Stare demony znów straszą na giełdach

Stare demony znów straszą na giełdach
Data dodania: 2022-12-15 (19:50) Komentarz giełdowy XTB

Rynki, które oczekiwały na stopniowe hamowanie jastrzębiej narracji centralnych banków, ponownie zderzają się ze ścianą. Dzisiejsza sesja mija pod znaką jastrzębiego EBC, który choć podniósł stopy zgodnie z oczekiwaniami o 50 pb to Christine Lagarde wyraźnie zaznaczyła, że nie bierze pod uwagę pivotu. Wydźwięk konferencji prezes Lagarde był bardzo jastrzębi, a EBC wygląda jakby chciał przejąć pozycję lidera pod względem jastrzębiej polityki monetarnej.

Europejski Bank Centralny nie zmienia kierunku w swojej polityce, a dostosowanie obecnego tempa podwyżek wydaje się być wyłącznie transformacją polityki monetarnej do długoterminowego planu. Według Lagarde, bank podniesie stopy jeszcze trzykrotnie o 50 punktów bazowych. Jednocześnie Lagarde zasygnalizowała, że oczekiwania rynkowe na szczyt stóp w okolicach 3% są błędne i zbyt niskie. Wygląda więc na to, że inwestorzy wyraźnie nie docenili jastrzębich możliwości EBC. Mało tego, bank wskazał, że mimo restrykcyjnej polityki cel inflacyjny w strefie euro nie zostanie prawdopodobnie osiągnięty w horyzoncie do 2025 roku, co stawia pod znakiem zapytania ostatnie 'optymistyczne wizje' NBP.

Dodatkowo EBC rozpocznie umiarkowaną redukcję bilansu z programu APP, która ma rozpocząć się w marcu i do połowy 2023 roku wyniesie 15 mld EUR. Lagarde zasygnalizowała też, że bank nie będzie oglądał się na Fed w zakresie podwyżek stóp. Euro umocniło się, traciły europejskie indeksy, a słabsze nastroje nadal ciążą na Wall Street, które jeszcze trawi daleki od gołębich oczekiwań przekaz z wczorajszej konferencji Jerome'a Powella. W jej trakcie dowiedzieliśmy się oczywiście, ze Fed wciąż będzie dążył do doprowadzenia inflacji do celu, a restrykcyjna polityka będzie utrzymywana przez pewien czas. Rezerwa Federalna chce większej ilości dowodów by zyskać pewność co do trwałego spadku inflacji i jest zdania, że nie należy zwalniać obecnego tempa podwyżek. To spowodowało wzrost obaw rynków - konferencja została odebrana jastrzębio. Choć kolejne decyzje Fed zależne będą od danych makro, wydaje się mało prawdopobone by temat podwyżek o 25 pb leżał obecnie na stole, nie mówiąc o obniżkach stóp.

Decyzja Banku Anglii nie zaskoczyła inwestorów, bank podniósł stopy do 3,5% i przekazał, że spodziewa się dłuższej recesji w brytyjskiej gospodarce. Rynek ocenia obecnie szczyt stóp procentowych na poziomie 4,5% wobec wcześniejszych 4,6%. Większość bankierów uważa, że cykl podwyżek może być kontynuowany. Dodatkowo m.in. Catherine Mann z Banku Anglii powiadomiła, że podwyżka o 75 pb zwiększyła stosowność wobec poprzednich prognoz z listopada. Wiele wskazuje na to, że choć szczyt inflacji może być już za nami, banki centralne staną przed dylematem utrzymującej się podwyższonej inflacji, co może mieć znaczący wpływ na rynki.

Walory koncernu farmaceutycznego Novavax tracą dziś blisko 20% wobec oferty sprzedaży akcji zwykłych o wartości 125 mln USD. Akcje Tesli próbują odbijać mimo kolejnej informacji z Amerykańskiej Komisji Ds. Papierów Wartościowych i Giełd wedle której Elon Musk kolejnu raz sprzedał wart prawie 4 mld USD pakiet akcji w spółce pogłębiając niepewność inwestorów. Na polskim parkiecie świetnie radziły sobie walory SFD, producent suplementów dla sportowców zaprezentował świetne wyniki za listopad. Spółka podała, że w całym okresie od stycznia do listopada tego roku przychody wyniosły 302,418 mln zł netto, co stanowi 35% wzrost przychodów wobec analogicznego okresu w 2021 roku. Akcje CD Projekt straciły prawie 9% przez problemy z grą aktualizacją gry Wiedźmin 3 na konsole i PC. Gracze skarżyli się na wydajność i problemu z uruchomieniem gry. Problemy te dotyczą głównie wersji na komputery osobiste, co wzbudziło wśród inwestorów obawy wokół gry Cyberpunk, której komputerowa wersja również nie posiadała recenzji.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

2023-01-28 Komentarz giełdowy XTB
W poprzednim roku zbliżające się decyzje Fed powodowały odwrót od ryzyka i osłabiały nastroje na indeksach. Efektu tego jak dotąd nie obserwujemy w styczniu ponieważ inflacja spada w zadowalajacym tempie, a gospodarka wysyła mieszane sygnały. Wobec nowych okoliczności 'Pivot' przestał być już widziany jako wyłącznie życzeniowe myślenie - nabrał fundamentów. Inwestorzy trwają w przekonaniu, że Fed zacznie powoli wycofywać się z narracji, która w 2022 roku wstrząsnęła Wall Street.
Sesja pod znakiem wyprzedaży

Sesja pod znakiem wyprzedaży

2023-01-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW - WIG20 stracił ponad 1,2%. Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były wyniki dwóch dużych amerykańskich banków, Morgan Stanley i Goldman Sachs. Pierwszy z nich zaskoczył pozytywnie, zarówno na poziomie przychodów, które osiągnęły 12,75 mld USD wobec konsensusu rynkowego ustawionego na poziomie 12,54 mld USD, co stanowiło jednak spadek o 12% r/r wobec 14,5 mld USD osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

2023-01-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.
Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

2023-01-12 Komentarz giełdowy XTB
Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były dane dot. inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za grudzień. Konsensus rynkowy zakładał poziom inflacji na poziomie 6,5% r/r wobec 7,1% r/r w miesiącu poprzedzającym. Jednak inwestorzy przyzwyczajeni już do pozytywnych zaskoczeń w postaci odczytów poniżej oczekiwań zakładali, że historia również tym razem się powtórzy. Jak się okazało o godz. 14:30, inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,5% r/r czyli dokładnie tyle, ile zakładał rynek.
Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

2023-01-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na środowej sesji widać było wysoki apetyt na ryzyko. W konsekwencji giełdy w USA oraz Europie ponownie zyskały. Wzrosty na Wall Street były większe od tych na Starym Kontynencie. Nasdaq zamknął dzień z zyskiem na poziomie 1,76 proc. a DAX kontynuował dobrą passę rozpoczętą wraz z nadejściem nowego roku i urósł o kolejne 1,17 proc. Rentowność amerykańskiego długu „wspinała się” na wyższe poziomy a dolar znajdował się wciąż w krótkoterminowej konsolidacji. Inwestorzy czekają na dzisiejszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Odreagowanie dwudniowego rajdu

Odreagowanie dwudniowego rajdu

2023-01-11 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW panuje schłodzenie nastrojów po “Rajdzie Trzech Króli”, który miał miejsce w poniedziałek i we wtorek. Rajdzie zapoczątkowanym przez pozytywne dane dotyczące planowanego otwarcia się chińskiej gospodarki, i podtrzymany przez wczorajszą wypowiedź szefa FED Jerome Powella, którą można podsumować “nihil novi sub sole”. To z kolei zostało pozytywnie odebrane m.in. przez inwestorów zagranicznych, co spowodowało napływ kapitału na GPW i wywindowanie akcji między innymi banków. Dzisiaj w największym stopniu tracą na wartości akcje LPP, mBanku i Grupy Kęty.
Polak - Niemiec dwa bratanki

Polak - Niemiec dwa bratanki

2023-01-03 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW prym wiódł sektor bankowy, w którym liderami wzrostów był mBank z wynikiem 8,34%, Pekao SA, który wzrósł o 5,06% oraz Santander z PKO BP z wynikiem po 4,92%. Powodem euforii na akcjach polskich banków były pozytywne dane z Niemiec dotyczące inflacji w grudniu, która okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych. Rano poznaliśmy informacje z Nadrenii, w której inflacja spadła z 10,4% do 8,7% w grudniu, na co w największym stopniu wpłynął spadek cen energii, który wyniósł 14,3% oraz paliw, które staniały 8,6%.
Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze wzrosty na giełdowych parkietach odbywają się bez Wall Street i inwestorów z Wielkiej Brytanii, gdzie giełda dziś pozostaje zamknięta. Efektem jest nieco ospała choć udana sesja, większosć indeksów odnotowuje dziś wzrosty. Już jutro inwestorzy z USA wejdą na rynki, a pozytywne nastroje z otwarcia tygodnia będą przetestowane. Europejskie indeksy zyskują dziś mimo sobotnich, jastrzębich komentarzy prezes EBC Christine Lagarde i Joachima Nagela, bankierzy zasygnalizowali determinację w zaostrzaniu polityki monetarnej strefy euro.
Senny początek roku na GPW

Senny początek roku na GPW

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa w Nowym Roku upłynęła dość sennie, z niewielką ilością fundamentalnie istotnych informacji oraz dość rachitycznym zachowaniem indeksu WIG20. W dniu dzisiejszym zostały opublikowane szacunki portalu Sensor Tower dot. przychodów uzyskiwanych przez Ten Square Games oraz Huuuge Games. Producent Fishing Clash według ww. portalu osiągnął w grudniu przychody równe 6 mln USD - na poziomie porównywalnym z wynikiem osiągniętym w listopadzie.
Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

2022-12-30 Komentarz giełdowy XTB
Po wczorajszych euforycznych wzrostach dziś widzimy wyraźne ochłodzenie, a inwestorzy przygotowują się do zamknięcia 2022 roku w słabych nastrojach. Możęmy dziś śmiało powiedzieć, że nastroje giełdowych parkietów w kończącym się roku zdominował strach i niepewność, które w 2022 stały się katalizatorami odwrócenia hossy wobec radykalnej zmiany polityki banków centralnych, szarżujące w otoczeniu geopolitucznych przemian inflacji i deglobalizacyjnych trendów.