Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

NBP nie zaskakuje podwyżką stóp procentowych

NBP nie zaskakuje podwyżką stóp procentowych

2021-12-08 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej działająca przy NBP podjęła decyzję o podwyżce stóp o 50 punktów bazowych. Można powiedzieć, że rynek czuje się nieco rozczarowany, gdyż pojawiały się przesłanki na nieco większy ruch. Z drugiej strony z komunikatu wynika, że źródeł inflacji powinniśmy szukać poza granicami Polski, na co bank centralny swoimi decyzjami nie ma wpływu. Czy można liczyć na dalsze ruchy? Jak taka decyzja wpłynie na inwestorów giełdowych?
Czy to już rajd Świętego Mikołaja?

Czy to już rajd Świętego Mikołaja?

2021-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować dobre nastroje na rynku akcji, dziś jest podobnie, a nawet lepiej. Główne indeksy giełdowe z Europy rozpoczęły handel od luk wzrostowych, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować jednostronny ruch w górę. Inwestorzy najwidoczniej przestali obawiać się nowego wariantu koronawirusa. Co także ciekawe, obawy dotyczące szybszej normalizacji polityki monetarnej przez Fed, także odeszły na drugi plan. Najwidoczniej mamy do czynienia z tzw. rajdem Świętego Mikołaja.

Zielony początek tygodnia na rynku akcji

Zielony początek tygodnia na rynku akcji

2021-12-06 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała w pozytywnych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zamknęły dzień na plusie, mimo wciąż utrzymujących się obaw dotyczących nowego wariantu koronawirusa. W zakupie akcji nie przeszkodziły także fatalne dane o zamówieniach w przemyśle z Niemiec, które spadły o niemal 7%, podczas gdy oczekiwano spadku o zaledwie 0,5%. Ostatecznie DAX zyskał dziś 1,38%, z kolei francuski CAC40 dodał 1,48%, a londyński FTSE100 umocnił się 1,57%.
Dobre dane to złe wieści?

Dobre dane to złe wieści?

2021-12-03 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła wiele zwrotów akcji. Teoretycznie słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się być jednocześnie bardzo dobre. Do tego rekordowe dane dotyczące aktywności sektora usług w USA. Kompletnie nie łączy się to z zagrożeniem związanym z koronawirusem. Wydaje się jednak, że rynek wydał werdykt – zmiany w polityce monetarnej nastąpią szybciej niż nam się wydawało.
Zdechły kot dominuje na giełdach

Zdechły kot dominuje na giełdach

2021-12-02 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach możemy doświadczać czegoś, co w rynkowym żargonie nazywa się odbiciem zdechłego kota. Dzieje się tak, kiedy po mocnych spadkach rynek próbuje wyraźnie odbijać, ale ostatecznie cena powraca do spadków. Tak może dziać się kilka razy, zanim dojdzie do wyznaczenia ostatecznego dołka. Duże niepewności dotyczące koronawirusa oraz brak motywu dla byków powoduje, że obecny trend wzrostowy zaczyna być coraz bardziej zagrożony.
WIG20 błyszczy w Europie

WIG20 błyszczy w Europie

2021-11-30 Komentarz giełdowy XTB
Nowy wariant koronawirusa pozostaje głównym tematem na rynku w ostatnich dniach. Dzisiejsze ostrzeżenia WHO dotyczące nowej mutacji oraz komentarz dyrektora Moderny, który powiedział, iż obecne szczepionki mogą mieć mniejszą skuteczność w walce z Omikronem, doprowadziły do pogłębienia przeceny na rynku akcji. Kupującym nie pomogły także dane o inflacji z Europy, które wystrzeliły w górę. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień pod kreską.
Covidowy Czarny Piątek

Covidowy Czarny Piątek

2021-11-26 Komentarz giełdowy XTB
Black Friday, czy mówiąc po polsku Czarny Piątek to amerykańskie święto konsumpcjonizmu, które polega na ogromnych przecenach w sklepach dzień po Święcie Dziękczynienia. Skala sprzedaży w ten dzień odzwierciedla prawdziwą siłę konsumentów, w szczególności przed świątecznym maratonem zakupowym. Święto to przyjęło się również w innych rejonach na świecie, ale dzisiaj niestety musimy stwierdzić, że największe przeceny widać dzisiaj przede wszystkim na rynkach finansowych, co jest związane z kolejnymi silnymi obawami przed koronawirusem.
Niższa zmienność z powodu święta w USA

Niższa zmienność z powodu święta w USA

2021-11-25 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować niższa zmienność na rynku akcji, a ma to związek ze Świętem Dziękczynienia w USA. Jeśli chodzi o sesje w Europie, zdecydowana większość europejskich indeksów zakończyła sesję na plusie, choć przy ograniczonych ruchach. Nieco lepsze nastroje można tłumaczyć wczorajszą decyzją nowej koalicji o odrzuceniu wniosku o lockdown w Niemczech, czego obawiały się rynki (po wprowadzeniu ograniczeń w Australii).
Wall Street w odwrocie przed Świętem Dziękczynienia

Wall Street w odwrocie przed Świętem Dziękczynienia

2021-11-24 Komentarz giełdowy XTB
Jutro w czwartek Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, kiedy giełdy papierów wartościowych nie działką i rynek na pozostałych rynkach jest również ograniczony. Z kolei w piątek sesja na większości rynków jest przynajmniej skrócona. Dzisiaj ostatni normalny dzień handlu w tym tygodniu, który przebiega raczej w słabszych nastrojach, choć z minuty na minutę sytuacja ulega poprawie.
Gorsze nastroje na rynku akcji

Gorsze nastroje na rynku akcji

2021-11-23 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wtorkowej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje na rynku akcji. Pogorszenie sentymentu należy wiązać z informacją o nominacji prezesa Fed - Powella, na kolejną kadencję (co rynek tratuje jako zwiększenie ryzyka na szybsze podwyżki stóp procentowych w USA). Jako pretekst do korekty na rynku akcji wymienić można także wzrosty cen energii - ropa znalazła się dziś ponad 3% na plusie, a gaz nawet 7%. Główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły handel poniżej poziomów wczorajszego zamknięcia, a w pierwszych minutach sesji doszło do pogłębiania przeceny.
Jerome Powell z kolejną kadencją

Jerome Powell z kolejną kadencją

2021-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy kluczowych danych makro, niemniej na nastroje inwestorów mogła wpłynąć informacja, mówiąca o tym, że dotychczasowy prezes Fed - Jerome Powell, został nominowany przez prezydenta USA - Joe Bidena na kolejną kadencję szefa Rezerwy Federalnej. Pomimo iż spora część rynku spodziewała się takiego scenariusza, tak nie było to do końca pewne. Demokraci chcieli bowiem, aby na stanowisku prezesa zasiadła Lael Brainard, która ma bardziej gołębie stanowisko. Jak donosi The Wall Street Journal za Powellem mogły przemawiać obawy o inflację, ponieważ Brainard zbagatelizowała to ryzyko.
Spółki technologiczne pozostają bezpieczną przystanią

Spółki technologiczne pozostają bezpieczną przystanią

2021-11-19 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja nie należy do najlepszych. Większość indeksów zalicza spore spadki, w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. WIG20 po raz kolejny należy do najgorszych. Z drugiej strony sytuacja w przypadku spółek technologicznych wygląda całkiem dobrze, co może być powrotem do sytuacji, kiedy świat mocno obawiał się koronawirusa. Bardzo mocny wzrost ilości przypadków koronawirusa na świecie doprowadził do wywołania dużych obaw. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę ogłoszenie lockdownu w Austrii oraz rozważania takiego ruchu w Niemczech.
Pesymizm ciąży polskim spółkom

Pesymizm ciąży polskim spółkom

2021-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na globalnych parkietach wcale nie wygląda dobrze podczas dzisiejszej sesji. Na większości rynków notowane są spadki, co daje się we znaki polskim inwestorom. Przecena na polskich indeksach jest dzisiaj potężna, natomiast na zachodzie pomimo spadków, poziomy wciąż są bliskie historycznym szczytom. Nastroje na GPW są naprawdę fatalne. Nie da się ukryć, że wpływ na te nastroje mają kwestie geopolityczne oraz związane z polityką monetarną oraz obawami inflacyjnymi w Polsce.
Mieszane nastroje w Europie i niewielkie cofnięcie na rynku akcji w USA

Mieszane nastroje w Europie i niewielkie cofnięcie na rynku akcji w USA

2021-11-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na europejskim rynku akcji przebiegała w mieszanych nastrojach, bez zdecydowanego kierunku. Niemiecki DAX co prawda zdołał nieznacznie poprawić historyczne maksima, jednak zakończył dzień na symbolicznym plusie, wynoszącym zaledwie 0,02%. Nad kreską handel zamknął także francuski CAC40, jednak ruch nie przekroczył tutaj 0,1%. Zyskiwały także indeksy z Holandii, Włoch, czy Szwajcarii, z kolei pod kreską znalazł się np. londyński FTSE100, który stracił niemal 0,5%, czy hiszpański IBEX35 (-0,47%).
Wzrosty w Europie, USA blisko kolejnych rekordów

Wzrosty w Europie, USA blisko kolejnych rekordów

2021-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja na europejskim rynku akcji przebiegała raczej w optymistycznych nastrojach, choć nie wszystkie indeksy zdołały zakończyć dzień na plusie. Niemiecki DAX rozpoczął handel od wzrostów, a kolejne godziny przyniosły systematyczny ruch w górę i pokonanie bariery 16200 pkt. Zmienność jak na DAXa być może nie jest powalająca, niemniej wydaje się, że indeks zdołał opuścić konsolidację, przez co kontynuacja ruchu wzrostowego pozostaje scenariuszem bazowym.
WIG20 w tyle za europejskimi indeksami

WIG20 w tyle za europejskimi indeksami

2021-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy kluczowych danych makro, które mogłyby w znaczący sposób przełożyć się na rynki. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel płasko, a początkowe godziny handlu przebiegały pod kątem wzrostów. Niemiecki DAX zdołał nawet poprawić ustanowione w zeszłym tygodniu historyczne maksima, jednak tuż przed rozpoczęciem sesji na Wall Street zaczął zawracać.
Czy Wall Street obawia się inflacji?

Czy Wall Street obawia się inflacji?

2021-11-10 Komentarz giełdowy XTB
Inflacja w Stanach Zjednoczonych osiągnęła nową cyfrę z przodu. Dynamika sięgnęła najwyższych poziomów od lat 90 i na ten moment może wydawać się, że bank centralny Stanów Zjednoczonych robi za mało i można oczekiwać więcej gwałtownych ruchów w przyszłości. Taki scenariusz nie jest zbyt dobry dla giełdy, choć z drugiej strony sezon wyników na Wall Street pozostaje mocny, a inne daje z gospodarki sugerują, że mamy do czynienia z dalszym ożywieniem. Co wobec tego oczekiwać po ostatnich tygodniach tego roku?
Marazm na rynku akcji

Marazm na rynku akcji

2021-11-09 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień jak na razie nie przynosi większych zmian na głównych indeksach giełdowych na świecie. Jeśli chodzi o rynek europejski zarówno wczoraj, jak i dziś mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Niemiecki DAX zdołał przed weekendem wyjść powyżej psychologicznej bariery 16 tysięcy punktów, jednak utknął tuż nad tym poziomem i ma problem z określeniem jasnego kierunku. Mimo, że dziś przez chwilę ponownie znalazł się on na najwyższych poziomach w historii, tak szybko mogliśmy obserwować odpowiedź ze strony podażowej i wymazanie zwyżki.
Bez fajerwerków na początku tygodnia

Bez fajerwerków na początku tygodnia

2021-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Ubiegły tydzień przebiegał pod kątem wzrostów na głównych indeksach giełdowych na świecie, a nastrojów nie popsuły decyzje banków centralnych. Mimo iż Fed wreszcie ogłosił wyczekiwany taper, czyli ograniczanie programu skupu aktywów, tak w żaden sposób nie wpłynęło to na pogorszenie nastrojów na światowym rynku akcji (ponieważ taki krok był oczekiwany przez rynek).
Rekord za rekordem na Wall Street

Rekord za rekordem na Wall Street

2021-11-05 Komentarz giełdowy XTB
Pomimo, iż podczas dzisiejszej sesji poznaliśmy dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, które zazwyczaj są kluczowym wydarzeniem całego tygodnia, tak ten tydzień został przyćmiony przez środową decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku zdecydował się na rozpoczęcie taperingu, czyli procesu ograniczania programu QE.