Indeksy wstrzymują oddech przed decyzją Fed

Indeksy wstrzymują oddech przed decyzją Fed
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-02-01 (17:50)

Oczy całego świata finansowego skierowane są dziś w stronę Rezerwy Federalnej i szefa Fed, Jerome'a Powella. Od grudniowego posiedzenia Fed, inwestorzy zdążyli niemal zachłysnąć się dezinflacyjną euforią a rynki wschodzące cieszyły się wzrostami dzięki większemu apetytowi na ryzyko. WIG20 wobec słabszych nastrojów Wall Street ponownie cofa się w okolice 2040 pkt przed decyzją zza oceanu. Czy Rezerwa Federalna podzieli entuzjazm inwestorów i dostarczy inwestorom więcej powodów do radości? Czy może Wall Street znów utknęło w pułapce życzeniowego myślenia?

Rynek jest niemal pewien kolejnego zmniejszenia tempa podwyżek do 25 pb i z dzisiejszą włącznie wycenia jeszcze dwie możliwe podwyżki w 2023 roku, co przy obecnym poziomie stóp na poziomie 4,5% wskazywałoby, że stopa referencyjna zawędruje w okolice 5%. To jednak nie wszystko, byki mają apetyt na obniżki już we wrześniu tego roku. W grudniu Fed komunikował, że nie widzi szans na obniżki stóp w 2023 roku, a stopy będą musiały zawędrować powyżej 5% zatem świeci się już pierwsza dioda świadcząca o tym, że byki znów 'wiedzą swoje' i być możę wpadły w euforyczną pułapkę. Według Bloomberga warunki finansowe w USA mimo drastycznych podwyżek stóp Fed nie są ocenianie jako napięte co dla Fed może być kolejnym sygnałem ostrzegawczym przed ew. niebezpiecznym powrotem inflacji na wzór lat 80-tych. Wobec wciąż obecnych czynników proinflacyjnych w postaci mocnego rynku pracy czy otwarcia gospodarki Chin, Powell może pozostać dużo bardziej zachowawczy i chcieć ostudzić nastroje. Z drugiej strony jednak zwalniająca inflacja jest podstawowym, pozytywnym sygnałem dla Fed zatem gdy dynamicznie spada Powell rzeczywiście traci powody by przemawiać bardzo jastrzębio. Ton rodem z zeszłorocznego Jackson Hole wydaje się dziś mało prawdopodobny.

Rynek pracy w USA wciąż wysyła mieszane sygnały. Poznaliśmy dane ADP z amerykańskiego sektora prywatnego. Raport pokazał olbrzymu spadek wzrosty zatrudnienia,106 tys wobec 178 tys. oczekiwań i 235 tys poprzednio. Płace w ujęciu rocznym wzrosły o 7,3%, zatrudnienie spadło najbardziej w sektorze przemysłowym, budownictwie oraz transporcie wskazując, że polityka Fed zaczyna przynosić skturek, a gospodarka USA się ochładza. Z kolei JOLTS ponownie zaskoczył i okazał się blisko 0,5 mln wyższy niż poprzednio mimo oczekiwanego spadku. Rezerwa Federalna przy mocnej gospodarce może pozwolić sobie na bardziej na 'zbyt wiele' niż na 'zbyt mało' zatem dopóki dane nie pokażą jednoznacznego osłabienia wydaje się, że Fed będzie interpretował rynek pracy jako mocny. O ile tempo podwyżek może zostać zmniejszone, na komunikację o pauzie w cyklu, która dałaby wiatr w żagle indeksom może być wciąż za wcześnie.

Akcje w Europie rozpoczęły nowy miesiąc w dużo słabszych nastrojach. Niemiecki przemysłowy indeks PMI wskazał siódmy z rzędu miesiąc spadku aktywności w niemieckich fabrykach. Mimo to oczekiwania biznesowe stały się pozytywne po raz pierwszy od lutego zeszłego roku. Przemysłowe PMI Hiszpanii i Włoch okazały wyższe od oczekiwań, choć francuski PMI wypadł mieszanie. Inflacja CPI w strefie euro wypadła na poziomie 8,5%, znacznie poniżej 9,0% oczekiwań, a inflacja bazowa nie zmieniła się od poprzedniego odczytu mimo spodziewanego spadku o 0,1%. Ostatecznie DAX notowany jest dziś 0,21% niżej. Żaden z dużych europejskich benchmarków nie dorównał dziś skali spadków WIG20, polski indeks spadł dziś o 1,6% a spadkom przewodziła PGE, której walory zanurkowały o ponad 6% w dół.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.