisiaj kolejne gigantyczne straty. Tymczasem sankcje zaczynają odnosić skutki i coraz więcej zagranicznych podmiotów podejmuje decyzje o ucięciu wszelkich związków z Rosją.
Tragiczny dzień dla Ukrainy

Tragiczny dzień dla Ukrainy

2022-02-24 Komentarz giełdowy XTB
Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową – Rosja zdecydowała się na otwarte zaatakowanie Ukrainy. Z punktu widzenia naszego sąsiada sytuacja wydaje się być naprawdę fatalna. Na ten moment nie ma wyraźnej odpowiedzi z Zachodu oprócz potępienia agresora. Oczywiście można oczekiwać bardzo ostrych sankcji, ale prawdopodobnie będzie to zbyt mało, aby powtrzymać Rosję przed dalszą realizacją swojego planu. Jest to oczywiście również dzień, który przynosi totalną wyprzedaż na giełdach oraz mocne wzrosty surowców, w których produkcję jest zaangażowana Rosja oraz Ukraina.
Sankcje nie przeszkadzają giełdom

Sankcje nie przeszkadzają giełdom

2022-02-23 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj ogłoszono szereg sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję ze strony państw Zachodnich. Zapowiedziano również więcej wojsk NATO w krajach członkowskich w Europie Zachodniej. Mimo to rynki wyraźnie odbijają podczas dzisiejszej sesji, co może wskazywać na materializację ryzyka i wyjście z pozycji krótkich. Z drugiej strony może to być dopiero początek eskalacji konfliktu, dlatego nie można przyjmować, że dołek jest już za nami. Sankcje nałożone na Rosję raczej rozczarowują. Jak pokazuje historia, sankcje mają niewielki wpływ na dalszą działalność Rosji.
Rosja agresorem

Rosja agresorem

2022-02-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Władimir Putin zrobił pierwszy krok przed USA i Europą. Prezydent Rosji podpisał dekret o uznaniu separatystycznych republik Donieckiej oraz Ługańskiej. Można powiedzieć, że inwazja, której cały świat się obawiał właśnie się rozpoczęła. Reakcja rynków jest zrozumiała. Na razie to tylko kontynuacja korekty, choć nie wiemy do końca jakich będzie rozmiarów. Indeks strachu VIX na ten moment nie przekroczył jeszcze szczytów z końcówki stycznia tego roku czy listopada 2021. Złoto jest beneficjentem geopolitycznej zawieruchy i już jest wyceniane na poziomie 1912 USD za uncję.
Rosja znowu dzieli Ukrainę

Rosja znowu dzieli Ukrainę

2022-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Kolejny podział Ukrainy staje się faktem. Prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował się uznać republiki separatystyczne na wschodzie Ukrainy, co ma pokazać siłę Rosji w obecnym starciu. Rozwiązania ze strony Ukrainy i Rosji są ograniczone, choć oczywiście mogą wciąż prowadzić do pełnego konfliktu pomiędzy tymi dwoma krajami. Sytuacja na rynkach jest napięta, choć jednocześnie nie widać totalnej paniki i wyprzedaży. Ta sytuacja może się jednak szybko zmienić i bardzo prawdopodobne, że niestety na gorsze.
Wall Street najniżej od 3 tygodni

Wall Street najniżej od 3 tygodni

2022-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Na Wall Street trwa kolejny dzień wyprzedaży, który doprowadził do tego, że główne indeksy takie jak S&P 500 oraz Nasdaq notowane są najniżej od 3 tygodni. To efekt ogromnej niepewności dotyczącej konfliktu między Rosją i Ukrainą. Na początku tego tygodnia oczekiwano deeskalacji konfliktu, ale dzisiaj wydaje się, że jest on bliżej niż kiedykolwiek wcześniej.
Rynek dynamicznie reaguje na dane o inflacji z USA

Rynek dynamicznie reaguje na dane o inflacji z USA

2022-02-10 Komentarz giełdowy XTB
Wydarzeniem dzisiejszej sesji była publikacja danych o inflacji z USA za styczeń. Zarówno w przypadku wskaźnika CPI, jak i bazowego CPI, odnotowane zostały wyższe wartości niż miesiąc wcześniej (przebiły one także oczekiwania analityków). Inflacja CPI wzrosłą do poziomu 7,5%, podczas gdy oczekiwano 7,3%! Warto zauważyć, że jest to najwyższy odczyt od 1982 roku, co powinno wspierać normalizację polityki monetarnej przez Fed.
Banki dostały kolejny prezent

Banki dostały kolejny prezent

2022-02-09 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na globalnych rynkach akcyjnych jest naprawdę całkiem dobra w środku drugiego tygodnia lutego. W zasadzie patrząc na najważniejsze główne indeksy na świecie, to możemy zauważyć, że straciły jedynie dwa – w Arabii Saudyjskiej oraz na Sri Lance. Wszędzie indziej wzrosty były naprawdę mocne i w większości przypadków przekraczały przynajmniej 1%. WIG20 miał się dzisiaj nieco słabiej niż reszta, nawet pomimo dużego udziału sektora bankowego, który otrzymał kolejny potężny prezent w postaci zapowiedzi wyższych stóp procentowych.
Rynki czekają na impuls

Rynki czekają na impuls

2022-02-08 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wtorkowej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Wśród inwestorów panuje niepewność co do dalszego kierunku na głównych indeksach giełdowych, a na rynku brakowało dziś czynników, które mogłyby przełożyć się na podwyższoną zmienność. Indeksy ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel płasko, a kolejne godziny przyniosły zdecydowanie mniejsze ruchy niż te, które obserwowaliśmy pod koniec minionego tygodnia.
Całkiem niezły początek tygodnia na europejskim rynku akcji

Całkiem niezły początek tygodnia na europejskim rynku akcji

2022-02-07 Komentarz giełdowy XTB
Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł przecenę na głównych parkietach giełdowych na Starym Kontynencie. Nastroje uległy jednak poprawie i po weekendzie obserwujemy lepszy sentyment. Indeks giełdowy DAX zdołał po raz kolejny wyhamował spadki w strefie 15000 - 15100 pkt, co daje nadzieje na odreagowanie ostatniej przeceny. Dziś niemiecki indeks zdołał zyskać 0,71%, podczas gdy francuski CAC40 dodał 0,83%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,76% wyżej. Pod kreską znalazły się natomiast indeksy z Hiszpanii I Włoch.