Stare demony znów straszą na giełdach

Stare demony znów straszą na giełdach
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-12-15 (19:50)

Rynki, które oczekiwały na stopniowe hamowanie jastrzębiej narracji centralnych banków, ponownie zderzają się ze ścianą. Dzisiejsza sesja mija pod znaką jastrzębiego EBC, który choć podniósł stopy zgodnie z oczekiwaniami o 50 pb to Christine Lagarde wyraźnie zaznaczyła, że nie bierze pod uwagę pivotu. Wydźwięk konferencji prezes Lagarde był bardzo jastrzębi, a EBC wygląda jakby chciał przejąć pozycję lidera pod względem jastrzębiej polityki monetarnej.

Europejski Bank Centralny nie zmienia kierunku w swojej polityce, a dostosowanie obecnego tempa podwyżek wydaje się być wyłącznie transformacją polityki monetarnej do długoterminowego planu. Według Lagarde, bank podniesie stopy jeszcze trzykrotnie o 50 punktów bazowych. Jednocześnie Lagarde zasygnalizowała, że oczekiwania rynkowe na szczyt stóp w okolicach 3% są błędne i zbyt niskie. Wygląda więc na to, że inwestorzy wyraźnie nie docenili jastrzębich możliwości EBC. Mało tego, bank wskazał, że mimo restrykcyjnej polityki cel inflacyjny w strefie euro nie zostanie prawdopodobnie osiągnięty w horyzoncie do 2025 roku, co stawia pod znakiem zapytania ostatnie 'optymistyczne wizje' NBP.

Dodatkowo EBC rozpocznie umiarkowaną redukcję bilansu z programu APP, która ma rozpocząć się w marcu i do połowy 2023 roku wyniesie 15 mld EUR. Lagarde zasygnalizowała też, że bank nie będzie oglądał się na Fed w zakresie podwyżek stóp. Euro umocniło się, traciły europejskie indeksy, a słabsze nastroje nadal ciążą na Wall Street, które jeszcze trawi daleki od gołębich oczekiwań przekaz z wczorajszej konferencji Jerome'a Powella. W jej trakcie dowiedzieliśmy się oczywiście, ze Fed wciąż będzie dążył do doprowadzenia inflacji do celu, a restrykcyjna polityka będzie utrzymywana przez pewien czas. Rezerwa Federalna chce większej ilości dowodów by zyskać pewność co do trwałego spadku inflacji i jest zdania, że nie należy zwalniać obecnego tempa podwyżek. To spowodowało wzrost obaw rynków - konferencja została odebrana jastrzębio. Choć kolejne decyzje Fed zależne będą od danych makro, wydaje się mało prawdopobone by temat podwyżek o 25 pb leżał obecnie na stole, nie mówiąc o obniżkach stóp.

Decyzja Banku Anglii nie zaskoczyła inwestorów, bank podniósł stopy do 3,5% i przekazał, że spodziewa się dłuższej recesji w brytyjskiej gospodarce. Rynek ocenia obecnie szczyt stóp procentowych na poziomie 4,5% wobec wcześniejszych 4,6%. Większość bankierów uważa, że cykl podwyżek może być kontynuowany. Dodatkowo m.in. Catherine Mann z Banku Anglii powiadomiła, że podwyżka o 75 pb zwiększyła stosowność wobec poprzednich prognoz z listopada. Wiele wskazuje na to, że choć szczyt inflacji może być już za nami, banki centralne staną przed dylematem utrzymującej się podwyższonej inflacji, co może mieć znaczący wpływ na rynki.

Walory koncernu farmaceutycznego Novavax tracą dziś blisko 20% wobec oferty sprzedaży akcji zwykłych o wartości 125 mln USD. Akcje Tesli próbują odbijać mimo kolejnej informacji z Amerykańskiej Komisji Ds. Papierów Wartościowych i Giełd wedle której Elon Musk kolejnu raz sprzedał wart prawie 4 mld USD pakiet akcji w spółce pogłębiając niepewność inwestorów. Na polskim parkiecie świetnie radziły sobie walory SFD, producent suplementów dla sportowców zaprezentował świetne wyniki za listopad. Spółka podała, że w całym okresie od stycznia do listopada tego roku przychody wyniosły 302,418 mln zł netto, co stanowi 35% wzrost przychodów wobec analogicznego okresu w 2021 roku. Akcje CD Projekt straciły prawie 9% przez problemy z grą aktualizacją gry Wiedźmin 3 na konsole i PC. Gracze skarżyli się na wydajność i problemu z uruchomieniem gry. Problemy te dotyczą głównie wersji na komputery osobiste, co wzbudziło wśród inwestorów obawy wokół gry Cyberpunk, której komputerowa wersja również nie posiadała recenzji.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

2024-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.
Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

2024-10-28 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street nadrobiło mieszane otwarcie i aktualnie spędza poniedziałkową sesję na plusie. Na amerykańskim rynku obserwujemy ciąg dalszy entuzjazmu wokół spółek technologicznych, które pokażą w tym tygodniu swoje wyniki za Q3 2024 (od czwartku akcje Tesli zyskały ok. 26% w reakcji na przekraczające oczekiwania wyniki). Słabiej natomiast radzą sobie spółki energetyczne, po tym jak odwetowy atak Izraela na Iran pominął kluczową infrastrukturę. S&P500 zyskuje na ten moment 0.38%, Nasdaq rośnie o 0.56%, Dow Jones dodaje 0.71%, a Russell 2000 przewodzi zyskom z wynikiem 1.55%.
Tesla gwiazdą dzisiejszej sesji

Tesla gwiazdą dzisiejszej sesji

2024-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Dla europejskiego rynku akcji dzisiejsza sesja skończyła się lekkim optymizmem. Większość europejskich indeksów rosła, choć ciężko mówić o wyraźnych odbiciach. Najlepiej radził dziś sobie niemiecki DAX z 0,3% wzrostem. Niewiele gorszy wynik odnotował szwajcarski SMI, który zyskał dziś 0,2%. Brytyjski FTSE 100 i włoski IT40 pozostały w okolicach 0,1% wzrostów, a francuski CAC40 zakończył sesję blisko poziomów zamknięcia poprzedniej sesji.