Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Inflacja nie zwalnia

Inflacja nie zwalnia

2022-04-12 Komentarz giełdowy XTB
Głównym wydarzeniem dnia wydawała się dzisiaj publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych. Pod tym względem nie ma zaskoczenia – inflacja dalej przyspiesza i nie wydaje się, żeby miała w najbliższym czasie odpuścić. Przy tak wysokiej inflacji jest pewne, że Fed będzie agresywny, co powinno być negatywne dla rynku akcji. Dzisiaj obserwujemy jednak wyraźne ożywienie na rynku, co może pokazywać, że rynek pogodził się już z rosnącymi cenami oraz wkrótce bardzo wysokimi stopami procentowymi.
Inwestorzy pozycjonują się na koniec tygodnia

Inwestorzy pozycjonują się na koniec tygodnia

2022-04-08 Komentarz giełdowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja giełdowa na rynkach światowych powoli dobiega końca. Benchmarki ze Starego Kontynentu mimo chwilowych niepewności, zakończyły dzisiejsze notowania na wyższych poziomach. Jednocześnie czynniki ryzyka mogące wpływać na obraz rynków nie zmieniły się w tym tygodniu i wciąż straszą rynek. FED wciąż jest jastrzębi i zapowiada przyspieszoną redukcję bilansu, wojna na Ukrainie wciąż trwa, a I tura wyborów prezydenckich we Francji może zaskoczyć analityków, komplikując sytuację międzynarodową.

Cofnięcie na rynku akcji

Cofnięcie na rynku akcji

2022-04-06 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy kontynuację pesymistycznych nastrojów na rynku akcji, sprzedający próbują przejąć kontrolę kolejny dzień z rzędu. Kupujący akcje w ostatnich tygodniach znajdują się dziś pod presją niedźwiedzi, która skłania do ponownego oszacowania szans i zagrożeń dla rynku kapitałowego. Czy presja ze strony Rezerwy Federalnej i zapowiedziana przyspieszona redukcja bilansu doda paliwa spadkom? Inwestorzy w ostatnim czasie chwilowo odwrócili oczy od konfliktu na Ukrainie próbując wyceniać scenariusz końca wojny i powrotu do rzeczywistości korzystnej dla kupujących.
Wall Street boi się jastrzębi Fedu

Wall Street boi się jastrzębi Fedu

2022-04-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy potężne cofnięcie na indeksach giełdowych w Stanach Zjednoczonych, a najmocniejsze w przypadku spółek technologicznych. Inwestorzy wyceniają kolejne możliwe sankcje z USA czy Unii Europejskiej na Rosję, ale jednocześnie boją się wyraźnie jastrzębiego Fedu, który może chcieć wykorzystać ostatnie chwile mocnej gospodarki na znaczną redukcję akomodacji w polityce monetarnej. Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska planują kolejną rundę sankcji na Rosję w obliczu masakry ludności cywilnej dokonanej przez rosyjskie wojsko w Ukrainie. Unia Europejska ma rozważać m.in. ban na import rosyjskiego węgla.
Neutralny początek tygodnia na rynku akcji w Europie

Neutralny początek tygodnia na rynku akcji w Europie

2022-04-04 Komentarz giełdowy XTB
Mimo całkiem niezłego otwarcia handlu na rynku akcji w Europie, tuż po godzinie 9:00 notowania głównych indeksów ruszyły mocno w dół. Dynamika przeceny była bardzo duża, jednak, jak się później okazało, spadki były chwilowe i większość indeksów giełdowych zdołała zakończyć dzień na plusie. W pewnej chwili niemiecki indeks giełdowy zanurkował ponad 200 punktów. Ostatecznie jednak DAX zyskał 0,5%, z kolei francuski CAC40 dodał 0,7%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,28% wyżej.
Fatalny kwartał za nami, czy będzie lepiej?

Fatalny kwartał za nami, czy będzie lepiej?

2022-04-01 Komentarz giełdowy XTB
Za nami najgorszy kwartał od I kwartału 2020 roku. Kilka czynników złożyło się na spadek notowań w ostatnich trzech miesiącach, chociaż marzec przyniósł wyraźne odrobienie strat, choć wciąż był bardzo burzliwym okresem. Czego oczekiwać aktualnie po rynku akcji? Teoretycznie na miesięcznych świecach na S&P 500 możemy obserwować objęcie hossy. Strata na indeksie została zrewidowana z blisko 15% w najgorszym punkcie do zaledwie nieco ponad 5%.
Złudne rynkowe nadzieje i możliwe spowolnienie

Złudne rynkowe nadzieje i możliwe spowolnienie

2022-03-30 Komentarz giełdowy XTB
Cały czas dla rynków finansowych najważniejszą kwestią jest wojna w Ukrainie wywołana przez Rosję. Wczorajsze nadzieje na szybki pokój zostały dzisiaj szybko rozwiane, co doprowadziło do lekkiego wycofania się po wczorajszych wzrostach. Konflikt w Ukrainie będzie miał ogromny wpływ na wiele aspektów gospodarczych, ale ze względu na duży wpływ na ropę, mówi się przede wszystkim o inflacji. Pod względem czynników gospodarczych widzimy, że Stany Zjednoczone radzą sobie naprawdę dobrze, ale wgłębiając się w szczegóły raportu PKB możemy zauważyć, że spowolnienie czai się tuż za rogiem.
Powiew optymizmu na rynkach

Powiew optymizmu na rynkach

2022-03-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki dziś wyraźnie zyskują w obliczu pozytywnych informacji przekazanych przez Kreml, dotyczących trwających negocjacji oraz słabszego odczytu danych konsumenckich za luty w USA, co daje nadzieję na mniej jastrzębi FED w najbliższych miesiącach i być może wolniejszą redukcję bilansu. Potencjalnie korzystnie wpłynęłoby to na rynek akcji i pomogło metalom szlachetnym. Choć decyzja FED inna niż podwyżka o 25 punktów bazowych na dzisiejszym posiedzeniu wydaje się mało prawdopodobna, to warto zaznaczyć, że cykl tegorocznych podwyżek dopiero się rozpoczyna.
Wojenna zmienność nadal determinuje rynek

Wojenna zmienność nadal determinuje rynek

2022-03-15 Komentarz giełdowy XTB
Dziś rynki wyraźnie próbowały szukać pozytywnych informacji. Okazały się nimi: pozytywny niższy odczyt inflacji PPI ze Stanów Zjednoczonych, który dał paliwa do wzrostu amerykańskim indeksom, które ‘pociągnęły’ za sobą Europę oraz Ukraina która podała, że spodziewa się końca działań wojennych maksymalnie do maja tego roku. Prawdopodobnie te dwie rzeczy przesądziły o ‘korzystnym’ środowisku do odreagowania, które było kontynuowane dopóki Putin nie oświadczył, że strona ukraińska nie jest skora do ustępstw, dodatkowo Rosjanie opuścili Radę Europy.
Rynki chcą wierzyć w pokój

Rynki chcą wierzyć w pokój

2022-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Temat wojny przejawia się na rynku finansowym już od kilku tygodni. Rynki mają tendencję do koncentrowania się na jednym głównym wydarzeniu, którym obecnie jest wojna na Ukrainie. Obecna sytuacja wygląda jednak tak, jakby wojna była już ‘w cenach’, eskalacja konfliktu nie powoduje kolejnej lawiny spadków, a inwestorzy w zasadzie wszędzie szukają nadziei na odreagowanie. Dziś obserwujemy jednak wyraźne ożywienie mimo napływu niepokojących informacji z Ukrainy.
Czy można wierzyć Putinowi?

Czy można wierzyć Putinowi?

2022-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Wojna na Ukrainie sprawia, że rynki charakteryzuje wyjątkowa zmienność i podatność na wszelkie docierające informacje. W ten sposób pozytywna lub negatywna wiadomość niesie za sobą błyskawiczne konsekwencje dla wycen papierów wartościowych czy towarów. Po wczorajszych spadkach, które znacznie ograniczyły ostatnie wzrosty, dziś na rynku ponownie wschodzi słońce.
Wyczekiwanie

Wyczekiwanie

2022-03-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Po niezwykle silnym wzroście w środę i jego korekcie w czwartek dziś rano większość europejskich rynków otwierała się na ostrożnych plusach (w okolicach 9:30 DAX +0,59 proc., CAC 40 +0,46 proc.). Kontrakty na amerykańskie indeksy minimalnie spadały dziś rano. WIG-20 był dziś rano najwyżej od tygodnia flirtując z poziomem 2000 pkt.
Impas w negocjacjach ciąży rynkom

Impas w negocjacjach ciąży rynkom

2022-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Oczy całego świata skierowane były dziś na Turcję, gdzie zorganizowano rozmowy wysokiego szczebla między Rosją oraz Ukrainą. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów nie doszli jednak do żadnego porozumienia, jednocześnie dając sobie furtkę na ewentualny powrót do rozmów w przyszłości. Ukraina nie godzi się na oddanie części terytoriów Rosji i jest gotowa bronić nienaruszalności swoich granic.
Czy jest szansa na rozwiązanie dyplomatyczne?

Czy jest szansa na rozwiązanie dyplomatyczne?

2022-03-09 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj mogło dojść do pewnego przełomu w nastrojach rynkowych. Pomimo tego, że Stany Zjednoczone nałożyły embargo na ropę, a Rosja zapowiedziała ban eksportowy na różne towary, rynki przyjęły to z chłodnym spokojem. Dzisiaj od samego początku sesji obserwujemy umiarkowane ożywienie i przyspiesza ono w momencie pojawienia się informacji, że Ukraina jest gotowa do pokojowego rozwiązania. Wciąż jednak należy pozostać czujnym, gdyż w przeszłości gwarancje ze strony Rosji pozostawały jedynie nic nieznaczącym zapisem na kartce.
Rollercoaster na rynku akcji

Rollercoaster na rynku akcji

2022-03-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła potężną zmienność na rynku akcji. Co prawda przez większą część dnia indeksy giełdowe miały wyraźny problem z określeniem kierunku, jednak po godzinie 18:00, kiedy na rynku pojawiały się doniesienia mówiące o tym, że Ukraina nie będzie nalegać na członkostwo w NATO, inwestorzy rzucili się do kupowania akcji. Wiadomość ta może bowiem skłonić Rosję do zaprzestania agresji.
Kolejny czerwony poniedziałek na rynku akcji

Kolejny czerwony poniedziałek na rynku akcji

2022-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja nowego tygodnia handlowego przyniosła podwyższoną zmienność i pogłębienie przeceny na światowych parkietach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły sesję lukami spadkowymi. Niemniej już w pierwszej godzinie można było obserwować odpowiedź ze strony kupujących, a wzrosty były kontynuowane do godziny 15:30. Po wejściu na rynek inwestorów ze Stanów Zjednoczonych, inicjatywę ponownie przyjęła podaż, przez co zamknięcie w Europie było “czerwone”.
Podwyższona zmienność utrzymuje się - Powell, Ukraina i Iran na tapecie

Podwyższona zmienność utrzymuje się - Powell, Ukraina i Iran na tapecie

2022-03-03 Komentarz giełdowy XTB
Podczas czwartkowej sesji na rynku akcji ponownie mogliśmy obserwować podwyższoną zmienność. Handel w Europie rozpoczął się płasko, jednak pierwsze godziny sesji przyniosły cofnięcie. Spadki wyhamowały przed południem, a następnie obserwowaliśmy nawet dość silny zryw w górę, który był spowodowany doniesieniami o potencjalnym porozumieniu nuklearnym z Iranem.
Coraz większa izolacja Rosji

Coraz większa izolacja Rosji

2022-03-01 Komentarz giełdowy XTB
Wojna na Ukrainie trwa i pomimo bohaterskiego stawiania oporu, działania rosyjskie są coraz bardziej krwawe. Taka eskalacja działa bardzo negatywnie na inwestorów, którzy wyprzedają ryzykowniejsze aktywa na całym świecie. W dalszym ciągu nie mamy otwarcia rynku w Rosji, ale warto pamiętać, że spółki, które notowane są również w Londynie zaliczyły dzisiaj kolejne gigantyczne straty. Tymczasem sankcje zaczynają odnosić skutki i coraz więcej zagranicznych podmiotów podejmuje decyzje o ucięciu wszelkich związków z Rosją.
Tragiczny dzień dla Ukrainy

Tragiczny dzień dla Ukrainy

2022-02-24 Komentarz giełdowy XTB
Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową – Rosja zdecydowała się na otwarte zaatakowanie Ukrainy. Z punktu widzenia naszego sąsiada sytuacja wydaje się być naprawdę fatalna. Na ten moment nie ma wyraźnej odpowiedzi z Zachodu oprócz potępienia agresora. Oczywiście można oczekiwać bardzo ostrych sankcji, ale prawdopodobnie będzie to zbyt mało, aby powtrzymać Rosję przed dalszą realizacją swojego planu. Jest to oczywiście również dzień, który przynosi totalną wyprzedaż na giełdach oraz mocne wzrosty surowców, w których produkcję jest zaangażowana Rosja oraz Ukraina.
Sankcje nie przeszkadzają giełdom

Sankcje nie przeszkadzają giełdom

2022-02-23 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj ogłoszono szereg sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję ze strony państw Zachodnich. Zapowiedziano również więcej wojsk NATO w krajach członkowskich w Europie Zachodniej. Mimo to rynki wyraźnie odbijają podczas dzisiejszej sesji, co może wskazywać na materializację ryzyka i wyjście z pozycji krótkich. Z drugiej strony może to być dopiero początek eskalacji konfliktu, dlatego nie można przyjmować, że dołek jest już za nami. Sankcje nałożone na Rosję raczej rozczarowują. Jak pokazuje historia, sankcje mają niewielki wpływ na dalszą działalność Rosji.