Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami
Data dodania: 2023-01-02 (17:35) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsze wzrosty na giełdowych parkietach odbywają się bez Wall Street i inwestorów z Wielkiej Brytanii, gdzie giełda dziś pozostaje zamknięta. Efektem jest nieco ospała choć udana sesja, większosć indeksów odnotowuje dziś wzrosty. Już jutro inwestorzy z USA wejdą na rynki, a pozytywne nastroje z otwarcia tygodnia będą przetestowane. Europejskie indeksy zyskują dziś mimo sobotnich, jastrzębich komentarzy prezes EBC Christine Lagarde i Joachima Nagela, bankierzy zasygnalizowali determinację w zaostrzaniu polityki monetarnej strefy euro.

W kalendarzu makro uwaga inwestorów skupiła się dziś na odczytach PMI z Europy, które pokazały mieszany obraz gospodarki strefy euro.

Hiszpański wskaźnik PMI wzrósł do 46,4 w grudniu, z 45,7 w poprzednim miesiącu wobec oczekiwań rynkowych 46,2. Odczyt wskazał na szóste z rzędu pogorszenie warunków działania, ale w tempie najsłabszym od trzech miesięcy. Nieznacznie wzrósł również wskaźnik PMI dla sektora produkcyjnego we Włoszech w ubiegłym miesiącu wynisół 48,50 pkt. z 48,40 pkt. w listopadzie. Okazał się zgodny z szacunkami analityków i pokazał szósty z rzędu miesiąc spadku aktywności włoskich fabryk w warunkach słabego popytu. Odczyt z Francji został zrewidowany nieznacznie w górę, wyniósł 49,2 pkt wobec 48,9 pkt poprzednio. Dane z Niemiec nie były tak pozytywne, zostały zrewidowane w dół potwierdzając słaby ogólny stan gospodarki strefy euro; wyniosły 47,1 wobec 47,4 w poprzednim odczycie. Dane PMI pokazały umiarkowane spowolnienie w większości krajów UE, choć prym w nim wiodą Niemcy, największa gospodarka UE.

W sobotę sytuację w gospodarce strefy euro komentował członek rady prezesów EBC Joachim Nagel oraz prezes EBC, Christine Lagarde. Z podejścia bankierów wynika, że podwyżki stóp procentowych mogą przekroczyć oczekiwania inwestorów, a bank zamierza przedkładać walkę z inflacją nad troskę o bieżące warunki gospodarcze. Zdaniem Nagela inflacja w strefie euro okaże się bardziej utrwalona niż wielu przewidywało co skłania bank do dalszych restrykcyjnych działań. Wskazał, że presja i porozumienia płacowe mogą dodatkowo przedłużyć okres wysokiej inflacji, a ostrożne działania podejmowane z troski o gospodarkę byłyby w obecnej sytuacji błędem banku centralnego, który musi zapobiec jej utrwaleniu. Nagel podkreślił, że jest optymistą co do gospodarki strefy euro, której uda się uniknąć 'poważnego załamania gospodarczego'. Pogląd ten potwierdziła wypowiedź prezes Lagarde, której zdaniem recesja będzie 'prawdopodobnie krótkotrwała i płytka'; potwierdziła narrację Nagela wskazując, że stopy muszą być wyższe by ograniczyć inflację. Rynek swapów wycenia obecnie blisko 90% szans na podwyżkę stóp o 50 punktów bazowych na posiedzeniu EBC w lutym. Podwyżka o 50 pb wydaje się pewna oraz zgodna z zapowiedziami EBC podczas ostatniego posiedzenia. Do strefy euro oraz Schengen dołączyła dziś Chorwacja.

Na polskim parkiecie obserwowaliśmy dziś mieszane nastroje, indeks zakończył sesje nieznacznym 0,03% spadkiem. Zyskiwały dziś walory Grupy Kęty, Allegro i Pepco. Euforia ogarnęła walory GreenX Metals wobec spekulacji o możliwej wygranej w sporze arbitrażowym przeciwko Polsce. Całkowita kwota odszkodowania w razie wygranej w sporze może przekroczyć 4 mld PLN i stanowi blisko 8-krotność obecnej kapitalizacj rynkowej spółki. PKN Orlen sfinalizował przejęcie wytwórcy tworzyw sztucznych Basell Orlen Polyolefins, w której jest udziałowcem. Spółka związana jest z produkcją i sprzedażą polietylenu, a także obsługą klientów na polskim rynku. Walory Orlenu zareagowały nieznacznym, 0,44% wzrostem.

Francuski indeks CAC40 zyskiwał dziś 1,4%. Według niepotwierdzonych doniesień firma Airbus rozpoczęła wstępne rozmowy w celu objęcia udziałów w jednostce Evidian zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym, należącej do grupy konsultingowej Atos, podała francuska gazeta Les Echos. W wyniku tych informacji walory francuskiej spółki notowały dziś ponad 17% wzrosty. Na ten moment Airbus nie potwierdził spekulacji na ten temat. DAX wzrósł dziś o blisko 0,88%. Zyskiwały spółki dwóch kluczowych spółek obronnych Rheinmetall i Thales.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

2023-01-28 Komentarz giełdowy XTB
W poprzednim roku zbliżające się decyzje Fed powodowały odwrót od ryzyka i osłabiały nastroje na indeksach. Efektu tego jak dotąd nie obserwujemy w styczniu ponieważ inflacja spada w zadowalajacym tempie, a gospodarka wysyła mieszane sygnały. Wobec nowych okoliczności 'Pivot' przestał być już widziany jako wyłącznie życzeniowe myślenie - nabrał fundamentów. Inwestorzy trwają w przekonaniu, że Fed zacznie powoli wycofywać się z narracji, która w 2022 roku wstrząsnęła Wall Street.
Sesja pod znakiem wyprzedaży

Sesja pod znakiem wyprzedaży

2023-01-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW - WIG20 stracił ponad 1,2%. Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były wyniki dwóch dużych amerykańskich banków, Morgan Stanley i Goldman Sachs. Pierwszy z nich zaskoczył pozytywnie, zarówno na poziomie przychodów, które osiągnęły 12,75 mld USD wobec konsensusu rynkowego ustawionego na poziomie 12,54 mld USD, co stanowiło jednak spadek o 12% r/r wobec 14,5 mld USD osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

2023-01-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.
Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

2023-01-12 Komentarz giełdowy XTB
Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były dane dot. inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za grudzień. Konsensus rynkowy zakładał poziom inflacji na poziomie 6,5% r/r wobec 7,1% r/r w miesiącu poprzedzającym. Jednak inwestorzy przyzwyczajeni już do pozytywnych zaskoczeń w postaci odczytów poniżej oczekiwań zakładali, że historia również tym razem się powtórzy. Jak się okazało o godz. 14:30, inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,5% r/r czyli dokładnie tyle, ile zakładał rynek.
Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

2023-01-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na środowej sesji widać było wysoki apetyt na ryzyko. W konsekwencji giełdy w USA oraz Europie ponownie zyskały. Wzrosty na Wall Street były większe od tych na Starym Kontynencie. Nasdaq zamknął dzień z zyskiem na poziomie 1,76 proc. a DAX kontynuował dobrą passę rozpoczętą wraz z nadejściem nowego roku i urósł o kolejne 1,17 proc. Rentowność amerykańskiego długu „wspinała się” na wyższe poziomy a dolar znajdował się wciąż w krótkoterminowej konsolidacji. Inwestorzy czekają na dzisiejszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Odreagowanie dwudniowego rajdu

Odreagowanie dwudniowego rajdu

2023-01-11 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW panuje schłodzenie nastrojów po “Rajdzie Trzech Króli”, który miał miejsce w poniedziałek i we wtorek. Rajdzie zapoczątkowanym przez pozytywne dane dotyczące planowanego otwarcia się chińskiej gospodarki, i podtrzymany przez wczorajszą wypowiedź szefa FED Jerome Powella, którą można podsumować “nihil novi sub sole”. To z kolei zostało pozytywnie odebrane m.in. przez inwestorów zagranicznych, co spowodowało napływ kapitału na GPW i wywindowanie akcji między innymi banków. Dzisiaj w największym stopniu tracą na wartości akcje LPP, mBanku i Grupy Kęty.
Polak - Niemiec dwa bratanki

Polak - Niemiec dwa bratanki

2023-01-03 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW prym wiódł sektor bankowy, w którym liderami wzrostów był mBank z wynikiem 8,34%, Pekao SA, który wzrósł o 5,06% oraz Santander z PKO BP z wynikiem po 4,92%. Powodem euforii na akcjach polskich banków były pozytywne dane z Niemiec dotyczące inflacji w grudniu, która okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych. Rano poznaliśmy informacje z Nadrenii, w której inflacja spadła z 10,4% do 8,7% w grudniu, na co w największym stopniu wpłynął spadek cen energii, który wyniósł 14,3% oraz paliw, które staniały 8,6%.
Senny początek roku na GPW

Senny początek roku na GPW

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa w Nowym Roku upłynęła dość sennie, z niewielką ilością fundamentalnie istotnych informacji oraz dość rachitycznym zachowaniem indeksu WIG20. W dniu dzisiejszym zostały opublikowane szacunki portalu Sensor Tower dot. przychodów uzyskiwanych przez Ten Square Games oraz Huuuge Games. Producent Fishing Clash według ww. portalu osiągnął w grudniu przychody równe 6 mln USD - na poziomie porównywalnym z wynikiem osiągniętym w listopadzie.
Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

2022-12-30 Komentarz giełdowy XTB
Po wczorajszych euforycznych wzrostach dziś widzimy wyraźne ochłodzenie, a inwestorzy przygotowują się do zamknięcia 2022 roku w słabych nastrojach. Możęmy dziś śmiało powiedzieć, że nastroje giełdowych parkietów w kończącym się roku zdominował strach i niepewność, które w 2022 stały się katalizatorami odwrócenia hossy wobec radykalnej zmiany polityki banków centralnych, szarżujące w otoczeniu geopolitucznych przemian inflacji i deglobalizacyjnych trendów.
Wall Street walczy o zamknięcie roku w byczych nastrojach

Wall Street walczy o zamknięcie roku w byczych nastrojach

2022-12-29 Komentarz giełdowy XTB
Obserwując dzisiejsze nastroje na giełdowych parkietach trudno oprzeć się wrażeniu, że podobnie jak napędzany własnym ciężarem i odchyleniem ruch wahadła, tak samo nastroje inwestorów zmieniły się na pozytywne bez wyraźnego powodu i istotnego katalizatora stawiajac pod znakiem zapytania trwałość dzisiejszego odreagowania. Większość indeksów notuje dziś wzrosty, a Wall Street świeci na zielono mimo wciąż żywych recesyjnych obaw i niepewnośći wokół rozwoju pandemii koronawirusa w Chinach. Odbicie na indeksach możemy uważać jako efekt wyprzedania oraz pośrednio odczytu danych z amerykańskiego rynku pracy.