Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Obniżki stóp w Polsce już w październiku?

Obniżki stóp w Polsce już w październiku?

2023-06-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Coraz mocniej dyskutuje się na temat potencjalnych obniżek stóp procentowych w Polsce jeszcze w tym roku. Wcześniej wskazywano na to, że jakiekolwiek podstawy do takiego ruchu pojawią się na koniec 2023, ale coraz częściej mówi się o początku IV kwartału czy o październiku. Złoty zaczyna już reagować na takie ryzyko. Czy po kilku miesiącach wyraźnego umocnienia czeka nas okres słabości naszej waluty, w szczególności, kiedy banki centralne strefy euro, USA oraz UK chcą dalej stopy podwyższać?
Czy ostatnie podwyżki były potrzebne?

Czy ostatnie podwyżki były potrzebne?

2023-06-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Wiele banków centralnych powróciło ostatnio do podwyżek stóp procentowych lub zwiększyły ich skale, ze względu na odbicie inflacji w niektórych częściach globu. Z banków centralnych płynął dosyć wyraźny jastrzębi ton, który wskazywał na to, że inflacja, a w szczególności ta bazowa może dać o sobie jeszcze znać. Czy jednak faktycznie ostatnie podwyżki były potrzebne, biorąc pod uwagę to, jak mocno opóźniony jest wskaźnik inflacyjny, a podwyżki będą miały wpływ na gospodarkę dopiero za kilka lub nawet kilkanaście miesięcy?

Rubel i jen nadal pod presją

Rubel i jen nadal pod presją

2023-06-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na początku bieżącego tygodnia na rynkach walutowych trwa atmosfera wyczekiwania. Wczorajsza sesja nie przyniosła żadnych przełomowych informacji, więc inwestorzy skupiają się już na prognozach na kolejne dni.
Amerykański dolar dzisiaj oddaje część zwyżek z poprzednich sesji – kurs FUSD kieruje się w dół do rejonu 102,16 pkt., a więc nadal porusza się w zasadzie w konsolidacji w ujęciu kilku ostatnich dni. Korektę spadkową na dolarze widać po notowaniach EUR/USD – dzisiaj ta para walutowa odbija się w górę od poziomu 1,09 i oscyluje obecnie w rejonie 1,093.
Kakao najdroższe od 2015 roku

Kakao najdroższe od 2015 roku

2023-06-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Amerykański rynek akcji kontynuował w poniedziałek korektę ostatnich wzrostów (S&P 500 -0,45 proc., DJIA –0,04 proc., Nasdaq 100 -1,36 proc.). Dziś rano japoński Nikkei nadal cofał się ze swych osiągniętych niedawno najwyższych od 1990 roku poziomów, ale na pozostałych giełdach Azji i Oceanii przeważały zwyżki. W Europie DAX i CAC 40 próbowały korygować trwającą od ok. 1,5 tygodnia zniżkę (DAX +0,15 proc., CAC 40 +0,23 proc. ok. godz. 9:40).
Dużo szumu o nic?

Dużo szumu o nic?

2023-06-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Na poniedziałkowy poranek w mediach temat jest w zasadzie tylko jeden – „pucz” w Rosji, do którego nie doszło. Teorii i spekulacji nie brakuje, ale rynek przyjmuje to bardzo chłodno. Od miesięcy wątek ukraiński w światowych mediach, także ekonomicznych, stawał się powoli wątkiem pobocznym. Długo wyczekiwana kontrofensywa nie chciała nadejść, a brak nowych rozstrzygnięć ograniczał zainteresowanie, szczególnie rynków, które lubują się jedynie w gorących tematach.
Odbicie na dolarze i rozczarowujące PMI

Odbicie na dolarze i rozczarowujące PMI

2023-06-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Końcówka bieżącego tygodnia należy do amerykańskiego dolara. Indeks USD od wczoraj zwyżkuje, a dziś rano sięga już okolic 102,60 pkt., czyli najwyższych poziomów od ponad tygodnia. Analogicznie, dziś najsłynniejsza para walutowa, EUR/USD, ruszyła mocno w dół – obecnie porusza się ona na poziomie 1,087, niwelując ponad tydzień zwyżek. Tym samym, kursowi eurodolara nie udało się dotrzeć do lokalnych maksimów z przełomu kwietnia i maja, usytuowanych w okolicach 1,10.
Banki centralne próbują nadrobić zaległości

Banki centralne próbują nadrobić zaległości

2023-06-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Banki centralne zaskakują i pokazują, że nie składają broni w walce z inflacją. Zmiana nastawienia na bardziej restrykcyjne może jednak powodować, że rynek zacznie spekulować, że instytucje próbują za wszelką cenę gonić wskaźniki CPI, co oznacza, że w którymś momencie popełniły błąd, rozpoczynając proces zacieśniania zbyt późno lub podnosząc stopy w zbyt wolnym tempie.
Fatalne nastroje gospodarcze w Europie

Fatalne nastroje gospodarcze w Europie

2023-06-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Koniec przedostatniego tygodnia czerwca nie należy do najlepszych pod względem nastrojów na rynkach. Obserwujemy spore spadki na indeksach giełdowych ze względu na bardzo jastrzębie nastawienie wielu banków centralnych na świecie oraz sygnały możliwego odbicia inflacji w najbliższym czasie. Dodatkowo najnowsze dane dotyczące nastrojów w biznesie w Europie nie napawają optymizmem i wciąż wskazują na to, że recesja jest możliwa. Euro tym samym oddaje niemal wszystkie wzrosty zapoczątkowane jastrzębim oświadczeniem EBC w zeszłym tygodniu.
Są ciekawsi od Powella...

Są ciekawsi od Powella...

2023-06-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef FED przemawiając wczoraj przed Komisją Izby Reprezentantów dał do zrozumienia, że dalsze podwyżki stóp procentowych mogą okazać się potrzebne, ale jak dodał, wiele będzie zależeć od danych. Innymi słowy - to jest opcja z której FED może skorzystać, ale nie musi. I rynek tak to potraktował. Dolar osłabił się, ale indeksy na Wall Street zachowały się niestandardowo i spadły. Szanse na drugą (poza lipcową) podwyżkę stóp procentowych wzrosły do 18 proc.
Kurs USD/PLN na przedwojennym poziomie

Kurs USD/PLN na przedwojennym poziomie

2023-06-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wczorajszym spadku głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,52 proc., DJIA -0,3 proc., Nasdaq 100 -1,35 proc.) dziś rano nadal na giełdach dominowały zniżki. Japoński Nikkei 225, który w ostatnich dniach znalazł się na najwyższym poziomie od 33 lat stracił 0,92 proc. Nieco większa przecena obserwowana była ok. 9:40 na głównych europejskich rynkach akcji (DAX -1,06 proc., CAC 40 -1,43 proc.). Kontrakty na S&P 500 traciły 5-ty dzień z rzędu (-0,26 proc.).
Inflacja da pretekst dla Banku Anglii?

Inflacja da pretekst dla Banku Anglii?

2023-06-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj rano poznaliśmy dane o inflacji CPI za maj w Wielkiej Brytanii. Odczyt mocno zaskoczył - zamiast oczekiwanego spadku do 8,4 proc. r/r, inflacja pozostała na poziomie 8,7 proc. r/r, a w ujęciu miesięcznym rosła o 0,7 proc. m/m (w kwietniu 1,2 proc. m/m, ale oczekiwano wyhamowania do 0,5 proc.). Za to w ujęciu bazowym CPI skoczyła do 7,1 proc. r/r z 6,8 proc. r/r (oczekiwano, że utrzyma się na tym poziomie), a ujęciu miesięcznym rosła w tempie 0,8 proc. m/m wobec 1,3 proc. m/m wcześniej.
Dane o inflacji zwiększają presję na Bank Anglii

Dane o inflacji zwiększają presję na Bank Anglii

2023-06-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsze dane na temat inflacji w Wielkiej Brytanii powodują, że tworzy się dodatkowa presja na Bank Anglii, który już jutro zdecyduje co dalej ze stopami procentowymi. Zmiana w górę o 25 punktów bazowych jest niemalże pewna, rynek zaczyna spekulować o możliwym silniejszym ruchu. To już kolejny miesiąc, kiedy dane na temat inflacji w UK zaskakują wyższym wynikiem. Odczyt zasadniczy pozostał na wysokim poziomie 8,7 proc. r/r (oczekiwano spadku do 8,4 proc.), natomiast wskaźnik bazowy urósł z 6,8 proc. r/r poprzednio do 7,1 proc. r/r.
RBA zakończył cykl podwyżek?

RBA zakończył cykl podwyżek?

2023-06-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Głównymi informacjami z wtorku rano są doniesienia z Azji - Ludowy Bank Chin zdecydował się na cięcie stóp procentowych o 0,1 p.p. do odpowiednio 3,55 proc. dla stopy jednorocznej i 4,20 proc. dla 5-letniej. Teoretycznie tego się spodziewano, ale rynki po cichu liczyły na więcej, stąd mamy pewne rozczarowanie. Juan osłabił się po tych doniesieniach, ale nieznacznie (maksimum USDCNH z 15 czerwca przy 7,19 nie zostało wybite).
Gorsze prognozy dla Chin

Gorsze prognozy dla Chin

2023-06-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
W weekend szereg banków inwestycyjnych obniżyło swoje prognozy dla wzrostu gospodarczego w Chinach w tym i przyszłym roku. Mimo spodziewanych działań stymulacyjnych szykowanych przez władze, oraz możliwego dalszego poluzowania polityki monetarnej przez Ludowy Bank Chin, nie uda się spełnić osiągniętych wcześniej celów. Tamtejsza gospodarka straciła swoją "przewagę", a pomysłów na szybką zmianę tej sytuacji, nie ma. Mimo tego chińskie akcje mają za sobą niezły tydzień, chociaż dzisiaj widoczna była korekta.
Banki centralne w natarciu

Banki centralne w natarciu

2023-06-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Banki centralne wyraźnie nie złożyły broni w walce z inflacją. Potwierdzeniem tego są ostatnie decyzje. W Australii i Kanadzie po przerwie ponownie podniesiono koszt pieniądza. Fed i EBC wpisują się w tę „jastrzębią zmianę”. Fed pomimo pauzy zasygnalizował wyraźnie jeszcze dwie zmiany w górę w tym roku a Europejski bank centralny zakończył wszelkie spekulacje na temat rychłego zakończenia cyklu podwyżek stóp słowami: "mamy jeszcze wiele do zrobienia".
Dolar nadal pod presją

Dolar nadal pod presją

2023-06-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień przyniósł rozstrzygnięcia w zakresie stóp procentowych w przypadku trzech najistotniejszych banków centralnych. Stopy podniósł tylko EBC i euro wyszło z tego tygodnia bardzo zwycięsko, choć jego umocnienie to nie tylko efekt tej decyzji. Żaden z trzech banków nie zaskoczył samą decyzją. Fed po raz pierwszy od ponad roku nie podniósł stóp, ale wbrew oczekiwaniom rynków zasugerował nawet jeszcze dwie podwyżki.
Kurs euro wystrzelił w górę, czy EURUSD sięgnie 1,10 USD?

Kurs euro wystrzelił w górę, czy EURUSD sięgnie 1,10 USD?

2023-06-16 Komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku walutowym charakteryzowała się podwyższoną zmiennością, co miało związek z decyzją w sprawie stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. EBC zdecydował się na podwyżkę o 25 punktów bazowych, czyli dokładnie tyle ile szacowali inwestorzy (aktualnie stopa depozytowa wynosi 3,5%). Bank centralny zapowiedział także kolejne podwyżki, które mają na celu walkę z inflacją. Mimo, że właśnie takiej decyzji spodziewał się rynek, tak na reakcja na euro była dynamiczna.
BOJ pozostaje

BOJ pozostaje "gołębi"

2023-06-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Banku Japonii nie zdecydowali się dzisiaj na żadne zmiany w polityce monetarnej, a prezes Ueda zaznaczył, że inflacja powinna opadać w drugiej połowie roku. Tym samym BOJ dalej tkwi w "gołębim" narożniku, podczas kiedy inne banki centralne zdają się dawać do zrozumienia, że inflacja może zbyt wolno opadać w stronę celu i konieczne może być dodatkowe dostosowanie na stopach procentowych. BOJ mógł ogłosić dzisiaj zmiany w programie YCC (kontroli krzywej rentowności), ale nic takiego się nie stało.
EBC wciąż jastrzębi

EBC wciąż jastrzębi

2023-06-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj prezeska Lagarde swoimi wypowiedziami spowodowała, że wzrosło prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych w strefie euro na kolejnym posiedzeniu w lipcu. Rynek co prawda wcześniej zakładał, że taki scenariusz może być możliwy, jednak wczoraj zostało to dobitnie potwierdzone. Kurs EUR/USD dynamicznie urósł w kierunku 1.0950 i znalazł się najwyżej od 11 maja.
FED wypadł

FED wypadł "jastrzębio", ale rynki się tym zbytnio nie przejęły...

2023-06-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Stopy procentowe w USA pozostały wczoraj bez zmian - tak było to oczekiwane. Niemniej projekcje makro publikowane co kwartał przyniosły już niespodzianki, zwłaszcza po stronie tzw. wykresu kropkowego, który obrazuje oczekiwania członków FED, co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Nieoczekiwanie mediana na ten rok została podniesiona do 5,6 proc. z 5,1 proc., a na przyszły do 4,6 proc. z 4,3 proc., a w 2025 r. do 3,4 proc. z 3,1 proc.