Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wojenna korekta na GPW, niepewność na Wall Street

Wojenna korekta na GPW, niepewność na Wall Street

2023-02-10 Komentarz giełdowy XTB
Zmasowany rosyjski atak rakietowy na miasta w całej Ukrainie obciążył dziś sentymenty na GPW, przyczyniając się do ponad 2,5% spadku WIG20 w końcówce tygodnia. Choć było jasne, że ofensywa rosyjska w końcu ruszy - sytuacja dla wiełu stanowiła potencjalny sygnał do realizacji zysków. Sentymenty na światych rynkach choć zdecydowanie lepsze niż w niemal całym 2022 roku wciąż nie napawają optymizmem. Wall Street pozostaje niepewne przed wtorkowym odczytem inflacji w USA, który wydaje się być głównym, rynkowym wydarzeniem przyszłego tygodnia. Czy odbicie rozpoczęte na początku roku będzie kontynuowane?
Indeksy wciąż na łasce Fedu

Indeksy wciąż na łasce Fedu

2023-02-09 Komentarz giełdowy XTB
Rok 2022 odwrócił zupełnie stolik i pokazał, że banki centralne mogą wejść do gry, w potężny sposób wpływając na sentyment do ryzyka. Mimo zadowalającej dynamiki spadku inflacji do tej pory, mocne dane z amerykańskiego rynku pracy wskazują, że presja cenowa może okazać się trudna do opanowania, a inflacja nie będzie spadać w jednostajnym, szybkim tempie. Czy korekta to scenariusz, który może zmaterializować się w najbliższych dniach?

Stopy RPP bez zmian. Korekta na indeksach?

Stopy RPP bez zmian. Korekta na indeksach?

2023-02-08 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy giełdowe od kilku dni były niezdecydowoane w którą stronę powinny udać się po konferencji Powella, niższej podwyżce stóp w USA oraz słabych wynikach BigTechów. Po wczorajszych wypowiedziach Powella na konferencji w Waszyngtonie oraz dzisiejszych komentarzach członków Rezerwy Federalnej, Wall Street słabnie ponieważ obawia się, że cykl restrykcyjnej polityki monetarnej Fed wydłuży się z uwagi na mocną gospodarkę.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2023-02-07 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z kolejną, dość “senną” sesją na GPW. WIG20 osiąga wyniki nieco powyżej zera, z czego faworytem inwestorów okazał się dzisiaj KGHM zyskując ponad 2%. Rynki kapitałowe pozostają w niepewności przed wystąpieniami Jerome Powella (dzisiaj o 18:00), Joe Bidena (jutro o 3:00) i co jest istotne głównie dla polskiej giełdy - czwartkowego wystąpienia prezesa NBP, Adama Glapińskiego, które będzie miało miejsce w czwartek o godz. 15:00.
Grupa Kęty ostatnim ocalałym sesji

Grupa Kęty ostatnim ocalałym sesji

2023-02-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie głównym przyniosła falę wyprzedaży. Jedynie Grupa Kęty jako jedyna spółka z indeksu WIG20 oparła się fali przeceny i odnotowała wzrost wartości w wysokości niemal 2%. Nastrojom inwestorów z Książęcej nie sprzyjają doniesienia z Wall Street. Napięcia na linii Chiny - USA miały swoje apogeum w weekend, kiedy to USA zestrzeliły rzekomy chiński balon szpiegowski.
Poprawa sentymentu na rynkach finansowych

Poprawa sentymentu na rynkach finansowych

2023-02-04 Komentarz giełdowy XTB
Giełdowy apetyt na ryzyko rośnie ponieważ rynki finansowe szacują, że walka z inflacją jest coraz bliższa wygranej co wskazywałoby, że pivot Fed może nieuchronnie się zbliżać. Sentyment wsparły komentarze szefa Rezerwy Federalnej, Powella który wskazał że dostrzega 'bardzo wczesny etap dezinflacyjnego trendu', a mocne dane z gospodarki mimo trwającego cyklu zacieśniania Rezerwy Federalnej pokazują, że inwestorzy mogli nie docenić siły amerykańskiej gospodarki. W efekcie NASDAQ ma za sobą najlepszy początek roku od 1975 i od 1 stycznia zyskuje już blisko 17,5%.
Indeksy przedłużają dezinflacyjną euforię

Indeksy przedłużają dezinflacyjną euforię

2023-02-02 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zyskuje dziś na fali wczorajszej, zgodnej z oczekiwaniami 25 pb podwyżki stóp procentowych oraz zachowawczego optymizmu szefa Fed. O ile wczorajsze przemówienie Powella dalekie było od 'gołębiego tonu' zostało dobrze przyjęte na Wall Street ponieważ szef Rezerwy Federalnej dostrzegł rodzący się globalny proces dezinflacyjny i nadzieję, na sprowdzenie inflacji do 2% bez znacznych szkód dla gospodarki. Niższa podwyżka po 50 bp w grudniu może zwiastować, że Fed zbliża się do pauzy w cyklu zacieśniania.
Indeksy wstrzymują oddech przed decyzją Fed

Indeksy wstrzymują oddech przed decyzją Fed

2023-02-01 Komentarz giełdowy XTB
Oczy całego świata finansowego skierowane są dziś w stronę Rezerwy Federalnej i szefa Fed, Jerome'a Powella. Od grudniowego posiedzenia Fed, inwestorzy zdążyli niemal zachłysnąć się dezinflacyjną euforią a rynki wschodzące cieszyły się wzrostami dzięki większemu apetytowi na ryzyko. WIG20 wobec słabszych nastrojów Wall Street ponownie cofa się w okolice 2040 pkt przed decyzją zza oceanu. Czy Rezerwa Federalna podzieli entuzjazm inwestorów i dostarczy inwestorom więcej powodów do radości? Czy może Wall Street znów utknęło w pułapce życzeniowego myślenia?
Bank Millennium zwycięzcą sesji

Bank Millennium zwycięzcą sesji

2023-01-31 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem pozytywnych informacji napływających na GPW, głównie ze spółek. Interesujące dane podał Techland, który pomimo, iż nie jest spółką publiczną, jako producent gier z segmentu AAA jest pewnym wyznacznikiem kondycji sektora, zwłaszcza w kontekście danych sprzedażowych. Najbardziej znanym produktem Techlandu jest (oprócz serii Call of Juarez) franczyza Dying Light (obie części gry). Dzisiaj spółka pochwaliła się bardzo dobrymi wynikami sprzedaży.
Będzie hossa bez banków?

Będzie hossa bez banków?

2023-01-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW. Znacznym czynnikiem ryzyka jest ostatnio ogłoszony pomysł rządzących dotyczący możliwego przedłużenia projektu wakacji kredytowych. Choć to rozwiązanie z punktu widzenia społecznego jest zrozumiałe w otoczeniu wysokich stóp procentowych, gdy raty kredytów wzrosły kilkadziesiąt procent, o tyle z punktu widzenia gospodarczego i giełdowego jest to pomysł mogący w znacznym stopniu ostudzić sentyment giełdowy.
Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

2023-01-28 Komentarz giełdowy XTB
W poprzednim roku zbliżające się decyzje Fed powodowały odwrót od ryzyka i osłabiały nastroje na indeksach. Efektu tego jak dotąd nie obserwujemy w styczniu ponieważ inflacja spada w zadowalajacym tempie, a gospodarka wysyła mieszane sygnały. Wobec nowych okoliczności 'Pivot' przestał być już widziany jako wyłącznie życzeniowe myślenie - nabrał fundamentów. Inwestorzy trwają w przekonaniu, że Fed zacznie powoli wycofywać się z narracji, która w 2022 roku wstrząsnęła Wall Street.
Sesja pod znakiem wyprzedaży

Sesja pod znakiem wyprzedaży

2023-01-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW - WIG20 stracił ponad 1,2%. Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były wyniki dwóch dużych amerykańskich banków, Morgan Stanley i Goldman Sachs. Pierwszy z nich zaskoczył pozytywnie, zarówno na poziomie przychodów, które osiągnęły 12,75 mld USD wobec konsensusu rynkowego ustawionego na poziomie 12,54 mld USD, co stanowiło jednak spadek o 12% r/r wobec 14,5 mld USD osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

2023-01-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.
Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

2023-01-12 Komentarz giełdowy XTB
Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były dane dot. inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za grudzień. Konsensus rynkowy zakładał poziom inflacji na poziomie 6,5% r/r wobec 7,1% r/r w miesiącu poprzedzającym. Jednak inwestorzy przyzwyczajeni już do pozytywnych zaskoczeń w postaci odczytów poniżej oczekiwań zakładali, że historia również tym razem się powtórzy. Jak się okazało o godz. 14:30, inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,5% r/r czyli dokładnie tyle, ile zakładał rynek.
Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

2023-01-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na środowej sesji widać było wysoki apetyt na ryzyko. W konsekwencji giełdy w USA oraz Europie ponownie zyskały. Wzrosty na Wall Street były większe od tych na Starym Kontynencie. Nasdaq zamknął dzień z zyskiem na poziomie 1,76 proc. a DAX kontynuował dobrą passę rozpoczętą wraz z nadejściem nowego roku i urósł o kolejne 1,17 proc. Rentowność amerykańskiego długu „wspinała się” na wyższe poziomy a dolar znajdował się wciąż w krótkoterminowej konsolidacji. Inwestorzy czekają na dzisiejszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Odreagowanie dwudniowego rajdu

Odreagowanie dwudniowego rajdu

2023-01-11 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW panuje schłodzenie nastrojów po “Rajdzie Trzech Króli”, który miał miejsce w poniedziałek i we wtorek. Rajdzie zapoczątkowanym przez pozytywne dane dotyczące planowanego otwarcia się chińskiej gospodarki, i podtrzymany przez wczorajszą wypowiedź szefa FED Jerome Powella, którą można podsumować “nihil novi sub sole”. To z kolei zostało pozytywnie odebrane m.in. przez inwestorów zagranicznych, co spowodowało napływ kapitału na GPW i wywindowanie akcji między innymi banków. Dzisiaj w największym stopniu tracą na wartości akcje LPP, mBanku i Grupy Kęty.
Polak - Niemiec dwa bratanki

Polak - Niemiec dwa bratanki

2023-01-03 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW prym wiódł sektor bankowy, w którym liderami wzrostów był mBank z wynikiem 8,34%, Pekao SA, który wzrósł o 5,06% oraz Santander z PKO BP z wynikiem po 4,92%. Powodem euforii na akcjach polskich banków były pozytywne dane z Niemiec dotyczące inflacji w grudniu, która okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych. Rano poznaliśmy informacje z Nadrenii, w której inflacja spadła z 10,4% do 8,7% w grudniu, na co w największym stopniu wpłynął spadek cen energii, który wyniósł 14,3% oraz paliw, które staniały 8,6%.
Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze wzrosty na giełdowych parkietach odbywają się bez Wall Street i inwestorów z Wielkiej Brytanii, gdzie giełda dziś pozostaje zamknięta. Efektem jest nieco ospała choć udana sesja, większosć indeksów odnotowuje dziś wzrosty. Już jutro inwestorzy z USA wejdą na rynki, a pozytywne nastroje z otwarcia tygodnia będą przetestowane. Europejskie indeksy zyskują dziś mimo sobotnich, jastrzębich komentarzy prezes EBC Christine Lagarde i Joachima Nagela, bankierzy zasygnalizowali determinację w zaostrzaniu polityki monetarnej strefy euro.
Senny początek roku na GPW

Senny początek roku na GPW

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa w Nowym Roku upłynęła dość sennie, z niewielką ilością fundamentalnie istotnych informacji oraz dość rachitycznym zachowaniem indeksu WIG20. W dniu dzisiejszym zostały opublikowane szacunki portalu Sensor Tower dot. przychodów uzyskiwanych przez Ten Square Games oraz Huuuge Games. Producent Fishing Clash według ww. portalu osiągnął w grudniu przychody równe 6 mln USD - na poziomie porównywalnym z wynikiem osiągniętym w listopadzie.
Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

2022-12-30 Komentarz giełdowy XTB
Po wczorajszych euforycznych wzrostach dziś widzimy wyraźne ochłodzenie, a inwestorzy przygotowują się do zamknięcia 2022 roku w słabych nastrojach. Możęmy dziś śmiało powiedzieć, że nastroje giełdowych parkietów w kończącym się roku zdominował strach i niepewność, które w 2022 stały się katalizatorami odwrócenia hossy wobec radykalnej zmiany polityki banków centralnych, szarżujące w otoczeniu geopolitucznych przemian inflacji i deglobalizacyjnych trendów.