Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Fed ma jednak zagwozdkę

Fed ma jednak zagwozdkę

2021-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych miały dać jasny obraz przed posiedzeniem Fed w przyszłym tygodniu. Dane dostarczają jednak kolejnych znaków zapytania. Czy kondycja konsumentów w USA jest faktycznie bardzo dobra i będzie budowała presję na inflację, która wymusi działania na Fed?
Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

2021-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień rozpoczął się bardzo mieszanie na giełdach na całym świecie. Większość indeksów nie mogła przyjąć konkretnego kierunku, oczekując na jakiś sygnał ze strony rynku. Dzisiaj kluczowym wydarzeniem była publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych, która może spowodować, że byki z Wall Street prawdopodobnie mogą odetchnąć z ulgą, przynajmniej na moment.

Czy Demokraci zatopią Wall Street?

Czy Demokraci zatopią Wall Street?

2021-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni spekuluje się na temat nowego planu Demokratów o wprowadzeniu podatku na skup akcji własnych. Amerykańskie firmy ze względu na preferencyjne opodatkowanie decydowały się na taki sposób zwrotu inwestorom zainwestowanych środków. Dodatkowo od pewnego czasu inwestorzy przyzwyczaili się, że jest to sposób na podtrzymanie hossy na wielu akcjach. Czy wobec tego ten trend zakończy się już wkrótce? Jak wyglądały ostatnie sesje na rynku i co przed nami w przyszłym tygodniu?
Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

2021-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja przynosi pogorszenie nastrojów na rynku akcji. O ile wczoraj główne indeksy giełdowe na świecie notowały wzrosty, tak dziś sentyment uległ zmianie. Indeksy "blue chip" ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel nieznacznie pod kreską, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować pogłębienie spadków.
Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

2021-09-02 Komentarz giełdowy XTB
Jutro kolejne ważne wydarzenie z perspektywy globalnych rynków finansowych – raport z amerykańskiego rynku pracy, czyli z największej gospodarki na świecie. Raport ten jest o tyle kluczowy, ze względu na to, że Fed podejmuje swoje decyzje patrząc właśnie na to, jak sytuacja wygląda pod względem zatrudnienia. Wobec tego, czy jutro będziemy mieli zapieczętowaną zmianę polityki monetarnej? Czy wręcz przeciwnie Fed dostanie zielone światło do utrzymania polityki bez zmian?
Nasdaq z kolejnym rekordem

Nasdaq z kolejnym rekordem

2021-09-01 Komentarz giełdowy XTB
Podczas pierwszej sesji w nowym miesiącu handlowym mogliśmy obserwować raczej dobre nastroje na rynku akcji. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu zakończyła się dziś na plusie. Francuski CAC40 zyskał ponad 1%, londyński FTSE100 zamknął się 0,43% wyżej, natomiast nieznacznie pod kreską znalazł się DAX, który stracił 0,09%.
Słabe nastroje nie szkodzą Wall Street

Słabe nastroje nie szkodzą Wall Street

2021-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Z jednej strony obserwowaliśmy dzisiaj cofnięcie na większości indeksów na świecie. Trudno było doszukać się powodów tych ruchów oprócz stwierdzenia, że doszło do realizacji zysków po świetnych sesjach w piątek oraz poniedziałek. Z drugiej strony doświadczyliśmy publikacji słabych danych dotyczących nastrojów w Stanach Zjednoczonych, które doprowadziły jednak do pierwszego znaczącego odbicia na indeksach w ostatnich godzinach. Dlaczego tak się dzieje?
Rynek pozytywnie odebrał przemówienie Powella w Jackson Hole

Rynek pozytywnie odebrał przemówienie Powella w Jackson Hole

2021-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować pozytywne nastroje na rynku akcji na świecie. Jak widać, inwestorzy ze spokojem przyjęli piątkowe przemówienie Jerome Powella na sympozjum w Jackson Hole. Wzrosty obserwujemy nie tylko na amerykańskim rynku, ale także w Europie. Szczególnie ciekawie wygląda sytuacja na naszej polskiej giełdzie, gdzie WIG20 zdołał w ubiegłym tygodniu opuścić niemal 3 - miesięczną konsolidację.
Taper jeszcze w tym roku?

Taper jeszcze w tym roku?

2021-08-27 Komentarz giełdowy XTB
Wydarzeniem dzisiejszej sesji było wystąpienie Jerome Powella, na które inwestorzy w zasadzie wyczekiwali już od początku tygodnia. Mimo, że nie padła konkretna data co do rozpoczęcia procesu ograniczania programu skupu aktywów, tak wypowiedź Powella została odebrana gołębio. Jeśli chodzi o reakcję rynkową, obserwowaliśmy umocnienie dolara i wzrosty indeksów giełdowych.
Czy Powell ruszy rynkami?

Czy Powell ruszy rynkami?

2021-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Jeśli Fed miałby ruszyć rynkami, z pewnością musielibyśmy mówić o głębszych spadkach. Dzieje się tak dlatego, że na Wall Street jesteśmy przy historycznych szczytach i trudno znaleźć narzędzia, dzięki którym Fed mógłby wypchnąć indeksy w szybszym tempie jeszcze dłużej. Z drugiej strony, utrzymanie statusu quo powinno pozwolić indeksom na brak większych zmian i podążanie obecnym umiarkowanie wzrostowym trendem.
Koleje rekordy na rynku akcji w USA

Koleje rekordy na rynku akcji w USA

2021-08-24 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować bardzo dobre nastroje na amerykańskim rynku akcji. Indeksy S&P500 i Nasdaq zdołały ustanowić nowe historyczne maksima, a dziś ruch w górę jest kontynuowany, choć na razie przy zdecydowanie mniejszej zmienności niż wczoraj. Niemniej za nami dopiero pierwsza godzina handlu w USA, dlatego jeśli wczorajszy sentyment się nie popsuje, niewykluczona jest kontynuacja ruchu wzrostowego.
Korekta nie trwała długo

Korekta nie trwała długo

2021-08-23 Komentarz giełdowy XTB
Podczas poniedziałkowej sesji możemy obserwować dobre nastroje na rynku akcji. Mimo iż niepewność co do dalszego rozpowszechniania się wariantu delta koronawirusa na świecie pozostaje, tak inwestorzy najwyraźniej ignorują ten czynnik ryzyka. Opublikowane dziś wskaźniki PMI z Europy okazały się nieznane gorsze od oczekiwań, jednak wciąż utrzymują się na wysokich poziomach, co mogło wspierać dzisiejsze dobre nastroje. od Tuż pod koniec handlu w Europie, główne indeksy giełdowe notowane są na plusie.
Krwawa korekta

Krwawa korekta

2021-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Na większości rynków obserwujemy naprawdę spore korekty. Większość mediów wini wczorajsze minutes Fed, które pokazują, że tapering programu QE w tym roku jest niemal pewny. Znając jednak szefa Fed, tapering nie jest jeszcze zagwarantowany, w szczególności w momencie, kiedy ostatnie dane ze Stanów Zjednoczonych nie zachwycają. Powracając jednak do przeszłości, czy tapering faktycznie jest czymś złym? Czy mamy jednak inne czynniki, które prowadzą do spadków na giełdach?
Pogorszenie nastrojów na rynku akcji

Pogorszenie nastrojów na rynku akcji

2021-08-17 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować spadki na azjatyckim rynku akcji, co ma związek z pogarszającą się sytuacją pandemiczną w tamtym regionie, a także nerwową sytuacją geopolityczną w Afganistanie. Najmocniej traciły indeksy w Chinach, ale spadki oberwaliśmy także w Australii, Korei, czy Japonii. Wspomniane wydarzenia w Afganistanie nie przełożyły się jednak na pogorszenie nastrojów w Europie.
Niepewność na rynkach rośnie

Niepewność na rynkach rośnie

2021-08-16 Komentarz giełdowy XTB
Wśród inwestorów wdarła się niepewność. Kolejny raz ją wywołującym jest przede wszystkim koronawirus. Dodatkowo świat finansowy nie wie w jaki sposób będzie rozwiązany problem inflacji. Czy powinniśmy szykować się na powtórkę sytuacji z września i października zeszłego roku? Azja stanowiła wzór do naśladowania pod względem radzenia sobie z koronawirusem na świecie. W zasadzie nie tylko, gdyż na Antypodach życie toczyło się normalnie w momencie katastrofalnej sytuacji koronawirusa w Europie czy w Stanach Zjednoczonych.
Rekordowa Europa

Rekordowa Europa

2021-08-14 Komentarz giełdowy XTB
Podczas gdy sytuacja na rynkach azjatyckich jest wciąż bardzo napięta, co ma związek z sytuacją koronawirusa w tej części globu, a na Wall Street zaskakująco najgorzej radzi sobie Nasdaq, to w Europie trwa 10 wzrostowa sesja z rzędu. Dzisiaj DAX przebił poziom 16 tys. punktów, co może być uważane za kolejny kamień milowy na tym rynku. Co stoi za wzrostami w Europie? Czy widmo możliwych działań Fed psuje perspektywy dla Wall Street?
Czy tapering ma znaczenie dla Wall Street?

Czy tapering ma znaczenie dla Wall Street?

2021-08-10 Komentarz giełdowy XTB
Po piątkowych danych ze Stanów Zjednoczonych inwestorzy zaczęli spekulować, kiedy Fed rozpocznie nie tyle dyskusje, co właściwy tapering programu QE. Do tego wszystkiego widzimy rosnącą ilość przypadków koronawirusa na świecie, która na nowo może przytłumić obecne ożywienie gospodarcze stymulowane ogromnymi działaniami ze strony banków centralnych. Patrząc na skale tych działań, czy tapering programu QE faktycznie może w większym stopniu wpłynąć na rynek akcji?
Inwestorzy trwają piątkowe dane z USA

Inwestorzy trwają piątkowe dane z USA

2021-08-09 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowe dane z rynku pracy ze Stanów Zjednoczonych zaskoczyły pozytywnie, przez co Fed może zostać zmuszony do wcześniejszego wprowadzenia zmian w polityce monetarnej. Oczekiwania rynkowe zakładały, że w piątkowe dane pokażą wzrost zatrudnienia o 870 tys., podczas gdy ostatecznie było to aż 945 tys. Dobrze wypadły też dane dotyczące stopy bezrobocia, która spadła z 5,9% do 5,4%, a także płac, które rosną w tempie 4,0% rok do roku (przy oczekiwaniach zakładających 3,9% r/r).
W oczekiwaniu na raport NFP

W oczekiwaniu na raport NFP

2021-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja nie przynosi większej zmienności na rynku akcji. Zdecydowana większość indeksów ze Starego Kontynentu zakończyła handel na niewielkim plusie. Niemiecki DAX dodał 0,33%, francuski CAC40 zyskał 0,52%, a londyński FTSE100 stracił 0,05%. Nasz polski WIG20 zamknął się również nieznacznie pod kreską, dokładnie 0,06% niżej. W USA dominuje z kolei kolor zielony. Mimo iż ruchy nie są duże, tak np. Nasdaq zdołał zahaczyć o historyczne maksima.
Amerykański rynek pracy w centrum uwagi inwestorów

Amerykański rynek pracy w centrum uwagi inwestorów

2021-08-04 Komentarz giełdowy XTB
Po dzisiejszych danych z amerykańskiego rynku pracy uwaga inwestorów w jeszcze większym stopniu będzie skupiała się na piątkowej publikacji NFP. Przyszła polityka Rezerwy Federalnej i, co za tym idzie, sytuacja na światowych giełdach, w ogromnej mierze zależy od danych dotyczących zatrudnienia w USA. Dzisiejszy raport ADP, który przedstawia zmianę pozarolniczego zatrudnienia w gospodarce Stanów Zjednoczonych, okazał się dużym rozczarowaniem.