Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Karuzela nazwisk w Japonii

Karuzela nazwisk w Japonii

2023-02-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bilans z piątkowego ranka wskazuje na lekkie osłabienie dolara wobec walut G-10. Niemniej wczorajszy handel na Wall Street zakończył się lekkimi spadkami indeksów - można to wiązać z ostatnimi bardziej "jastrzębimi" komentarzami płynącymi ze strony przedstawicieli FED, które paradoksalnie zwiększają ryzyko poważniejszej recesji - stałoby się tak, gdyby ostatecznie polityka była znacznie bardziej restrykcyjna przed dłuższy czas.
Amerykańskie indeksy giełdowe najniżej od początku lutego

Amerykańskie indeksy giełdowe najniżej od początku lutego

2023-02-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na najniższych od początku lutego br. poziomach zamknęły się wczoraj główne indeksy rynku akcji w Stanach Zjednoczonych (S&P 500 -0,88 proc., DJIA -0,73 proc., Nasdaq Composite -1,02 proc.). Zniżki głównych indeksów przeważały dziś również na giełdach Azji i Oceanii. Najsilniejszą notował Hang Seng.
Niezbyt dużymi spadkami otworzyła się piątkowa sesja na europejskich rynkach akcji (DAX -0,31 proc., CAC 40 -0,19 proc. ok. godz. 9:30).

Nowy szef Banku Japonii! Czy dojdzie do podwyżek?

Nowy szef Banku Japonii! Czy dojdzie do podwyżek?

2023-02-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejszy poranek został storpedowany informacją o wyborze nowego szefa Banku Japonii. Ten stery przejmie dopiero w kwietniu, ale już od dawna spekulowano, że w japońskiej polityce monetarnej szykują się zmiany. Czy tak będzie jednak na pewno? Na ten moment jen zyskuje na rynku, ale na koniec dnia, kiedy rynek pozna dokładnie nowego kandydata, odbiór może być zupełnie inny. Kazuo Ueda zostanie nominowany przez premiera Japonii Fumio Kishidę na nowego szefa Banku Japonii w kwietniu.
Presja podtrzymana

Presja podtrzymana

2023-02-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie presji podażowej wraz z wyraźniejszą korektą na rynku akcyjnym. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7537 PLN za euro, 4,4325 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8013 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3621 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,914% w przypadku obligacji 10-letnich.
Indeksy wciąż na łasce Fedu

Indeksy wciąż na łasce Fedu

2023-02-09 Komentarz giełdowy XTB
Rok 2022 odwrócił zupełnie stolik i pokazał, że banki centralne mogą wejść do gry, w potężny sposób wpływając na sentyment do ryzyka. Mimo zadowalającej dynamiki spadku inflacji do tej pory, mocne dane z amerykańskiego rynku pracy wskazują, że presja cenowa może okazać się trudna do opanowania, a inflacja nie będzie spadać w jednostajnym, szybkim tempie. Czy korekta to scenariusz, który może zmaterializować się w najbliższych dniach?
FED zaostrza retorykę?

FED zaostrza retorykę?

2023-02-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze wypowiedzi wiceprezesa FED, Johna Williamsa, czy członka zarządu, Christophera Wallera, trudno uznać za "gołębie". Obaj byli zgodni, co do tego, że okres restrykcyjnej polityki monetarnej może potrwać dłużej, niż się to obecnie sądzi, gdyż walka z wysoką inflacją nie została jeszcze zakończona. Żaden z nich jednak nie wskazał na scenariusz w którym stopa terminalna mogłaby być w tym roku wyższa od przedziału 5,00-5,25 proc., który FED przedstawił w grudniu.
DAX najwyżej od roku

DAX najwyżej od roku

2023-02-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Po kolejnych niezbyt jednoznacznych wypowiedział przedstawicieli amerykańskiego Rezerwy Federalnej główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły wczoraj (S&P 500 -1,11 proc., DJIA -0,61 proc., Nasdaq Composite -1,68 proc.). Dziś ok. godz. 9:35 kontrakty na S&P 500 odrabiały wczorajsze straty rosnąc o 0,72 proc.
Na giełdach Azji i Oceanii przeważały dziś lekkie spadki (największy - -0,85 proc. - notował filipiński PSEi). Najsilniej – o 1,6 proc. – zwyżkował dziś Hang Seng.
Stopy RPP bez zmian. Korekta na indeksach?

Stopy RPP bez zmian. Korekta na indeksach?

2023-02-08 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy giełdowe od kilku dni były niezdecydowoane w którą stronę powinny udać się po konferencji Powella, niższej podwyżce stóp w USA oraz słabych wynikach BigTechów. Po wczorajszych wypowiedziach Powella na konferencji w Waszyngtonie oraz dzisiejszych komentarzach członków Rezerwy Federalnej, Wall Street słabnie ponieważ obawia się, że cykl restrykcyjnej polityki monetarnej Fed wydłuży się z uwagi na mocną gospodarkę.
RPP nie zmienia kursu. Czy to dobrze dla kredytobiorców?

RPP nie zmienia kursu. Czy to dobrze dla kredytobiorców?

2023-02-08 Market News XTB
Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe zostały utrzymane w Polsce bez zmian. Nie było w tym miejscu żadnego pola do manewru ze względu na brak nowych informacji na których mogłaby się oprzeć Rada. Dane dotyczące inflacji styczniowej czy PKB za IV kwartał poznamy w przyszłym tygodniu. Biorąc pod uwagę oczekiwania, raczej nie powinniśmy oczekiwać tego, żeby stopy procentowe zmieniły się w tym roku. RPP ostatni raz stopę procentową podniosła we wrześniu zeszłego roku i od tamtego momentu stopy procentowe utrzymywane są bez zmian.
Powell zagrał na dwie ręce

Powell zagrał na dwie ręce

2023-02-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze wystąpienie szefa FED w Klubie Ekonomicznym w Waszyngtonie było w zasadzie podzielone na dwie części. W pierwszej Jerome Powell powtórzył sformułowania o widocznym procesie dezinflacyjnym w gospodarce, które w ubiegłą środę stały się pretekstem do "gołębiej" interpretacji całego przekazu. W drugiej dał jednak do zrozumienia, że jeżeli silny rynek pracy, lub wysoka inflacja będą się utrzymywać, to konieczne mogą być dodatkowe podwyżki stóp procentowych. Jak to rozumieć?
Rynek coraz mocniej wierzy w pivot Fed

Rynek coraz mocniej wierzy w pivot Fed

2023-02-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wieczorne przemówienie prezesa Jerome Powella w Klubie Ekonomicznym w Waszyngtonie. Było to pierwsze wystąpienie prezesa Fed po piątkowych, solidnych danych z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. W pierwszej części swojego przemówienia Powell brzmiał “gołębio”, a to w związku z powtórzeniem stwierdzenia, iż dostrzega on proces dezinflacji w gospodarce. Rynek akcji zareagował na te słowa optymistycznie, kolei dolar zaczął się osłabiać.
Historyczny rekord brytyjskiego FTSE 100

Historyczny rekord brytyjskiego FTSE 100

2023-02-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Amerykański rynek akcji ostatecznie zinterpretował pozytywnie dla siebie wczorajsze wypowiedzi przewodniczącego FED i zakończył wtorkową sesję wzrostami (S&P 500 +1,29 proc., DJIA +0,78 proc., Nasdaq Composite +1,9 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii przeważały dziś lekkie wzrosty głównych indeksów (najsilniejszy – o 1,41 proc. – notował tajwański TAIEX). Pokonując swój poprzedni rekord ustanowiony w 2018 roku swój najwyższy w historii poziom osiągnął dziś brytyjski FTSE 100. Rosła również dziś większość pozostałych głównych indeksów europejskich rynków akcji (DAX +0,42 proc. CAC-40 +0,29 proc. ok. godz. 9:50).
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2023-02-07 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z kolejną, dość “senną” sesją na GPW. WIG20 osiąga wyniki nieco powyżej zera, z czego faworytem inwestorów okazał się dzisiaj KGHM zyskując ponad 2%. Rynki kapitałowe pozostają w niepewności przed wystąpieniami Jerome Powella (dzisiaj o 18:00), Joe Bidena (jutro o 3:00) i co jest istotne głównie dla polskiej giełdy - czwartkowego wystąpienia prezesa NBP, Adama Glapińskiego, które będzie miało miejsce w czwartek o godz. 15:00.
Czy konferencja po posiedzeniu RPP zdoła zaskoczyć rynek?

Czy konferencja po posiedzeniu RPP zdoła zaskoczyć rynek?

2023-02-07 Market News XTB
Dzisiaj rozpoczynamy dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, którego zwieńczeniem będzie jutrzejsza decyzja w sprawie stóp procentowych. W tej materii nie ma zaskoczeń, Rada z niemal 100% pewnością nie podniesie stóp powyżej obecnych 6,75% i zdecyduje się na utrzymanie stóp na tym poziomie. Uwaga rynku zwrócona jest natomiast w kierunku czwartkowej konferencji z udziałem Prezesa Glapińskiego, która może dostarczyć wskazówek czy i kiedy możemy spodziewać się pierwszych obniżek stóp.
Wyczekiwanie na Powella

Wyczekiwanie na Powella

2023-02-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj Raphael Bostic z FED nie wykluczył, że FED mógłby zdecydować się w marcu na 50 punktową podwyżkę stóp procentowych, choć jego zdaniem na obecną chwilę scenariusz bazowy to dwa ruchy po 25 punktów baz. Ten komentarz pokazuje jednak, że niektórzy decydenci zaczynają mieć wątpliwość, co do trwałości procesu dezinflacyjnego, o którym wspomniał w zeszłym tygodniu szef FED i mogą forsować bardziej "jastrzębią" retorykę.
Obawy o podaż ropy naftowej po trzęsieniu ziemi w Turcji

Obawy o podaż ropy naftowej po trzęsieniu ziemi w Turcji

2023-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej zwyżkują – po słabym rozpoczęciu poniedziałkowej sesji, cena tego surowca odbiła się w górę i zakończyła wczorajszą sesję na plusie, a dzisiaj rano kontynuuje wzrost. Stronie popytowej sprzyjają obawy związane z podażą ropy naftowej, które pojawiły się z zupełnie innych kierunków niż można byłoby przypuszczać jeszcze kilka dni temu. Po pierwsze, tragiczne trzęsienie ziemi w Turcji miało przełożenie m.in. na tamtejszy sektor naftowy. O ile Turcja nie jest istotnym producentem ropy naftowej, to jest ważnym punktem przeładunkowym surowca na linii wschód-zachód. Terminal eksportowy Ceyhan, odpowiadający za transport 1 mln baryłek ropy naftowej dziennie z Azerbejdżanu m.in. do krajów zachodnich, został zamknięty, na razie w dniach 6-8 lutego.
RPP zbiera się drugi raz w tym roku

RPP zbiera się drugi raz w tym roku

2023-02-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe ponownie zostały wzburzone publikacją genialnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Dane były tak dobre, że niektórzy zaczęli widzieć możliwość przyspieszenia podwyżek stóp procentowych w USA, co nastąpiłoby chwilę po obniżeniu ich tempa. Pomimo tego, że banki centralne w zeszłym tygodniu chciały być jastrzębie, to jednak do momentu publikacji danych z USA, rynek szukał możliwości zakończenia podwyżek. Tymczasem RPP rozpoczyna dzisiaj dwudniowe posiedzenie.
Jak Powell skomentuje piątkowe NFP?

Jak Powell skomentuje piątkowe NFP?

2023-02-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj brakowało jakichkolwiek danych z amerykańskiej gospodarki. Rynki wciąż żyją dużym zaskoczeniem w postaci mocnego raportu NFP. Przypomnijmy, że rynek pracy w USA radzi sobie znacznie lepiej niż wcześniej sądzono. W styczniu zatrudnienie wzrosło o 517 tysięcy, w górę zrewidowano w górę także wcześniejsze odczyty. Mimo złagodzenia presji płacowej, z perspektywy Fed rynek pracy prawdopodobnie pozostanie poza równowagą. Podwyżki stóp procentowych będą więc prawdopodobnie kontynuowane.
Grupa Kęty ostatnim ocalałym sesji

Grupa Kęty ostatnim ocalałym sesji

2023-02-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie głównym przyniosła falę wyprzedaży. Jedynie Grupa Kęty jako jedyna spółka z indeksu WIG20 oparła się fali przeceny i odnotowała wzrost wartości w wysokości niemal 2%. Nastrojom inwestorów z Książęcej nie sprzyjają doniesienia z Wall Street. Napięcia na linii Chiny - USA miały swoje apogeum w weekend, kiedy to USA zestrzeliły rzekomy chiński balon szpiegowski.
Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

2023-02-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie plotki zostały zdementowane, ale balon próbny został wysłany na rynki. Według wielu źródeł cytowanych przez agencję Nikkei nowym szefem Banku Japonii po 8 kwietnia, kiedy to wygasa agencja Haruhiko Kurody, ma zostać jego zastępca, Masayoshi Amamiya. Rynki nie odebrały tych doniesień dobrze, gdyż Amamiya ma opinię "gołębia", co tym samym może mieć wpływ na oczekiwania, co do zmiany dotychczasowej ultra-luźnej polityki monetarnej. Jen zareagował na te doniesienia osłabieniem - kurs USDJPY ustanowił szczyt w okolicach 132,38, ale później ustabilizował się poniżej 132.