AI - chwilowa moda czy początek rewolucji?

AI - chwilowa moda czy początek rewolucji?
Market News XTB
Data dodania: 2023-02-16 (11:48)

ChatGPT - wirtualny asystent, który potrafi odpowiedzieć niemal na każde pytanie. Algorytm, który potrafi rozwiać wątpliwości na temat tego, jakie wino pasuje do konkretnego posiłku do kultowego już “jak żyć?”, rozpalił wyobraźnię giełdowych graczy, nie tylko na Wall Street. Nic dziwnego, że coraz głośniej rozbrzmiewają pytania na temat tego, czy jest to jedynie chwilowa moda, jak w przypadku covidowych spółek produkujących rękawiczki nitrylowe i środki do dezynfekcji, czy jednak początek technologicznej rewolucji. I czy polscy inwestorzy mogą również na tej fali optymizmu skorzystać?

Geneza euforii

“Nie ma takich sposobów, do których nie uciekliby się ludzie, żeby wymigać się od pracy”. To zdanie przypisuje się Thomasowi Edisonowi, jednak to właśnie ono mogło przyświecać twórcom chatbota ChatGPT - rewolucyjnego wirtualnego asystenta, który znacznie ułatwia życie. W internecie powstała nawet lista zawodów, które mogą zostać zastąpione przez sprytną aplikację. Chatbot GPT został stworzony przez OpenAI w 2015 r. przy udziale m.in. Elona Muska i Sama Altmana. Przełomowym momentem dla projektu był rok 2019, kiedy został zauważony przez Microsoft, który postanowił w niego zainwestować 1 mld USD. Drugi etap dofinansowania miał miejsce dwa lata później. Kluczowa chwila dla spółki nastąpiła 30 listopada 2022 r. gdy spółka udostępniła do publicznego użytku chatbota ChatGPW. Aplikacja momentalnie stała się hitem. Zyskała 1 mln użytkowników w ciągu niespełna 5 dni, natomiast wynik ten zwiększył się 100 - krotnie w ciągu dwóch miesięcy, co jest najlepszym wynikiem w historii, przebijając wynik dotychczasowego rekordzisty TikToka, który na osiągnięcie podobnego rezultatu potrzebował 9 miesięcy.

Szanse dla Polskiego AI

Euforia związana z rynkiem AI udziela się również inwestorom nad wisłą. W ostatnim czasie na szczególnym celowniku fanów rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji znalazły się takie spółki, jak LiveChat, DataWalk, Ailleron, Brand24, R22, Spyrosoft czy Woodpecker.

Na pierwszy plan wysuwa się Livechat Software, która specjalizuje się rozwiązaniach typu HelpDesk czy ChatBot, z którego korzysta blisko 2,5 tys. klientów. Prezes spółki zapowiedział, że implementacja ChatGPT do produktów spółki może wpłynąć na ich rozwój, co spotkało się z euforią inwestorów.

DataWalk jest kolejnym potencjalnym beneficjentem boomu na spółkach AI. Jako dostawca platformy analitycznej służącej do analizy danych, rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa oraz spółka, której najbliższą konkurencją jest Palantir, podmiot ten po ewentualnej implementacji funkcjonalności oferowanych przez AI i ChatBota może znacząco przeskalować osiągane wyniki.

Ailleron, który specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań IT głównie dla banków, firm leasingowych oraz operatorów sieci komórkowych rozwija swój autorski projekt LiveBank, przy którym wykorzystanie użyteczności AI może okazać się kluczowym gamechangerem. Jest to o tyle istotne, że ponad ¾ przychodów spółki pochodzi z rynków zagranicznych i to właśnie ten kierunek jest główną osią ekspansji biznesowej spółki.

Brand24 jest spółką oferującą swoim klientom usługi umożliwiające śledzenie aktywności w internecie. Pole do zastosowania AI wydaje się więc szerokie, zwłaszcza, że spółka zapowiada rozwój produktów Insights24 czy Brand Monitoring. Nic więc dziwnego, że akcje spółki 9 lutego wzrosły 11,20%.

W przypadku R22 rozwiązania AI mogą mieć szczególne zastosowanie w przypadku usług spółki z zakresu automatyzacji procesów biznesowych, marketingowych i sprzedażowych w firmach.

Spyrosoft jest kolejną polską spółką, w przypadku której implementacja usług AI może okazać wpłynąć na przeskalowanie przychodów. Spółka oferuje usługi związane z tworzeniem oprogramowania, wśród którego już pojawiają się koncepcje oparte o sztuczną inteligencję.

Woodpecker dostarcza usługi z zakresu inteligentnego zarządzania systemem sprzedaży oraz kontaktów z klientami. Rozwiązania oparte o ChatGPT mogą znacząco usprawnić usługi oferowane przez spółkę z zakresu obsługi kontaktów z klientami. Ze wspomnianych wyżej spółek akcje Woodpecker odnotowały najwyższą stopę zwrotu od początku 2023 r.

Początek rewolucji czy chwilowa moda?

Hossa na spółkach AI rozbudza wyobraźnię inwestorów liczących na spektakularne zyski. Pojawiają się spekulacje dotyczące tego, czy nie obserwujemy właśnie “powtórki z rozrywki”, jak miało to miejsce w przypadku covidowej hossy na spółkach biotechnologicznych. Jednak biorąc pod uwagę aktualne trendy technologiczne, postęp w dziedzinie AI jest nieunikniony, więc o ile po hurraoptymistycznej hossie można spodziewać się przejściowej fali realizacji zysków, to jednak w dłuższym terminie zdaje się, że mamy do czynienia z pierwszymi oznakami technologicznej rewolucji.

Źródło: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.