Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

USA z niższym ratingiem, ale dolar nie stracił

USA z niższym ratingiem, ale dolar nie stracił

2023-08-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek późnym wieczorem agencja Fitch zaskoczyła rynki obniżając rating amerykańskiego zadłużenia do AA+ z AAA, chociaż perspektywa została zmieniona z negatywnej na stabilną (co oznacza, że analitycy tej instytucji nie widzą ryzyka kolejnej rewizji). Fitch uzasadnił to posunięcie pogorszeniem się sytuacji fiskalnej (w tym roku deficyt budżetowy ma skoczyć do 6,3 proc. PKB z 3,7 proc. w 2022 r.), a także rosnącymi problemami amerykańskiej administracji z zarządzaniem długiem (m.in. kwestia politycznych przepychanek w temacie podwyższenia limitu zadłużenia).
USA z obniżonym ratingiem kredytowym!

USA z obniżonym ratingiem kredytowym!

2023-08-02 Poranny komentarz walutowy XTB
W maju Fitch poinformował o obniżeniu perspektywy amerykańskiego ratingu na dług długoterminowy. Teraz mamy kontynuację tej historii – po raz drugi w historii agencja ratingowa decyduje się na obniżenie ratingu kredytowego największej gospodarki na świecie. Czy będzie to miało długotrwałe znaczenie dla rynku? Czy inne agencje pójdą za ciosem i zdecydują się na podobny ruch?

Rozczarowanie po RBA

Rozczarowanie po RBA

2023-08-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wydarzeniem poranka była decyzja Banku Australii. Ten wbrew szacunkom rynku wstrzymał się z podwyżką stóp procentowych, chociaż z towarzyszącego tej decyzji komunikatu nie wynika, aby nie miało do tego dojść w przyszłości. Problem w tym, że rynek coraz mniej w to wierzy. Efektem jest wyraźna przecena AUD, który traci dzisiaj ponad 1 proc. względem USD.
RBA zaskoczył, PMI dla polskiego przemysłu najniżej od listopada ub.r.

RBA zaskoczył, PMI dla polskiego przemysłu najniżej od listopada ub.r.

2023-08-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorek stać będzie pod znakiem publikacji raportów PMI na temat koniunktury panującej w lipcu w przemyśle wielu krajach świata oraz raportu ISM dla przemysłu w USA. PMI dla Polski osiągnął w lipcu najniższą wartość od listopada ub.r. (43,5 pkt.; ekonomiści oczekiwali spadku z poziomu 45,1 pkt. do 44,5 pkt.). Zaskoczył dziś rano bank centralny Australii. Wbrew oczekiwaniom ekonomistów nie podniósł on wysokości swej podstawowej stopy procentowej do 4,35 proc. z 4,1 proc.
Słabsza gospodarka, ale niższa inflacja

Słabsza gospodarka, ale niższa inflacja

2023-08-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jesteśmy już za publikacjami ważnych danych z perspektywy polskiej gospodarki. Inflacja CPI spadła do 10,8% r/r, natomiast miesięcznie był to spadek o 0,2% m/m. To dobre informacje, choć do osiągnięcia celu brakuje jeszcze bardzo dużo. Słabnie jednak perspektywa wzrostu gospodarczego w Polsce patrząc na bardzo słaby odczyt indeksu PMI, który spada do poziomu 43,5 punktów. Czy to oznacza koniec siły naszej waluty, a druga połowa tego roku przyniesie słabość gospodarki, która jednak z perspektywy inflacyjnej nie będzie taka zła?
Europejski Bank Centralny kończy z podwyżkami?

Europejski Bank Centralny kończy z podwyżkami?

2023-07-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych, czym zrównał się z poziomami stóp procentowych ze szczytu z 2008 roku. Jednocześnie bank ponownie podkreślił, że w przyszłych decyzjach będzie zależny od danych, ale komunikacja mogła zmierzać w kierunku potencjalnego zatrzymania cyklu. Rynek odczytał to jednoznacznie, co doprowadziło do wyraźnego osłabienia euro.
Zamieszanie na rynku jena

Zamieszanie na rynku jena

2023-07-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj wieczorem japoński jen wyraźnie zyskał po tym, jak pojawiły się spekulacje, że na dzisiejszym posiedzeniu Banku Japonii mogłoby dojść do zmian w programie kontroli krzywej rentowności obligacji (YCC) - chodzi o podniesienie obecnego poziomu 0,50 proc. dla obligacji 10-letnich. Faktycznie jednak BOJ nie zdecydował się na taki ruch - pierwszą reakcją było wymazanie wczorajszego ruchu, czyli osłabienie JPY, ale później japońska waluta częściowo odrobiła straty.
Fed podnosi stopy do 22 letniego szczytu!

Fed podnosi stopy do 22 letniego szczytu!

2023-07-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna powróciła do podwyżek stóp procentowych w lipcu, po jednosesyjnym wstrzymaniu w czerwcu. Chociaż sama komunikacja ze strony banku nie uległa w zasadzie zmianie patrząc na oświadczenie po decyzji, to jednak Powell brzmiał zdecydowanie mniej jastrzębio niż było to podczas poprzednich posiedzeń. Czy jest szansa na to, że była to ostatnia podwyżka stóp procentowych? Patrząc na dzisiejszą decyzję EBC, co to oznacza dla pary EURUSD i jakie są dalsze perspektywy dla złotego?
Niewielkie ruchy na walutach przed decyzją Fed

Niewielkie ruchy na walutach przed decyzją Fed

2023-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek bieżącego tygodnia na globalnych rynkach walutowych jest relatywnie spokojny. Co prawda pojawiło się dotychczas sporo istotnych danych makro (w tym gorsze od oczekiwań odczyty PMI w krajach europejskich w poniedziałek), to w centrum uwagi pozostają banki centralne. Dziś będzie miała miejsce kluczowa decyzja Fed ws. stóp procentowych i w związku z tym na rynkach walut jest obecnie spokojnie. Inwestorzy skupiają się na możliwych scenariuszach, które zaprezentuje Fed, co sprawia, że wielu z nich pozostaje poza rynkiem i czeka z zawarciem większych transakcji na więcej informacji ze strony Fed.
Wszystkie oczy skierowane na Fed

Wszystkie oczy skierowane na Fed

2023-07-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W Stanach Zjednoczonych podniesiono od marca 2022 roku główną stopę procentową o 500 punktów bazowych. Daje to największy wzrost od wczesnych lat 80-tych. Dziś prawdopodobnie nastąpi kolejny ruch w górę o 25 punktów bazowych. Biorąc pod uwagę ten agresywny manewr hamujący i odwróconą krzywą dochodowości od połowy 2022 r., większość ekonomistów od pewnego czasu zakłada, że Fed wywoła recesję. Rynek obligacji jest podobnego zdania.
Czy FOMC zakończy cykl podwyżek w USA?

Czy FOMC zakończy cykl podwyżek w USA?

2023-07-26 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynkach finansowych ma szansę okazać się przełomową, a to za sprawą zaplanowanej na godzinę 20:00 decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych, która może zasygnalizować, czy po miesiącach dynamicznego zacieśniania polityki monetarnej w USA, czeka nas teraz długo zapowiadana pauza, która na rynku może sporo namieszać. Sama decyzja nie będzie jednak zaskoczeniem i to nie na niej skupi się uwaga inwestorów, ponieważ prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 25 pb do przedziału 5,25%-5,50% wynosi w chwili obecnej 98,7%.
Kolejne obietnice chińskiego wsparcia

Kolejne obietnice chińskiego wsparcia

2023-07-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek nowego tygodnia należy zdecydowanie do Chin, gdzie czołowi politycy zapowiedzieli kolejne działania mające na celu wsparcie wzrostu gospodarczego. Informacje te wpłynęły dosyć mocno na rynek surowców, chińskie akcje czy juana, który dawno nie był tak mocny w stosunku do amerykańskiego dolara. Z drugiej strony warto pamiętać, że są to kolejne obietnice w ostatnich miesiącach, które do tej pory nie przyniosły wyraźnego wsparcia dla chińskiej gospodarki. Czy tym razem się uda? Co to może znaczyć dla globalnego rynku?
Jutro FOMC w USA

Jutro FOMC w USA

2023-07-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na rynkach akcji nie widać na razie jakiegoś przesadnego lęku przed oczekiwanymi w środę (FED) i czwartek (ECB) kolejnymi podwyżkami stóp o 0,25 pkt. proc. Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii przeważały zwyżki głównych indeksów, chociaż jednym z nielicznych wyjątków był japoński Nikkei 225, który spadł o 0,06 proc. Ok. godz. 9:35 kontrakty na S&P 500 wykazywały minimalną zmianę (+0,04 proc.). W Europie nieznacznie traciły DAX (-0,08 proc.) i CAC 40 (-0,06 proc.).
Euro w dół po słabszych od oczekiwań odczytach PMI

Euro w dół po słabszych od oczekiwań odczytach PMI

2023-07-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bieżący tydzień na globalnych rynkach finansowych rozpoczyna się spokojnie. Wartość amerykańskiego dolara delikatnie zwyżkuje, kontynuując ruchy z poprzedniego tygodnia. Niemniej, zwyżka jest symboliczna. Notowania indeksu FUSD oscylują w rejonie 101 pkt., czyli na najwyższym poziomie od prawie dwóch tygodni.
Ruch dolara w górę jest pochodną m.in. dzisiejszej porannej słabości euro. Notowania EUR/USD ruszyły dziś w dół, schodząc poniżej poziomu 1,11 i docierając do okolic 1,1090.
Kolejne banki podniosą stopy procentowe

Kolejne banki podniosą stopy procentowe

2023-07-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Podwyżki stóp procentowych na świecie trwają już ponad rok. Choć od pewnego czasu mówi się o ich wstrzymaniu, a nawet zainicjowaniu obniżek, ten tydzień najprawdopodobniej przyniesie kolejne zaostrzenie w polityce pieniężnej. Końcówka lipca w polityce pieniężnej będzie bardzo emocjonująca. W środę wieczorem decyzję o stopach procentowych ogłosi Fed, w czwartek EBC, zaś w piątek rano Bank Japonii. Z tej trójki najbardziej pewna wydaje się decyzja EBC.
Wzrosty na juanie i australijskim dolarze

Wzrosty na juanie i australijskim dolarze

2023-07-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiejsza sesja na rynkach walutowych rozpoczyna się wyjątkowo dobrze dla australijskiego dolara. Ta waluta antypodów zwyżkuje na fali lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy. Stopa bezrobocia w Australii w czerwcu spadła do 3,5% przy oczekiwaniach braku jej zmian i pozostania na poziomie 3,6%. Tym samym, stopa bezrobocia w Australii pozostaje bliska 50-letnich minimów. Z kolei zmiana zatrudnienia wyniosła aż 32,6 tys. przy oczekiwaniach przyrostu 15,2 tys. etatów.
Dezinflacyjne wieści z Polski

Dezinflacyjne wieści z Polski

2023-07-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku w dalszym ciągu trwa festiwal spekulacji jak mocno mogą spaść stopy w Polsce w perspektywie 3, 6 czy 12 miesięcy, choć niespełnione zostały jeszcze warunki obniżki narzucone na siebie przez RPP. Niemniej wydaje się, że spadek inflacji do poziomu jednocyfrowego nadchodzi wielkim krokami. Najnowsze dane z polskiej gospodarki sugerują, że presja inflacyjna nie jest taka silna jak oczekiwał tego rynek. Jak na te informacje reaguje złoty?
Czy obawy inflacyjne łagodnieją?

Czy obawy inflacyjne łagodnieją?

2023-07-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD spadł poniżej poziomu 1,12 po czym ponownie urósł i aktualnie dryfuje nad tym pułapem. Zmienność jest ograniczona poza funtem, który mocno stracił na skutek niespodzianki inflacyjnej. Dziś kalendarz makro zawiera dane drugiego kalibru, które mogą nie wyrwać notowań głównej pary walutowej z wąskiego przedziału wahań. Po ubiegłotygodniowych danych o inflacji z USA rynek zaczął coraz mocniej oczekiwać, że Fed będzie łagodniejszy w swoich działaniach i wcześniej zakończy cykl podwyżek stóp.
Funt pod presją po danych dot. inflacji w UK

Funt pod presją po danych dot. inflacji w UK

2023-07-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek bieżącego tygodnia na rynkach walutowych jest relatywnie spokojny. Amerykański dolar wyhamował zniżkę, ale nadal jest zbyt słaby, aby istotnie odbić się w górę. W rezultacie, notowania indeksu FUSD nadal poruszają się poniżej poziomu 100 pkt., dziś rano głównie w rejonie 99,60-99,80 pkt. Konsolidacja trwa także na wykresie EUR/USD, którego notowania poruszają się w nerwowym ruchu bocznym tuż powyżej poziomu 1,12.
Tymczasem dzisiaj rano uwagę inwestorów przyciąga przede wszystkim sytuacja na rynku brytyjskiego funta.
Brytyjska inflacja zaskakuje

Brytyjska inflacja zaskakuje

2023-07-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek walutowy czeka na przyszłotygodniowe posiedzenia Fed-u oraz EBC. Mamy okres „blackout-u” co oznacza, że nie otrzymamy w najbliższych dniach żadnych nowych wskazówek od decydentów. Wczorajszy odczyt sprzedaży detalicznej lekko umocnił dolara, ale reakcja była umiarkowana. Kurs EURUSD wciąż znajduje się powyżej 1,12. Dziś rano interesująco zrobiło się na parach związanych z funtem. GBP osłabł po niższych od oczekiwań danych inflacyjnych.