AI - chwilowa moda czy początek rewolucji?

AI - chwilowa moda czy początek rewolucji?
Market News XTB
Data dodania: 2023-02-16 (11:48)

ChatGPT - wirtualny asystent, który potrafi odpowiedzieć niemal na każde pytanie. Algorytm, który potrafi rozwiać wątpliwości na temat tego, jakie wino pasuje do konkretnego posiłku do kultowego już “jak żyć?”, rozpalił wyobraźnię giełdowych graczy, nie tylko na Wall Street. Nic dziwnego, że coraz głośniej rozbrzmiewają pytania na temat tego, czy jest to jedynie chwilowa moda, jak w przypadku covidowych spółek produkujących rękawiczki nitrylowe i środki do dezynfekcji, czy jednak początek technologicznej rewolucji. I czy polscy inwestorzy mogą również na tej fali optymizmu skorzystać?

Geneza euforii

“Nie ma takich sposobów, do których nie uciekliby się ludzie, żeby wymigać się od pracy”. To zdanie przypisuje się Thomasowi Edisonowi, jednak to właśnie ono mogło przyświecać twórcom chatbota ChatGPT - rewolucyjnego wirtualnego asystenta, który znacznie ułatwia życie. W internecie powstała nawet lista zawodów, które mogą zostać zastąpione przez sprytną aplikację. Chatbot GPT został stworzony przez OpenAI w 2015 r. przy udziale m.in. Elona Muska i Sama Altmana. Przełomowym momentem dla projektu był rok 2019, kiedy został zauważony przez Microsoft, który postanowił w niego zainwestować 1 mld USD. Drugi etap dofinansowania miał miejsce dwa lata później. Kluczowa chwila dla spółki nastąpiła 30 listopada 2022 r. gdy spółka udostępniła do publicznego użytku chatbota ChatGPW. Aplikacja momentalnie stała się hitem. Zyskała 1 mln użytkowników w ciągu niespełna 5 dni, natomiast wynik ten zwiększył się 100 - krotnie w ciągu dwóch miesięcy, co jest najlepszym wynikiem w historii, przebijając wynik dotychczasowego rekordzisty TikToka, który na osiągnięcie podobnego rezultatu potrzebował 9 miesięcy.

Szanse dla Polskiego AI

Euforia związana z rynkiem AI udziela się również inwestorom nad wisłą. W ostatnim czasie na szczególnym celowniku fanów rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji znalazły się takie spółki, jak LiveChat, DataWalk, Ailleron, Brand24, R22, Spyrosoft czy Woodpecker.

Na pierwszy plan wysuwa się Livechat Software, która specjalizuje się rozwiązaniach typu HelpDesk czy ChatBot, z którego korzysta blisko 2,5 tys. klientów. Prezes spółki zapowiedział, że implementacja ChatGPT do produktów spółki może wpłynąć na ich rozwój, co spotkało się z euforią inwestorów.

DataWalk jest kolejnym potencjalnym beneficjentem boomu na spółkach AI. Jako dostawca platformy analitycznej służącej do analizy danych, rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa oraz spółka, której najbliższą konkurencją jest Palantir, podmiot ten po ewentualnej implementacji funkcjonalności oferowanych przez AI i ChatBota może znacząco przeskalować osiągane wyniki.

Ailleron, który specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań IT głównie dla banków, firm leasingowych oraz operatorów sieci komórkowych rozwija swój autorski projekt LiveBank, przy którym wykorzystanie użyteczności AI może okazać się kluczowym gamechangerem. Jest to o tyle istotne, że ponad ¾ przychodów spółki pochodzi z rynków zagranicznych i to właśnie ten kierunek jest główną osią ekspansji biznesowej spółki.

Brand24 jest spółką oferującą swoim klientom usługi umożliwiające śledzenie aktywności w internecie. Pole do zastosowania AI wydaje się więc szerokie, zwłaszcza, że spółka zapowiada rozwój produktów Insights24 czy Brand Monitoring. Nic więc dziwnego, że akcje spółki 9 lutego wzrosły 11,20%.

W przypadku R22 rozwiązania AI mogą mieć szczególne zastosowanie w przypadku usług spółki z zakresu automatyzacji procesów biznesowych, marketingowych i sprzedażowych w firmach.

Spyrosoft jest kolejną polską spółką, w przypadku której implementacja usług AI może okazać wpłynąć na przeskalowanie przychodów. Spółka oferuje usługi związane z tworzeniem oprogramowania, wśród którego już pojawiają się koncepcje oparte o sztuczną inteligencję.

Woodpecker dostarcza usługi z zakresu inteligentnego zarządzania systemem sprzedaży oraz kontaktów z klientami. Rozwiązania oparte o ChatGPT mogą znacząco usprawnić usługi oferowane przez spółkę z zakresu obsługi kontaktów z klientami. Ze wspomnianych wyżej spółek akcje Woodpecker odnotowały najwyższą stopę zwrotu od początku 2023 r.

Początek rewolucji czy chwilowa moda?

Hossa na spółkach AI rozbudza wyobraźnię inwestorów liczących na spektakularne zyski. Pojawiają się spekulacje dotyczące tego, czy nie obserwujemy właśnie “powtórki z rozrywki”, jak miało to miejsce w przypadku covidowej hossy na spółkach biotechnologicznych. Jednak biorąc pod uwagę aktualne trendy technologiczne, postęp w dziedzinie AI jest nieunikniony, więc o ile po hurraoptymistycznej hossie można spodziewać się przejściowej fali realizacji zysków, to jednak w dłuższym terminie zdaje się, że mamy do czynienia z pierwszymi oznakami technologicznej rewolucji.

Źródło: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

2023-03-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazała, że by załagodzić sytuację w sektorze bankowym nie wystarczą optymistyczne komentarze szefów banków centralnych. Europejskie indeksy traciły w otoczeniu zniżkujących cen akcji największych niemieckich banków. Fala wyprzedaży przelała się także na GPW, a WIG20 stracił ponad 2% osuwając się poniżej 1700 pkt. Częściowo na sentymentach polskiego parkietu mogły zaważyć także informacje z agencji Bloomberg, wg. których Polskę wobec niepewnej sytuacji środków z KPO może czekać także zamrożenie 75 mld EUR unijnych środków z funduszu spójności.
Indeksy nie wierzą w kryzys?

Indeksy nie wierzą w kryzys?

2023-03-23 Komentarz giełdowy XTB
Główne benchmarki z Wall Street notują dziś wzrosty choć ostatnie decyzje banków centralnych pokazały, że walka z inflacją pozostaje głównym celem, a kryzys bankowy nie zmienił ich zasadniczego podejścia do polityki monetarnej. W ostatnim czasie stopy podniósł EBC, Fed a dziś do obu banków dołączył szwajcarski SNB oraz Bank Anglii. Regulatorzy wysyłają w ten sposób sygnał, że sytuacja w sektorze bankowym jest opanowana. Gdyby nie była, moglibyśmy oczekiwać bardziej gwałtownej zmiany w polityce.
Wall Street niepewne przed decyzją Fed

Wall Street niepewne przed decyzją Fed

2023-03-22 Komentarz giełdowy XTB
Globalny rynek finansowy z zapartchym tchem oczekuje decyzji Rezerwy Federalnej. Fed stoi przed nie lada dylematem. Podnosząc stopy ryzykuje pogorszenie nastrojów wśród banków i eskalację systemowego kryzysu. Z kolei brak podwyżki może stanowić dla rynków sygnał, że problemy sektora poważnego są poważne. Co więcej, utrzymanie stopy bez zmian mogłoby zwiastować coraz bardziej zakorzenioną w gospodarce USA inflację i ryzyko jej powrotu ze zdwojoną siłą.
CD Projekt znowu budzi emocje

CD Projekt znowu budzi emocje

2023-03-21 Komentarz giełdowy XTB
W pierwszej sesji kalendarzowej wiosny zieleń zagościła również na parkiecie głównym GPW, powodując wzrosty większości spółek z indeksu WIG20. Pomimo wyczekiwanego odreagowania odnotowanego na bankach, spośród których liderami są Unicredit i mBank, jedna ze spółek szczególnie przykuła uwagę inwestorów nieoczekiwaną decyzją związaną z przygotowywanym projektem. Chodzi o CD Projekt, który podczas dzisiejszej sesji stracił niemal 11%. Spółka poinformowała o dokonaniu odpisu na łączną kwotę 42,9 mlm zł w ramach aktualizacji nakładów na projekt Sirius.
Credit Suisse i co dalej?

Credit Suisse i co dalej?

2023-03-20 Komentarz giełdowy XTB
Po zawirowaniach ubiegłego tygodnia związanych z upadłością banku SVB rynki finansowe wyczekiwały normalizacji. Stabilizacja sytuacji nie tylko nie nastąpiła, ale doszło do eskalacji i tak już napiętej sytuacji w sektorze finansowym. W ciągu weekendu rynki obiegła informacja o tym, że kilkunastoletnia agonia Credit Suisse nareszcie dobiega końca i podmiot zostanie przejęty za kwotę 3 mld USD przez UBS. warto wspomnieć, iż w celu ustabilizowania sytuacji finansowej banku podjęto decyzję o umorzeniu obligacji AT1 o wartości 17 mld USD, co w praktyce oznacza, że obligatariusze zostaną z niczym.
Kurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu

Kurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu

2023-03-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego roku akcji kontynuowały wczoraj rozpoczętą na początku tego tygodnia – po informacji o zagwarantowaniu przez władze USA depozytów dwóch bankrutujących kalifornijskich banków – zwyżkę (S&P 500 +1,76 proc., DJIA +1,17 proc., Nasdaq Composite +2,4 proc.). Zwyżka cen akcji była kontynuowana dziś rano na giełdach Azji i Oceanii. Wzrosły dziś wszystkie główne indeksy w tym regionie. Najsilniej – o 2,22 proc. – wzrósł filipiński PSEi.
Sesja pod znakiem decyzji EBC i słabnących banków

Sesja pod znakiem decyzji EBC i słabnących banków

2023-03-16 Komentarz giełdowy XTB
Kolejną sesję z rzędu uwaga rynku skoncentrowana była przede wszystkim na sektorze bankowym. Choć tonący wzoraj pdo lawiną giełdowej wyprzedaży Credit Suisse ostatecznie otrzyma wart 50 mld franków szwajcarskich zastrzyk płynności z SNB lecz do euforii na europejskich bankach ciągle daleko. Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen wskazałą że wciąż analizuje sytuację amerykańskeigo sektora bankowego by upewnić się, że jego sytuajca jest naprawdę stabilna. Inwestorzy zwócili dziś także uwage na istotne dane makro ze Stanów i decyzję EBC oraz konferencję Christine Lagarde.
Czarne chmury nad europejskimi bankami

Czarne chmury nad europejskimi bankami

2023-03-15 Komentarz giełdowy XTB
Dziś w centrum uwagi inwestorów znalazł się szwajcarski bank Credit Suisse, którego problemy spowodowały lawinę wyprzedaży na walorach europejskich banków i obawy wokół szerszego ryzyka systemowego. Traciły także notowania polskich banków. Dynamiczna sytuacja dobrze obrazuje chwiejność rynkowych nastrojów. Inwestorzy jeszcze wczoraj spodziewali się, że lawina bankructw zatrzyma się na banku SVB.
Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe

Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe

2023-03-14 Komentarz giełdowy XTB
W ostatnich dniach tematem numer jeden stał się oczywiście kryzys bankowy i wszystko co z nim związane. Jednak interwencja regulatorów oraz uruchomienie specjalnego programu płynnościowego dla amerykańskich banków sprawiło, że inwestorzy przymknęli oko na możliwe ryzyko dalszej lawiny upadłości. Dziś Wall Street nie widzi już wielkich szans na powtórkę scenariusza z 2008 roku. Zamiast tego, inwestorzy dostrzegli szansę na łagodniejszy cykl dalszych podwyżek Fed, a dziś byki otwierają wygazowanego szampana z napisem 'pivot'.
Spokojnie, to tylko panika

Spokojnie, to tylko panika

2023-03-13 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z echem piątkowych i weekendowych wydarzeń. Po zwyczajowych zapewnieniach zarządu banku, że wszystko jest pod kontrolą, w piątek Silicon Valley Bank, szesnasty co do wielkości największy bank w USA ogłosił upadłość. Jest to największy przypadek upadłości amerykańskiego banku od upadku Lehman Brothers w 2008 r. W efekcie kierownictwo banku zostało zwolnione, a akcjonariusze stracą zainwestowane pieniądze. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że jest zdeterminowany, by osoby odpowiedzialne za sytuację zostały pociągnięte do odpowiedzialności.