Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Rozpaczliwa wyprzedaż na polski złotym

Rozpaczliwa wyprzedaż na polski złotym

2023-09-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej wpłynęła tragicznie na wycenę polskiego złotego. Przypomnijmy, że RPP podjęła decyzję o obniżeniu poziomu stóp procentowych o 75 punktów bazowych, podczas gdy oczekiwania rynkowe zakładały cięcie jedynie o 25 pb! W oświadczeniu wydanym przez Radę nie znaleźliśmy racjonalnego powodu, który tłumaczyłby aż tak duży ruch. Członkowie zwrócili uwagę na spadek inflacji oraz stwierdzili, że obniżka nie wpłynie negatywnie na osiągnięcie celu w zakładanym terminie.
Skala deprecjacji złotego nie martwi NBP

Skala deprecjacji złotego nie martwi NBP

2023-09-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Złoty jest najsłabszy względem euro oraz dolara amerykańskiego od kwietnia. W relacji do franka czy funta widzimy poziomy nienotowane od I kwartału tego roku. Skala deprecjacji jest ogromna, choć Narodowy Bank Polski nie wykazuje większego zmartwienia z tego powodu. Ten tydzień spowodował, że umocnienie PLN z ostatnich kilku miesięcy zostało roztrwonione w błyskawiczny sposób. Dalsze obniżki stóp w Polsce są wysoce prawdopodobne, co nie będzie sprzyjać naszej walucie.

Co tak naprawdę zrobi FED?

Co tak naprawdę zrobi FED?

2023-09-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po wczorajszych niezłych danych ISM w usługach za sierpień, rynek zaczął się na powrót zastanawiać, czy FED zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych na jesieni. Termin 20 września raczej nie wchodzi w grę (poniżej 10 proc. szans), ale za to w grze pozostaje 1 listopada (ponad 40 proc. prawdopodobieństwa według modelu CME FED Watch). Biorąc pod uwagę rysujący się kontrast w tym względzie pomiędzy FED, a innymi bankami centralnymi (wczoraj uwagę zwróciła "gołębia" wypowiedź prezesa Banku Anglii, który zeznawał w tamtejszym parlamencie), siłą rzeczy faworyzuje to dolara na głównych układach.
Dla polskiej waluty RPP jak wojna i Covid

Dla polskiej waluty RPP jak wojna i Covid

2023-09-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pierwszej od maja 2020 roku obniżce wysokości stopy referencyjnej z najwyższego od 2002 roku poziomu 6,75 proc. do 6 proc. proc. zszokowała polski rynek finansowy. Przy rocznej dynamice CPI w Polsce na poziomie 10,1 proc. w sierpniu ekonomiści oczekiwali obniżki, ale tylko do poziomu 6,5 proc. Wystarczy powiedzieć, że kurs EUR/PLN wzrósł wczoraj o 1,73 proc.
Czy RPP obniży stopy? Co zrobi Bank Kanady?

Czy RPP obniży stopy? Co zrobi Bank Kanady?

2023-09-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji poznamy dwie decyzje banków centralnych w sprawie poziomu stóp procentowych. Jeśli chodzi o nasze krajowe podwórko, w centrum uwagi znajduje się Rada Polityki Pieniężnej. Rynek jest podzielony, jeśli chodzi o to, czy zobaczymy dziś obniżkę, czy utrzymanie dotychczasowego poziomu stóp. Spadek dynamiki inflacji jest zauważalny, niemniej w dalszym ciągu wzrost cen utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie.
Ropa naftowa zdominowała wczorajszy dzień

Ropa naftowa zdominowała wczorajszy dzień

2023-09-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
We wtorek ropa naftowa była odmieniana przez wszystkie przypadki. To efekt doniesień na temat podaży na tym rynku. Arabia Saudyjska oraz Rosja zdecydowały się na przedłużenie dobrowolnych cięć wydobycia do końca roku. Baryłka brent oraz WTI wyszły na kilkumiesięczna maksima. Cena znalazła się na najwyższym poziomie od listopada 2022 roku. Wzrosły obawy o to, że w dłuższym terminie wyższe ceny energii spowodują, że inflacja ponownie zostanie podbita. Dolar zyskiwał na wartości a rentowności amerykańskich obligacji USA znalazły się wyżej. Euro straciło po słabych danych PMI.
Złoty słabszy przed RPP

Złoty słabszy przed RPP

2023-09-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi próbę wyhamowania spadków eurodolara, a więc również złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4896 PLN za euro, 4,1829 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7182 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2722 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,555% w przypadku obligacji 10-letnich.
Lekkie cofnięcie dolara

Lekkie cofnięcie dolara

2023-09-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta w poniedziałek delikatnie traci, korygując tym samym umocnienie obserwowane w piątek wieczorem. Dolar zyskiwał chociaż dane były mieszane - słabość rynku pracy widoczna była poprzez odbicie stopy bezrobocia do 3,8 proc., choć częściowo była równoważona przez nieco lepsze dane o liczbie nowych etatów (187 tys. w pozarolniczym w sierpniu).
Raport NFP nie zatrząsł rynkami

Raport NFP nie zatrząsł rynkami

2023-09-04 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dolar osłabił się po danych NFP a następnie znacznie się umocnił po raporcie ISM dla przemysłu. Dane z ryku pracy pokazały schłodzenie, natomiast kolejna publikacja dała dowód, że gospodarka USA jest dość odporna na wysokie stopy procentowe. Kurs EUR/USD zakończył dzień poniżej 1,08 a rentowności obligacji 2-letnich rządu Stanów Zjednoczonych po spadku poniżej 4,8 ponownie zbliżyły się do 4,9 proc. Dow Jones urósł o 0,3 proc., SP500 zyskał 0,2 proc. a Nasdaq Composite zamknął dzień w okolicach otwarcia. Ropa jest najdroższa od wielu miesięcy.
Czy RPP obniży stopy już teraz?

Czy RPP obniży stopy już teraz?

2023-09-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami pierwsze naprawdę emocjonujące posiedzenie RPP od dłuższego czasu. Wrzesień to pierwszy realny termin, kiedy Rada mogłaby obniżyć stopy procentowe. Rynek właśnie takiej decyzji oczekuje, choć nie spodziewałbym się gwałtownej reakcji notowań złotego. Prezes NBP Adam Glapiński od dłuższego czasu sugerował możliwość obniżenia stóp procentowych jeszcze w 2023 roku i z czasem ta narracja przybierała na sile.
Wyczekiwanie na NFP

Wyczekiwanie na NFP

2023-09-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek rano, ale i zarazem pierwszy dzień nowego miesiąca, na dolarze nie widać konkretnego kierunku. Po tym jak w czwartek amerykańska waluta nieco mocniej odbiła (co jest zastanawiające, gdyż indeksy akcji na Wall Street pozostały wysoko i (na razie?) nie weszły w korektę), dzisiaj inwestorzy nie będą chcieli nadmiernie angażować się przed godz. 14:30.
W oczekiwaniu na NFP

W oczekiwaniu na NFP

2023-09-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj poznaliśmy raport na temat wydatków Amerykanów. Nie wstrząsnął on rynkami. Spowodował, że dolar umiarkowanie zyskał, indeksy na Wall Street zakończyły dzień mieszanie a rentowności amerykańskich 2-letnich obligacji poruszały się w wąskim przedziale wahań. Odczyty okazały się zgodnie z prognozami, dlatego też stonowana reakcja rynku wydaje się być zrozumiała. Dziś uwaga przenosi się ponownie na rynek pracy. Pierwszy piątek miesiąca to oczywiście stały punkt programu – raport NFP.
Obniżka ponad wszystko?

Obniżka ponad wszystko?

2023-09-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Od wczoraj tematem numer jeden w polskim świecie finansowym są rozważania dotyczące tego, czy RPP zdecyduje się na obniżkę podczas wrześniowego posiedzenia, które ma miejsce już w przyszłym tygodniu. Chociaż jasno postawione założenia nie zostały spełnione, to jednak nie da się ukryć, że inflacja wyraźnie i mocno spada, a dodatkowo w rozważania wkradają się również czynniki raczej mniej związane z gospodarką. Czy w takim razie w przyszłym tygodniu będziemy świadkami pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce?
Inflacja w strefie euro też odbija

Inflacja w strefie euro też odbija

2023-08-31 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek i zarazem ostatni dzień sierpnia, nie przynosi konkretnych wskazań na rynku - dolar wypada mieszanie po tym, jak w środę stracił po publikacji słabszych danych ADP z rynku pracy za sierpień i gorszej rewizji danych PKB za II kwartał - po rozczarowaniu danymi o zaufaniu konsumentów, oraz wskaźniku JOLTS, podbiły one oczekiwania, co do tego, że FED wstrzyma się z podwyżką stóp na jesieni. Niemniej jeszcze wczoraj wieczorem amerykańska waluta odrobiła część strat.
Brak większej reakcji polskiego rynku na dzisiejsze dane makroekonomiczne

Brak większej reakcji polskiego rynku na dzisiejsze dane makroekonomiczne

2023-08-31 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Polski rynek finansowy nie reagował dziś rano jakoś przesadnie na informację o dynamice CPI w naszym kraju w sierpniu br. (6-ty spadek z rzędu do 10,1 proc. z 10,8 proc. w lipcu br. i oczekiwaniach na poziomie 10 proc.) i ostateczne dane na temat PKB w II kw. br. (-0,6 proc r/r po rewizji danych za I kw. z 0 proc. r/r do -0,3 proc. r/r i oczekiwaniach na poziomie -0,5 proc.). Kurs złotego był stabilny (EUR/PLN +0,01 proc., USD PLN +0,35 proc. ok. godz. 10:40). Rentowność 10-letnicj obligacji polskiego rządu wróciła powyżej poziomu 5,6 proc. (5,624 proc.).
Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa

Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa

2023-08-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Najbardziej oczekiwany raport makroekonomiczny z Polski jest już za nami. Inflacja CPI wstępnie za sierpień nie spada do poziomu jednocyfrowego. Co więcej wypada na poziomie 10,1% r/r, co oznacza odczyt powyżej konsensusu na 10%. Niespełnione zostały warunki do pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce, ale nie jest wykluczone, że RPP i tak zdecyduje się na taki ruch w kolejną środę, patrząc na dosyć oczywisty trend spadkowy inflacji.
Popyt na pracę w USA spada

Popyt na pracę w USA spada

2023-08-30 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
W USA ekstremalny niedobór siły roboczej, który obserwowaliśmy głównie w latach 2021 – 2022, pomału przechodzi do historii. Sytuacja na rynku pracy normalizuje się dość szybko. Zostało to potwierdzone wczoraj. Ankieta JOLTS wskazała wyraźny spadek popytu na pracę. Do tej pory dolar nie reagował jakoś wyraźnie na te dane. Tym razem było inaczej. USD osłabł a rentowności amerykańskich obligacji, głównie z krótkiego końca krzywej dochodowości, zdecydowanie spadły. Złe dane okazały się dobre dla Wall Street, co skutkowało wyraźnymi zwyżkami indeksów giełdowych.
Dolar czeka na dane z USA

Dolar czeka na dane z USA

2023-08-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie przyniosła większej zmienności na rynku Forex, co było związane z pustym kalendarzem makro. W najbliższym czasie kluczowe dla dalszego kierunku na dolarze będzie to, jak wypadną dane z rynku pracy w USA. Będzie to miało bowiem przełożenie na oczekiwania co do wrześniowej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych. Po zeszłotygodniowym sympozjum w Jackson Hole oczekiwania co do podwyżki nieznacznie się zwiększyły, jednak to piątkowe dane mogą zdecydować o tym, czy Rezerwa Federalna zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych, czy też nie.
Nieco senne nastroje na rynkach

Nieco senne nastroje na rynkach

2023-08-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne indeksy rynków akcji w Azji i Oceanii w zdecydowanej większości podążały dziś wzrostową ścieżką wyznaczoną w poniedziałek przez Wall Street (Nikkei 225 +1,73 proc.). Ceny kontraktów na amerykańskie indeksy giełdowe notowały dziś rano kosmetyczne zmiany (S&P 500 -0,02 proc.). W Europie lekko zwyżkowały dziś ok. godz. 10:20 niemiecki DAX (+0,34 proc.) i francuski CAC 40 (+0,26 proc.). Na GPW WIG-20 był dziś rano najwyżej od 8 sesji (+0,13 proc. ok. godz. 10:35). Po podaniu dziś rano przez spółkę ML System szacunku 10,6 mln straty netto poniesionej w pierwszym półroczu, kurs akcji spółki spadał o ponad 10 proc. Swój najniższy od ponad roku kurs zaliczyły dziś rano akcje BioMaximy.
Banki nie zmieniają przekazu

Banki nie zmieniają przekazu

2023-08-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Konferencja Jackson Hole, która odbyła się w weekend przeszła bez szerszego echa. Pomimo spadku inflacji i symptomów spowolnienia banki centralne na razie nie zmieniają raczej jastrzębiego przekazu. W tym tygodniu uwaga skoncentrowana będzie na danych z amerykańskiego rynku pracy. Ubiegły tydzień zaczął się od chińskiego wątku i podobnie jest teraz, aczkolwiek zmienił się kontekst. Obawy o deweloperów i rynek nieruchomości z poprzedniego poniedziałku jakby wyparowały – Pekinowi raz jeszcze udało się zdjąć je z piedestału rynkowej uwagi.