Słabnący Apple pogłebia spadek nastrojów na Wall Street

Słabnący Apple pogłebia spadek nastrojów na Wall Street
Data dodania: 2022-12-28 (18:29) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja przebiegała w umiarkowanie pozytywnych nastrojach, jednak ostatecznie awersja do ryzyka w końcówce roku wzięła górę. Rosnąca liczba przypadków covid w Chinach wskazuje, że stopniowe ożywienie gospodarcze i zniesienie restrykcji w Państwie Środka mogą okazać się nietrwałe. Inwestorzy obawiają się, że restrykcje 'Covid Zero' mogą wrócić, ze zdwojoną siłą. Jedną z 'giełdowych ofiar' problemu chińskiego jest Apple. Chińskie fabryki odpowiadają za 90% montażu i produkcji iPhoneów', a chińscy konsumenci za około 20% popytu na technologie giganta.

Firma jest największą amerykańska spółką notowaną na giełdzie i odpowiada za ponad 6% wagi całego indeksu S&P500 przez co spadek sentymentów wokół jej walorów jest boleśnie odczuwany na całym Wall Street. Akcje Apple tracą dziś blisko 3% i spadają do poziomów niewidzianych od czerwca 2021 roku

Powrót ze świątecznej przerwy zdecydowanie nie był udany dla indeksów. Obawy wokół recesji, polityki monetarnej banków centralnych oraz niestabilnej sytuacji w Chinach zdominowały nastroje inwestorów. Dziś wiemy już, że spóźniony rajd św. Mikołaja nie nadszedł, a końcówka roku przebiega w bardzo nerwowych nastrojach wskazując na niepewność inwestorów przed wejściem w nowy rok. Analitycy JP Morgan prognozują, że w końcówce 2023 roku S&P 500 wróci do poziomu 4200 punktów choć pierwsze kwartały zostaną zdominowane przez recesyjne obawy przy akompaniamencie podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej. Poznaliśmy dziś listopadowy odczyt indeksu oczekujących umów sprzedaży domów w Stanach Zjednoczonych. Benchmark odnotował drugi najniższy odczyt w historii ostatnich 20 lat. W ujęciu miesięcznym indeks stracił 4% wobec oczekiwanego spadku o 1%. W ujęciu rocznym indeks traci 38,6%. Odczyt wsparł ostatnie słabsze dane z rynku mieszkaniowego. Po odczycie akcje funduszu inwestycyjnego Blackstone, mającego znaczną ekspozycję na amerykańskim rynku nieruchomości tracą. Zarządzany przez Stephena Schwarzmanna fundusz traci już blisko 43% od początku roku, i w ostatnim czasie zmuszony został do wstrzymania wypłat z jednego ze swoich funduszy nieruchomościowych typu REIT z powodu przekroczenia płynności przez inwestorów, co może stanowić sygnał alarmowy że amerykańscy inwestorzy powoli szykują się na spadek popytu i w efekcie również cen nieruchomości. Tracą dziś akcje American Homes 4 Rent oraz D.R Horton. Poza spadkiem Apple wyraźnie słabo radzi sobie również Amazon oraz Alphabet, obie spółki wystawione są na ryzyko słabszej kondycji konsumentów oraz pogłębienia spadków koniunktury w sektorze reklamowym.

Na europejskim parkiecie najsłabiej radził sobie dziś CAC40 i DAX, indeksy traciły odpowiednio 0,61 i 0,51%. Zdecydowanie lepiej wypadł brytyjski FTSE, który zyskał 0,3% oraz WIG20, który zakończył sesje na 0,11% plusie i utrzymał się powyżej 1760 punktów. S&P500 spada o 1% i osuwa się poniżej psychologicznego oporu przy 3800 punktów. Pod presją znajduje się również NASDAQ, który pogłębia spadki o 1,21%. Traci również Dow Jones, indeks osuwa się o 0,89%. Słabe nastroje w końcówce 2022 roku pokazują, że inwestorzy wciąż obawiają się tego co przyniesie rok 2023 i nie są pewni, czy następny rok okaże się on bardziej łaskawy dla giełdowych parkietów. Powoli zwalniająca choć wciąż mocna amerykańska gospodarka i mocny rynek pracy, mogą wesprzeć jastrzębi Fed i sprawić, że bankierzy będą skłonni podnosić stopy do restrykcyjnych terytoriów jeśli inflacja w przyszłym roku nie zachowa spadkowej dynamiki z ostatnich dwóch odczytów. Jako jeden z proinflacyjnych czynników wymieniana jest m.in. deglobalizacja, dla której część charakterystycznych procesów miała miejsce w 2022 roku.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

2023-01-28 Komentarz giełdowy XTB
W poprzednim roku zbliżające się decyzje Fed powodowały odwrót od ryzyka i osłabiały nastroje na indeksach. Efektu tego jak dotąd nie obserwujemy w styczniu ponieważ inflacja spada w zadowalajacym tempie, a gospodarka wysyła mieszane sygnały. Wobec nowych okoliczności 'Pivot' przestał być już widziany jako wyłącznie życzeniowe myślenie - nabrał fundamentów. Inwestorzy trwają w przekonaniu, że Fed zacznie powoli wycofywać się z narracji, która w 2022 roku wstrząsnęła Wall Street.
Sesja pod znakiem wyprzedaży

Sesja pod znakiem wyprzedaży

2023-01-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW - WIG20 stracił ponad 1,2%. Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były wyniki dwóch dużych amerykańskich banków, Morgan Stanley i Goldman Sachs. Pierwszy z nich zaskoczył pozytywnie, zarówno na poziomie przychodów, które osiągnęły 12,75 mld USD wobec konsensusu rynkowego ustawionego na poziomie 12,54 mld USD, co stanowiło jednak spadek o 12% r/r wobec 14,5 mld USD osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

2023-01-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.
Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

2023-01-12 Komentarz giełdowy XTB
Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były dane dot. inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za grudzień. Konsensus rynkowy zakładał poziom inflacji na poziomie 6,5% r/r wobec 7,1% r/r w miesiącu poprzedzającym. Jednak inwestorzy przyzwyczajeni już do pozytywnych zaskoczeń w postaci odczytów poniżej oczekiwań zakładali, że historia również tym razem się powtórzy. Jak się okazało o godz. 14:30, inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,5% r/r czyli dokładnie tyle, ile zakładał rynek.
Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

2023-01-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na środowej sesji widać było wysoki apetyt na ryzyko. W konsekwencji giełdy w USA oraz Europie ponownie zyskały. Wzrosty na Wall Street były większe od tych na Starym Kontynencie. Nasdaq zamknął dzień z zyskiem na poziomie 1,76 proc. a DAX kontynuował dobrą passę rozpoczętą wraz z nadejściem nowego roku i urósł o kolejne 1,17 proc. Rentowność amerykańskiego długu „wspinała się” na wyższe poziomy a dolar znajdował się wciąż w krótkoterminowej konsolidacji. Inwestorzy czekają na dzisiejszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Odreagowanie dwudniowego rajdu

Odreagowanie dwudniowego rajdu

2023-01-11 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW panuje schłodzenie nastrojów po “Rajdzie Trzech Króli”, który miał miejsce w poniedziałek i we wtorek. Rajdzie zapoczątkowanym przez pozytywne dane dotyczące planowanego otwarcia się chińskiej gospodarki, i podtrzymany przez wczorajszą wypowiedź szefa FED Jerome Powella, którą można podsumować “nihil novi sub sole”. To z kolei zostało pozytywnie odebrane m.in. przez inwestorów zagranicznych, co spowodowało napływ kapitału na GPW i wywindowanie akcji między innymi banków. Dzisiaj w największym stopniu tracą na wartości akcje LPP, mBanku i Grupy Kęty.
Polak - Niemiec dwa bratanki

Polak - Niemiec dwa bratanki

2023-01-03 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW prym wiódł sektor bankowy, w którym liderami wzrostów był mBank z wynikiem 8,34%, Pekao SA, który wzrósł o 5,06% oraz Santander z PKO BP z wynikiem po 4,92%. Powodem euforii na akcjach polskich banków były pozytywne dane z Niemiec dotyczące inflacji w grudniu, która okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych. Rano poznaliśmy informacje z Nadrenii, w której inflacja spadła z 10,4% do 8,7% w grudniu, na co w największym stopniu wpłynął spadek cen energii, który wyniósł 14,3% oraz paliw, które staniały 8,6%.
Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze wzrosty na giełdowych parkietach odbywają się bez Wall Street i inwestorów z Wielkiej Brytanii, gdzie giełda dziś pozostaje zamknięta. Efektem jest nieco ospała choć udana sesja, większosć indeksów odnotowuje dziś wzrosty. Już jutro inwestorzy z USA wejdą na rynki, a pozytywne nastroje z otwarcia tygodnia będą przetestowane. Europejskie indeksy zyskują dziś mimo sobotnich, jastrzębich komentarzy prezes EBC Christine Lagarde i Joachima Nagela, bankierzy zasygnalizowali determinację w zaostrzaniu polityki monetarnej strefy euro.
Senny początek roku na GPW

Senny początek roku na GPW

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa w Nowym Roku upłynęła dość sennie, z niewielką ilością fundamentalnie istotnych informacji oraz dość rachitycznym zachowaniem indeksu WIG20. W dniu dzisiejszym zostały opublikowane szacunki portalu Sensor Tower dot. przychodów uzyskiwanych przez Ten Square Games oraz Huuuge Games. Producent Fishing Clash według ww. portalu osiągnął w grudniu przychody równe 6 mln USD - na poziomie porównywalnym z wynikiem osiągniętym w listopadzie.
Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

2022-12-30 Komentarz giełdowy XTB
Po wczorajszych euforycznych wzrostach dziś widzimy wyraźne ochłodzenie, a inwestorzy przygotowują się do zamknięcia 2022 roku w słabych nastrojach. Możęmy dziś śmiało powiedzieć, że nastroje giełdowych parkietów w kończącym się roku zdominował strach i niepewność, które w 2022 stały się katalizatorami odwrócenia hossy wobec radykalnej zmiany polityki banków centralnych, szarżujące w otoczeniu geopolitucznych przemian inflacji i deglobalizacyjnych trendów.