Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Inwestorzy patrzą w przyszłość przez ciemne okulary

Inwestorzy patrzą w przyszłość przez ciemne okulary

2022-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Dziś sesja przebiega w negatywnych nastrojach i rodzi obawy o przebieg sesji giełdowych w przyszłym tygodniu. Obawy wokół spowolnienia gospodarczego mogącego spowodować recesję wciąż straszą inwestorów giełdowych, którzy wycofują się przede wszystkim z ryzykownych, notowanych na wysokich wskaźnikach ceny do zysków spółkach. Zmieniające się środowisko gospodarcze zmusza inwestorów do ponownego oszacowania wycen. Czy rynki naprawdę powinni się bać?
Kapitulacja na Wall Street

Kapitulacja na Wall Street

2022-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych przyniosła całkowitą kapitulację giełdowych optymistów. Wczorajsze odreagowanie po decyzji FOMC w sprawie podwyżki stóp procentowych zostało dzisiaj w pełni zanegowane, co przestraszyło uczestników rynku. Perspektywy malują się w coraz to bardziej ponurych nastrojach, a obawy o realną zapaść koniunktury na rynkach przestają być tylko przejawem wróżenia z fusów. Dla polskich inwestorów kluczowe dzisiaj były dwa elementy. Pierwszym jest oczywiście wpływ wczorajszej decyzji amerykańskiego FEDu na dalsze kreowanie popytu oraz koniunktury na rynkach.

Dzień notowań wokół decyzji FED

Dzień notowań wokół decyzji FED

2022-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze zmagania na rynku przebiegają w mieszanych nastrojach w obliczu zaplanowanej konferencji FED, na którą inwestorzy z całego świata niecierpliwie czekają od tygodni. Środowa sesja ma szansę na długo zapisać się w historii giełdy, ponieważ decyzja Rezerwy Federalnej może nadać kierunek rynkowi akcji na najbliższe miesiące. Jakie 'karty' rozda rynkowi FED? Początek 2022 roku był najgorszy dla amerykańskich indeksów od 1939 roku, więc istnieje szansa, że coraz więcej inwestorów dołączać będzie do grupy szukających okazji.
Rynki z niepokojem patrzą w przyszłość

Rynki z niepokojem patrzą w przyszłość

2022-05-02 Komentarz giełdowy XTB
Wydarzeniem, na które czeka w tym tygodniu cały rynek, jest zaplanowane na środę posiedzenie FED, na którym podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie podwyżki stóp procentowych oraz redukcji bilansu. Zacieśnianie polityki monetarnej w kontekście negatywnego odczytu wzrostu PKB z amerykańskiej gospodarki, niepokojów politycznych i problemów z łańcuchami dostaw sprawia, że inwestorów niepokoi scenariusz możliwej recesji, przez co niechętnie angażują się w nowe transakcje na rynkach finansowych i sprzedają akcje na początku tygodnia. Czy momentum w najbliższych dniach może przechylić się na korzyść byków?
Duża niepewność przed nadchodzącym tygodniem

Duża niepewność przed nadchodzącym tygodniem

2022-04-29 Komentarz giełdowy XTB
Powoli wchodzimy w ostatni etap tygodniowych zmagań na rynku giełdowym, które przyniosły dużą zmienność na wszystkich klasach aktywów. Pierwsze skrzypce bez wątpienia grały w tym tygodniu, m.in.: hossa na rynku dolara amerykańskiego oraz publikacje wyników największych spółek technologicznych w USA. Szalejąca zmienność ma jednak szansę przyspieszyć w nadchodzącym tygodniu, kiedy to poznamy decyzje monetarne największych banków centralnych na świecie.
Słabe dane nie zniechęcają kupujących

Słabe dane nie zniechęcają kupujących

2022-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj udostępnione wyniki Meta Platforms dały dziś stronie popytowej nieco wiatru w żagle, jednak podaż dała o sobie znać szybko po nieco wyższym otwarciu na Wall Street przez co kupujący ponownie mogą znaleźć się w tarapatach. Dziś po sesji wyniki udostępnią dwie kolejne kluczowe spółki dla amerykańskiej giełdy Apple i Amazon. Kupujący ze zniecierpliwieniem czekają na publikacje przewyższające prognozy analityków, jednak czy okażą się one wystarczające by powstrzymać rynki przed paniką? Dziś inwestorów zaskoczył negatywny odczyt PKB w USA. Spadek o -1,4% przy skromnych oczekiwaniach wzrostu o 1,1% wydaje się wyglądać niepokojąco słabo.
Rynki próbują złapać oddech

Rynki próbują złapać oddech

2022-04-27 Komentarz giełdowy XTB
Ostatnia kaskadowa wyprzedaż na rynku akcji zakończyła się niemal całkowitą kapitulacją strony popytowej. Dziś inwestorzy próbują spowolnić podaż i odetchnąć po kilku spadkowych sesjach z rzędu. Publikowane wczoraj mieszane wyniki technologicznych gigantów Microsoft i Alphabet okazały się ostatecznie nie dość dobre, by wspomóc zepchnięte do narożnika byki. Wciąż jednak na horyzoncie nie widać powodów do odreagowania, które bardzo przydałyby się teraz kupującym.
Niepewność paraliżuje inwestorów

Niepewność paraliżuje inwestorów

2022-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dziś inwestorzy z wyraźną obawą patrzą w przyszłość oczekując wyników finansowych dwóch gigantów Wall Street, raportów kwartalnych Alphabet i Microsoftu. Rynki wyraźnie oderwały się od realiów wojny na Ukrainie, inwestorów straszy wciąż FED oraz widmo spowolnienia gospodarczego, które może powoli ‘wykrwawiać’ rynek akcji. Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy obniżyły swoje prognozy wzrostu światowej gospodarki odpowiednio do 3,6% i 3,2% wskazując na rosnące ceny żywności i transportu powodujące kurczenie się globalnej ekonomii.
W którym momencie znajduje się wahadło rynku?

W którym momencie znajduje się wahadło rynku?

2022-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Ostatnie sesje pokazały, że część byków kapituluje pod naporem sprzedających aktywa. Tymczasowe odreagowanie indeksów po panice spowodowanej wybuchem wojny szybko ustąpiło miejsca obawom przed agresywną polityką monetarną banków centralnych, które deklarują zacieśnianie polityki monetarnej na niespotykaną od kilkudziesięciu lat skalę. Dziś indeksy kontynuują ruch w dół, czy warto szukać dna spadków?
Ciężka końcówka tygodnia

Ciężka końcówka tygodnia

2022-04-22 Komentarz giełdowy XTB
Koniec tygodnia nie przynosi ulgi rynkom, inwestorzy zamykają pozycje przed weekendem i nie są chętni ryzykować. Wczoraj opublikowane wyniki Tesli okazały się nie być wystarczającym katalizatorem wzrostu dla rynku akcji i nie przełożyły się na skokowy wzrost wartości wyceny akcji technologicznego giganta. Czy naprawdę rynek ma się czego obawiać? Pierwszy kwartał 2022 roku przejdzie do historii jako jeden z najgorszych kwartałów w historii Wall Street, co z pewnością może zachęcać kupujących do szukania okazji zakupowych co regularnie obserwujemy w ostatnim czasie.
Czy Tesla przechyli szalę na korzyść kupujących?

Czy Tesla przechyli szalę na korzyść kupujących?

2022-04-21 Komentarz giełdowy XTB
Reakcja rynku w kontekście wydarzeń z ostatnich miesięcy wydaje się być ograniczona, a kupujący wyraźnie próbują przejąć kontrolę optymistycznie patrząc w przyszłość. Ponieważ cokolwiek na rynku ma miejsce inwestorzy zawsze szukają branż, na których rozwoju mogliby zyskać i tak w ten sposób w ostatnich miesiącach zyskiwały firmy z branży energetycznej czy zbrojeniowej.
Czy Netflix źle wróży całemu rynkowi?

Czy Netflix źle wróży całemu rynkowi?

2022-04-20 Komentarz giełdowy XTB
Rynek patrzy się dzisiaj w kierunku Netflixa, potężnej spółki z grupy FAANG, która zaliczyła dzisiaj spadek o ponad 1/3 swojej wartości. To wynik publikacji raportu finansowego, który niezbyt zadowolił inwestorów. Teraz należy zadać sobie pytanie, czy jest to sygnał ostrzegawczy dla całego rynku? Czy jedynie wypadek jednej spółki o bardzo specyficznym biznesie? Netflix zaliczył pierwszy spadek subskrybentów od dekady. To właśnie to tak mocno zdenerwowało inwestorów. Jednak warto zauważyć, że Netflix już wcześniej miał problemu.
Punkt zwrotny na rynku akcji?

Punkt zwrotny na rynku akcji?

2022-04-19 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajsza sesja na Wall Street nie przedstawiała dobrego obrazu niemal przez cały dzień. Inwestorzy jednak zdołali w dużej mierze odrobić straty. Powrót europejskich inwestorów również nie należał dzisiaj do najlepszych, ale końcówka sesji zdecydowanie należy już do kupujących. Czy to w końcu punkt zwrotny dla inwestorów?
Sprzedający próbują przejąć kontrolę

Sprzedający próbują przejąć kontrolę

2022-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Końcówka tygodnia nie jest spokojna, kupującym wyraźnie ciężko jest utrzymać tempo wzrostów jakie narzucili po wybuchu wojny na Ukrainie. Sesja europejska wyglądała dziś nieco lepiej od tego co obserwujemy na otwarciu za oceanem. Pozytywne dane płynące z amerykańskiego rynku pracy mogą ośmielić FED do zacieśniania polityki monetarnej i rozpoczęcia taperingu. Odczyty kwartalnych wyników banków wskazują na potencjalne problemy w sektorze bankowym. Czy byki mimo wszystko wytrzymają pod presją i będą w stanie ponownie zyskać wyraźną przewagę?
Kupujący próbują utrzymać kontrolę

Kupujący próbują utrzymać kontrolę

2022-04-13 Komentarz giełdowy XTB
Dziś rynek jest wyraźnie niezdecydowany, kupujący wciąż próbują równoważenia sił z niedźwiedziami. Rekordowe odczyty inflacji producenckiej w USA, wyniki kwartalne JP Morgan i decyzja banku Kanady zapowiadającego walkę z inflacją były dziś wydarzeniami na które zwrócone były oczy inwestorów. Jednocześnie trwająca wojna na Ukrainie pozostaje tłem dla rynkowych wydarzeń na którym chwilowo inwestorzy nie koncentrują swojej uwagi. Doniesienia z frontu mogą rodzić ryzyko zaostrzenia działań wojennych, a pokojowemu rozwiązaniu geopolitycznego kryzysu nie pomagają Chiny, które wzywają Zachód do przymknięcia oczu na trwającą wojnę.
Inflacja nie zwalnia

Inflacja nie zwalnia

2022-04-12 Komentarz giełdowy XTB
Głównym wydarzeniem dnia wydawała się dzisiaj publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych. Pod tym względem nie ma zaskoczenia – inflacja dalej przyspiesza i nie wydaje się, żeby miała w najbliższym czasie odpuścić. Przy tak wysokiej inflacji jest pewne, że Fed będzie agresywny, co powinno być negatywne dla rynku akcji. Dzisiaj obserwujemy jednak wyraźne ożywienie na rynku, co może pokazywać, że rynek pogodził się już z rosnącymi cenami oraz wkrótce bardzo wysokimi stopami procentowymi.
Inwestorzy pozycjonują się na koniec tygodnia

Inwestorzy pozycjonują się na koniec tygodnia

2022-04-08 Komentarz giełdowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja giełdowa na rynkach światowych powoli dobiega końca. Benchmarki ze Starego Kontynentu mimo chwilowych niepewności, zakończyły dzisiejsze notowania na wyższych poziomach. Jednocześnie czynniki ryzyka mogące wpływać na obraz rynków nie zmieniły się w tym tygodniu i wciąż straszą rynek. FED wciąż jest jastrzębi i zapowiada przyspieszoną redukcję bilansu, wojna na Ukrainie wciąż trwa, a I tura wyborów prezydenckich we Francji może zaskoczyć analityków, komplikując sytuację międzynarodową.
Cofnięcie na rynku akcji

Cofnięcie na rynku akcji

2022-04-06 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy kontynuację pesymistycznych nastrojów na rynku akcji, sprzedający próbują przejąć kontrolę kolejny dzień z rzędu. Kupujący akcje w ostatnich tygodniach znajdują się dziś pod presją niedźwiedzi, która skłania do ponownego oszacowania szans i zagrożeń dla rynku kapitałowego. Czy presja ze strony Rezerwy Federalnej i zapowiedziana przyspieszona redukcja bilansu doda paliwa spadkom? Inwestorzy w ostatnim czasie chwilowo odwrócili oczy od konfliktu na Ukrainie próbując wyceniać scenariusz końca wojny i powrotu do rzeczywistości korzystnej dla kupujących.
Wall Street boi się jastrzębi Fedu

Wall Street boi się jastrzębi Fedu

2022-04-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy potężne cofnięcie na indeksach giełdowych w Stanach Zjednoczonych, a najmocniejsze w przypadku spółek technologicznych. Inwestorzy wyceniają kolejne możliwe sankcje z USA czy Unii Europejskiej na Rosję, ale jednocześnie boją się wyraźnie jastrzębiego Fedu, który może chcieć wykorzystać ostatnie chwile mocnej gospodarki na znaczną redukcję akomodacji w polityce monetarnej. Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska planują kolejną rundę sankcji na Rosję w obliczu masakry ludności cywilnej dokonanej przez rosyjskie wojsko w Ukrainie. Unia Europejska ma rozważać m.in. ban na import rosyjskiego węgla.
Neutralny początek tygodnia na rynku akcji w Europie

Neutralny początek tygodnia na rynku akcji w Europie

2022-04-04 Komentarz giełdowy XTB
Mimo całkiem niezłego otwarcia handlu na rynku akcji w Europie, tuż po godzinie 9:00 notowania głównych indeksów ruszyły mocno w dół. Dynamika przeceny była bardzo duża, jednak, jak się później okazało, spadki były chwilowe i większość indeksów giełdowych zdołała zakończyć dzień na plusie. W pewnej chwili niemiecki indeks giełdowy zanurkował ponad 200 punktów. Ostatecznie jednak DAX zyskał 0,5%, z kolei francuski CAC40 dodał 0,7%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,28% wyżej.