Słabnący Apple pogłebia spadek nastrojów na Wall Street

Słabnący Apple pogłebia spadek nastrojów na Wall Street
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-12-28 (18:29)

Dzisiejsza sesja przebiegała w umiarkowanie pozytywnych nastrojach, jednak ostatecznie awersja do ryzyka w końcówce roku wzięła górę. Rosnąca liczba przypadków covid w Chinach wskazuje, że stopniowe ożywienie gospodarcze i zniesienie restrykcji w Państwie Środka mogą okazać się nietrwałe. Inwestorzy obawiają się, że restrykcje 'Covid Zero' mogą wrócić, ze zdwojoną siłą. Jedną z 'giełdowych ofiar' problemu chińskiego jest Apple. Chińskie fabryki odpowiadają za 90% montażu i produkcji iPhoneów', a chińscy konsumenci za około 20% popytu na technologie giganta.

Firma jest największą amerykańska spółką notowaną na giełdzie i odpowiada za ponad 6% wagi całego indeksu S&P500 przez co spadek sentymentów wokół jej walorów jest boleśnie odczuwany na całym Wall Street. Akcje Apple tracą dziś blisko 3% i spadają do poziomów niewidzianych od czerwca 2021 roku

Powrót ze świątecznej przerwy zdecydowanie nie był udany dla indeksów. Obawy wokół recesji, polityki monetarnej banków centralnych oraz niestabilnej sytuacji w Chinach zdominowały nastroje inwestorów. Dziś wiemy już, że spóźniony rajd św. Mikołaja nie nadszedł, a końcówka roku przebiega w bardzo nerwowych nastrojach wskazując na niepewność inwestorów przed wejściem w nowy rok. Analitycy JP Morgan prognozują, że w końcówce 2023 roku S&P 500 wróci do poziomu 4200 punktów choć pierwsze kwartały zostaną zdominowane przez recesyjne obawy przy akompaniamencie podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej. Poznaliśmy dziś listopadowy odczyt indeksu oczekujących umów sprzedaży domów w Stanach Zjednoczonych. Benchmark odnotował drugi najniższy odczyt w historii ostatnich 20 lat. W ujęciu miesięcznym indeks stracił 4% wobec oczekiwanego spadku o 1%. W ujęciu rocznym indeks traci 38,6%. Odczyt wsparł ostatnie słabsze dane z rynku mieszkaniowego. Po odczycie akcje funduszu inwestycyjnego Blackstone, mającego znaczną ekspozycję na amerykańskim rynku nieruchomości tracą. Zarządzany przez Stephena Schwarzmanna fundusz traci już blisko 43% od początku roku, i w ostatnim czasie zmuszony został do wstrzymania wypłat z jednego ze swoich funduszy nieruchomościowych typu REIT z powodu przekroczenia płynności przez inwestorów, co może stanowić sygnał alarmowy że amerykańscy inwestorzy powoli szykują się na spadek popytu i w efekcie również cen nieruchomości. Tracą dziś akcje American Homes 4 Rent oraz D.R Horton. Poza spadkiem Apple wyraźnie słabo radzi sobie również Amazon oraz Alphabet, obie spółki wystawione są na ryzyko słabszej kondycji konsumentów oraz pogłębienia spadków koniunktury w sektorze reklamowym.

Na europejskim parkiecie najsłabiej radził sobie dziś CAC40 i DAX, indeksy traciły odpowiednio 0,61 i 0,51%. Zdecydowanie lepiej wypadł brytyjski FTSE, który zyskał 0,3% oraz WIG20, który zakończył sesje na 0,11% plusie i utrzymał się powyżej 1760 punktów. S&P500 spada o 1% i osuwa się poniżej psychologicznego oporu przy 3800 punktów. Pod presją znajduje się również NASDAQ, który pogłębia spadki o 1,21%. Traci również Dow Jones, indeks osuwa się o 0,89%. Słabe nastroje w końcówce 2022 roku pokazują, że inwestorzy wciąż obawiają się tego co przyniesie rok 2023 i nie są pewni, czy następny rok okaże się on bardziej łaskawy dla giełdowych parkietów. Powoli zwalniająca choć wciąż mocna amerykańska gospodarka i mocny rynek pracy, mogą wesprzeć jastrzębi Fed i sprawić, że bankierzy będą skłonni podnosić stopy do restrykcyjnych terytoriów jeśli inflacja w przyszłym roku nie zachowa spadkowej dynamiki z ostatnich dwóch odczytów. Jako jeden z proinflacyjnych czynników wymieniana jest m.in. deglobalizacja, dla której część charakterystycznych procesów miała miejsce w 2022 roku.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.