Stopy RPP bez zmian. Korekta na indeksach?

Stopy RPP bez zmian. Korekta na indeksach?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-02-08 (19:42)

Indeksy giełdowe od kilku dni były niezdecydowoane w którą stronę powinny udać się po konferencji Powella, niższej podwyżce stóp w USA oraz słabych wynikach BigTechów. Po wczorajszych wypowiedziach Powella na konferencji w Waszyngtonie oraz dzisiejszych komentarzach członków Rezerwy Federalnej, Wall Street słabnie ponieważ obawia się, że cykl restrykcyjnej polityki monetarnej Fed wydłuży się z uwagi na mocną gospodarkę.W Polsce z kolei poznaliśmy dziś decyzję RPP, która zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy bez zmian na poziomie 6,75%, bank centralny nie miał nowych informacji które mogłyby wpłynąć na inną decyzję. Kolejne dane o inflacji w Polsce poznamy dopiero za tydzień.

Choć stopy zostały utrzymane, niewiele wskazuej na to by zostały obniżone w tym roku. RPP pozostało niewzruszone nawet wobec mieszanych odczytów z jesieni i utrzymało stopy procentowe. Nawet najbardziej jastrzębi członkowie RPP wskazują, że stopy w 'wyborczym' roku zostaną utrzymane, mimo globalnego 'dezinflacyjnego trendu'. Wydaje się, że stopy procentowe zostaną utrzymane nawet jeśli inflacja pokaże wzrost na początku roku ponieważ skok powyżej 20%, który mógłby zaważyć na podwyżce wydaje sie mało prawdopodobny. Szanse na to są więc relatywnie niewielkie. Inflacja w styczniu zgodnie z prognozą powinna wynieść 17,8% a później powinna spadać. 'Gołębie' z RPP również nie oczekują spadku stóp procentowych, choć wyjątek mogłaby stanowić sytuacja w której inflacja ochłodziłaby się do jednocyfrowego poziomu - czy NBP dostrzeże na to szansę dowiemy się dopiero w marcowych projekcjach banku. Najbardziej prawdopodobna wydaje się więc w tym roku stabilizacja i ew. pierwsze obniżki stóp w końcówce lub przyszłym roku. Brak obniżki stóp we wcześniejszych komentarzach rządowych był wskazywany jako czynnik, który mógłby zaważyć na przedłużeniu wakacji kredytowych.

Za oceanem panują dziś nerwowe nastroje ponieważ wczorajsze przemówienie Jerome Powella, choć w gruncie rzeczy nie było ekstremalnie jastrzębie wskazało, że Fed jest gotowy zrobić 'znacznie więcej' jeśli dynamika spadku inflacji zacznie zanikać, a rynek pracy wraz z gospodarka USA wciąż będą ekstremalnie mocne, robiąc miejsce dla ew. kolejnych podwyżek. Powell spodziewa się jednak, że inflacja będzie nadal spadać i w 2024 osiągnie cel 2%. Jastrzębio sytuację komentowali dziś John C. Williams z NYC Fed oraz Lisa D.Cook z zarządu Rezerwy Federalnej. Według Williamsa obecna polityka Fed jest mało restrykcyjna, a bank centralny może utrzymać ją na restrykcyjnych poziomach nawet kilka lat. Przypomnijmy, Wall Street wycenia w tym roku możliwe obniżki o nawet 50 pb, co stawia znak zapytania czy rynek znów nie zagalopował się z pivotem. Choć Williams uważa dalsze podwyżki o 25 pb jako odpowiednie jeśli spadek inflacji się utrzyma, wskazał że jego dalsze tempo jest mocno niepewne wobec dużego popytu na usługi i pracę. Lisa Cook również nie pomogła bykom wskazując, że dane dają obraz gospodarki z wysoką inflacją i mocnym rynkiem pracy co nie skłania Fed do rozważenia zakończenia cyklu. Jednocześnie jednak Cook wskazała, że inflacja jest możliwa do powstrzymania bez dużego wzrostu bezrobocia.

Euforia wśród spółek związanych z AI wydaje się dziś słabnąć po wpadce Alphabet (Google) na prezentacji w Paryżu, chatbota 'Bard', opartego na jęzuku laMDA, który jak się okazalo popełnił błąd udzielając odpowiedzi na pytania w sprawie teleskopu Webba. W efekcie akcje giganta tanieją dziś o blisko 8%. Euforia związana z fala zainteresowania ChatGPT dotarła dziś nad Wisłę, 12% drożały akcje spółki LiveChat Software. Wśród spółek z WIG20 dominowało JSW z ponad 3,5%. Fundusz płac w 2023 wzrośnie o 15%, podczas gdy związkowcy oczekiwali nawet 25% wzrostu. Wobec słabnącego Wall Street możemy oczekiwać, że jeśli nastroje 'korekty' się utrzymają WIG20 będzie miał problem z pokonaniem 1900 pkt. Dziś polski benchmark zyskał 0,58% wobec S&P 500 taniejącego o prawie 1%, Nasdaq 100 tracącego 1,58% i Dow Jones tracącego 0,5%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?