Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar wrócił do wzrostów

Dolar wrócił do wzrostów

2023-10-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta raczej zakończyła już krótkoterminową korektę. Wczoraj wsparciem okazały się opublikowane po południu dane PMI dla USA, które okazały się nieoczekiwanie dobre - chociaż mamy na razie do czynienia z szacunkami za październik. Odczyt PMI Composite wyraźnie ponad poziomem 50 pkt. to sygnał, że ryzyko poważniejszej recesji w amerykańskiej gospodarce jest niewielkie, a FED nie musi się spieszyć z rozważaniem scenariusza obniżek stóp procentowych (czego i tak by nie zrobił).
Słabe PMI sugerują brak podwyżki stóp przez EBC

Słabe PMI sugerują brak podwyżki stóp przez EBC

2023-10-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Oznaki recesji w Europie nasilają się. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wyników wskaźników PMI dla usług i przemysłu. Z kolei podobne dane na temat gospodarki USA wypadły o niebo lepiej. To kolejny dowód na to, że gospodarki Starego Kontynentu na ten moment w dużo większym stopniu odczuwają skutki agresywnego zacieśniania monetarnego przez EBC. Dobra koniunktura w Stanach Zjednoczonych jest jak na razie niezagrożona. Euro na skutek danych osłabiło się a kurs głównej pary walutowej spadł z poziomu bliskiego 1,07 do poniżej 1,06. Jutro o stopach procentowych będzie decydować EBC.

Czy Bank Kanady zakończył cykl podwyżek?

Czy Bank Kanady zakończył cykl podwyżek?

2023-10-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa rozpoczyna długo wyczekiwany sezon decyzji banków centralnych dotyczących stóp procentowych. Co to oznacza? Na rynku walutowym kilka najbliższych sesji może przynosić prawdziwy skok zmienności notowań poszczególnych par walutowych. Dlatego warto bacznie przyglądać się temu, jakie opinie o sytuacji gospodarczej na świecie mają poszczególni bankierzy. Na pierwszy plan trafia Bank Kanady, który zadecyduje czy utrzymać stopy na poziomie 5%, czy może dopiąć cykl, dokonując jeszcze jednej podwyżki.
Oddech...

Oddech...

2023-10-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki jednak złapały oddech, po tym jak oczekiwana operacja lądowa Izraela w Strefie Gazy nieco się opóźnia - wczoraj wieczorem poinformowano o uwolnieniu kolejnych zakładników przez Hamas, co potwierdza tezę, że prowadzone są międzynarodowe naciski, aby opóźnić operację do czasu, kiedy wszyscy przetrzymywani zostaną uwolnieni. Z narracji izraelskich dyplomatów nie wynika jednak, aby przygotowania do pełnowymiarowej operacji w Strefie Gazy miały zostać wstrzymane. Możemy, zatem mówić o jakiejś formie spowolnienia dynamiki konfliktu, ale w żadnym stopniu o jego pozytywnym zakończeniu.
Kurs euro do dolara powyżej kluczowego oporu

Kurs euro do dolara powyżej kluczowego oporu

2023-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogli obserwować wyraźną słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD zdołał z impetem przekroczyć kluczowy opór przy 1,0630. Sytuacja na głównej parze walutowej stała się więc korzystna dla rynkowych byków, co może wspierać scenariusz zakładający większą korektę wzrostową. Patrząc pod kątem technicznym na interwał D1, przekroczenie poziomu 1,0630, otwiera drogę w kierunku kolejnego oporu przy 1,0750.
„Indeks strachu” urósł do najwyższego poziomu od marca

„Indeks strachu” urósł do najwyższego poziomu od marca

2023-10-23 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Amerykańskie indeksy w piątek odnotowały kolejną spadkową sesję. „Indeks strachu” VIX urósł tym samym do najwyższego poziomu od marca (21,7 pkt.), kiedy rynek żył kryzysem w regionalnych bankach w USA. Rentowności długu Stanów Zjednoczonych zniżkowały a dolar pozostał stabilny. Złoto po dotarciu do poziomu bliskiego 2000 USD spadło i aktualnie jest na poziomie 1980 USD za uncję trojańską. Korekcie spadkowej poddały się również ceny ropy naftowej. WTI obniżyła się do poziomu 87 USD za baryłkę. Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest wciąż tematem nr jeden dla rynków finansowych.
Brak rozstrzygnięcia na Bliskim Wschodzie

Brak rozstrzygnięcia na Bliskim Wschodzie

2023-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty bardzo wyraźnie zyskał na początku ubiegłego tygodnia w reakcji na wyniki wyborów parlamentarnych i w dużej mierze to umocnienie utrzymuje się pomimo negatywnego sentymentu na rynkach globalnych. Ten spowodowany jest oczywiście głównie sytuacją na Bliskim Wschodzie, gdzie cały czas nie widać światełka w tunelu. Perspektywa wkroczenia izraelskich wojsk lądowych do Strefy Gazy wisiała nad nami przez ostatnie dwa weekendy, jednak do tej pory to się nie wydarzyło.
Dolar nie zyskuje tyle, ile by mógł

Dolar nie zyskuje tyle, ile by mógł

2023-10-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Izraelska armia dostała wczoraj wieczorem "zielone światło" ze strony tamtejszych polityków do przeprowadzenia operacji militarnej w Strefie Gazy - tak wynika z depesz agencyjnych, jakie się pojawiły jeszcze podczas sesji na Wall Street. Doprowadziły one finalnie do spadku indeksów, które wcześniej zostały wsparte wystąpieniem prezesa FED, które miało miejsce w Klubie Ekonomicznym w Nowym Jorku.
Silna gospodarka USA może sugerować kolejne podwyżki stóp

Silna gospodarka USA może sugerować kolejne podwyżki stóp

2023-10-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień tygodnia handlu na międzynarodowych rynkach finansowych przynosi podwyższoną dynamikę zmian notowań poszczególnych instrumentów, w związku z wczorajszym wystąpieniem prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella. Wypowiedzi tego bankiera są dla rynków o tyle ważne, że w dużej mierze obrazują one stanowisko w sprawie polityki monetarnej amerykańskiego FEDu, który zalicza się do najważniejszych banków centralnych.
Fed pozostaje ostrożnie jastrzębi

Fed pozostaje ostrożnie jastrzębi

2023-10-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar po wczorajszych słowach Powella osłabił się. Główna para walutowa urosła na moment powyżej 1,06. Prezes Fed-u dał jasno do zrozumienia, że bank będzie nadal robił wszystko, aby osiągnąć swój cel inflacyjny na poziomie 2 proc. Dalsze podwyżki stóp procentowych w tym roku są jednak na ten moment mało prawdopodobne. Rezerwa Federalna będzie postępować ostrożnie.
Sytuacja nadal napięta...

Sytuacja nadal napięta...

2023-10-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wizytujący Izrael prezydent Joe Biden, raczej nie zdołał przekonać władz w Tel-Avivie do zmiany stanowiska względem Strefy Gazy. Premier Benjamin Netanjahu dał do zrozumienia, że liczy się z tym, że operacja militarna wymierzona w Hamas może potrwać nawet latami. Odpowiedź Bidena, że USA nie zaangażują się bezpośrednio w ten konflikt, brzmi zatem sensownie, choć w żadnym stopniu nie rozwiązuje sprawy. Trudno nie uwierzyć w to, że w sytuacji kiedy operacja Izraela się rozpocznie, to kraje arabskie będą się temu biernie przyglądać. Sytuacja nadal pozostaje dość napięta, co przekłada się na zachowanie rynków finansowych.
Czy rynek akcji wytrzyma trwający wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych?

Czy rynek akcji wytrzyma trwający wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych?

2023-10-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Utrzymuje się presja na amerykański rynek obligacji skarbowych. Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych rządu Stanów Zjednoczonych (5,244 proc.) jest o krok od pokonania swego szczytu z 2006 roku, co oznaczałoby wyjście na najwyższy poziom od 23 lat. Zbliżała się do poziomu 5 proc. rentowność 10-letnich obligacji rządu USA (4,955 proc.), a już go przekroczyła rentowność amerykańskich 30-latek. Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś również rentowności 10-letnich obligacji skarbowych rządów Australii, Japonii, Nowej Zelandii i Włoch.
Niezbyt dobre informacje dla złotego

Niezbyt dobre informacje dla złotego

2023-10-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Sytuacja geopolityczna na świecie pozostaje mocno napięta. Konflikt na Bliskim Wschodzie trwa i nawet jeśli zgodnie z ostatnią zapowiedzią Bidena, Stany Zjednoczone nie zaangażują się wojskowo, to już teraz słuchać o wstępnym zaangażowaniu Hezbollahu. To jednak nie koniec negatywnych informacji dla złotego. Ministerstwo finansów opublikowało dane na temat wykonania budżetu przez pierwsze 8 miesięcy tego roku. Dane te pokazują najgorszy stan finansów od wielu lat, co może nie być dobrą informacją dla nowego rządu.
Wzrost ryzyka geopolitycznego

Wzrost ryzyka geopolitycznego

2023-10-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Prezydent USA odwołał planowane na dzisiaj spotkania z arabskimi politykami po tym jak tragedia w szpitalu w Strefie Gazy doprowadziła do wzrostu emocji w całym regionie Bliskiego Wschodu. Jednocześnie doniesienia z Iraku, gdzie udaremniono atak na amerykańskich żołnierzy, oraz kolejne groźby ze strony Iranu, oraz obawy o atak bojowników Hezbollahu, tylko potęgują napięcie. Spekulacje o tym, że amerykańskie wojsko mogłoby wesprzeć Izrael, mogą prowadzić do eskalacji, a nie deeskalacji sytuacji w regionie.
Potężna zmienność na polskim złotym, kurs dolara wraca powyżej 4,20 zł

Potężna zmienność na polskim złotym, kurs dolara wraca powyżej 4,20 zł

2023-10-18 Komentarz walutowy XTB
W ostatnich dwóch dniach mogliśmy obserwować silne umocnienie naszej krajowej waluty, co oczywiście miało związek z niedzielnymi wyborami w naszym kraju. Euforyczną reakcję obserwowaliśmy nie tylko na PLN, ale także na GPW, gdzie indeks WIG20 zyskał ponad 5% w poniedziałek i niemal 2% na wczorajszej sesji. Takie zachowanie rynków należy tłumaczyć nadziejami na zmianę rządu i na szybki przypływ środków dla polskiej gospodarki z funduszu KPO.
EURUSD z szansą na większe odreagowanie?

EURUSD z szansą na większe odreagowanie?

2023-10-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rentowności amerykańskich obligacji dwuletnich osiągnęły wczoraj najwyższy poziom od 2006 roku. Indeksy giełdowe zakończyły dzień mieszanie. Dolar jedynie na chwilę się umocnił, kurs EURUSD zbliżył się do 1,06 i testuje obecnie górną bandę kanału spadkowego. Taki obraz rynku wyłonił się po publikacji sprzedaży detalicznej w USA, która okazała się mocniejsza od oczekiwań. Spotkanie Bidena z przedstawicielami Egiptu oraz Autonomii Palestyńskiej zostało odwołane. W Strefie Gazy doszło do ataku na szpital, w którym zginęło co najmniej 500 osób.
Nadal wyczekiwanie...

Nadal wyczekiwanie...

2023-10-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o tym, że w środę prezydent USA przyleci na Bliski Wschód, aby spotkać się z przywódcami Izraela, Jordanii, Egiptu i Palestyny, zdają się sugerować, że do izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy nie dojdzie jutro, czy pojutrze. Niemniej ten wątek i jego potencjalne skutki pod kątem ryzyka geopolitycznego nadal będą ciążyć nad rynkami - trudno ocenić, jak zareagują kraje arabskie na długotrwałą (a taką może ona być) operację militarną Izraela w Strefie Gazy.
Złoty nadal w natarciu

Złoty nadal w natarciu

2023-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Pojawiły się wyniki ze 100% obwodów wyborczych w Polsce. Rynki finansowe z dosyć sporą euforią zareagowały na wstępne wyniki i obecnie umocnienie złotego i dalsze wzrosty na GPW są kontynuowane. Pozytywne zachowanie na rynkach finansowych to efekt możliwego przypływu sporej ilości środków dla polskiej gospodarki z funduszu KPO. Dodatkowo na globalnych rynkach widać oczekiwanie na wyciszenie konfliktu na Bliskim Wschodzie na co wpływ ma mieć planowana wizyta prezydenta USA Joe Bidena w tym rejonie świata.
7-sesyjny wzrost WIG-u 20 jak w listopadzie ub.r. i listopadzie 2020

7-sesyjny wzrost WIG-u 20 jak w listopadzie ub.r. i listopadzie 2020

2023-10-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Pozytywnie reagując na oczekiwany ostateczny wynik niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu (możliwość uformowania przez KO, Trzecią Drogę i Lewicę koalicji rządzącej) WIG-20 zanotował wczoraj najsilniejszy od 25 lutego ub.r. wzrost (+5,31 proc.). Najsilniejsze wzrosty notowały wczoraj WIG-Banki (+9,77 proc.; ) i WIG-Paliwa (+8,29 proc.) zdominowana przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. Dziś rano ta zwyżka była kontynuowana. WIG-20 rósł o +2,55 proc. ok. godz. 9:30 osiągając swój najwyższy poziom od ponad 2 miesięcy.
Wyczekiwanie na wieści z Bliskiego Wschodu...

Wyczekiwanie na wieści z Bliskiego Wschodu...

2023-10-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki obawiały się, że ofensywa lądowa Izraela w Strefie Gazy rozpocznie się już w ten weekend, ale podobno ze względu na warunki pogodowe została odroczona. O ile? Patrząc na ilość izraelskiego wojska czekającego w gotowości, wydaje się, że zaledwie o kilka dni. Tymczasem o ile do tej pory próbowano klasyfikować ten konflikt jako lokalny, o tyle weekendowe wypowiedzi przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, czy też Iranu, zaczynają podbijać to, czego inwestorzy nie chcieliby widzieć - ryzyko wciągnięcia w konflikt większej liczby krajów. Bo Bliski Wschód jest jak "polityczna puszka Pandory" i najlepiej jej w ogóle nie otwierać.