WIG20 w tyle za europejskimi indeksami

WIG20 w tyle za europejskimi indeksami
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-02-16 (18:24)

Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować umiarkowane wzrosty. Niemiecki DAX zakończył dzień wynikiem na poziomie +0,18%, z kolei londyński FTSE100 dodał 0,15%, a francuski zyskał CAC40 aż 0,89%. Wyniki europejskich indeksów z pewnością byłby lepsze, gdyby nie zaskakujące dane o inflacji z USA, które popsuły nieco globalny sentyment. Odczyt inflacji PPI okazał się wyższy od oczekiwań, co doprowadziło do cofnięcia na kontraktach na amerykańskie indeksy, jak i odbiło się negatywnie na wycenie europejskich akcji.

Patrząc z kolei na polski rynek, dobrze poradziły sobie mWIG40 i sWIG80, gdzie wzrosty wyniosły odpowiednio 0,95% i 0,31%. Jednak zdecydowanie gorzej przebiegała sesja na naszym największym polskim indeksie, WIG20 stracił w czwartek 0,24%. Uwaga polskich inwestorów skupia się dziś na opinii rzecznika TSUE. Według niej konsument po unieważnieniu umowy kredytowej może domagać się od banku dodatkowych świadczeń. Ponadto rzecznik uznał, że instytucje bankowe nie mogą dochodzić względem konsumenta roszczeń, które wykraczałyby poza zwrot przekazanego kapitału kredytu i zapłatę odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty. Reakcja na rynku była błyskawiczna, sektor bankowy znalazł się pod presją sprzedających, a kurs spółki Votum, która zajmuje się reprezentowaniem klientów w sporach z bankami, w pewnej chwili skoczył niemal 9% (ostatecznie wzrosty zostały ograniczone do ok. 5%).

Jeśli chodzi z kolei o drugą część dnia, ta prezentuje się już gorzej, a to za sprawą wspomnianych wcześniej danych o inflacji PPI ze Stanów Zjednoczonych, która wypadła powyżej oczekiwań. Główny odczyt wyniósł 6% r/r, przy oczekiwaniach zakładających 5,4% i poprzednim odczycie wynoszącym 6,2% r/r. Rozczarował także odczyt bazowy, gdzie inflacja wyniosła 5,4%, przy szacunkach zakładających 4,9% i poprzednim odczycie 5,5%. Tuż po publikacji danych czyli o 14:30 mogliśmy obserwować dynamiczne cofnięcie na rynku kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. Straty zostały także pogłębione tuż po otwarciu sesji na Wall Street, jednak szybko do głosu doszli kupujący, przez co spora część wcześniejszej przeceny została wymazana. Jak widać, inwestorzy jedynie na chwilę przestraszyli tego, że inflacja jednak nie spada tak szybko i wykorzystali przecenę do zakupu akcji. W momencie przygotowywania tego komentarza straty wywołane odczytem PPI zostały częściowo wymazane. Aktualnie przecena na S&P500 i Nasdaq sięga około 0,5% z kolei Dow Jones jest notowany 0,6% niżej. Dalsze losy indeksów z USA mogą zależeć od komentarzy członków banków centralnych, w kolejnych godzinach czeka nas kilka wystąpień, a rynek może zwracać uwagę na to, w jaki sposób bankierzy komentują dzisiejszy odczyt PPI (o 19:30 głos zabierze Bullard z Fed).

Źródło: Łukasz Stefanik, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

2023-03-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazała, że by załagodzić sytuację w sektorze bankowym nie wystarczą optymistyczne komentarze szefów banków centralnych. Europejskie indeksy traciły w otoczeniu zniżkujących cen akcji największych niemieckich banków. Fala wyprzedaży przelała się także na GPW, a WIG20 stracił ponad 2% osuwając się poniżej 1700 pkt. Częściowo na sentymentach polskiego parkietu mogły zaważyć także informacje z agencji Bloomberg, wg. których Polskę wobec niepewnej sytuacji środków z KPO może czekać także zamrożenie 75 mld EUR unijnych środków z funduszu spójności.
Indeksy nie wierzą w kryzys?

Indeksy nie wierzą w kryzys?

2023-03-23 Komentarz giełdowy XTB
Główne benchmarki z Wall Street notują dziś wzrosty choć ostatnie decyzje banków centralnych pokazały, że walka z inflacją pozostaje głównym celem, a kryzys bankowy nie zmienił ich zasadniczego podejścia do polityki monetarnej. W ostatnim czasie stopy podniósł EBC, Fed a dziś do obu banków dołączył szwajcarski SNB oraz Bank Anglii. Regulatorzy wysyłają w ten sposób sygnał, że sytuacja w sektorze bankowym jest opanowana. Gdyby nie była, moglibyśmy oczekiwać bardziej gwałtownej zmiany w polityce.
Wall Street niepewne przed decyzją Fed

Wall Street niepewne przed decyzją Fed

2023-03-22 Komentarz giełdowy XTB
Globalny rynek finansowy z zapartchym tchem oczekuje decyzji Rezerwy Federalnej. Fed stoi przed nie lada dylematem. Podnosząc stopy ryzykuje pogorszenie nastrojów wśród banków i eskalację systemowego kryzysu. Z kolei brak podwyżki może stanowić dla rynków sygnał, że problemy sektora poważnego są poważne. Co więcej, utrzymanie stopy bez zmian mogłoby zwiastować coraz bardziej zakorzenioną w gospodarce USA inflację i ryzyko jej powrotu ze zdwojoną siłą.
CD Projekt znowu budzi emocje

CD Projekt znowu budzi emocje

2023-03-21 Komentarz giełdowy XTB
W pierwszej sesji kalendarzowej wiosny zieleń zagościła również na parkiecie głównym GPW, powodując wzrosty większości spółek z indeksu WIG20. Pomimo wyczekiwanego odreagowania odnotowanego na bankach, spośród których liderami są Unicredit i mBank, jedna ze spółek szczególnie przykuła uwagę inwestorów nieoczekiwaną decyzją związaną z przygotowywanym projektem. Chodzi o CD Projekt, który podczas dzisiejszej sesji stracił niemal 11%. Spółka poinformowała o dokonaniu odpisu na łączną kwotę 42,9 mlm zł w ramach aktualizacji nakładów na projekt Sirius.
Credit Suisse i co dalej?

Credit Suisse i co dalej?

2023-03-20 Komentarz giełdowy XTB
Po zawirowaniach ubiegłego tygodnia związanych z upadłością banku SVB rynki finansowe wyczekiwały normalizacji. Stabilizacja sytuacji nie tylko nie nastąpiła, ale doszło do eskalacji i tak już napiętej sytuacji w sektorze finansowym. W ciągu weekendu rynki obiegła informacja o tym, że kilkunastoletnia agonia Credit Suisse nareszcie dobiega końca i podmiot zostanie przejęty za kwotę 3 mld USD przez UBS. warto wspomnieć, iż w celu ustabilizowania sytuacji finansowej banku podjęto decyzję o umorzeniu obligacji AT1 o wartości 17 mld USD, co w praktyce oznacza, że obligatariusze zostaną z niczym.
Kurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu

Kurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu

2023-03-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego roku akcji kontynuowały wczoraj rozpoczętą na początku tego tygodnia – po informacji o zagwarantowaniu przez władze USA depozytów dwóch bankrutujących kalifornijskich banków – zwyżkę (S&P 500 +1,76 proc., DJIA +1,17 proc., Nasdaq Composite +2,4 proc.). Zwyżka cen akcji była kontynuowana dziś rano na giełdach Azji i Oceanii. Wzrosły dziś wszystkie główne indeksy w tym regionie. Najsilniej – o 2,22 proc. – wzrósł filipiński PSEi.
Sesja pod znakiem decyzji EBC i słabnących banków

Sesja pod znakiem decyzji EBC i słabnących banków

2023-03-16 Komentarz giełdowy XTB
Kolejną sesję z rzędu uwaga rynku skoncentrowana była przede wszystkim na sektorze bankowym. Choć tonący wzoraj pdo lawiną giełdowej wyprzedaży Credit Suisse ostatecznie otrzyma wart 50 mld franków szwajcarskich zastrzyk płynności z SNB lecz do euforii na europejskich bankach ciągle daleko. Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen wskazałą że wciąż analizuje sytuację amerykańskeigo sektora bankowego by upewnić się, że jego sytuajca jest naprawdę stabilna. Inwestorzy zwócili dziś także uwage na istotne dane makro ze Stanów i decyzję EBC oraz konferencję Christine Lagarde.
Czarne chmury nad europejskimi bankami

Czarne chmury nad europejskimi bankami

2023-03-15 Komentarz giełdowy XTB
Dziś w centrum uwagi inwestorów znalazł się szwajcarski bank Credit Suisse, którego problemy spowodowały lawinę wyprzedaży na walorach europejskich banków i obawy wokół szerszego ryzyka systemowego. Traciły także notowania polskich banków. Dynamiczna sytuacja dobrze obrazuje chwiejność rynkowych nastrojów. Inwestorzy jeszcze wczoraj spodziewali się, że lawina bankructw zatrzyma się na banku SVB.
Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe

Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe

2023-03-14 Komentarz giełdowy XTB
W ostatnich dniach tematem numer jeden stał się oczywiście kryzys bankowy i wszystko co z nim związane. Jednak interwencja regulatorów oraz uruchomienie specjalnego programu płynnościowego dla amerykańskich banków sprawiło, że inwestorzy przymknęli oko na możliwe ryzyko dalszej lawiny upadłości. Dziś Wall Street nie widzi już wielkich szans na powtórkę scenariusza z 2008 roku. Zamiast tego, inwestorzy dostrzegli szansę na łagodniejszy cykl dalszych podwyżek Fed, a dziś byki otwierają wygazowanego szampana z napisem 'pivot'.
Spokojnie, to tylko panika

Spokojnie, to tylko panika

2023-03-13 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z echem piątkowych i weekendowych wydarzeń. Po zwyczajowych zapewnieniach zarządu banku, że wszystko jest pod kontrolą, w piątek Silicon Valley Bank, szesnasty co do wielkości największy bank w USA ogłosił upadłość. Jest to największy przypadek upadłości amerykańskiego banku od upadku Lehman Brothers w 2008 r. W efekcie kierownictwo banku zostało zwolnione, a akcjonariusze stracą zainwestowane pieniądze. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że jest zdeterminowany, by osoby odpowiedzialne za sytuację zostały pociągnięte do odpowiedzialności.