Wall Street stąpa po niepewnym gruncie

Wall Street stąpa po niepewnym gruncie
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-12-07 (22:54)

Główne indeksy giełdowe rozpoczęły dzisiejszą sesje w mieszanych nastrojach, tracąc już piątą sesję z rzędu. Inwestorzy po kilku tygodniach wzrostów ponownie oceniają ryzyko i skutki głębokiej recesji w Chinach w otoczeniu zacieśniania polityki monetarnej przez banki centralne. Wzrostowi awersji do ryzyka sprzyjały dziś komentarze Władimira Putina, który wskazał na wzrost ryzyka konfliktu nuklearnego i nie wykluczył użycia broni jądrowej w odpowiedzi na ataki na terytorium Rosji.

Z kolei CEO JP Morgan, Jaimie Dimon podkreślił wzrost obaw wokół kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych. Czy niższa podwyżka stóp Fed w grudniu była tylko rynkowym 'tematem', który już znudził się bykom?

Zapewne trochę prawdy jest tym twierdzeniu ponieważ rynki mają tendencję do życia pewnymi tematami przez pewien czas, po którym zostają one porzucone jak niechciana zabawka zostawiając pytanie: Co dalej? Obecnie najważniejszymi danymi, którymi będzie żył rynek wydają się inflacja w USA oraz apetyt Fed na kolejne podwyżki w 2023, na co więcej światłą rzuci Jerome Powell (środa). Banki centralne mogą mieć prawdziwie twardy orzech do zgryzienia, zwiększajac koszt pieniądza w okresie spowolnienia gospodarczego. Skalę problemów wzrostu kosztów finansowania pokazuje dziś przypadek walorów spółki Carvana, która w 2021 roku określana była mianem samochodowego Amazonu. Dziś jej walory tracą blisko 36%, a kapitalizacja spadła do 800 mln USD wobec 40 mld USD przed rokiem. Wzrost kosztów finansowania długiem oraz spadek popytu na samochody używane sprawiły, że model biznesowy spółki został zachwiany rodząc ryzyko bankructwa.

Ponownie pod presją znalazły sie również walory banku Credit Suisse, który notowany jest już z blisko 80% dyskontem wobec wartości księgowej. Wartość obligacji banku wciąż tanieje wskazując na wycenę rosnącego ryzyka, ponownie wzrosły też kontrakty CDS. Pod presją znalazły się dziś również walory Apple po tym, jak Bloomberg poinformował, że gigant technologiczny zredukował plany dotyczące swojego automatycznego pojazdu elektrycznego i przesunął docelową datę premiery samochodu na 2026 rok. Ponadto pojawiły się obawy dotyczące popytu na nowe iPhone 14, po tym jak spółka poinformowała o spodziewanym spadku zamówień z uwagi na słabnący popyt. Problemy przed którymi stanęło Apple i wiele innych firm podkreślających ryzyko spowolnienia sprawiają, że rynki zaczynają szacować ryzyko recesji również w przychodach spółek. Jednocześnie rynek wciąż wycenia wpływ spowolnienia w Chinach. Światowe Forum Ekonomiczne szacowało w przeszłości, że każdy 1% spadek PKB Chin będzie miał odzwierciedlenie w 0,3% spadku globalnego PKB, przy czym jego spadek wg. Rezerwy Federalnej najbardziej odczują rynki wschodzące.

Poznaliśmy dziś decyzje banków centralnych Kanady i Polski. W Polsce z kolei RPP nie zaskoczyło decyzją i utrzymało stopy procentowe NBP niezmiennie na poziomie 6,75%. W marcu poznamy kolejne prognozy NBP. Narodowy Bank Polski w swojej ostatniej projekcji inflacyjnej pokazał, że inflacja dobije do celu, choć dopiero w 2025 roku. Zdaniem RPP obecny poziom stóp procentowych jest już wystarczający, aby właśnie w horyzoncie prognozy sprowadzić inflację do celu. Teraz wydaje się, że nawet przy skoku inflacji do 20% w I kwartale przyszłego roku (co byłoby nawet zgodne z projekcją inflacyjną), stopy procentowe powinny pozostać bez zmian przez długi czas. Z drugiej strony, jeśli inflacja będzie kontynuowała ostatni trend wyraźnego spadku, może pojawić się presja na obniżki, co mimo utrzymującej się dwucyfrowej inflacji było już sugerowane przez niektórych członków RPP. Z kolei Bank Kanady podniósł dziś stopy procentowe drugi raz z rzędu o 50 pb do 4,25%. Bankierzy o samych przewidywaniach mówili dosyć dwuznacznie. Z jednej strony BoC wciąż nie wskazuje stanowczo na zakończenie cyklu podwyżek, z drugiej jednak strony dostrzega oznaki zwalniającego popytu oraz komunikuje niezdecydowanie wobec przyszłych decyzji.

Za oceanem S&P500 traci dziś 0,20%, NASDAQ notowany jest 0,63% pod kreską. Dow Jones utrzymuje się na neutralnych poziomach. DAX cofnął się dziś o 0,56% w okolice 14 260 pkt. WIG20 wzrósł z kolei o 0,12%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną

Obawy amerykańskich inwestorów stygną

2024-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.
Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.