Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Giełdy między młotem, a kowadłem banków centralnych?
2023-06-28 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na WIG20 przebiegała w mieszanych nastrojach, indeks 20 polskich bluechipów tracił przez większość sesji ale w końcówce lepsze nastroje na Nasdaq i optymizm europejskich benchmarków pchnęły go nieznacznie w górę. W efekcie zakończył sesję na 0,1% plusie, powyżej 2040 pkt - to jednak wciąż znacznie słabiej od największych, europejskich indeksów. Na giełdzie w Europie obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, DAX zyskiwał niemal 1% wobec 0,94% wzrostu CAC40 i 0,6% zwyżki FTSE.
Czy ostatnie podwyżki były potrzebne?
2023-06-28 Poranny komentarz walutowy XTBWiele banków centralnych powróciło ostatnio do podwyżek stóp procentowych lub zwiększyły ich skale, ze względu na odbicie inflacji w niektórych częściach globu. Z banków centralnych płynął dosyć wyraźny jastrzębi ton, który wskazywał na to, że inflacja, a w szczególności ta bazowa może dać o sobie jeszcze znać. Czy jednak faktycznie ostatnie podwyżki były potrzebne, biorąc pod uwagę to, jak mocno opóźniony jest wskaźnik inflacyjny, a podwyżki będą miały wpływ na gospodarkę dopiero za kilka lub nawet kilkanaście miesięcy?
Ceny ropy naftowej znów przy tegorocznych minimach
2023-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja podkreśliła słabość strony popytowej na rynku ropy naftowej. Ceny tego surowca we wtorek zniżkowały o ponad 2%, schodząc na nowo do okolic tegorocznych minimów. Te okolice to jednocześnie ważne poziomy wsparcia, które już kilkakrotnie w ciągu ostatnich miesięcy powstrzymały dalsze przeceny. Presja na spadek notowań ropy naftowej wynika głównie z obaw o wzrost gospodarczy na świecie, który przekłada się istotnie na popyt na ropę naftową.
Rubel i jen nadal pod presją
2023-06-27 Raport DM BOŚ z rynku walutNa początku bieżącego tygodnia na rynkach walutowych trwa atmosfera wyczekiwania. Wczorajsza sesja nie przyniosła żadnych przełomowych informacji, więc inwestorzy skupiają się już na prognozach na kolejne dni.
Amerykański dolar dzisiaj oddaje część zwyżek z poprzednich sesji – kurs FUSD kieruje się w dół do rejonu 102,16 pkt., a więc nadal porusza się w zasadzie w konsolidacji w ujęciu kilku ostatnich dni. Korektę spadkową na dolarze widać po notowaniach EUR/USD – dzisiaj ta para walutowa odbija się w górę od poziomu 1,09 i oscyluje obecnie w rejonie 1,093.
Amerykański dolar dzisiaj oddaje część zwyżek z poprzednich sesji – kurs FUSD kieruje się w dół do rejonu 102,16 pkt., a więc nadal porusza się w zasadzie w konsolidacji w ujęciu kilku ostatnich dni. Korektę spadkową na dolarze widać po notowaniach EUR/USD – dzisiaj ta para walutowa odbija się w górę od poziomu 1,09 i oscyluje obecnie w rejonie 1,093.
Kakao najdroższe od 2015 roku
2023-06-27 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersAmerykański rynek akcji kontynuował w poniedziałek korektę ostatnich wzrostów (S&P 500 -0,45 proc., DJIA –0,04 proc., Nasdaq 100 -1,36 proc.). Dziś rano japoński Nikkei nadal cofał się ze swych osiągniętych niedawno najwyższych od 1990 roku poziomów, ale na pozostałych giełdach Azji i Oceanii przeważały zwyżki. W Europie DAX i CAC 40 próbowały korygować trwającą od ok. 1,5 tygodnia zniżkę (DAX +0,15 proc., CAC 40 +0,23 proc. ok. godz. 9:40).
Delikatne odbicie w górę cen ropy naftowej
2023-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia poruszają się w konsolidacji. Po wczorajszej delikatnej zniżce, dziś rano ceny tego surowca równie nieznacznie rosną. Ewidentnie, inwestorom na tym rynku trudno obrać jeden istotny kierunek, biorąc pod uwagę mieszane czynniki wpływające na ceny ropy naftowej. Po niedoszłym puczu wojsk najemnych w Rosji, wzrosła niepewność wokół sytuacji w tym rejonie świata.
Spokój po napiętym weekendzie
2023-06-26 Komentarz giełdowy XTBWydawało się, że początek tego tygodnia będzie należał do najbardziej „wybuchowych” w tym roku, biorąc pod uwagę wydarzenia z Rosji z minionego weekendu. Grupa Wagnera, czyli prywatne służby wojskowe zdecydowały się na pucz ze względu na mocne niezadowolenie działania ministerstwa obrony. Ostatecznie jednak konflikt został zażegnany po niecałym dniu, co pozwoliło również na przedłużenie spokoju na rynkach, który pojawił się na końcu zeszłego tygodnia.
Dużo szumu o nic?
2023-06-26 Poranny komentarz walutowy XTBNa poniedziałkowy poranek w mediach temat jest w zasadzie tylko jeden – „pucz” w Rosji, do którego nie doszło. Teorii i spekulacji nie brakuje, ale rynek przyjmuje to bardzo chłodno. Od miesięcy wątek ukraiński w światowych mediach, także ekonomicznych, stawał się powoli wątkiem pobocznym. Długo wyczekiwana kontrofensywa nie chciała nadejść, a brak nowych rozstrzygnięć ograniczał zainteresowanie, szczególnie rynków, które lubują się jedynie w gorących tematach.
Odbicie na dolarze i rozczarowujące PMI
2023-06-23 Raport DM BOŚ z rynku walutKońcówka bieżącego tygodnia należy do amerykańskiego dolara. Indeks USD od wczoraj zwyżkuje, a dziś rano sięga już okolic 102,60 pkt., czyli najwyższych poziomów od ponad tygodnia. Analogicznie, dziś najsłynniejsza para walutowa, EUR/USD, ruszyła mocno w dół – obecnie porusza się ona na poziomie 1,087, niwelując ponad tydzień zwyżek. Tym samym, kursowi eurodolara nie udało się dotrzeć do lokalnych maksimów z przełomu kwietnia i maja, usytuowanych w okolicach 1,10.
Banki centralne próbują nadrobić zaległości
2023-06-23 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersBanki centralne zaskakują i pokazują, że nie składają broni w walce z inflacją. Zmiana nastawienia na bardziej restrykcyjne może jednak powodować, że rynek zacznie spekulować, że instytucje próbują za wszelką cenę gonić wskaźniki CPI, co oznacza, że w którymś momencie popełniły błąd, rozpoczynając proces zacieśniania zbyt późno lub podnosząc stopy w zbyt wolnym tempie.
Fatalne nastroje gospodarcze w Europie
2023-06-23 Poranny komentarz walutowy XTBKoniec przedostatniego tygodnia czerwca nie należy do najlepszych pod względem nastrojów na rynkach. Obserwujemy spore spadki na indeksach giełdowych ze względu na bardzo jastrzębie nastawienie wielu banków centralnych na świecie oraz sygnały możliwego odbicia inflacji w najbliższym czasie. Dodatkowo najnowsze dane dotyczące nastrojów w biznesie w Europie nie napawają optymizmem i wciąż wskazują na to, że recesja jest możliwa. Euro tym samym oddaje niemal wszystkie wzrosty zapoczątkowane jastrzębim oświadczeniem EBC w zeszłym tygodniu.
Podwyżki stóp procentowych negatywne dla cen ropy naftowej
2023-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚO ile środowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła zwyżkę i nadzieje na wzrostowe zakończenie tygodnia, już wczorajsza sesja te nadzieje ostatecznie rozwiała. Ceny ropy naftowej w czwartek zniżkowały bowiem o około 4%, schodząc tym samym do poziomów obserwowanych w poprzednim tygodniu. Główną przyczyną zniżki cen ropy naftowej są nawracające obawy związane z popytem na ropę naftową. Wczorajsza sesja na światowych rynkach była wyjątkowo obfita w decyzje ws. stóp procentowych – a w zasadzie, w serię ich podwyżek.
Rajd Będzina zakończony?
2023-06-22 Komentarz giełdowy XTBChociaż na globalnych rynkach giełdowych dzieje się dosyć sporo, to na naszym podwórku nie możemy narzekać na nudę. Kurs akcji Elektrociepłowni Będzin wzrósł od początku czerwca dziesięciokrotnie, choć kluczowa informacja stojąca za wzrostem opublikowana została dopiero wczoraj. Patrząc jednak na szeroki globalny rynek akcyjny, nie da się ukryć, że spory wpływ na spadek akcji ma jastrzębie zachowanie banków centralnych.
Są ciekawsi od Powella...
2023-06-22 Raport DM BOŚ z rynku walutSzef FED przemawiając wczoraj przed Komisją Izby Reprezentantów dał do zrozumienia, że dalsze podwyżki stóp procentowych mogą okazać się potrzebne, ale jak dodał, wiele będzie zależeć od danych. Innymi słowy - to jest opcja z której FED może skorzystać, ale nie musi. I rynek tak to potraktował. Dolar osłabił się, ale indeksy na Wall Street zachowały się niestandardowo i spadły. Szanse na drugą (poza lipcową) podwyżkę stóp procentowych wzrosły do 18 proc.
Kurs USD/PLN na przedwojennym poziomie
2023-06-22 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPo wczorajszym spadku głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,52 proc., DJIA -0,3 proc., Nasdaq 100 -1,35 proc.) dziś rano nadal na giełdach dominowały zniżki. Japoński Nikkei 225, który w ostatnich dniach znalazł się na najwyższym poziomie od 33 lat stracił 0,92 proc. Nieco większa przecena obserwowana była ok. 9:40 na głównych europejskich rynkach akcji (DAX -1,06 proc., CAC 40 -1,43 proc.). Kontrakty na S&P 500 traciły 5-ty dzień z rzędu (-0,26 proc.).
Zaskakujący spadek zapasów ropy naftowej w USA
2023-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚMimo słabego początku wczorajszej sesji, notowaniom ropy naftowej udało się w środę wyjść na spory plus – ceny ropy WTI oraz ropy Brent zwyżkowały o 1,6-1,8%, co zwiększa szanse na wzrostowe zakończenie bieżącego tygodnia. Niemniej, także dzisiaj pojawią się dane, które o tym zakończeniu będą decydować. Chodzi o dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że według jego szacunków, w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 1,25 mln baryłek.
Inflacja da pretekst dla Banku Anglii?
2023-06-21 Raport DM BOŚ z rynku walutDzisiaj rano poznaliśmy dane o inflacji CPI za maj w Wielkiej Brytanii. Odczyt mocno zaskoczył - zamiast oczekiwanego spadku do 8,4 proc. r/r, inflacja pozostała na poziomie 8,7 proc. r/r, a w ujęciu miesięcznym rosła o 0,7 proc. m/m (w kwietniu 1,2 proc. m/m, ale oczekiwano wyhamowania do 0,5 proc.). Za to w ujęciu bazowym CPI skoczyła do 7,1 proc. r/r z 6,8 proc. r/r (oczekiwano, że utrzyma się na tym poziomie), a ujęciu miesięcznym rosła w tempie 0,8 proc. m/m wobec 1,3 proc. m/m wcześniej.
Oczekiwania jastrzębiego Fed niekorzystne dla złota
2023-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚPoczątek bieżącego tygodnia na rynku złota upływa pod znakiem presji podażowej. Wczoraj cena złota osunęła się do okolic 1940-1947 USD za uncję, a dzisiaj rano także porusza się w tych rejonach. Tym samym, cena złota zeszła poniżej dolnego ograniczenia kanału konsolidacyjnego, czyli poniżej 1955 USD za uncję. Na razie naruszenie tego poziomu nie ma istotnej wymowy – jednak jest bardzo prawdopodobne, że już dziś notowaniom złota nadany zostanie kierunek na kolejne dni.
Dane o inflacji zwiększają presję na Bank Anglii
2023-06-21 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersDzisiejsze dane na temat inflacji w Wielkiej Brytanii powodują, że tworzy się dodatkowa presja na Bank Anglii, który już jutro zdecyduje co dalej ze stopami procentowymi. Zmiana w górę o 25 punktów bazowych jest niemalże pewna, rynek zaczyna spekulować o możliwym silniejszym ruchu. To już kolejny miesiąc, kiedy dane na temat inflacji w UK zaskakują wyższym wynikiem. Odczyt zasadniczy pozostał na wysokim poziomie 8,7 proc. r/r (oczekiwano spadku do 8,4 proc.), natomiast wskaźnik bazowy urósł z 6,8 proc. r/r poprzednio do 7,1 proc. r/r.
RBA zakończył cykl podwyżek?
2023-06-20 Raport DM BOŚ z rynku walutGłównymi informacjami z wtorku rano są doniesienia z Azji - Ludowy Bank Chin zdecydował się na cięcie stóp procentowych o 0,1 p.p. do odpowiednio 3,55 proc. dla stopy jednorocznej i 4,20 proc. dla 5-letniej. Teoretycznie tego się spodziewano, ale rynki po cichu liczyły na więcej, stąd mamy pewne rozczarowanie. Juan osłabił się po tych doniesieniach, ale nieznacznie (maksimum USDCNH z 15 czerwca przy 7,19 nie zostało wybite).