Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-01-02 (17:35)

Dzisiejsze wzrosty na giełdowych parkietach odbywają się bez Wall Street i inwestorów z Wielkiej Brytanii, gdzie giełda dziś pozostaje zamknięta. Efektem jest nieco ospała choć udana sesja, większosć indeksów odnotowuje dziś wzrosty. Już jutro inwestorzy z USA wejdą na rynki, a pozytywne nastroje z otwarcia tygodnia będą przetestowane. Europejskie indeksy zyskują dziś mimo sobotnich, jastrzębich komentarzy prezes EBC Christine Lagarde i Joachima Nagela, bankierzy zasygnalizowali determinację w zaostrzaniu polityki monetarnej strefy euro.

W kalendarzu makro uwaga inwestorów skupiła się dziś na odczytach PMI z Europy, które pokazały mieszany obraz gospodarki strefy euro.

Hiszpański wskaźnik PMI wzrósł do 46,4 w grudniu, z 45,7 w poprzednim miesiącu wobec oczekiwań rynkowych 46,2. Odczyt wskazał na szóste z rzędu pogorszenie warunków działania, ale w tempie najsłabszym od trzech miesięcy. Nieznacznie wzrósł również wskaźnik PMI dla sektora produkcyjnego we Włoszech w ubiegłym miesiącu wynisół 48,50 pkt. z 48,40 pkt. w listopadzie. Okazał się zgodny z szacunkami analityków i pokazał szósty z rzędu miesiąc spadku aktywności włoskich fabryk w warunkach słabego popytu. Odczyt z Francji został zrewidowany nieznacznie w górę, wyniósł 49,2 pkt wobec 48,9 pkt poprzednio. Dane z Niemiec nie były tak pozytywne, zostały zrewidowane w dół potwierdzając słaby ogólny stan gospodarki strefy euro; wyniosły 47,1 wobec 47,4 w poprzednim odczycie. Dane PMI pokazały umiarkowane spowolnienie w większości krajów UE, choć prym w nim wiodą Niemcy, największa gospodarka UE.

W sobotę sytuację w gospodarce strefy euro komentował członek rady prezesów EBC Joachim Nagel oraz prezes EBC, Christine Lagarde. Z podejścia bankierów wynika, że podwyżki stóp procentowych mogą przekroczyć oczekiwania inwestorów, a bank zamierza przedkładać walkę z inflacją nad troskę o bieżące warunki gospodarcze. Zdaniem Nagela inflacja w strefie euro okaże się bardziej utrwalona niż wielu przewidywało co skłania bank do dalszych restrykcyjnych działań. Wskazał, że presja i porozumienia płacowe mogą dodatkowo przedłużyć okres wysokiej inflacji, a ostrożne działania podejmowane z troski o gospodarkę byłyby w obecnej sytuacji błędem banku centralnego, który musi zapobiec jej utrwaleniu. Nagel podkreślił, że jest optymistą co do gospodarki strefy euro, której uda się uniknąć 'poważnego załamania gospodarczego'. Pogląd ten potwierdziła wypowiedź prezes Lagarde, której zdaniem recesja będzie 'prawdopodobnie krótkotrwała i płytka'; potwierdziła narrację Nagela wskazując, że stopy muszą być wyższe by ograniczyć inflację. Rynek swapów wycenia obecnie blisko 90% szans na podwyżkę stóp o 50 punktów bazowych na posiedzeniu EBC w lutym. Podwyżka o 50 pb wydaje się pewna oraz zgodna z zapowiedziami EBC podczas ostatniego posiedzenia. Do strefy euro oraz Schengen dołączyła dziś Chorwacja.

Na polskim parkiecie obserwowaliśmy dziś mieszane nastroje, indeks zakończył sesje nieznacznym 0,03% spadkiem. Zyskiwały dziś walory Grupy Kęty, Allegro i Pepco. Euforia ogarnęła walory GreenX Metals wobec spekulacji o możliwej wygranej w sporze arbitrażowym przeciwko Polsce. Całkowita kwota odszkodowania w razie wygranej w sporze może przekroczyć 4 mld PLN i stanowi blisko 8-krotność obecnej kapitalizacj rynkowej spółki. PKN Orlen sfinalizował przejęcie wytwórcy tworzyw sztucznych Basell Orlen Polyolefins, w której jest udziałowcem. Spółka związana jest z produkcją i sprzedażą polietylenu, a także obsługą klientów na polskim rynku. Walory Orlenu zareagowały nieznacznym, 0,44% wzrostem.

Francuski indeks CAC40 zyskiwał dziś 1,4%. Według niepotwierdzonych doniesień firma Airbus rozpoczęła wstępne rozmowy w celu objęcia udziałów w jednostce Evidian zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym, należącej do grupy konsultingowej Atos, podała francuska gazeta Les Echos. W wyniku tych informacji walory francuskiej spółki notowały dziś ponad 17% wzrosty. Na ten moment Airbus nie potwierdził spekulacji na ten temat. DAX wzrósł dziś o blisko 0,88%. Zyskiwały spółki dwóch kluczowych spółek obronnych Rheinmetall i Thales.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

2023-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.
Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

2023-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Na początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile. Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną.
Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

2023-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła polepszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Dziś Europejski Bank Centralny zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50 proc., kredytu 4,75 proc. i depozytu 4,00 proc. Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

2023-09-11 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

2023-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street

Dzień bez Wall Street

2023-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

2023-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

2023-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

2023-08-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.
WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

2023-08-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.