Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-01-16 (16:49)

Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.

Jak do tej pory widzimy, że sezon przebiega umiarkowanie dobrze, choć fajerwerków zdecydowanie brak a reakcje na dotychczasowe wyniki spółek była relatywnie niewielka. Do tej pory poznaliśmy jednak niespeła 10% wszystkich wyników, a reakcja rynku na raporty największych spółek giełdowych dopiero przed nami przy. Kluczowym motorem sentymentu będą prawdopodobnie ponownie wyniki finansowe spółek z branży technologicznej, Microsoft i Apple 'ważą' najwięcej w głównych amerykańskich benchmarkach S&P 500 i NASDAQ. Ożywienie na parkietach giełd może zostać przedłużone, nawet jeśli sezon wyników nie będzie zachwycał. Janet Yellen zasugerowała w piątek, że limit długu w USA zostanie osiągnięty 17 stycznia co może sugerować, że zmniejszy się ilość gotówki na głównym rachunku Departamentu Skarbu. To z kolei może sprawić, że gotówka zasili sektor prywatny i wspomoże S&P 500. Z drugiej strony za kilka tygodni płynność będzie ponownie ściągana, co może zwrócić S&P 500 z powrotem w kierunku głównego trendu spadkowego. Jednocześnie trwające do tego czasu procesy powinny stać w opozycji do umocnienia dolara i wesprzeć aktywa ryzyka.

DAX notowany jest dziś 0,26% wyżej, FTSE zyskuje 0,01%, a francuski CAC40 zyskuje 0,33%. Ponownie najmocniej rosną notowania WIG20, który zbliża się do 2000 punktów i notuje dziś 0,91% wzrost. Wśród polskich spółek ponad 5% spadek notują akcje STS Holding, ponieważ spółka poinformowała o redukcji działalności w Wielkiej Brytanii i Łotwie na rzecz rynku polskiego. Wartość współczynnika NGR dotycząca zakładów zawartych przez klientów pomniejszonych o podatek od gier oraz wypłacone wygrane wzrosła w 2022 roku o 17% do kwoty 663 mln zł. Znacząco wzrosła również ilość aktywnych klientów z 693 tys. w 2021 roku do 783 tys. w roku 2022 na co pośredni wpływ miały prawdopodobnie Mistrzostwa Świata w Katarze. Kolejną udaną sesję notują dziś banki, zyskuje PKO BP i Santander Polska. Dobrze radzą sobie również walory Dino, Pepco i Allegro, co potwierdza utrzymującą się wiarę w siłę polskich konsumentów.

Dla inwestorów w kraju istotny był dzisiejszy odczyt inflacji bazowej w Polsce, która w grudniu wyniosła 11,5% w ujęciu rocznym, nieznacznie mniej od oczekiwań na poziomie 11,6% i 11,4% poprzednio. Widzimy, że inflacja bazowa (z wyłączeniem cen energii i żywności) zaczyna rosnąć wolniej od oczekiwań, pozytywnym jest również widoczne wypłaszczanie krzywej co dodatkowo podsyca nadzieje wokół potencjalnego szczytu inflacyjnego w Polsce. Dla Polskiej Agencji Prasowej wypowiedział się dziś członek RPP Kotecki, który podzielił się z rynkiem mniej optymistyczną wizją; jego zdaniem inflacja w styczniu może wynieść nawet 18%. Rzeczywiście skokowy wzrost jest niewykluczony i może okazać się pośrednim efektem końca niższego VATu i rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.