Indeksy wciąż na łasce Fedu

Indeksy wciąż na łasce Fedu
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-02-09 (20:59)

Rok 2022 odwrócił zupełnie stolik i pokazał, że banki centralne mogą wejść do gry, w potężny sposób wpływając na sentyment do ryzyka. Mimo zadowalającej dynamiki spadku inflacji do tej pory, mocne dane z amerykańskiego rynku pracy wskazują, że presja cenowa może okazać się trudna do opanowania, a inflacja nie będzie spadać w jednostajnym, szybkim tempie. Czy korekta to scenariusz, który może zmaterializować się w najbliższych dniach?

Momentum na indeksach wydaje się słabnąć w miarę jak rynki zdają sobie sprawę, że banki centralne mogą utrzymać wysokie stopy procentowe dużo dłużej niż oczekiwałoby tego Wall Street, od dekady przyzwyczajone do rekordowo niskich kosztów finansowania. Od początku 2023 roku największe światowe indeksy zaliczyły szalony rajd, z brytyjskim FTSE na historycznych szczytach i DAX-em bliskich rekordów z 2021 roku. WIG20 wciąż wyraźnie odstaje i notowany jest ponad 20% niżej maksimów z 2021 roku. Podobnie odległe od rekordowych wycen jest również Wall Street.

Wczorajsze wypowiedzi członków Fed Neela Kashkariego i Christophera Wallera wskazały, że Rezerwa Federalna jest jeszcze bardziej odległa od ogłoszenia zwycięstwa nad inflacją niż mogłaby wskazywać na to ostatnia konferencja Jerome'a Powella. , Do tej pory członkowie Fed choć nie sugerują radykalnej zmiany w cyklu tak długo jak długo inflacja będzie dynamicznie spadać, pokazują gotowość do zaostrzenia polityki monetarnej i podniesienia stóp jeśli presja cenowa okaże się ugruntowana i będzie sprawiała trudności. Napięty rynek pracy jest dla Fed jak poduszka bezpieczeństwa, im jest mocniejszy tym bardziej restrykcyjny może być cykl. Oczywiście w scenariuszu byczym, jeśli inflacja w przyszłym tygodniu nadal pokaże dynamiczny spadek - Wall Street prawdopodobnie będzie otwierać szampana. Ale nawet i ten fakt będzie dla Fedu zbyt mało znaczący by rozważyć na tym etapie wygaszenie cyklu. Tak długo jak cykl trwa, sprawy mogą się komplikować. Ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA tzw. claimsy wypadły dziś nieznacznie powyżej oczekiwań ale wciąż znajdują się poniżej 200 tys. i potwierdzają dobrą kondycję rynku pracy. S&P500 zyskuje dziś 0,35% wobec 0,6% wzrostu NASDAQ, Dow Jones rośnie o 0,3%.

Niemiecki DAX dostał dziś paliwa do wzrostu, inflacja w Niemczech okazała się niższa od oczekiwań i w ujęciu rocznym wyniosła 8,7%. Sentyment obciążyły jednak fatalne wyniki banku Credit Suisse, wyróżniające się negatywnie spośród na ogół dobrych wyników niemieckich spółek. Na polskim parkiecie dominowały dziś wzrosty Asseco Poland, które rosły dziś na wyjątkowo dużym, blisko trzykrotnie wyższym od średniego wolumenie i zamknęły sesje na niemal 4,5% plusie. Euforyczne wzrosty przedłużył LiveChat, który wzrósł dziś o ponad 6% na fali popularności AI. Dzięki umowie z Orlenem zyskiwały notowania Erbudu, spółka będzie generalnym wykonawcą morskiej farmy wiatrowej, której moc będzie odpowiadać zapotrzebowaniu około 1,5 mln gospodarstw domowych.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?