Indeksy słabną wobec oddalającego się pivotu Fed

Indeksy słabną wobec oddalającego się pivotu Fed
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-02-17 (18:41)

W ostatnich dniach apetyt na ryzyko osłabł ponieważ mocne dane z amerykańskiej gospodarki, wspierane niższym od oczekiwanego tempem spadku inflacji wskazują, że Fed nie będzie tańczył tak jak zagrają mu rynki. Na pivot prawdopodobnie przyjdzie poczekać dużo dłużej. Końcówka tygodnia rozgrywana jest pod dyktando niedźwiedzi.

Banki Goldman Sachs i JP Morgan wskazały dziś, ze Fed najprawdopodobniej będzie podnosił stopy procentowe do połowy tego roku co oznaczałoby możliwe 3 podwyżki, najprawdopodobniej o 25 punktów bazowych i doprowadziłoby do stopy na poziomie 5,5%.


Najprawdopodobnie o 25 pb ponieważ wczorajsze komentarze Jamesa Bullarda i Loretty Mester z Fed wskazały, że scenariusz większej podwyżki, o 50 pb na kolejnym posiedzeniu w marcu jest niewykluczony. Oboje opowiadali za taką na posiedzeniu w lutym, zatem po ostatniej porcji mocnych danych z amerykańskiej gospodarki może okazać się, że coraz większa część bankierów przekona się znów, że należy dokręcić rynkom śrubę. Stawką ryzyka może być powoli odradzająca się presja cenowa, a Fed nie może dopuścić do powtórki z laty 70-tych.

Do tego Thomas Barkin, szef Fed z Richmond wskazał dziś ponownie na esktremalnie dobrą sytuacjęna rynku pracy. Z drugiej strony dzisiejsze dane dotyczące cen handlowych działają dezinflacyjnie - spadek cen importowych zgodnie z oczekiwaniami oraz wzrost cen eksportowych. Wszystko wskazuje na to, że na pierwsze obniżki stóp przez Rezerwę Federalną w tym roku będzie za wcześnie. Prawdopodobnie Fed nie będzie osamotniony w jastrzębim locie, wszystko wskazuje na to ze dołączy do niego EBC. Villeroy wskazał dziś, że możliwy szczyt stóp procentowych nadejdzie latem a kluczowe będzie to jak dlugo bank utrzyma wysokie stopy procentowej wobec ryzyka prawdopodobnie już utrwalającej się presji inflacyjnej w strefie euro. Przez ponowny wzrost obaw inwestorów wokół przyszłej polityki monetarnej Wall Street kończy tydzień spadkową presją. Dow Jones traci 0,21%, podczas gdy S&P500 i Nasdaq notują większe, odpowiednio 0,8 i 1,2% wyprzedaże. Akcje Tesli tracą dziś ponieważ producent samochodów ściągnie z rynku blisko 330 tys. modeli aut w celu aktualizacji oprogramowania odpowiadającego za autonomiczną jazdę. Według regulatorów i samej Tesli oprogramowanie w obecnym stanie może prowadzić do kolizji.

W czasie wczorajszej sesji na GPW, niektóre akcje polskich banków dosłownie uciekły spod noża, mimo negatywnej opinii TSUE ws. kredytów frankowych ale dziś wyprzedaż wezbrała na sile ściągając w dół WIG20 oraz mBank, PKO BP i Pekao SA, które straciły 3%. WIG20 stracił dziś 0,27% i zakończył sesję na poziomie 1860 pkt. Wśród spółek z WIG20 najlepiej wypadł Cyfrowy Polsat i Grupka Kęty. Akcje węgierskiego Mol traciły dziś mimo solidnych wyników finansowych, które pobiły wcześniejsze prognozy spółki. Największym czynnikiem wpływającym na wyniki były ograniczenia cen paliw oraz podatki od zysków nadzwyczajnych wprowadzane w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ich szacunkowy wpływ na zysk grupy w roku 2022 wyniósł 1,6 mld USD. Allegro zamknęło sesję blisko neutralnego wyniku choć Allegro zamknęło sesję w neutralnych nastrojach mimo spadku liczby użytkowników w styczniu. Choć Mediapanel wskazał, że dane dot. liczb użytkowników były efektem nieprawidłowości w oskryptowaniu istnieje szansa, ze e-commerce znajdzie się pod presją na fali spowolnienia gospodarczego i zbyt wysokiej inflacji co widać m.in. w liczbie użytkowników Amazona.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

2023-03-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazała, że by załagodzić sytuację w sektorze bankowym nie wystarczą optymistyczne komentarze szefów banków centralnych. Europejskie indeksy traciły w otoczeniu zniżkujących cen akcji największych niemieckich banków. Fala wyprzedaży przelała się także na GPW, a WIG20 stracił ponad 2% osuwając się poniżej 1700 pkt. Częściowo na sentymentach polskiego parkietu mogły zaważyć także informacje z agencji Bloomberg, wg. których Polskę wobec niepewnej sytuacji środków z KPO może czekać także zamrożenie 75 mld EUR unijnych środków z funduszu spójności.
Indeksy nie wierzą w kryzys?

Indeksy nie wierzą w kryzys?

2023-03-23 Komentarz giełdowy XTB
Główne benchmarki z Wall Street notują dziś wzrosty choć ostatnie decyzje banków centralnych pokazały, że walka z inflacją pozostaje głównym celem, a kryzys bankowy nie zmienił ich zasadniczego podejścia do polityki monetarnej. W ostatnim czasie stopy podniósł EBC, Fed a dziś do obu banków dołączył szwajcarski SNB oraz Bank Anglii. Regulatorzy wysyłają w ten sposób sygnał, że sytuacja w sektorze bankowym jest opanowana. Gdyby nie była, moglibyśmy oczekiwać bardziej gwałtownej zmiany w polityce.
Wall Street niepewne przed decyzją Fed

Wall Street niepewne przed decyzją Fed

2023-03-22 Komentarz giełdowy XTB
Globalny rynek finansowy z zapartchym tchem oczekuje decyzji Rezerwy Federalnej. Fed stoi przed nie lada dylematem. Podnosząc stopy ryzykuje pogorszenie nastrojów wśród banków i eskalację systemowego kryzysu. Z kolei brak podwyżki może stanowić dla rynków sygnał, że problemy sektora poważnego są poważne. Co więcej, utrzymanie stopy bez zmian mogłoby zwiastować coraz bardziej zakorzenioną w gospodarce USA inflację i ryzyko jej powrotu ze zdwojoną siłą.
CD Projekt znowu budzi emocje

CD Projekt znowu budzi emocje

2023-03-21 Komentarz giełdowy XTB
W pierwszej sesji kalendarzowej wiosny zieleń zagościła również na parkiecie głównym GPW, powodując wzrosty większości spółek z indeksu WIG20. Pomimo wyczekiwanego odreagowania odnotowanego na bankach, spośród których liderami są Unicredit i mBank, jedna ze spółek szczególnie przykuła uwagę inwestorów nieoczekiwaną decyzją związaną z przygotowywanym projektem. Chodzi o CD Projekt, który podczas dzisiejszej sesji stracił niemal 11%. Spółka poinformowała o dokonaniu odpisu na łączną kwotę 42,9 mlm zł w ramach aktualizacji nakładów na projekt Sirius.
Credit Suisse i co dalej?

Credit Suisse i co dalej?

2023-03-20 Komentarz giełdowy XTB
Po zawirowaniach ubiegłego tygodnia związanych z upadłością banku SVB rynki finansowe wyczekiwały normalizacji. Stabilizacja sytuacji nie tylko nie nastąpiła, ale doszło do eskalacji i tak już napiętej sytuacji w sektorze finansowym. W ciągu weekendu rynki obiegła informacja o tym, że kilkunastoletnia agonia Credit Suisse nareszcie dobiega końca i podmiot zostanie przejęty za kwotę 3 mld USD przez UBS. warto wspomnieć, iż w celu ustabilizowania sytuacji finansowej banku podjęto decyzję o umorzeniu obligacji AT1 o wartości 17 mld USD, co w praktyce oznacza, że obligatariusze zostaną z niczym.
Kurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu

Kurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu

2023-03-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego roku akcji kontynuowały wczoraj rozpoczętą na początku tego tygodnia – po informacji o zagwarantowaniu przez władze USA depozytów dwóch bankrutujących kalifornijskich banków – zwyżkę (S&P 500 +1,76 proc., DJIA +1,17 proc., Nasdaq Composite +2,4 proc.). Zwyżka cen akcji była kontynuowana dziś rano na giełdach Azji i Oceanii. Wzrosły dziś wszystkie główne indeksy w tym regionie. Najsilniej – o 2,22 proc. – wzrósł filipiński PSEi.
Sesja pod znakiem decyzji EBC i słabnących banków

Sesja pod znakiem decyzji EBC i słabnących banków

2023-03-16 Komentarz giełdowy XTB
Kolejną sesję z rzędu uwaga rynku skoncentrowana była przede wszystkim na sektorze bankowym. Choć tonący wzoraj pdo lawiną giełdowej wyprzedaży Credit Suisse ostatecznie otrzyma wart 50 mld franków szwajcarskich zastrzyk płynności z SNB lecz do euforii na europejskich bankach ciągle daleko. Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen wskazałą że wciąż analizuje sytuację amerykańskeigo sektora bankowego by upewnić się, że jego sytuajca jest naprawdę stabilna. Inwestorzy zwócili dziś także uwage na istotne dane makro ze Stanów i decyzję EBC oraz konferencję Christine Lagarde.
Czarne chmury nad europejskimi bankami

Czarne chmury nad europejskimi bankami

2023-03-15 Komentarz giełdowy XTB
Dziś w centrum uwagi inwestorów znalazł się szwajcarski bank Credit Suisse, którego problemy spowodowały lawinę wyprzedaży na walorach europejskich banków i obawy wokół szerszego ryzyka systemowego. Traciły także notowania polskich banków. Dynamiczna sytuacja dobrze obrazuje chwiejność rynkowych nastrojów. Inwestorzy jeszcze wczoraj spodziewali się, że lawina bankructw zatrzyma się na banku SVB.
Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe

Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe

2023-03-14 Komentarz giełdowy XTB
W ostatnich dniach tematem numer jeden stał się oczywiście kryzys bankowy i wszystko co z nim związane. Jednak interwencja regulatorów oraz uruchomienie specjalnego programu płynnościowego dla amerykańskich banków sprawiło, że inwestorzy przymknęli oko na możliwe ryzyko dalszej lawiny upadłości. Dziś Wall Street nie widzi już wielkich szans na powtórkę scenariusza z 2008 roku. Zamiast tego, inwestorzy dostrzegli szansę na łagodniejszy cykl dalszych podwyżek Fed, a dziś byki otwierają wygazowanego szampana z napisem 'pivot'.
Spokojnie, to tylko panika

Spokojnie, to tylko panika

2023-03-13 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z echem piątkowych i weekendowych wydarzeń. Po zwyczajowych zapewnieniach zarządu banku, że wszystko jest pod kontrolą, w piątek Silicon Valley Bank, szesnasty co do wielkości największy bank w USA ogłosił upadłość. Jest to największy przypadek upadłości amerykańskiego banku od upadku Lehman Brothers w 2008 r. W efekcie kierownictwo banku zostało zwolnione, a akcjonariusze stracą zainwestowane pieniądze. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że jest zdeterminowany, by osoby odpowiedzialne za sytuację zostały pociągnięte do odpowiedzialności.