Stare demony znów straszą na giełdach

Stare demony znów straszą na giełdach
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-12-15 (19:50)

Rynki, które oczekiwały na stopniowe hamowanie jastrzębiej narracji centralnych banków, ponownie zderzają się ze ścianą. Dzisiejsza sesja mija pod znaką jastrzębiego EBC, który choć podniósł stopy zgodnie z oczekiwaniami o 50 pb to Christine Lagarde wyraźnie zaznaczyła, że nie bierze pod uwagę pivotu. Wydźwięk konferencji prezes Lagarde był bardzo jastrzębi, a EBC wygląda jakby chciał przejąć pozycję lidera pod względem jastrzębiej polityki monetarnej.

Europejski Bank Centralny nie zmienia kierunku w swojej polityce, a dostosowanie obecnego tempa podwyżek wydaje się być wyłącznie transformacją polityki monetarnej do długoterminowego planu. Według Lagarde, bank podniesie stopy jeszcze trzykrotnie o 50 punktów bazowych. Jednocześnie Lagarde zasygnalizowała, że oczekiwania rynkowe na szczyt stóp w okolicach 3% są błędne i zbyt niskie. Wygląda więc na to, że inwestorzy wyraźnie nie docenili jastrzębich możliwości EBC. Mało tego, bank wskazał, że mimo restrykcyjnej polityki cel inflacyjny w strefie euro nie zostanie prawdopodobnie osiągnięty w horyzoncie do 2025 roku, co stawia pod znakiem zapytania ostatnie 'optymistyczne wizje' NBP.

Dodatkowo EBC rozpocznie umiarkowaną redukcję bilansu z programu APP, która ma rozpocząć się w marcu i do połowy 2023 roku wyniesie 15 mld EUR. Lagarde zasygnalizowała też, że bank nie będzie oglądał się na Fed w zakresie podwyżek stóp. Euro umocniło się, traciły europejskie indeksy, a słabsze nastroje nadal ciążą na Wall Street, które jeszcze trawi daleki od gołębich oczekiwań przekaz z wczorajszej konferencji Jerome'a Powella. W jej trakcie dowiedzieliśmy się oczywiście, ze Fed wciąż będzie dążył do doprowadzenia inflacji do celu, a restrykcyjna polityka będzie utrzymywana przez pewien czas. Rezerwa Federalna chce większej ilości dowodów by zyskać pewność co do trwałego spadku inflacji i jest zdania, że nie należy zwalniać obecnego tempa podwyżek. To spowodowało wzrost obaw rynków - konferencja została odebrana jastrzębio. Choć kolejne decyzje Fed zależne będą od danych makro, wydaje się mało prawdopobone by temat podwyżek o 25 pb leżał obecnie na stole, nie mówiąc o obniżkach stóp.

Decyzja Banku Anglii nie zaskoczyła inwestorów, bank podniósł stopy do 3,5% i przekazał, że spodziewa się dłuższej recesji w brytyjskiej gospodarce. Rynek ocenia obecnie szczyt stóp procentowych na poziomie 4,5% wobec wcześniejszych 4,6%. Większość bankierów uważa, że cykl podwyżek może być kontynuowany. Dodatkowo m.in. Catherine Mann z Banku Anglii powiadomiła, że podwyżka o 75 pb zwiększyła stosowność wobec poprzednich prognoz z listopada. Wiele wskazuje na to, że choć szczyt inflacji może być już za nami, banki centralne staną przed dylematem utrzymującej się podwyższonej inflacji, co może mieć znaczący wpływ na rynki.

Walory koncernu farmaceutycznego Novavax tracą dziś blisko 20% wobec oferty sprzedaży akcji zwykłych o wartości 125 mln USD. Akcje Tesli próbują odbijać mimo kolejnej informacji z Amerykańskiej Komisji Ds. Papierów Wartościowych i Giełd wedle której Elon Musk kolejnu raz sprzedał wart prawie 4 mld USD pakiet akcji w spółce pogłębiając niepewność inwestorów. Na polskim parkiecie świetnie radziły sobie walory SFD, producent suplementów dla sportowców zaprezentował świetne wyniki za listopad. Spółka podała, że w całym okresie od stycznia do listopada tego roku przychody wyniosły 302,418 mln zł netto, co stanowi 35% wzrost przychodów wobec analogicznego okresu w 2021 roku. Akcje CD Projekt straciły prawie 9% przez problemy z grą aktualizacją gry Wiedźmin 3 na konsole i PC. Gracze skarżyli się na wydajność i problemu z uruchomieniem gry. Problemy te dotyczą głównie wersji na komputery osobiste, co wzbudziło wśród inwestorów obawy wokół gry Cyberpunk, której komputerowa wersja również nie posiadała recenzji.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.