Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czy rozdźwięk w RPP szkodzi złotemu?

Czy rozdźwięk w RPP szkodzi złotemu?

2023-07-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty utrzymuje dosyć dobrą pozycję patrząc z perspektywy całego roku, choć po mocnym rajdzie łapie nieco zadyszki. Dzieli nas jedynie tydzień do decyzji najważniejszych banków centralnych na świecie, natomiast sporo pod względem komentarzy dzieje się również na naszym podwórku. Po dosyć jasnej komunikacji na ostatniej konferencji RPP na temat potencjalnych obniżek, komunikacja ta jest wzmocniona przez część członków, natomiast nieliczni jastrzębie wskazują na to, że ewentualna obniżka będzie błędem. Czego dalej oczekiwać po złotym w kontekście nadchodzących zmian?
Dolar traci przed danymi o sprzedaży detalicznej z USA

Dolar traci przed danymi o sprzedaży detalicznej z USA

2023-07-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji na rynku akcji mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Główne indeksy giełdowe z Europy zanotowały spadki, z kolei indeksy zza oceanu zyskały. Jeśli chodzi o rynek walutowy, zmienność była ograniczona. Notowania głównej pary walutowej utknęły w lokalnej konsolidacji na wysokości szczytów ustawionych w minionym tygodniu. Z kolei dziś o poranku możemy ponownie obserwować nie znaczą słabość dolara, przez co mimo niewielkiej zmienności kurs EURUSD ponownie znalazł się na najwyższych poziomach w tym roku.

Juan pod presją po słabych danych z Chin

Juan pod presją po słabych danych z Chin

2023-07-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po piątkowym odreagowaniu wzrostowym na dolarze dzisiaj nie ma już śladu. Co prawda amerykańska waluta nie traci na wartości tak dynamicznie jak w poprzednim tygodniu, jednak z powrotem znajduje się pod presją podaży. Indeks amerykańskiego dolara, FUSD, dziś porusza się w okolicach 99,50 pkt., a więc pozostaje poniżej psychologicznej bariery na poziomie 100 pkt. Notowania EUR/USD miały jedynie krótki przystanek w drodze na północ. Dzisiaj kurs tej pary walutowej pnie się dalej w górę do okolic 1,1240, wyznaczając nowe tegoroczne maksima. Dolar wykazuje słabość także w relacji do większości kluczowych walut świata.
Za nami tydzień wzrostów ryzykownych aktywów i spadków wartości USD

Za nami tydzień wzrostów ryzykownych aktywów i spadków wartości USD

2023-07-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Cały ubiegły tydzień przyniósł osłabienie dolara amerykańskiego, wzrosty indeksów giełdowych oraz spadek rentowności amerykańskich obligacji. Kluczowym wydarzeniem była publikacja inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych, która zaskoczyła rynki pozytywnie spadając o więcej niż oczekiwano. Piątkowy raport Uniwersytetu Michigan przyniósł wysoką wartość, co spowodowało, że szansa na wrześniową podwyżkę przez Fed urosła, choć wciąż rynek daje jej mniej szans niż 20 proc.
Jak nisko może spaść USDPLN?

Jak nisko może spaść USDPLN?

2023-07-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest ekstremalnie mocny patrząc na poziom pary USDPLN. Tak nisko para nie znajdowała się od lutego 2022 roku, choć patrząc na trend długoterminowy wciąż znajdujemy się relatywnie wysoko. Czy złoty ma jeszcze przed sobą więcej siły czy jednak większość ruchu to okoliczności zewnętrzne? Czy potencjalne obniżki w Polsce nie doprowadzą do zachwiania siły naszej waluty? Nie da się ukryć, że złoty jest jedną z silniejszych walut w stosunku do amerykańskiego dolara w perspektywie minionego półrocza.
Gdzie ta recesja?

Gdzie ta recesja?

2023-07-14 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
W Stanach Zjednoczonych podniesiono od marca 2022 roku główną stopę procentową o 500 punktów bazowych. Daje to największy wzrost od wczesnych lat 80-tych. Biorąc pod uwagę ten agresywny manewr hamujący i odwróconą krzywą dochodowości od połowy 2022 r., większość ekonomistów od pewnego czasu zakłada, że Fed wywoła recesję. Rynek obligacji jest podobnego zdania. Jak dotąd nie było jednak wielu dowodów rozpoczynającego się spowolnienia.
Krajobraz po „inflacyjnej niespodziance”

Krajobraz po „inflacyjnej niespodziance”

2023-07-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsza sesja na globalnych rynkach finansowych upłynęła pod znakiem dominacji jednego wydarzenia: odczytu inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Niższy od oczekiwań odczyt, wynoszący 3% rdr, stał także w dużym kontraście z odczytem sprzed miesiąca, wynoszącym 4% rdr. Wyraźny spadek inflacji w USA to sygnał dla Rezerwy Federalnej, że dalsze jastrzębie podejście może nie być konieczne, aby stłumić inflację.
Zmalała szansa na podwyżkę stóp przez Fed we wrześniu

Zmalała szansa na podwyżkę stóp przez Fed we wrześniu

2023-07-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane inflacyjne miały wywołać większą zmienność na rynku i tak też się stało. Dolar osłabł a kurs głównej pary walutowej wyszedł na nowe, kilkunastomiesięczne maksima. Za USD płacimy ponownie poniżej 4 złotych. Publikacja CPI ze Stanów Zjednoczonych wywołała falę optymizmu, co zostało zobrazowane wzrostami głównych indeksów z Wall Street. Amerykańskie 2-letnie obligacje skarbowe (ich rentowności) spadły w okolice 4,66 proc.
Depresyjna pozycja dolara amerykańskiego

Depresyjna pozycja dolara amerykańskiego

2023-07-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański nie ma łatwo, a trwająca od początku roku fala odpływu od waluty rezerwowej świata postępuje. Wczorajsza sesja w tej materii była wyjątkowo spektakularna, szczególnie z perspektywy Polski, ponieważ para USDPLN przebiła się poniżej psychologicznej bariery 4.0000. To jednak nie wszystko, albowiem inne waluty G7 również wybijały się na swoje nowe lokalne szczyty w stosunku do USD. Dlaczego tak się dzieje Tematem nr 1 wczorajszego dnia były odczyt danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Słabość dolara tematem przewodnim na rynkach walutowych

Słabość dolara tematem przewodnim na rynkach walutowych

2023-07-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bieżący tydzień na rynkach walutowych upływa pod znakiem słabości amerykańskiego dolara. Indeks FUSD dziś zniżkuje do okolic 101,00-101,15 pkt., co jest najniższym odczytem od dwóch miesięcy. Słabość dolara widać na wszystkich głównych parach walutowych. Notowania EUR/USD dziś dalej pną się w górę, umacniając się powyżej poziomu 1,10. Niemniej, tym samym poruszają się one już blisko lokalnych maksimów z przełomu kwietnia i maja (1,10-1,11), które stanowią ważną techniczną barierę.
Inflacja w USA wydarzeniem tygodnia

Inflacja w USA wydarzeniem tygodnia

2023-07-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wydarzeniem tego tygodnia jest dzisiejsza publikacja danych o inflacji w USA za czerwiec. W przeciwieństwie do sytuacji z maja, presja cenowa powinna zmniejszyć się również w przypadku inflacji bazowej. Rynek oczekuje 3,1 proc. dla wskaźnika ogólnego i 5,0 proc. dla wskaźnika bazowego. Kurs EUR/USD jest już w niedalekiej odległości od maksimów kwietniowo-majowych. Wczoraj popołudniu maiła miejsce kolejna fala deprecjacji USD.
Dolar za 4 zł?

Dolar za 4 zł?

2023-07-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Patrząc na zestawienie wszystkich najważniejszych walut na świecie, złoty plasuje się w ścisłej czołówce pod względem zysku od początku tego roku. Jest to oczywiście efekt mocnej słabości z zeszłego roku związanej z wojną w Ukrainie oraz mocnym luzowaniem polityki monetarnej z czasów pandemii. Złoty częściowo straty odrobił, ale historycznie wcale nie znajduje się na ekstremalnie wysokich poziomach. Czy jednak zmiana nastawienia banku centralnego może popsuć ten pozytywny dla złotego trend?
USDPLN blisko tegorocznego minimum

USDPLN blisko tegorocznego minimum

2023-07-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Para USDPLN zmierza w stronę minimum przy 4,0167, jakie zostało osiągnięte 22 czerwca b.r. Złoty jest generalnie silny dzięki ponownie lepszym nastrojom na rynkach globalnych i słabości dolara. Para EURUSD sforsowała barierę 1,10 w oczekiwaniu na dane o inflacji CPI z USA, jakie poznamy w środę. Tu również EURUSD jest blisko ważnego technicznego poziomu - 1,1032 - chociaż tegoroczne szczyty mieliśmy przy 1,1095 w dniu 26 kwietnia.
Nadchodzą obniżki stóp procentowych

Nadchodzą obniżki stóp procentowych

2023-07-10 Komentarz walutowy XTB
Chociaż Fed czy EBC planują jeszcze podnieść stopy procentowe kilkukrotnie, to w krajach wschodzących rozważa się już ich obniżki. Kto pierwszy obniży stopy procentowe? Czy będzie to obniżka w Polsce czy innych krajach naszego regionu? Czy jednak pierwsze obniżą największe gospodarki Ameryki Południowej? Co obniżki mogą znaczyć dla złotego?
Dyskusja o polityce ECB...

Dyskusja o polityce ECB...

2023-07-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czy piątkowa reakcja rynku na dane Departamentu Pracy USA, które aż tak nie różniły się względem prognoz, świadczy o tym, że rynek nadmiernie oczekiwał korekty dolara w górę, a kiedy ta nie nastąpiła, przystąpił do szybkiego domykania pozycji? Niewykluczone. Szanse na podwyżkę stóp przez FED w końcu lipca to obecnie 92 proc. (wg. modelu CME FED Watch), ale już w temacie kolejnego ruchu nie przekraczają 34 proc. (na listopad). Nie oznacza to jednak, że ten wątek nie wróci.
Coraz chłodniejszy rynek pracy w USA?

Coraz chłodniejszy rynek pracy w USA?

2023-07-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czerwcowy raport o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych był mieszany. Co prawda przyrost miejsc pracy spowolnił do 209 tys. Ale inne wskaźniki okazały się lepsze niż w maju. Chociaż rynek pracy się ochładza, z perspektywy Fed wciąż pozostaje zbyt silny. W związku z tym amerykańska instytucja prawdopodobnie ponownie podniesie stopy procentowe pod koniec tego miesiąca. Kurs EUR/USD ustanowił lokalne maksima na 1,0970.
Złoty odporny na obniżki stóp procentowych?

Złoty odporny na obniżki stóp procentowych?

2023-07-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek po południu prezes Glapiński otwarcie zapowiedział, że obniżka stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej jest możliwa, gdyż inflacja ma szanse wtedy spaść poniżej 10 proc. r/r. Złoty jednak nie zareagował na te doniesienia spadkiem, ale zyskał. Dlaczego? W piątek po południu większym zaskoczeniem dla globalnych rynków były dane Departamentu Pracy USA, które nie okazały się być nazbyt przekonywujące dla scenariusza potencjalnych dwóch podwyżek stóp procentowych przez FED w tym roku.
Dolar ma problemy z umocnieniem. Dziś raport NFP

Dolar ma problemy z umocnieniem. Dziś raport NFP

2023-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś najważniejszym pytaniem jest to, czy raport z rynku pracy wzmocni sceptycyzm rynku do podejścia Fed, które zostało zasygnalizowane na ostatnim posiedzeniu, czy może jednak go osłabi. Wczorajsza reakcja dolara na dane makro była chwilowa. EURUSD w godzinach popołudniowo – wieczornych wrócił do poziomów sprzed publikacji. Dolar ma problem z trwałą aprecjacją. Raport ADP zaskoczył mocnym wynikiem.
Czekając na payrolle...

Czekając na payrolle...

2023-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar oddał wczoraj wieczorem to, co zyskał wcześniej. W efekcie nadal stoimy w punkcie wyjścia, chociaż w ostatnich dniach oczekiwania na podwyżki stóp w USA przesunęły się lekko w górę. Model CME FED Watch daje blisko 90 proc. szans na ruch o 25 punktów baz. na posiedzeniu 26 lipca i 38 proc. prawdopodobieństwa na podobny ruch w listopadzie. Opublikowane wczoraj dane - zwłaszcza ADP i ISM dla usług zdają się pokazywać, że w amerykańskiej gospodarce nie jest tak źle, więc FED może dalej forsować zacieśnianie polityki.
Jak oszczędzać pieniądze najmniejszym kosztem?

Jak oszczędzać pieniądze najmniejszym kosztem?

2023-07-05 Poradnik inwestora
W dzisiejszych czasach wielu z nas musi zacisnąć pasa. Nawet nieźle zarabiający muszą ograniczyć wydatki. Oszczędność to bardzo pozytywna cecha. Warto jednak robić to tak, abyśmy jak najmniej to odczuli. Podpowiadamy zatem, jak sprawić, by w portfelu zostało nam więcej pieniędzy, ale jednocześnie nie wyrzekać się wszystkich przyjemności.