Wall Street walczy o zamknięcie roku w byczych nastrojach

Wall Street walczy o zamknięcie roku w byczych nastrojach
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-12-29 (20:42)

Obserwując dzisiejsze nastroje na giełdowych parkietach trudno oprzeć się wrażeniu, że podobnie jak napędzany własnym ciężarem i odchyleniem ruch wahadła, tak samo nastroje inwestorów zmieniły się na pozytywne bez wyraźnego powodu i istotnego katalizatora stawiajac pod znakiem zapytania trwałość dzisiejszego odreagowania. Większość indeksów notuje dziś wzrosty, a Wall Street świeci na zielono mimo wciąż żywych recesyjnych obaw i niepewnośći wokół rozwoju pandemii koronawirusa w Chinach. Odbicie na indeksach możemy uważać jako efekt wyprzedania oraz pośrednio odczytu danych z amerykańskiego rynku pracy.

Byki wsparły dziś 'claimsy', liczba Amerykanów wypełniających wnioski o zasiłek dla bezrobotnych nieznacznie wzrosła w ujęciu tygodniowym i wyniosła 225 tys. w tygodniu zakończonym 24 grudnia, wobec 216 tys. poprzednio. Wnioski kontynuowane wzrosły do 1,71 mln z 1,672 mln poprzednio wobec oczekiwanego przez analityków 1,686 mln. Dane z rynku pracy są szczególnie intensywnie obserwowane przez giełdowych inwestorów, którzy wciąż mają nadzieję na ich pogorszenie, dzięki któremu Fed straciłby jeden z głównych argumentów do dalszych podwyżek stóp procentowych lub utrzymywania ich na restrykcyjnych poziomach zbyt długo. Z drugiej strony można dojść do wniosku, że kupujący jakby nie do końca kalkulowali ryzyko pogorszenia warunków gospodarczych ponieważ gwałtowny wzrost bezrobocia prawdopodobnie negatywnie odbiłby się na przychodach giełdowych spółek i skłonił analityków do obniżenia wycen, zatem oczekiwana słabość rynku pracy może okazać się tylko pozornie 'bycza' dla Wall Street.

W ostatnich dniach jednym z głównych giełdowych 'straszaków' jest sytuacja w Chinach, drugiej największej gospodarce świata. Inwestorzy obawiają się, że wejście w nowy rok odbywać się będzie przy akompaniamencie wracających restrykcji, które ledwo zostały ograniczone przez Państwo Środka powodując chwilowe odreagowanie. Pandemia w Chinach wciąż może się rozwijać, kilka krajów, w tym USA i Włochy, narzuciły już testy dla chińskich pasażerów. Chińskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ostrzegło przed rozprzestrzenianiem się Covid podczas okresu świątecznego choć nadmieniło, że liczba zachorowań na wirusa prawdopodobnie osiągnęła już szczyt w Pekinie, Tianjin i Chengdu. Niepewność dotycząca powrotu pandemii w Chinach przyćmiła nadzieje na ożywienie popytu na paliwa u największego na świecie importera ropy naftowej, co wywiera presję na ceny. Na fali dzisiejszego odreagowania do wzrostów próbują wrócić spółki z rynku ropy, Chevron, Exxon Mobil i Occidental Petroleium. Wzrost recesyjnych obaw możemy również dostrzec analizując indeks BDI (Baltic Dry Index) monitorujący ceny frachtu suchych towarów na 20 największych szlakach handlowych świata. Tworzony przez Freightos indeks otworzył się 26 grudnia z ponad 8% luką spadkową obrazując obawy wokół globalnego spowolnienia gospodarczego i wymiany handlowej. Gdy statki stoją w portach ceny frachtu spadają ponieważ utrzymywanie ich 'bez załadunku' jest kosztowne, co samo w sobie tworzy presję na obniżki. Odwrotna sytuacja ma miejsce gdy globalna koniunktura jest dobra, globalny handel kwitnie, a fracht odbywa się nieprzerwanie. Dalsze notowania indeksu poznamy dopiero po nowym roku jednak luka spadkowa po okresie świątecznym może zapowiadać, że obawy recesyjne zdominują giełdowe nastroje w I kw. 2023 roku.

Na Wall Street wzrosty indeksu NASDAQ nabierają tempa, benchmark znajduje się juz blisko 11 000 pkt i rośnie o 2,27%. Indeks S&P 500 zyskuje dziś 1,58% wobec byczych komentarzy analityków Morgan Stanley. Wzrosty na Blisko 1,02% wyżej notowany jest również Dow Jones. Lepszym nastrojom na amerykańskim parkiecie sprzyjają komentarze na temat Tesli analityków Morgan Stanley, którzy utrzymali byczą rekomendację wskazując na przewagi konkurencyjne firmy, stymulującą popyt ustawę Inflation Reduction Act oraz rosnący udział samochodów elektrycznych w globalnym rynku motoryzacyjnym. Świetną sesję notuje dziś WIG20, który zyskuje 1,57%. Nieco słabiej radzą sobie pozostałe europejskie indeksy m.in. DAX, który rośnie o 0,7% oraz FTSE zyskujący niespełna 0,25%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.