Decyzja Trumpa a przyszłość Zachodu

Decyzja Trumpa a przyszłość Zachodu
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2025-03-04 (08:38)

Decyzja Donalda Trumpa o wstrzymaniu 3.85 mld dolarów amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy ma potencjalnie dalekosiężne konsekwencje – od geopolityki, przez bezpieczeństwo międzynarodowe, aż po globalne rynki finansowe i przemysł zbrojeniowy. Jest to element szerszej strategii nacisku, mającej skłonić Ukrainę do wykazania „dobrej woli” w dążeniu do pokoju.

Wstrzymanie wsparcia militarnego zmusza prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego do podjęcia bardziej zdecydowanych kroków w negocjacjach, lecz jednocześnie może osłabić pozycję Kijowa wobec Moskwy, zwiększając ryzyko kompromisów niesprzyjających długofalowej stabilizacji regionu.

Decyzja ta negatywnie wpływa na zaufanie między sojusznikami, ponieważ Stany Zjednoczone tradycyjnie odgrywały kluczową rolę we wsparciu Ukrainy, zarówno militarnym, jak i politycznym. W efekcie państwa europejskie są zmuszone do szybkiego opracowania własnych strategii obronnych, co może prowadzić do rozdrobnienia polityki bezpieczeństwa Zachodu. Coraz częściej mówi się o roli Francji i Wielkiej Brytanii w inicjowaniu tymczasowego rozejmu oraz potencjalnym wysłaniu europejskich sił pokojowych. Takie rozwiązanie, choć mogłoby stanowić nową formę zabezpieczenia interesów regionu, wiąże się z wysokimi kosztami i ryzykiem eskalacji konfliktu.

Na globalnym rynku zbrojeniowym już widać efekty tej zmiany – akcje azjatyckich firm zbrojeniowych, takich jak Hanwha Aerospace, Hyundai Rotem czy IHI Corp., odnotowują wzrosty, co sugeruje rosnące zainteresowanie ich produktami. Państwa europejskie mogą zacząć kierować zamówienia do nowych dostawców, co wpłynie na dynamikę przemysłu zbrojeniowego, prowadząc do powstawania nowych sojuszy inwestycyjnych i zmian w strategiach rozwoju technologicznego. W dłuższej perspektywie może to zwiększyć konkurencyjność na światowym rynku obronnym i zmienić tradycyjne układy sił w tym sektorze.

Z ekonomicznego punktu widzenia, wstrzymanie amerykańskiej pomocy wojskowej może wywołać szereg skutków ubocznych. Po pierwsze, osłabienie pozycji Ukrainy na polu militarnym może zwiększyć niepewność inwestycyjną i wpłynąć na przepływy kapitału w regionie. Po drugie, europejskie państwa, zmuszone do zwiększenia wydatków na obronność, mogą ograniczyć finansowanie innych sektorów gospodarki, co wpłynie na deficyty budżetowe i rynek wewnętrzny. Po trzecie, rosnący popyt na uzbrojenie z Azji-Pacyfiku może podnieść globalne ceny sprzętu wojskowego, wpływając zarówno na budżety państw, jak i strategie inwestycyjne.

Wołodymyr Zełeński, choć deklaruje gotowość do dalszych rozmów z przedstawicielami USA, podkreśla, że zakończenie konfliktu pozostaje odległą perspektywą. Presja na szybkie negocjacje pokojowe może prowadzić do ustępstw, które na krótką metę przyniosą ulgę, ale w dłuższej perspektywie osłabią pozycję Ukrainy w obliczu rosyjskiego zagrożenia. Brak pewności co do przyszłych dostaw broni zmusza Kijów do poszukiwania alternatywnych źródeł wsparcia, co dodatkowo wpływa na równowagę sił na arenie międzynarodowej.

Decyzja Trumpa o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy to więcej niż tylko polityczny gest – to sygnał, który może zmienić globalną dynamikę bezpieczeństwa i gospodarki. Osłabienie spójności zachodnich sojuszy wymusza na Europie poszukiwanie nowych rozwiązań militarnych i ekonomicznych, podczas gdy rosnąca rola azjatyckich producentów uzbrojenia przekształca układ sił w przemyśle obronnym. W efekcie podjęte działania mogą prowadzić do długofalowych zmian w globalnej równowadze sił, wpływając zarówno na bezpieczeństwo, jak i stabilność ekonomiczną na świecie.

Źródło: Krzysztof Kamiński Oanda TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kontynuacja odbicia dolara

Kontynuacja odbicia dolara

2025-03-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta kontynuuje w piątek odbicie, jakie widoczne było w czwartek. W narracji rynków wysuwa się data 2 kwietnia, kiedy to USA mają wprowadzić tzw. cła wzajemne wobec swoich partnerów handlowych, co generuje coraz większą niepewność odnośnie prognoz globalnego wzrostu gospodarczego. Widać to też po rynkach akcji - zwyżki nie pociągnęła Wall Street, a giełdy w Azji, czy Europie spadają. Przyszły tydzień będzie w zasadzie ostatnim przed wprowadzeniem ceł Trumpa, co może podbijać nerwowość i tzw. risk-off.
Taryfy rządzą rynkiem

Taryfy rządzą rynkiem

2025-03-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Temat taryf celnych jest wiodący dla rynków i to prawdopodobnie nie zmieni się w najbliższej przyszłości. Przynajmniej do 2 kwietnia, kiedy to wygasa zwolnienie z opłat na wybrane produkty z Kanady oraz Meksyku i kiedy mają zostać ogłoszone nowe wzajemne taryfy na partnerów handlowych USA. Należy pamiętać, że cła mogą mieć dwa całkowicie przeciwstawne cele. Mogą być stosowane jako narzędzie negocjacyjne lub jako instrument długoterminowej polityki przemysłowej.
Czy Fed zmieni swoje nastawienie?

Czy Fed zmieni swoje nastawienie?

2025-03-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na dzisiejszym posiedzeniu, co będzie oznaczać, że główna stopa procentowa w USA wciąż będzie mieścić się w przedziale 4,25-4,5 proc. Pomimo rosnących obaw gospodarczych, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej założonego celu. Rynek cały czas zastanawia się w jaki sposób Rezerwa Federalna rozwiąże ten problem.
BoJ utrzymuje stopy zgodnie z oczekiwaniami

BoJ utrzymuje stopy zgodnie z oczekiwaniami

2025-03-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Bank Japonii (BoJ) utrzymał podstawową stopę procentową na poziomie 0,5%, najwyższym od 16 lat po ostatniej podwyżce w styczniu. Bank komunikuje, że kolejne takie decyzje są możliwe co 6 miesięcy, w zależności od sytuacji ekonomicznej. Komunikat BoJ podkreśla niepewność gospodarczą, zwłaszcza w kontekście globalnej polityki handlowej, która wydaje się być przysłowiowym oczkiem w głowie bankierów BoJ.
Ważny tydzień dla banków centralnych

Ważny tydzień dla banków centralnych

2025-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zacznie się w środę od decyzji Banku Japonii, a skończy w czwartek na posiedzeniu Banku Anglii - kluczowe dwa dni w tym tygodniu dotkną jednak też FED, PBOC, Riksbank i SNB - będzie się, zatem działo. Niemniej ruchy na stopach są spodziewane tylko w przypadku chińskiego PBOC i szwajcarskiego SNB. O ile w pierwszym przypadku to bardziej plotki, to o tyle Szwajcarzy powinni "planowo" zejść ze stopami procentowymi do poziomu 0,25 proc.
W oczekiwaniu na FED

W oczekiwaniu na FED

2025-03-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Amerykańskie rynki finansowe znajdują się w trudnej sytuacji, ponieważ inwestorzy nie mogą liczyć na wsparcie ani ze strony administracji Donalda Trumpa, ani Rezerwy Federalnej. Prezydent jasno zadeklarował, że nie będzie interweniował w celu stabilizacji giełdy, nawet jeśli jego agresywna polityka celna doprowadzi do recesji. Z kolei Jerome Powell, przewodniczący Fed, priorytetowo traktuje walkę z inflacją, co praktycznie wyklucza możliwość szybkiego luzowania polityki monetarnej.
Kluczowy FED i Ukraina?

Kluczowy FED i Ukraina?

2025-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian w poziomach złotego - EURPLN oscyluje wokół 4,18, a USDPLN 3,84. Uwagę zwraca brak reakcji polskiej waluty na pozytywne zachowanie rynków akcji w USA i w Chinach, ale i też z drugiej strony EURUSD jest notowany płasko wokół 1,0880. To pokazuje, że rynek walut zaczyna koncentrować się już na zaplanowanych na ten tydzień posiedzeniach banków centralnych, z czego kluczowy będzie FED w środę.
Coraz niższe stopy w Szwajcarii

Coraz niższe stopy w Szwajcarii

2025-03-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Powiedzieć, że banki centralne zeszły na drugi plan rynkowej uwagi to jak nic nie powiedzieć. Także w tym tygodniu uwagę inwestorów zdominują wydarzenia polityczne, przede wszystkim oczekiwana na jutro rozmowa Trumpa z Putinem. Tym niemniej przed nami kilka ciekawych decyzji banków centralnych. Zacznijmy od decyzji Fed, którą poznamy w środę o 19:00 naszego czasu. Pozornie wydaje się, że tematu nie ma, bo oczekiwania są jednomyślne i stopy pozostaną w przedziale 4,25-4,5%.
Fed ma wiele dylematów

Fed ma wiele dylematów

2025-03-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na posiedzeniu, które zaplanowane jest na przyszły tydzień co będzie oznaczać, że główna stopa procentowa w USA wciąż będzie mieścić się w przedziale 4,25-4,5 proc. Pomimo rosnących obaw gospodarczych, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej założonego celu. Rynek wciąż zastanawia się w jaki sposób Rezerwa Federalna rozwiąże ten problem. Rynek kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że nie powinno dojść do zmiany parametrów polityki monetarnej na marcowym spotkaniu FOMC.
Mieszane wskazania dla dolara

Mieszane wskazania dla dolara

2025-03-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek FX wydaje się zastanawiać, co zrobić dalej - w piątek rano dolar wypada mieszanie na szerokim rynku. To pokazuje, że niższe odczyty inflacji CPI i PPI za luty, jakie poznaliśmy w tym tygodniu, zderzają się z obawami, co do dalszej eskalacji wojny celnej Trumpa i jej krótkoterminowego wpływu na inflację. Niemniej rynkowe oczekiwania, co do trzech cięć stóp przez FED w tym roku począwszy od czerwca, wyglądają na coraz bardziej solidne.