Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2024-03-06 (14:12)

Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.

Poznamy dziś decyzję RPP, choć o niespodziance raczej nie może być mowy, niemal na pewno stopy pozostaną bez zmian. Większą zmienność na złotym obserwować możemy jutro, gdy prezes NBP prof. Glapiński wypowie się na temat perspektyw polityki, znając już zaktualizowane projekcje inflacyjne.

Po komentarzach premiera Donalda Tuska wydaje się, że scenariusz powrotu do 5% stawki VAT od kwietnia może być wyceniany z wyższym prawdopodobieństwem, niż pozostawienie 0% VAT-u na podstawowe produkty spożywcze. Nieco niepokojący jest komunikat, w którym premier stwierdził, że taki VAT w każdej chwili mógłby zostać przywrócony do 0%, gdyby pojawiły się dla tego uzasadnione powody. Choć nie była to wypowiedź oficjalna, obrazuje, że w kolejnych kwartałach i latach będziemy mieć wciąż do czynienia z dużą niestabilnością fiskalną i co za tym idzie, potencjalnie ograniczoną 'przewidywalnością' decyzji NBP. Splata się to z ogólnie niepewnym okresem, także w ujęciu globalnym; gdy pojawiają się ryzyka wynikające z geopolitycznych napięć, uderzających w łańcuchy dostaw i warunki podaży.

Faktem jest jednak, że ceny żywności w Polsce spadają z wielu powodów, oczywiście samo przywrócenie 5% podatku VAT nie będzie musiało równać się z 'rozkręcaniem' kolejnej spirali inflacyjnej. Prawdopodobnie jednak wyższy VAT obciąży popyt tylko w ograniczonym stopniu, ponieważ dotyczył będzie podstawowych produktów, których niejednokrotnie konsumenci z wielu powodów nie mogą sobie odmówić Co więcej, konsument w Polsce jest generalnie mocny, zarobki rosną - nie wydaje się, by 5% VAT skutkowało poważnym ograniczeniem popytu. Z drugiej strony rząd pracuje nad przedłużeniem działań ochronnych odbiorców energii w drugiej połowie roku, choć wyraźnie komunikuje, że ceny wzrosną. Taki scenariusz może skutecznie powstrzymać NBP przed obniżką stóp, a w scenariuszu ekstremum prowadzić nawet do zaskakującej podwyżki, jeśli konsumenci wykażą się bardzo dużą odpornością.

Zgodnie z ostatnim komunikatem prof. Glapińskiego, zdjęcie tarczy VAT i energetycznej mogłoby prowadzić inflację nawet do poziomu 8%, w drugiej połowie roku; a w takiej sytuacji w Polsce mielibyśmy wciąż mocno ujemną realną stopę procentową. Z ostatnich komunikatów wydawało się także, że prof. Glapiński oczekiwał przywrócenia 5% stawki VAT bliżej połowy roku, a komentarze premiera sugerują, że stawka może wrócić do 5% już od kolejnego miesiąca. Wydaje się, że złoty ma przed sobą wciąż szereg czynników, które go wspierają, a 'dezinflacja' może być poważnie 'przetestowana' w drugiej połowie, bieżącego roku. W tym samym czasie perspektywy dla dolara, po ostatnich słabszych od prognoz danych ISM i wzroście oczekiwań na cięcia Fed w połowie roku uległy osłabieniu.

Za amerykańskiego dolara płacimy dziś niespełna 3,96, za euro 4,29, za franka szwajcarskiego 4,48, za funta szterlinga 5,043.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.