Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Giełdy między młotem, a kowadłem banków centralnych?

Giełdy między młotem, a kowadłem banków centralnych?

2023-06-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 przebiegała w mieszanych nastrojach, indeks 20 polskich bluechipów tracił przez większość sesji ale w końcówce lepsze nastroje na Nasdaq i optymizm europejskich benchmarków pchnęły go nieznacznie w górę. W efekcie zakończył sesję na 0,1% plusie, powyżej 2040 pkt - to jednak wciąż znacznie słabiej od największych, europejskich indeksów. Na giełdzie w Europie obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, DAX zyskiwał niemal 1% wobec 0,94% wzrostu CAC40 i 0,6% zwyżki FTSE.
Spokój po napiętym weekendzie

Spokój po napiętym weekendzie

2023-06-26 Komentarz giełdowy XTB
Wydawało się, że początek tego tygodnia będzie należał do najbardziej „wybuchowych” w tym roku, biorąc pod uwagę wydarzenia z Rosji z minionego weekendu. Grupa Wagnera, czyli prywatne służby wojskowe zdecydowały się na pucz ze względu na mocne niezadowolenie działania ministerstwa obrony. Ostatecznie jednak konflikt został zażegnany po niecałym dniu, co pozwoliło również na przedłużenie spokoju na rynkach, który pojawił się na końcu zeszłego tygodnia.

Rajd Będzina zakończony?

Rajd Będzina zakończony?

2023-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Chociaż na globalnych rynkach giełdowych dzieje się dosyć sporo, to na naszym podwórku nie możemy narzekać na nudę. Kurs akcji Elektrociepłowni Będzin wzrósł od początku czerwca dziesięciokrotnie, choć kluczowa informacja stojąca za wzrostem opublikowana została dopiero wczoraj. Patrząc jednak na szeroki globalny rynek akcyjny, nie da się ukryć, że spory wpływ na spadek akcji ma jastrzębie zachowanie banków centralnych.
CD Projekt przedłuża euforyczną falę!

CD Projekt przedłuża euforyczną falę!

2023-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa jest naprawdę intrygująca. Mimo, iż uwaga inwestorów skupia się na decyzji FOMC, która, przypomnijmy, jest o tyle istotna, że może przynieść pauzę w obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych, to w Polsce uwaga rynku zwraca się wyraźnie w kierunku spółki CD Projekt, której walory przedłużają falę dynamicznych wzrostów.

Głównym motorem tej fali aprecjacji jest oczywiście reakcja na zapowiedź dodatku do podstawowej wersji gry “Cyberpunk 2077” o nazwie “Widmo Ciemności”.
WIG20 pod presją. Optymizm powoli ulatnia się z polskich indeksówy?

WIG20 pod presją. Optymizm powoli ulatnia się z polskich indeksówy?

2023-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Najnowsze wyniki ankiet wśród inwestorów w Polsce wskazywały na rekordowy optymizm wokół narodowego parkietu i jak często bywa na rynku akcji - mamy doczynienia z korektą. Na razie jej zasięg jest relatywnie płytki, WIG20 zamknął sesję powyżej 2020 pkt, notujac dziś blisko 1% spadek. Polskiemu parkietowi nie udzielił się ogólny optymizm na rynkach finansowych i wyższe notowania głównych, europejskich benchmarków - zyskiwały zarówno DAX, CAC40 jak i FTSE.
Amerykański rajd w oczekiwaniu na Fed

Amerykański rajd w oczekiwaniu na Fed

2023-06-12 Komentarz giełdowy XTB
Początek kolejnego tygodnia czerwca przebiega w bardzo dobrych nastrojach. Chociaż wzrosty głównych amerykańskich indeksów nie są zbyt wielkie, to jest jednak szansa na nowe wielomiesięczne rekordy. W przypadku S&P 500 około 15 punktów więcej wystarczyłoby do najwyższych poziomów od czerwca 2022 roku. Czy Fed w końcu uzna, że zaczyna wygrywać walkę z inflacją? Czy sama inflacja zaliczy na tyle mocny spadek, aby oficjalnie uznać, że nie ma już powodów do dalszych podwyżek?
Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

2023-06-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi inwestorom w Polsce nadzieje na trwałe przekroczenie poziomu 2000 pkt. WIG20 odnotował dziś 1,65% wzrost, napędzany pozytywnem zwrotem na Wall Street. Ponownie żaden z największych, europejskich benchmarków nie mógł równać się dziś ze stopą zwrotu WIG20. RPP nie zaskoczyła dziś decyzją ws. stóp procentowych, te zgodnie z oczekiwaniami analityków zostały utrzymane na poziomie 6,75%. Indeksy w USA szybko ograniczyły spadki z pierwszych chwil sesji, a trend AI wydaje się wciąż być nie tylko katalizatorem wzrostów ale pewnego rodzaju amortyzatorem spadków.
Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.
Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.
Zielona fala na GPW

Zielona fala na GPW

2023-04-18 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień przyniósł falę optymizmu na GPW, spowodowaną m.in. dobrymi danymi ze spółek oraz pozytywnymi oczekiwaniami odnośnie sentymentu z USA, który mógł się udzielić inwestorom w odpowiedzi na wyniki amerykańskich banków, które okazały się zaskakująco dobre (jak na słabnącą sytuację gospodarczą). Sentyment wśród spółek z indeksu WIG20 silnie wsparła Grupa Kęty. Spółka zdecydowała o wypłacie dywidendy za 2022r. w wysokości 62,50 zł na akcję.
Kurs Ten Square Games idzie na dno?

Kurs Ten Square Games idzie na dno?

2023-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa przyniosła istotną informację ze spółki Ten Square Games, która od dłuższego czasu boryka się z kolejnymi przeciwnościami. Nie tak dawno poznaliśmy informację o tym, iż gra Fishing Clash, będąca głównym motorem napędowy spółki odpowiadającym za wiekszość uzyskiwanych przychodów od 22 maja przestanie być dostępna w Chinach.
Końcówka tygodnia rozpala nadzieje byków na GPW

Końcówka tygodnia rozpala nadzieje byków na GPW

2023-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z polskiego parkietu mają za sobą kolejną udaną sesję. Końcówka tygodnia upływała pod znakiem danych o sprzedaży detalicznej z USA oraz wyników sektora bankowego i przedłuża bycze momentum na WIG20. Główny, polski benchmark zyskuje dziś znacznie więcej niż francuski CAC40, niemiecki DAX czy brytyjski FTSE. WIG20 notowany jest w okolicach 1860 pkt i wciąż rozpala wyobraźnię rodzimych inwestorów, dając powody do marzeń o ataku w okolice 2000 pkt.