Podsumujmy dotychczasowe działania Trumpa

Podsumujmy dotychczasowe działania Trumpa
Komentarz tygodniowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2025-02-28 (16:22)

Na początku było dużo spekulacji i zapowiedzi działań ze strony Donalda Trumpa. Potem wiele z nich zostało odłożonych w czasie. Sukcesywnie jednak nowy prezydent zaczyna działać, krok po korku, a rynek finansowy coraz bardziej się tego wszystkiego boi. 20 stycznia, w pierwszym oficjalnym dniu urzędowania nowego prezydenta USA, Biały Dom opublikował memorandum pod dumnie brzmiącą nazwą „America First Trade Policy”. Określa ona zasady polityki handlowej oraz nakazuje przeprowadzenie dochodzeń w sprawie przyczyn wysokich deficytów handlowych Stanów Zjednoczonych.

W chronologicznym skrócie chcemy podsumować to co już obowiązuje i to co za moment wejdzie w życie.
Od 4 lutego już działają dodatkowe 10 proc. cła nałożone na importowane towary z Chin. Jednocześnie zniesiono zwolnienie z paczek o wartości poniżej 800 USD. Środek ten jednak został jak na razie zawieszony do momentu wdrożenia administracyjnych procedur umożliwiających pobieranie opłat.

Z kolei już w przyszły wtorek (4 marca) zaczną obowiązywać kolejne 10 proc. cła na Chiny oraz 25 proc. nałożone na Kanadę i Meksyk. Jeszcze niedawno zostały one odroczone ze względu na obietnice tych krajów, że wdrożą odpowiednie środki, które skutecznie zahamują nielegalna imigrację oraz handel narkotykami. Wszystko wskazuje jednak na to, że „klamka zapadła”, choć do wtorku pozostało kilka dni a Trump udowodnił, że jego specjalnością jest działanie z zaskoczenia.

Nieco ponad tydzień po tej dacie (12 marca), warunki handlu międzynarodowego zostaną ponownie ograniczone. 12 marca będzie dniem startu 25 proc. ogólnych ceł na stal oraz aluminium. Po kolejnych niespełna 2 tygodniach (24 marca) przypadnie termin na składanie uwag i przeprowadzenie przesłuchań dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych Chin w obszarze globalnej żeglugi i logistyki morskiej. Wiąże się to z możliwością podwyższenia ze strony USA opłat dokowych dla statków z Państwa Środka w amerykańskich portach.

Następnie z początkiem kwietnia poznamy wyniki dochodzenia w kwestii wysokich deficytów handlowych USA a dzień później światło dzienne mają ujrzeć „taryfy wzajemne”, których tak naprawdę rynek boi się najbardziej. To potężny projekt i nie wiadomo do końca czy wystarczy czasu na to, aby w pełni je przygotować do planowanego terminu. Również 2 kwietnia to data, kiedy cła wysokości 25 proc. mają zacząć obowiązywać na auta. Zagrożony jest również import półprzewodników oraz produktów farmaceutycznych.

Cały czas gdzieś w tle jest plan, żeby ograniczyć chińskie inwestycje we wrażliwe sektory gospodarki USA. Trump zamierza wydać „białą listę” zagranicznych inwestorów, którzy cieszą się dużym zaufaniem.
W dalszej części roku inwestorzy z pewnością będą bacznie śledzić wyniki dochodzenia zleconego przez Trumpa w obszarze potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego wynikającego z importu miedzi. Nie wykluczone, że jeśli raport wykaże faktycznie takie ryzyko, cła na ten surowiec wejdą w życie w przyszłym roku. Republikanin podpisał także rozporządzenie wykonawcze, dzięki któremu chce zredukować lub nawet wyeliminować nieuczciwe wykorzystanie krajowych innowacji przez inne kraje. Pamiętajmy także, że toku postępowania jest również dochodzenie w kwestii dążeń Chin do zdominowania globalnego przemysłu półprzewodników.

Oczywistym faktem jest to, że wiele z tych zapowiedzi i podjętych już działań jest swego rodzaju negocjacyjną zagrywką, rodzajem szantażu w rozgrywkach na arenie międzynarodowej. Trump wydaje się być nieobliczalnym politykiem i siłą chce doprowadzić do nowego rozkładu sił na świecie w handlu międzynarodowym. Stawia wiele krajów pod ścianą i nie daje im możliwości dyskusji. Wszystko ma się odbyć na zasadach z góry ustalonych. Wiele pozostałych ośrodków gospodarczych jednak nie będzie siedzieć z założonymi rękami i na wszystko się zgadzać. Pojawią się działania odwetowe, a to wszystko prowadzi do drugiego rozdziału wojen handlowych na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.

W nadchodzącym nowym tygodniu kluczowy będzie dla dolara wynik raportu z rynku pracy (piątek, NFP). O dalszej sile euro może natomiast zdecydować decyzja EBC oraz nowe zapowiedzi Christine Lagarde (czwartek).

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...