Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

USDPLN powyżej 4,10

USDPLN powyżej 4,10

2023-08-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Dobra passa amerykańskiej waluty jest kontynuowana - sprzyja temu podbicie trybu risk-off na rynkach po tym jak w ostatnich dniach mieliśmy pytania o siłę wzrostu gospodarczego w Chinach po serii słabych danych gospodarczych, obawy związane z sezonem wyników w USA i sytuacją wokół amerykańskich banków po ostrzeżeniach agencji ratingowych, czy też wreszcie oczekiwaniach, co do jesiennej podwyżki stóp procentowych przez FED.
Dolar nieznacznie niżej przed publikacją minutes FOMC

Dolar nieznacznie niżej przed publikacją minutes FOMC

2023-08-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Pomimo, że wczoraj w Polsce mieliśmy święto, tak światowe rynki działały normalnie. We wtorek obserwowaliśmy odwrót od ryzykownych aktywów, główne indeksy giełdowe z Europy i USA znalazły się pod kreską, z kolei na rynku Forex nastroje były mieszane. Dzisiejszy poranek przynosi z kolei nieznaczne osłabienie amerykańskiej waluty. Kurs głównej pary walutowej nieznacznie rośnie, do 1,0920, niemniej sentyment w krótkim terminie wydaje się niekorzystny dla EUR.

Słabe chińskie dane i obawy o rating banków USA

Słabe chińskie dane i obawy o rating banków USA

2023-08-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Korekta spadkowa na giełdach trwa. Wczoraj sentyment został pogorszony przez agencję Fitch, która wydała ostrzeżenie dla ratingu dużych banków w USA. Do tego doszły jastrzębie komentarze z Fed. Obawy o globalny wzrost gospodarczy zostały podsycone przez gorsze od oczekiwań dane z Chin. Jeden z analityków Fitch wprost ostrzegł, że sektor bankowy USA jest blisko kolejnych zawirowań. Mowa tu o potencjalnej możliwości obniżeniu ratingu dużych banków, wśród których jest m.in. JPMorgan Chase.
Dolar znowu w natarciu

Dolar znowu w natarciu

2023-08-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański ponownie zalicza się do najmocniejszych walut na rynku na początku nowego tygodnia. Wydaje się, że świat przestał się przejmować decyzją Fitch o obniżeniu ratingu kredytowego Stanów Zjednoczonych i dopiero kolejny ruch ze strony innej agencji (przede wszystkim Moody’s) mógłby zmienić perspektywę dolara. Co ciekawe, nie obserwujemy wzrostu cen obligacji, tak jak było to w 2011 roku, kiedy gotówka zaczęła uciekać do bezpiecznej przystani.
Kto pierwszy obniży stopy procentowe: Fed czy EBC?

Kto pierwszy obniży stopy procentowe: Fed czy EBC?

2023-08-13 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wszystko wskazuje na to, że to właśnie Fed jako pierwszy rozpocznie obniżki stóp procentowych. EBC prawdopodobnie zrobi to później. Rynek też tak zakłada. Hipotetyczna styczniowa obniżka w USA jest wyceniana na blisko 35 proc. szans, podczas gdy pierwsza redukcja w strefie euro jest możliwa dopiero w marcu, choć prawdopodobieństwo takiego ruchu jest małe i wynosi ok 26 proc. Te różnice w wycenie rynkowej mogą wynikać z kilku powodów.
Sentyment dyktuje kierunek dolarowi?

Sentyment dyktuje kierunek dolarowi?

2023-08-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji CPI w USA ostatecznie nie osłabiły dolara. Ten zyskał w ślad za pogorszeniem się nastrojów na rynkach akcji - tryb risk-off bardziej wspiera USD, niż klasyczne safe haven, jak CHF, czy JPY. Efekt to m.in. podbicie USDJPY w okolice bliskie lipcowym szczytom przy 145,00. Dlaczego rynki akcji mają się gorzej? Wpływ na to zaczynają mieć m.in. obawy związane z kondycją światowej gospodarki, mi.in. za sprawą ostatniego rozczarowania publikacjami z Chin, ale i też polityką banków centralnych - pojawiają się głosy, że przyszły rok (2024) może być trudny.
Inflacja osłabia dolara, komentarze z Fed działają odwrotnie

Inflacja osłabia dolara, komentarze z Fed działają odwrotnie

2023-08-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane o inflacji w USA wspierają podejście Fed-u, które w skrócie można określić jako: poczekamy, zobaczymy. Wrześniowa podwyżka stóp procentowych może przemienić się w pauzę, ale również może się okazać, że lipcowy ruch w górę na stopach był ostatnim w całym cyklu zacieśniania monetarnego. Kolejne dane będą wciąż mocno obserwowane. Dolar zareagował na początku osłabieniem, ale w kolejnych godzinach nastąpiła reakcja odwrotna (spowodowana wypowiedziami Mary Daly z Fed) i ostatecznie kurs EUR/USD zamknął dzień poniżej 1,10.
Wyczekiwanie na dzisiejszy raport na temat CPI w USA

Wyczekiwanie na dzisiejszy raport na temat CPI w USA

2023-08-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o godz. 14:30 zostaną w Stanach Zjednoczonych dane na temat zachowania CPI i „bazowego” CPI w lipcu br. Ankietowani ekonomiści oczekują wzrostu rocznej dynamiki CPI z najniższego od marca 2021 poziomu osiągniętego w czerwcu br. (3 proc.) do 3,3 proc. Gdyby tak się rzeczywiście stało, byłby to pierwszy wzrost rocznej dynamiki CPI w USA po 12 miesiącach spadku. Według prognoz roczna dynamika „bazowego” CPI na pozostać na poziomie z czerwca czyli +4,8 proc.
Czy inflacja w USA odbije?

Czy inflacja w USA odbije?

2023-08-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj po południu poznamy jeden z ważniejszych odczytów makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Będzie to inflacja CPI! Jest to o tyle ważny odczyt, że efekt bazy będzie w tym momencie coraz mniejszy z miesiąca na miesiąc. Dodatkowo wyraźnie odbijają ceny energii, dlatego na złość Fedowi najprawdopodobniej inflacja odbije. Kluczowa jest jednak skala odbicia. Czy będzie to odbicie zgodne ze średnim miesięcznym wzrostem inflacji, czy jednak zaskoczymy się pozytywnie i inflacja nie będzie odbijać do końca tego roku.
Chwilowe wyciszenie?

Chwilowe wyciszenie?

2023-08-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj mieliśmy wyraźniejszą falę risk-off na rynkach na co złożyły się słabsze dane z Chin dotyczące bilansu handlowego, decyzja o nowym podatku od nadzwyczajnych zysków banków we Włoszech, czy też rewizja ratingu dla szeregu małych i średnich banków w USA przez agencję Moody's. Poza tym cały czas czekamy na dane o inflacji w USA za lipiec, które poznamy w czwartek, czyli już jutro.
Spokój po burzliwym początku tygodnia

Spokój po burzliwym początku tygodnia

2023-08-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydaje się, że środek tygodnia przynosi uspokojenie na rynkach finansowych. Inflacja w Chinach kontynuuje spadki, choć nieco mniej niż oczekiwano. Niemniej wciąż inwestorzy mają wątpliwości, co do możliwego ożywienia gospodarczego w Chinach, a do tego rosną ceny ropy naftowej, co może spowodować wzrosty inflacji na koniec roku. Jak ma się złoty po jednym z najmocniejszych osłabieni w tym roku?
Dane z Chin pogarszają nastroje

Dane z Chin pogarszają nastroje

2023-08-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD korygował wczoraj wzrostowy ruch z piątku, który był wywołany publikacją NFP. Dołek został ustanowiony w okolicach 1,0930. Dziś od rana główna para walutowa lekko zyskuje. Wczoraj nastroje giełdowe były słabe a indeksy z Wall Street spadały, choć ostatecznie zniżki nie przekroczyły 1 proc. Zniżki to po części wpływ wczorajszych słabych danych eksportowych Chin, które wywołały obawy o globalną gospodarkę. Dziś kalendarz makro ponownie jest ubogi. Rynek oczekuje na jutrzejszy raport o inflacji z USA.
Dolar odbija po spadkach z piątku

Dolar odbija po spadkach z piątku

2023-08-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy doprowadziły w pewnym momencie do wyraźniejszego osłabienia dolara. Po lepszych danych ADP oczekiwania, co faktycznego odczytu NFP były wyższe, niż formalne 200 tys., stąd też efekt rozczarowania był większy. Same dane nie były jednak szczególnie złe - stopa bezrobocia spadła do 3,5 proc., a nadal dość wysoka pozostała dynamika płac (4,4 proc. r/r). W efekcie wątek jesiennej podwyżki stóp procentowych przez FED nie został zamknięty.
W oczekiwaniu na inflację

W oczekiwaniu na inflację

2023-08-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami dość emocjonujący tydzień na rynkach. Nieoczekiwania decyzja agencji Fitch o obniżeniu ratingu USA popsuła szampańskie wcześniej nastroje, ale jak na razie to pogorszenie jest umiarkowane. Dane z rynku pracy USA znów były mocne i utrzymały wrześniową podwyżkę stóp procentowych w grze. Wiele zależeć będzie od publikacji danych o lipcowej inflacji. Temat ratingu USA na rynkach powoli zdaje się wyciszać. Ostatecznie ta zmiana nie ma bardzo bezpośrednich implikacji.
Bank Anglii nie powiedział ostatniego słowa

Bank Anglii nie powiedział ostatniego słowa

2023-08-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Bank Anglii podniósł po raz 14 stopy procentowe. Tym razem ruch był mniejszy od poprzedniego i wyniósł 25 punktów bazowych. Można powiedzieć, że część rynku była rozczarowana mniejszym krokiem niż poprzednio. Funt tracił jedynie przez chwilę po decyzji. Na koniec dnia kurs GBP/USD uplasował się powyżej poziomu 1,27. Notowania znajdują się w bardzo interesującym miejscu. Dużo działo się również na rynku ropy naftowej. Ta urosła po doniesieniach, że Arabia Saudyjska zamierza przedłużyć okres dobrowolnych cięć produkcji. Dziś poznamy raport z amerykańskiego rynku pracy.
Rynek pracy może zmienić perspektywy dolara

Rynek pracy może zmienić perspektywy dolara

2023-08-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień przebiega pod dyktando decyzji Fitch o obniżeniu ratingu kredytowego dla Stanów Zjednoczonych, choć z drugiej strony ruchy nie są aż tak gwałtowne, jak można byłoby tego oczekiwać. Rynek zastanawia się, czy będzie to miało jakikolwiek realny wpływ na gospodarkę. Dzisiaj jednak bardzo ważny odczyt z tej gospodarki, czyli dane z rynku pracy, które będą dla Fed zdecydowanie ważniejsze niż obniżenie ratingu kredytowego.
Oczekiwanie na NFP

Oczekiwanie na NFP

2023-08-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj kluczowym tematem będą dane Departamentu Pracy USA, które poznamy o godz. 14:30. Po odczycie ADP ze środy, który wypadł bardzo dobre, oczekiwania rynku nieco wzrosły i wydaje się, że nieformalna prognoza dla NFP (nowych etatów poza rolnictwem) jest bardziej bliższa 250-300 tys., niż 200 tys. oczekiwanym od dawna przez rynek. Oczywiście dzisiejsze dane Departamentu Pracy to nie tylko NFP, ale i cała reszta jak stopa bezrobocia, czy dynamika płacy godzinowej, ale przyjęło się, że NFP są kluczowe dla krótkoterminowych nastrojów.
Schłodzenie nastrojów

Schłodzenie nastrojów

2023-08-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX dalsze zniżki eurodolara, a więc również podtrzymanie presi na na złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4437 PLN za euro, 4,0695 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6285 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1664 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,437% w przypadku obligacji 10-letnich.
Decyzja BoE w okresie niepewności

Decyzja BoE w okresie niepewności

2023-08-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Bank Anglii opublikuje swoją najnowszą decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych. Zdania są podzielone – niektórzy widzą kontynuację podwyżek o 50 punktów bazowych, a druga część wskazuje na możliwość spowolnienia tempa podwyżek ze względu na ostatnie zaskoczenie niższym odczytem inflacyjnym. Z drugiej strony płace rosną szybciej niż w USA czy strefie euro, choć jednocześnie na rynku pojawiła się spora niepewność związana ze spadkiem ratingu kredytowego USA. Czy BoE będzie bardziej ostrożny w okresie niepewności?
Dolar mało wrażliwy na obniżenie ratingu USA

Dolar mało wrażliwy na obniżenie ratingu USA

2023-08-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek został w pewnym stopniu zaskoczony wczorajszą obniżką ratingu amerykańskiego długu przez agencję Fitch. Kurs EUR/USD na moment wzrósł lekko powyżej 1,10 ale aktualnie ponownie notowania znajdują się poniżej tego pułapu. Nie było również silnej reakcji na wczorajszy odczyt ISM dla amerykańskiego przemysłu. W Brazylii dziś prawdopodobnie bank centralny obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Dolar osłabił się jedynie na moment po zaskakującej decyzji agencji Fitch.