Poprawa sentymentu na rynkach finansowych

Poprawa sentymentu na rynkach finansowych
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-02-04 (10:04)

Giełdowy apetyt na ryzyko rośnie ponieważ rynki finansowe szacują, że walka z inflacją jest coraz bliższa wygranej co wskazywałoby, że pivot Fed może nieuchronnie się zbliżać. Sentyment wsparły komentarze szefa Rezerwy Federalnej, Powella który wskazał że dostrzega 'bardzo wczesny etap dezinflacyjnego trendu', a mocne dane z gospodarki mimo trwającego cyklu zacieśniania Rezerwy Federalnej pokazują, że inwestorzy mogli nie docenić siły amerykańskiej gospodarki. W efekcie NASDAQ ma za sobą najlepszy początek roku od 1975 i od 1 stycznia zyskuje już blisko 17,5%.

Poznaliśmy dziś bardzo mocne dane NFP z amerykańskiego rynku pracy, które pokazały że gospodarka USA w styczniu dodała ponad 517 tys. nowych miejsc pracy wobec prognozowanego blisko 20% spadku m/m do 185 tys. Do 3,4% spadło również bezrobocie, choć i tu rynek prognozował wzrost z 3,5% do 3,6%. Rynek okazał się jednak odporny na odczyt i pozytywnie odebrał mocne dane ponieważ Wall Street spodziewa się, że spadek inflacji będzie postępował. Po publikacji traderzy szacują, że stopa Fed wzrośnie do 5,0-5,25% wobec szacowanych wcześniej 5% ponieważ Fed postrzega rynek pracy jako 'proinflacyjny' czynnik mogący napędzić kolejny wzrost inflacji jeśli stopy procentowe nie będą dość restrykcyjne. Jeśli jednak inflacja wciąż będzie spadać, a rynek pracy będzie nadal bardzo mocny scenariusz 'maksimum' dla Wall Street może się spełnić, a gospodarka zyska szansę na uniknięcie głębszej recesji. Wiele wskazuje na to, że temat 'inflacji' zmęczył rynki, zatem jej spadek znacznie poprawił 'psychikę' inwestorów napędzając wzrosty. Poza mocnym NFP wpłynął też mocny odczyt ISM Services PMI, który w styczniu zaskoczył rynki o blisko 10% i wyniósł 55,2 wobec 49,2 poprzednio. Większość firm wskazała, że biznes zmierza w pozytywnym kierunku a szybszy wzrost odnotowano dla aktywności biznesowej i produkcji.

Publikowane wczoraj raporty największych spółek technologicznych w USA choć pokazały wyraźne spowolnienie nie zdołały obciążyć byczych sentymentów Wall Street. Najsłabiej radzi sobie Amazon, który traci 5%, zdecydowanie lepiej wygląda płasko notowany Alphabet (Google). Niedźwiedziom zdołał wymknąć się Apple ponieważ inwestorzy ocenili, że niższa sprzedaż iPhone'ów może związek z przestojami w chińskiej fabryce bardziej niż z potężnym spadkiem popytu na flagowy produkt firmy. Istotnym jednak pozostaje fakt, że niemal żaden z gigantów nie zdołał pobić prognoz mimo świątecznego IV kwartału, w którym zwykle jest szansa na zwiększenie sprzedaży. Wygląda na to, że przychody z chmury obliczeniowej i reklam nadal będą spadać wobec reklamodawców i firm ograniczających wydatki w obawie przed recesją. Istnieje jednak szansa, że spadająca inflacja w otoczeniu mocnych danych z gospodarki poprawi sentyment również na tym polu, dając paliwo gigantom z Doliny Krzemowej. Po byczych komentarzach analityków D.A. Davidson potężny wzrost notują akcje współpracującej z ChatGPT firmy C3.ai z branży sztucznej inteligencji. Dow Jones zyskuje dziś 0,29%, a NASDAQ i S&P500 notują nieznaczny spadek po wczorajszej, świetnej sesji.

W Europie największy, ponad 1% wzrost zanotował dziś brytyjski FTSE, który na fali bardziej 'gołębiego' Banku Anglii wspiął się na historyczne szczyty. DAX tracił 0,21%, a WIG20 zdołał zyskać niespełna 0,12%. Polski benchmark obronił jednak poziomu 1900 pkt i jeśli Wall Street zamknie tydzień w lepszych nastrojach mimo słabości technologicznych gigantów, istnieje szansa że początek przyszłego tygodnia na polskim parkiecie będzie 'zielony'.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?