Stopy RPP bez zmian. Korekta na indeksach?

Stopy RPP bez zmian. Korekta na indeksach?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-02-08 (19:42)

Indeksy giełdowe od kilku dni były niezdecydowoane w którą stronę powinny udać się po konferencji Powella, niższej podwyżce stóp w USA oraz słabych wynikach BigTechów. Po wczorajszych wypowiedziach Powella na konferencji w Waszyngtonie oraz dzisiejszych komentarzach członków Rezerwy Federalnej, Wall Street słabnie ponieważ obawia się, że cykl restrykcyjnej polityki monetarnej Fed wydłuży się z uwagi na mocną gospodarkę.W Polsce z kolei poznaliśmy dziś decyzję RPP, która zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy bez zmian na poziomie 6,75%, bank centralny nie miał nowych informacji które mogłyby wpłynąć na inną decyzję. Kolejne dane o inflacji w Polsce poznamy dopiero za tydzień.

Choć stopy zostały utrzymane, niewiele wskazuej na to by zostały obniżone w tym roku. RPP pozostało niewzruszone nawet wobec mieszanych odczytów z jesieni i utrzymało stopy procentowe. Nawet najbardziej jastrzębi członkowie RPP wskazują, że stopy w 'wyborczym' roku zostaną utrzymane, mimo globalnego 'dezinflacyjnego trendu'. Wydaje się, że stopy procentowe zostaną utrzymane nawet jeśli inflacja pokaże wzrost na początku roku ponieważ skok powyżej 20%, który mógłby zaważyć na podwyżce wydaje sie mało prawdopodobny. Szanse na to są więc relatywnie niewielkie. Inflacja w styczniu zgodnie z prognozą powinna wynieść 17,8% a później powinna spadać. 'Gołębie' z RPP również nie oczekują spadku stóp procentowych, choć wyjątek mogłaby stanowić sytuacja w której inflacja ochłodziłaby się do jednocyfrowego poziomu - czy NBP dostrzeże na to szansę dowiemy się dopiero w marcowych projekcjach banku. Najbardziej prawdopodobna wydaje się więc w tym roku stabilizacja i ew. pierwsze obniżki stóp w końcówce lub przyszłym roku. Brak obniżki stóp we wcześniejszych komentarzach rządowych był wskazywany jako czynnik, który mógłby zaważyć na przedłużeniu wakacji kredytowych.

Za oceanem panują dziś nerwowe nastroje ponieważ wczorajsze przemówienie Jerome Powella, choć w gruncie rzeczy nie było ekstremalnie jastrzębie wskazało, że Fed jest gotowy zrobić 'znacznie więcej' jeśli dynamika spadku inflacji zacznie zanikać, a rynek pracy wraz z gospodarka USA wciąż będą ekstremalnie mocne, robiąc miejsce dla ew. kolejnych podwyżek. Powell spodziewa się jednak, że inflacja będzie nadal spadać i w 2024 osiągnie cel 2%. Jastrzębio sytuację komentowali dziś John C. Williams z NYC Fed oraz Lisa D.Cook z zarządu Rezerwy Federalnej. Według Williamsa obecna polityka Fed jest mało restrykcyjna, a bank centralny może utrzymać ją na restrykcyjnych poziomach nawet kilka lat. Przypomnijmy, Wall Street wycenia w tym roku możliwe obniżki o nawet 50 pb, co stawia znak zapytania czy rynek znów nie zagalopował się z pivotem. Choć Williams uważa dalsze podwyżki o 25 pb jako odpowiednie jeśli spadek inflacji się utrzyma, wskazał że jego dalsze tempo jest mocno niepewne wobec dużego popytu na usługi i pracę. Lisa Cook również nie pomogła bykom wskazując, że dane dają obraz gospodarki z wysoką inflacją i mocnym rynkiem pracy co nie skłania Fed do rozważenia zakończenia cyklu. Jednocześnie jednak Cook wskazała, że inflacja jest możliwa do powstrzymania bez dużego wzrostu bezrobocia.

Euforia wśród spółek związanych z AI wydaje się dziś słabnąć po wpadce Alphabet (Google) na prezentacji w Paryżu, chatbota 'Bard', opartego na jęzuku laMDA, który jak się okazalo popełnił błąd udzielając odpowiedzi na pytania w sprawie teleskopu Webba. W efekcie akcje giganta tanieją dziś o blisko 8%. Euforia związana z fala zainteresowania ChatGPT dotarła dziś nad Wisłę, 12% drożały akcje spółki LiveChat Software. Wśród spółek z WIG20 dominowało JSW z ponad 3,5%. Fundusz płac w 2023 wzrośnie o 15%, podczas gdy związkowcy oczekiwali nawet 25% wzrostu. Wobec słabnącego Wall Street możemy oczekiwać, że jeśli nastroje 'korekty' się utrzymają WIG20 będzie miał problem z pokonaniem 1900 pkt. Dziś polski benchmark zyskał 0,58% wobec S&P 500 taniejącego o prawie 1%, Nasdaq 100 tracącego 1,58% i Dow Jones tracącego 0,5%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

21:14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.