Indeksy przedłużają dezinflacyjną euforię

Indeksy przedłużają dezinflacyjną euforię
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-02-02 (20:32)

Wall Street zyskuje dziś na fali wczorajszej, zgodnej z oczekiwaniami 25 pb podwyżki stóp procentowych oraz zachowawczego optymizmu szefa Fed. O ile wczorajsze przemówienie Powella dalekie było od 'gołębiego tonu' zostało dobrze przyjęte na Wall Street ponieważ szef Rezerwy Federalnej dostrzegł rodzący się globalny proces dezinflacyjny i nadzieję, na sprowdzenie inflacji do 2% bez znacznych szkód dla gospodarki. Niższa podwyżka po 50 bp w grudniu może zwiastować, że Fed zbliża się do pauzy w cyklu zacieśniania.

Co prawda inwestorzy zamiast informacji o możliwej pauzie lub obniżkach dowiedzieli się, że jeszcze kilka podwyżek może być w drodze, program QT zostanie utrzymany a na ogłoszenie zwycięstwa wciąż za wcześnie, jednak żadna z tych uwag nie obciążyła sentymentów na tyle by zepchnąć indeksy z 'dezinflacyjnej' wzrostowej fali.

NA giełdzie za oceanem widzimy dziś potężny optymizm indeksu NASDAQ, gdzie optymistyczny raport Meta Platforms tchnął nadzieję w odreagowanie całego sektora technologicznego. Teraz inwestorzy zwrócą uwagę na raporty pozostałych największych techów, Apple, Amazon i Alphabet. Jeśli wyniki mocno rozczarują inwestorów istnieje szansa na głębszą korektę euforycznego rajdu jednak jeśli spółki zdołają pozytywnie zaskoczyć możemy spodziewać się kontynuacji odreagowania w końcówce tygodnia. Wśród indeksów najwięcej zyskuje Nasadq, który rośnie dziś o ponad 3%, S&P 500 rośnie o 1,39%, najsłabiej radzi sobie Dow Jones, któremu nie udzieliła się euforia technologicznych gigantów.

W Europie natomiast byliśmy dziś świadkami dwóch kluczowych decyzji banków centralnych, Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego. Oba zdecydowały się na 50 pb podwyżkę stóp. Lagarde wskazała, że EBC prawdopodobnie podniesie stopy o kolejne 50 pb w marcu, a wzrost PKB w strefie euro będzie słaby ponieważ wyraźnie spada aktywność gospodarcza. Według szefowej EBC kolejną, wyższą podwyżkę o 50 pb wspiera polityka fiskalna i presja płacowa, które zagrażają ew. powrotem inflacji. Dodatkowo prezes EBC spodziewa się, że stopy w marcu nie osiągną swojego poziomu docelowego, co otwiera okno na kolejną podwyżkę mimo spadającej presji cenowej w europejskiej gospodarce. DAX notowan jest już w okolicach 15 500 pkt i zbliża się do rekordowych poziomów z 2021 roku.

Bank Anglii z kolei wskazał, że dalsze podwyżki będą potrzebne ale jednocześnie w komunikacie mogliśmy znaleźć wstawki mogące świadczyć o porzuceniu 'agresywnych podwyżek' co sugerowałoby zmniejszenie tempa zacieśniania. Do interpretacji tej odniósł się już gubernator BoE, Bailey który w wywiadzie z CNBC wskazał, że bank nadal będzie podnosił stopy procentowe, a niepewna sytuacja na świecie sprawia, że bank nie może wciąż ogłosić zwycięstwa nad inflacją. Pytanie czy BoE rzeczywiście pozostanie jstrzębi mimo wyraźnie słabnącej brytyjskiej gospodarki. Po decyzji FTSE zamknął się prawie 0,76% wyżej.

Świetnie radził sobie dziś WIG20, który zyskał 1,7% na fali optymizmu wśród największych indeksów. Świetnie radziły sobie walory CD Projektu i Allegro. Istotny dla dalszego sentymentu szczególnie w sektorze bankowym może być komentarz TSUE w sprawie kredytów frankowych, zaplanowany na 16 lutego dot. kredytów frankowych. Polski benchmark utrzymał się dziś powyżej 1900 pkt.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.