Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Konsolidacyjny tydzień na ropie po znacznych wzrostach

Konsolidacyjny tydzień na ropie po znacznych wzrostach

2023-04-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznym rozpoczęciu tygodnia od luki wzrostowej, ceny ropy naftowej wpadły w kolejnych dniach w konsolidację, a nawet znajdują się pod delikatną presją spadkową. Z jednej strony, pokazuje to brak siły do dalszych zwyżek, ale z drugiej strony – popyt ewidentnie pozostaje silny, ponieważ obecna korekta spadkowa jest niewielka.
Złe dane to złe dane?

Złe dane to złe dane?

2023-04-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze publikacje danych makro z USA wypadły słabo (ADP, a zwłaszcza ISM dla usług, który zaliczył w marcu mocne cofnięcie), co wzbudziło obawy dotyczące scenariusza recesji w nadchodzących miesiącach. Jak w takiej sytuacji zachowa się FED i czy posunięcia decydentów zdołają podtrzymać dobre nastroje? Do tej pory interpretacja była na zasadzie "złe dane, to dobre dane", gdyż przybliżają scenariusz pivotu i obniżek stóp procentowych. Na obecną chwilę (model CME FED Watch) wycenia początek luzowania już od lipca.

W Polsce nie czas na obniżki

W Polsce nie czas na obniżki

2023-04-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła swoją decyzją. Stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, a sam komunikat praktycznie się nie zmienił. Biorąc pod uwagę, że nie mamy nowych prognoz makroekonomicznych nie powinniśmy również mieć dużych zmian w samej retoryce. Z drugiej strony wyższe ceny ropy mogą sugerować, że inflacja nie będzie miała prostego zjazdu do jednocyfrowego poziomu, a będzie to droga wyboista, która może utrudnić rozpoczęcie dyskusji na temat obniżek stóp procentowych.
ISM dla usług rozczarowuje a dolar mimo wszystko zyskuje

ISM dla usług rozczarowuje a dolar mimo wszystko zyskuje

2023-04-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy już po odczycie ISM dla sektora usługowego w USA. Ten okazał się dużo gorszy od rynkowych oczekiwań co sugeruje schłodzenie popytu wśród amerykańskich konsumentów. Na uwagę zasługuje spadek wskaźnika cen płaconych przez firmy do poziomu najniższego od prawie trzech lat. Widać, że wysokie stopy procentowe w USA zaczynają coraz bardziej wpływać na gospodarkę. Pomimo gorszych liczb od konsensusu, dolar zyskał na wartości a główna para walutowa znajduje się ponownie poniżej poziomu 1,09. Na Wall Street przeważały spadki, choć Dow Jones zakończył dzień z wynikiem +0,2 proc.
Recesyjne obawy znów psują nastroje na parkietach giełd

Recesyjne obawy znów psują nastroje na parkietach giełd

2023-04-05 Komentarz giełdowy XTB
Słabszy sentyment na światowych parkietach giełd, spowodowany obawami o spowolnienie gospodarcze zaważył dziś na nastrojach polskich inwestorów. W oczekiwaniu na decyzję RPP, WIG20 zakończył sesję blisko 0,93% spadkiem w okolice 1756 pkt. W ostatnich miesiącach inwestorzy pozytywnie reagowali na słabsze dane makroekonomiczne, pokładając w nich nadzieję na szybsze zgłagodzenie restrykcyjnej polityki banków centralnych. Opublikowane dziś słabe dane makro z USA nie są jednak celebrowane wzrostami. Niepewność zaczyna dominować nastroje rynku.
Podaż ropy naftowej nie nadąża za popytem

Podaż ropy naftowej nie nadąża za popytem

2023-04-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej nie milkną echa niespodziewanego cięcia produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+. Po rozpoczęciu poniedziałkowej sesji od dużej luki wzrostowej, notowania ropy jednak wyhamowały wzrosty i obecnie wyczekują na kolejne impulsy. Zdania co do perspektyw dla notowań ropy naftowej są podzielone. Z pewnością perspektywa kryzysu gospodarczego to główny czynnik ograniczający zwyżki notowań tego surowca. Niemniej, fundamentalnie sytuacja na rynku ropy, zwłaszcza po kolejnym cięciu produkcji przez OPEC+, staje się napięta.
EURUSD coraz bliżej tegorocznych maksimów, złoty czeka decyzję RPP

EURUSD coraz bliżej tegorocznych maksimów, złoty czeka decyzję RPP

2023-04-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś w godzinach wczesno porannych poznaliśmy decyzję RBNZ w sprawie poziomu stóp procentowych. Bank Centralny Nowej Zelandii nieoczekiwanie podniósł główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, podczas gdy spodziewano się ruchu o 25 pb w górę, co spowodowało, że NZD znalazł się w czołówce walut G10. Obecnie stopy procentowe w NZ kształtują się na poziomie 5,25%. Kurs dolara nowozelandzkiego skoczył dynamicznie w górę tuż po publikacji komunikatu, jednak na ten moment ponad połowa ruchu została wymazana.
Kurs EUR/USD atakuje poziom swego maksimum z lutego br.

Kurs EUR/USD atakuje poziom swego maksimum z lutego br.

2023-04-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W pierwszej części wczorajszej sesji S&P 500 i średnia przemysłowa Dow Jonesa osiągnęły najwyższe od 1,5 miesiąca poziomy, ale nie zdołały utrzymać zysków kończąc wtorkową sesję spadkami o odpowiednio 0,58 proc. i 0,59 proc. Spadł również wczoraj Nasdaq Composite (-0,52 proc.). Dziś rano zmiana ceny kontraktów na S&P 500 była minimalna (+0,06 proc. ok. godz. 9:25).
Recesyjne obawy Wall Street powstrzymały optymizm WIG20

Recesyjne obawy Wall Street powstrzymały optymizm WIG20

2023-04-04 Komentarz giełdowy XTB
WIG20 walczył dziś o przebicie się powyżej wczorajszych poziomów ale ostatecznie zakończył sesję poniżej poziomów z wczorajszego zamknięcia. Na sentymentach inwestorów zaważyło słabe otwarcie na amerykańskiej giełdzie, gdzie byki wobec słabszych odczytów makro przestraszyli się recesji. Dzisiejsza sesja może zwiastować, że dane makro mogą niebawem przestać być na Wall Street interpretowane w myśl niedawno panującej 'pivotowej' zasady 'źle znaczy dobrze'. Czy temat możliwe recesji zdominuje prasę finansową w II kwartale roku?
RBA nie zmienił stóp procentowych

RBA nie zmienił stóp procentowych

2023-04-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Banku Australii zdecydowali dzisiaj nad ranem o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 3,60 proc., co może być sygnałem końca cyklu podwyżek. Wprawdzie w komunikacie pozostawiono sformułowania o tym, że dalsze zacieśnienie polityki może być konieczne w razie potrzeby, ale wydaje się, że w kolejnych miesiącach argumentów do takiego ruchu będzie coraz mniej. W grupie G-10 dolar australijski jest dzisiaj najsłabszą walutą.
RBA utrzymuje stopy, a kurs EURUSD ponownie wznosi się powyżej 1,0900

RBA utrzymuje stopy, a kurs EURUSD ponownie wznosi się powyżej 1,0900

2023-04-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś o poranku Bank Rezerwy Australii (RBA) zdecydował się na utrzymanie poziomu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 3,6%. Tym samym mamy do czynienia z zakończeniem serii 10 powyżek.Jeśli chodzi o komuiniakt, bankierzy są zdania, że aktualnie należy przeanalizować wpływ ostatnich ruchów na gospodarkę i inflację - przyjęto więc stanowisko - “czekamy i obserwujemy”.
Czy wróci ropa po 100 USD za baryłkę?

Czy wróci ropa po 100 USD za baryłkę?

2023-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nieoczekiwane dodatkowe cięcie produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+ zdominowało dyskusje na globalnym rynku surowcowym na początku bieżącego tygodnia. Na nowo powróciły spekulacje na temat możliwości powrotu notowań ropy naftowej do okolic 100 USD za baryłkę. Obecnie cena ropy naftowej WTI oscyluje w okolicach 80-81 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent przekracza 85 USD za baryłkę.
Decyzja OPEC+ powoduje obawy o ponowny wzrost inflacji

Decyzja OPEC+ powoduje obawy o ponowny wzrost inflacji

2023-04-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja OPEC+ była dla rynku całkowitym zaskoczeniem. Widać tu rozgrywkę geopolityczną. Stosunki miedzy USA a Arabią Saudyjską pogorszą się – to nie ulega wątpliwości. Pojawiają się obawy o to, że ruch ze strony rozszerzonego kartelu może skomplikować walkę Fed-u z inflacja. Pomimo niekorzystnej dla globalnej gospodarki decyzji, indeks SP500 zdołał urosnąć już czwartą sesję z rzędu. Z kolei rentowność amerykańskich papierów skarbowych oraz dolar spadły po słabym raporcie o produkcji ISM.
Bez większych zmian

Bez większych zmian

2023-04-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara, a więc również złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6711 PLN za euro, 4,2906 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6982 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3234 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,025% w przypadku obligacji 10-letnich. Początek nowego tygodnia handlu na globalnych rynkach przyniósł spore zmiany w zakresie wyceny ropy naftowej, co rzutowało również na pozostałe aktywa.
Powiew optymizmu z realizacją zysków

Powiew optymizmu z realizacją zysków

2023-04-03 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa upłynęła pod znakiem znacznego optymizmu na akcjach z indeksu WIG20 w pierwszej części dnia oraz realizacją zysków w drugiej. O 9:00 poznaliśmy odczyt PMI dla Polski za marzec, który był nieznacznie powyżej oczekiwań na poziomie 48,3 wobec oczekiwanych 48,2. Istotne dane makroekonomiczne napłynęły z USA o 16, kiedy został opublikowany indeks ISM dla przemysłu, który był znacząco poniżej oczekiwań rynkowych i wyniósł 46,3 wobec oczekiwań na poziomie 47,5, co jednak nie wpłynęło ani na euforyczne otwarcie giełdy w USA, ani na podtrzymanie sentymentu na GPW.
OPEC wsparł dolara?

OPEC wsparł dolara?

2023-04-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi odbicie dolara na szerokim rynku, chociaż jest ono już redukowane. Powód to zaskakująca decyzja kartelu OPEC+, który wbrew oczekiwaniom podjął decyzję o redukcji wydobycia ropy, co doprowadziło dzisiaj rano do wyraźnej zwyżki tego surowca. Dla rynków logika jest następująca - droższa ropa może podbić inflację, a to z kolei wpłynie na opóźnienie potencjalnego pivotu w wielu bankach centralnych. Teoretycznie może wzrosnąć też ryzyko wystąpienia recesji, zamiast tzw. miękkiego lądowania gospodarki. W sytuacji ostatniego wyprzedania dolara względem wielu walut, stwarza to pretekst do jego odbicia.
Ceny ropy naftowej mocno w górę po zaskakującej decyzji OPEC+

Ceny ropy naftowej mocno w górę po zaskakującej decyzji OPEC+

2023-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia prawdopodobnie najczęściej komentowanym tematem na rynkach finansowych jest nieoczekiwane cięcie produkcji ropy naftowej przez państwa rozszerzonego kartelu OPEC+. Decyzja ta sprawiła, że dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej otworzyła się luką wzrostową na wykresie cen tego surowca i zwyżką o około 5 USD na baryłce. Ceny ropy WTI podskoczyły do okolic 79-81 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do 84-85 USD za baryłkę.
Cena kontraktów na gaz ziemny w USA nadal nurkuje

Cena kontraktów na gaz ziemny w USA nadal nurkuje

2023-04-03 Komentarz poranny TMS Brokers
W ubiegłym tygodniu cena notowanych na NYMEX-ie kontraktów na gaz ziemny (Henry Hub) atakowała poziom swego minimum z 22 lutego (2,019 USD/mmBtu). W poniedziałek rano to wsparcie zostało dosyć zdecydowanie przełamane po spadku ceny o kolejne ponad 6 proc. do poziomu 2,071 proc. Rozmiary opuszczonej na tym rynku w styczniu br. 1,5-rocznej formacji szczytowej sugerują, że w okolicach połowy br. cena tego surowca energetyczne spadnie do najniższego poziomu od 1995 roku.
OPEC szokuje cięciem produkcji

OPEC szokuje cięciem produkcji

2023-04-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Marzec na rynkach zakończył się w bardzo dobrych nastrojach. Pomimo turbulencji w sektorze bankowym USA i Europy inwestorzy widzieli na horyzoncie koniec problemu inflacji i niższe stopy procentowe. Decyzja OPEC komplikuje ten obraz, nawet jeśli nie jest przełomowa. Ceny ropy od wiosny ubiegłego roku bardzo konsekwentnie spadały. Jeszcze na początku czerwca baryłka ropy kosztowała ponad 120 dolarów, zaś w połowie marca tego roku było to niewiele ponad 70 dolarów.
Indeksy otworzyły dezinflacyjnego szampana

Indeksy otworzyły dezinflacyjnego szampana

2023-03-31 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu miesięcy na rynku akcji obserwowaliśmy grę 'na spadającą inflację'. Wreszcie, choć w dużej mierze z powodu efektu wysokiej bazy, presja cenowa słabnie. Polityka banków centralnych przynosi efekt. Wall Street pozytywnie zareagowało na dynamiczniejszy niż oczekiwano spadek inflacji PCE, podstawowej miary obserwowanej przez Rezerwę Federalną. Odczyt za oceanem wskazał 5% r/r wobec 5,1% prognoz i 5,4% poprzednio, dynamika miesięczna okazała się zgodna z oczekiwaniami. Bazowa PCE wypadła na poziomie 4,6% choć analitycy spodziewali się jej utrzymania na poziomie 4,7%.