Niższy wzrost inflacji napędza GPW

Niższy wzrost inflacji napędza GPW
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-02-15 (16:46)

Dzisiejszą sesję WIG20 kontynuuje w pozytywnych nastrojach mimo spadków na Wall Street, gdzie mocne dane z gospodarki obciążyły inwestorów, wskazując na prawdopodobnie wydłużający się cykl podwyżek Rezerwy Federalnej. Inflacja w Polsce wypadła wyżej niż w grudniu ale znacznie poniżej oczekiwań, rozbudzając nadzieje wokół ew. końca cyklu podwyżek stóp RPP, co inwestorzy odebrali wyraźnie pozytywnie. Inflacja wyniosła 17,2% wobec oczekianych 17,6% i 16,6% poprzednio. Choć są to poziomy wciąż bardzo wysokie, różnica między odczytem a oczekiwaniami jest znacząc.

Odczyt miesięczny wskazał na 2,4% dynamikę miesięczną przy oczekiwanej 2,8% oraz 0,1% poprzednio. Odczyt możemy uznać za pozytywne zaskoczenie zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wzrost cen administracyjnych na początku roku. Czarne prognozy zakładały inflację w I kw. 2023 nawet powyżej 20% zatem możemy przyznać, że globalny trend 'dezinflacyjny' zawędrował nad Wisłę choć nie jest jeszcze pewne jak długo zagości. Największy, proinflacyjny wpływ miały oczywiście wysokie ceny energii, gdzie wraz z nowym rokiem wróciła stara, wyższa stawka VAT-u. W segmencie tym odnotowano wzrost o 10,4% w ujęciu miesięcznym ale warto zawuażayć, że byłby on prawdopodobnie większy gdyby nie działania osłonowe rządu. Inflacja związana z sektorem mieszkaniowym również dołożyła sporo do finalnego odczytu. W efekcie rynek zakłada pierwsze obniżki stóp w ciągu najbliższych 9 miesięcy. Na otwarcie szampana wciąż jednak za wcześnie ponieważ wczorajsze dane o inflacji z USA sugerują, że nawet dynamiczne tempo spadku presji cenowej, przy silnym rynku pracy i popycie konsumentów może wyhamować.

Dane ze Stanów Zjednoczonych rozczarowały byki, obstawiające obniżki stóp Fed jeszcze w 2023 roku. Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w styczniu o 3% wobec oczekiwanych 2% i 1,1% spadku poprzednio. Amerykańscy konsumenci nie zwolnili mimo coraz wyższych stóp procentowych, a dane wsparły ostatni świetny odczyt NFP dając miejsce dla kolejnych podyżek Fed. Widzimy więc, że mimo spowolnienia w 2022 roku konsumenci otworzyli nowy rok z przytupem, a pozytywne styczniowe nastroje widocznie nie udzieliły się tylko giełdom ale również konsumentom. W perspektywie silnego rynku pracy, rosnących płac i pierwszych oznak hamującej dynamiki spadku presji cenowej, Fed może potraktować nowe dane jako znak ostrzegawczy. Detusche Bank poinformował, że spodziewa się kolejnych 25 pd podwyżek również w czerwcu i lipcu tego roku, a Wall Street nie widzi już znaczących szans na obniżki stóp w tym roku. Członkowie Fed pozostają zgodni,że cykl podwyżek może się wydłużyć choć wyjątkowo Patrick Harker, szef Rezerwy Federalnej z Filadelfii wskazał wcozraj, że Fed prawdopodobnie niedługo zbliży się do końca cyklu. Akcje Alphabet (Google) próbują przerwać dziś kilkudniowy marazm, spowodowany wpadką na prezentacji chatbota AI 'Bard', a Airbnb notuje dwucyfrowe wzrosty po udanych wynikach kwartalnych.

NASDAQ i S&P500 notują blisko 0,4% spadki. Europejskie benchmarki mają się dziś zdecydowanie lepiej od benchmarków z USA. WIG notuje większe wzrosty od niemieckiego DAX. Spośród indeksu polskich blue chipów najwięcej zyskują walory CD Projekt i Dino Polska, a najsłabiej radzą sobie walory KGHM. Na fali rosyjskiej ofensywy w Ukrainie zyskuje Lubawa, Protektor i Zremb-Chojnice. Ponieważ mocny dolar ciąży cenom surowców, a sam WIG20 zyskuje 0,82% przy czym niewykluczony jest atak w okolice 1900 pkt. jeszcze w tym tygodniu, jeśli pozytywne nastroje utrzymają się.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.