Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kurs USD/PLN na przedwojennym poziomie

Kurs USD/PLN na przedwojennym poziomie

2023-06-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wczorajszym spadku głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,52 proc., DJIA -0,3 proc., Nasdaq 100 -1,35 proc.) dziś rano nadal na giełdach dominowały zniżki. Japoński Nikkei 225, który w ostatnich dniach znalazł się na najwyższym poziomie od 33 lat stracił 0,92 proc. Nieco większa przecena obserwowana była ok. 9:40 na głównych europejskich rynkach akcji (DAX -1,06 proc., CAC 40 -1,43 proc.). Kontrakty na S&P 500 traciły 5-ty dzień z rzędu (-0,26 proc.).
Inflacja da pretekst dla Banku Anglii?

Inflacja da pretekst dla Banku Anglii?

2023-06-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj rano poznaliśmy dane o inflacji CPI za maj w Wielkiej Brytanii. Odczyt mocno zaskoczył - zamiast oczekiwanego spadku do 8,4 proc. r/r, inflacja pozostała na poziomie 8,7 proc. r/r, a w ujęciu miesięcznym rosła o 0,7 proc. m/m (w kwietniu 1,2 proc. m/m, ale oczekiwano wyhamowania do 0,5 proc.). Za to w ujęciu bazowym CPI skoczyła do 7,1 proc. r/r z 6,8 proc. r/r (oczekiwano, że utrzyma się na tym poziomie), a ujęciu miesięcznym rosła w tempie 0,8 proc. m/m wobec 1,3 proc. m/m wcześniej.

Dane o inflacji zwiększają presję na Bank Anglii

Dane o inflacji zwiększają presję na Bank Anglii

2023-06-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsze dane na temat inflacji w Wielkiej Brytanii powodują, że tworzy się dodatkowa presja na Bank Anglii, który już jutro zdecyduje co dalej ze stopami procentowymi. Zmiana w górę o 25 punktów bazowych jest niemalże pewna, rynek zaczyna spekulować o możliwym silniejszym ruchu. To już kolejny miesiąc, kiedy dane na temat inflacji w UK zaskakują wyższym wynikiem. Odczyt zasadniczy pozostał na wysokim poziomie 8,7 proc. r/r (oczekiwano spadku do 8,4 proc.), natomiast wskaźnik bazowy urósł z 6,8 proc. r/r poprzednio do 7,1 proc. r/r.
RBA zakończył cykl podwyżek?

RBA zakończył cykl podwyżek?

2023-06-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Głównymi informacjami z wtorku rano są doniesienia z Azji - Ludowy Bank Chin zdecydował się na cięcie stóp procentowych o 0,1 p.p. do odpowiednio 3,55 proc. dla stopy jednorocznej i 4,20 proc. dla 5-letniej. Teoretycznie tego się spodziewano, ale rynki po cichu liczyły na więcej, stąd mamy pewne rozczarowanie. Juan osłabił się po tych doniesieniach, ale nieznacznie (maksimum USDCNH z 15 czerwca przy 7,19 nie zostało wybite).
Gorsze prognozy dla Chin

Gorsze prognozy dla Chin

2023-06-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
W weekend szereg banków inwestycyjnych obniżyło swoje prognozy dla wzrostu gospodarczego w Chinach w tym i przyszłym roku. Mimo spodziewanych działań stymulacyjnych szykowanych przez władze, oraz możliwego dalszego poluzowania polityki monetarnej przez Ludowy Bank Chin, nie uda się spełnić osiągniętych wcześniej celów. Tamtejsza gospodarka straciła swoją "przewagę", a pomysłów na szybką zmianę tej sytuacji, nie ma. Mimo tego chińskie akcje mają za sobą niezły tydzień, chociaż dzisiaj widoczna była korekta.
Banki centralne w natarciu

Banki centralne w natarciu

2023-06-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Banki centralne wyraźnie nie złożyły broni w walce z inflacją. Potwierdzeniem tego są ostatnie decyzje. W Australii i Kanadzie po przerwie ponownie podniesiono koszt pieniądza. Fed i EBC wpisują się w tę „jastrzębią zmianę”. Fed pomimo pauzy zasygnalizował wyraźnie jeszcze dwie zmiany w górę w tym roku a Europejski bank centralny zakończył wszelkie spekulacje na temat rychłego zakończenia cyklu podwyżek stóp słowami: "mamy jeszcze wiele do zrobienia".
Dolar nadal pod presją

Dolar nadal pod presją

2023-06-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień przyniósł rozstrzygnięcia w zakresie stóp procentowych w przypadku trzech najistotniejszych banków centralnych. Stopy podniósł tylko EBC i euro wyszło z tego tygodnia bardzo zwycięsko, choć jego umocnienie to nie tylko efekt tej decyzji. Żaden z trzech banków nie zaskoczył samą decyzją. Fed po raz pierwszy od ponad roku nie podniósł stóp, ale wbrew oczekiwaniom rynków zasugerował nawet jeszcze dwie podwyżki.
Kurs euro wystrzelił w górę, czy EURUSD sięgnie 1,10 USD?

Kurs euro wystrzelił w górę, czy EURUSD sięgnie 1,10 USD?

2023-06-16 Komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku walutowym charakteryzowała się podwyższoną zmiennością, co miało związek z decyzją w sprawie stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. EBC zdecydował się na podwyżkę o 25 punktów bazowych, czyli dokładnie tyle ile szacowali inwestorzy (aktualnie stopa depozytowa wynosi 3,5%). Bank centralny zapowiedział także kolejne podwyżki, które mają na celu walkę z inflacją. Mimo, że właśnie takiej decyzji spodziewał się rynek, tak na reakcja na euro była dynamiczna.
BOJ pozostaje

BOJ pozostaje "gołębi"

2023-06-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Banku Japonii nie zdecydowali się dzisiaj na żadne zmiany w polityce monetarnej, a prezes Ueda zaznaczył, że inflacja powinna opadać w drugiej połowie roku. Tym samym BOJ dalej tkwi w "gołębim" narożniku, podczas kiedy inne banki centralne zdają się dawać do zrozumienia, że inflacja może zbyt wolno opadać w stronę celu i konieczne może być dodatkowe dostosowanie na stopach procentowych. BOJ mógł ogłosić dzisiaj zmiany w programie YCC (kontroli krzywej rentowności), ale nic takiego się nie stało.
EBC wciąż jastrzębi

EBC wciąż jastrzębi

2023-06-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj prezeska Lagarde swoimi wypowiedziami spowodowała, że wzrosło prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych w strefie euro na kolejnym posiedzeniu w lipcu. Rynek co prawda wcześniej zakładał, że taki scenariusz może być możliwy, jednak wczoraj zostało to dobitnie potwierdzone. Kurs EUR/USD dynamicznie urósł w kierunku 1.0950 i znalazł się najwyżej od 11 maja.
FED wypadł

FED wypadł "jastrzębio", ale rynki się tym zbytnio nie przejęły...

2023-06-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Stopy procentowe w USA pozostały wczoraj bez zmian - tak było to oczekiwane. Niemniej projekcje makro publikowane co kwartał przyniosły już niespodzianki, zwłaszcza po stronie tzw. wykresu kropkowego, który obrazuje oczekiwania członków FED, co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Nieoczekiwanie mediana na ten rok została podniesiona do 5,6 proc. z 5,1 proc., a na przyszły do 4,6 proc. z 4,3 proc., a w 2025 r. do 3,4 proc. z 3,1 proc.
Gołębio-jastrzębi zwrot FED oraz cios dla polskich banków!

Gołębio-jastrzębi zwrot FED oraz cios dla polskich banków!

2023-06-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynek walutowy w tym tygodniu odnotowuje prawdziwe zamieszanie. Ma to oczywiście bezpośredni związek z decyzjami FOMC oraz EBC w sprawie stóp procentowych. Wczorajsza decyzja FED’u okazała się niemałym zaskoczeniem, którego wydaje się niewielu się spodziewało. Z braku lepszego porównania, wczorajszą decyzję określimy jako gołębio-jastrzębi zwrot. Dlaczego taka nazwa? Mimo, iż same stopy zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, tak nowy zestaw prognoz dot-plot (czyli przewidywań bankierów FOMC w sprawie ścieżki stóp procentowych) wskazał, że mimo pauzy, FED może podnieść stopy jeszcze dwukrotnie.

"Jastrzębia pauza" umocniła USD ale w sposób umiarkowany

2023-06-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rezerwa Federalna wykonuje “jastrzębią pauzę”. Powell nazywa ten ruch jedynie dostosowaniem tempa podwyżek stóp procentowych, co oznacza, że teraz z dużym prawdopodobieństwem możemy oczekiwać wzrostu kosztu pieniądza na co drugim posiedzeniu. Mediana oczekiwań przedstawicieli FOMC wskazuje, że w tym roku powinniśmy otrzymać jeszcze dwa ruchy, co oznacza, że na koniec 2023 roku zobaczymy zakres na poziomie 5,5 – 5,75 proc.
Czekamy na przekaz z FED

Czekamy na przekaz z FED

2023-06-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szanse na podwyżkę stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu Rezerwy Federalnej są minimalne. Po wczorajszym odczycie inflacji CPI za maj, która potwierdziła jej dalsze wyhamowywanie, rynek może zacząć się zastanawiać nad tym, czy jakiekolwiek podwyżki stóp procentowych w tym roku będą jeszcze potrzebne. Niemniej model CME FED Watch nadal daje prawdopodobieństwo dla takiego ruchu w lipcu na około 66 proc.
Czy to koniec podwyżek Fed?

Czy to koniec podwyżek Fed?

2023-06-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj o godzinie 20:00 Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych opublikuje swoją decyzję na temat stóp procentowych. Być może będzie to pierwszy raz od marca 2022 roku, kiedy Fed zdecyduje się na pozostawienie stóp procentowych bez zmian. Choć rynek ma nadzieje na koniec cyklu zacieśniania, to nie można wykluczyć powrotu do podwyżek w późniejszym terminie. Czy jest to jednak koniec wysokich rentowności i mocnego dolara? Jak zachowa się amerykański rynek akcji, który jednak sukcesywnie od jesieni zeszłego roku zyskuje na wartości?
Nikt się nie obawia FED-u

Nikt się nie obawia FED-u

2023-06-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Indeksy na Wall Street wybiły wczoraj nowe szczyty, które zmieniają też układ sił w ujęciu średnioterminowym. To wszystko wydarzyło się przed publikacją ważnego komunikatu FED w sprawie stóp procentowych w środę wieczorem, oraz na kilkanaście godzin przed majowymi danymi o inflacji CPI (dzisiaj o godz. 14:30). To pokazuje tylko, że rynki nie podchodzą na poważnie do szacunków zakładających, że FED mógłby jeszcze w tym roku podnieść stopy procentowe.
Japoński Nikkei 225 najwyżej od 33 lat

Japoński Nikkei 225 najwyżej od 33 lat

2023-06-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główny indeks japońskiego rynku akcji zakończył wtorkową sesję na najwyższym poziomie od lipca 1990 (+1,8 proc.). Indeks ten wybił się w listopadzie 2020 z trwającej od stycznia 2018 konsolidacji w strefie ok. 16500-24000 pkt. i ciągle brakuje my kilkunastu procent by zrealizować sugerowany przez rozmiary tej opuszczonej górą formacji potencjał wzrostowy. Równocześnie 2 tygodnie temu Nikkei 225 opuścił górą konsolidację rozpoczętą w lutym 2021, co również sugeruje istnienie tu dalszego kilkunastoprocentowe potencjału wzrostowego.
Czy inflacja w USA spadnie do 4%?

Czy inflacja w USA spadnie do 4%?

2023-06-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Od rana obserwujemy dosyć wyraźne osłabienie dolara. Ma to miejsce w oczekiwaniu na publikację inflacji CPI za maj ze Stanów Zjednoczonych. Inflacja sama w sobie jest ważna z perspektywy amerykańskiej gospodarki, ale dodatkowo już jutro Fed będzie podejmował kolejną decyzję o wysokości stóp procentowych. Czy będzie to pierwsze utrzymanie stóp procentowych od początku cyklu zacieśniania, który rozpoczął się w marcu 2022 roku?
Czy czeka nas przełomowy tydzień?

Czy czeka nas przełomowy tydzień?

2023-06-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątek zakończył się umiarkowanymi wzrostami indeksów giełdowych. Indeks Sp500 znajduje się o ponad 20 proc. wyżej od najniższego poziomu z października 2022 roku co teoretycznie jest sygnałem hossy. Amerykańskie obligacje (ich rentowność) wzrosły przed weekendem a dolar lekko umocnił się po czwartkowej deprecjacji. W tym tygodniu kluczowe dla rynków będą dane na temat inflacji CPI z USA oraz decyzje głównych banków centralnych świata (Fed, EBC, BoJ).
Czy FED zaskoczy?

Czy FED zaskoczy?

2023-06-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień przyniesie kilka kluczowych decyzji banków centralnych - w środę mamy posiedzenie FED, w czwartek ECB, a w piątek Banku Japonii. Teoretycznie szacunki, co do ruchu Rezerwy Federalnej w górę na stopach procentowych już teraz nie są duże - model CME FED Watch daje temu zaledwie 26 proc. prawdopodobieństwa. Ale już w końcu lipca jest to już łącznie ponad 68 proc. (w tym 15 proc. szans na ruch o 50 punktów baz.).