Wall Street stąpa po niepewnym gruncie

Wall Street stąpa po niepewnym gruncie
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-12-07 (22:54)

Główne indeksy giełdowe rozpoczęły dzisiejszą sesje w mieszanych nastrojach, tracąc już piątą sesję z rzędu. Inwestorzy po kilku tygodniach wzrostów ponownie oceniają ryzyko i skutki głębokiej recesji w Chinach w otoczeniu zacieśniania polityki monetarnej przez banki centralne. Wzrostowi awersji do ryzyka sprzyjały dziś komentarze Władimira Putina, który wskazał na wzrost ryzyka konfliktu nuklearnego i nie wykluczył użycia broni jądrowej w odpowiedzi na ataki na terytorium Rosji.

Z kolei CEO JP Morgan, Jaimie Dimon podkreślił wzrost obaw wokół kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych. Czy niższa podwyżka stóp Fed w grudniu była tylko rynkowym 'tematem', który już znudził się bykom?

Zapewne trochę prawdy jest tym twierdzeniu ponieważ rynki mają tendencję do życia pewnymi tematami przez pewien czas, po którym zostają one porzucone jak niechciana zabawka zostawiając pytanie: Co dalej? Obecnie najważniejszymi danymi, którymi będzie żył rynek wydają się inflacja w USA oraz apetyt Fed na kolejne podwyżki w 2023, na co więcej światłą rzuci Jerome Powell (środa). Banki centralne mogą mieć prawdziwie twardy orzech do zgryzienia, zwiększajac koszt pieniądza w okresie spowolnienia gospodarczego. Skalę problemów wzrostu kosztów finansowania pokazuje dziś przypadek walorów spółki Carvana, która w 2021 roku określana była mianem samochodowego Amazonu. Dziś jej walory tracą blisko 36%, a kapitalizacja spadła do 800 mln USD wobec 40 mld USD przed rokiem. Wzrost kosztów finansowania długiem oraz spadek popytu na samochody używane sprawiły, że model biznesowy spółki został zachwiany rodząc ryzyko bankructwa.

Ponownie pod presją znalazły sie również walory banku Credit Suisse, który notowany jest już z blisko 80% dyskontem wobec wartości księgowej. Wartość obligacji banku wciąż tanieje wskazując na wycenę rosnącego ryzyka, ponownie wzrosły też kontrakty CDS. Pod presją znalazły się dziś również walory Apple po tym, jak Bloomberg poinformował, że gigant technologiczny zredukował plany dotyczące swojego automatycznego pojazdu elektrycznego i przesunął docelową datę premiery samochodu na 2026 rok. Ponadto pojawiły się obawy dotyczące popytu na nowe iPhone 14, po tym jak spółka poinformowała o spodziewanym spadku zamówień z uwagi na słabnący popyt. Problemy przed którymi stanęło Apple i wiele innych firm podkreślających ryzyko spowolnienia sprawiają, że rynki zaczynają szacować ryzyko recesji również w przychodach spółek. Jednocześnie rynek wciąż wycenia wpływ spowolnienia w Chinach. Światowe Forum Ekonomiczne szacowało w przeszłości, że każdy 1% spadek PKB Chin będzie miał odzwierciedlenie w 0,3% spadku globalnego PKB, przy czym jego spadek wg. Rezerwy Federalnej najbardziej odczują rynki wschodzące.

Poznaliśmy dziś decyzje banków centralnych Kanady i Polski. W Polsce z kolei RPP nie zaskoczyło decyzją i utrzymało stopy procentowe NBP niezmiennie na poziomie 6,75%. W marcu poznamy kolejne prognozy NBP. Narodowy Bank Polski w swojej ostatniej projekcji inflacyjnej pokazał, że inflacja dobije do celu, choć dopiero w 2025 roku. Zdaniem RPP obecny poziom stóp procentowych jest już wystarczający, aby właśnie w horyzoncie prognozy sprowadzić inflację do celu. Teraz wydaje się, że nawet przy skoku inflacji do 20% w I kwartale przyszłego roku (co byłoby nawet zgodne z projekcją inflacyjną), stopy procentowe powinny pozostać bez zmian przez długi czas. Z drugiej strony, jeśli inflacja będzie kontynuowała ostatni trend wyraźnego spadku, może pojawić się presja na obniżki, co mimo utrzymującej się dwucyfrowej inflacji było już sugerowane przez niektórych członków RPP. Z kolei Bank Kanady podniósł dziś stopy procentowe drugi raz z rzędu o 50 pb do 4,25%. Bankierzy o samych przewidywaniach mówili dosyć dwuznacznie. Z jednej strony BoC wciąż nie wskazuje stanowczo na zakończenie cyklu podwyżek, z drugiej jednak strony dostrzega oznaki zwalniającego popytu oraz komunikuje niezdecydowanie wobec przyszłych decyzji.

Za oceanem S&P500 traci dziś 0,20%, NASDAQ notowany jest 0,63% pod kreską. Dow Jones utrzymuje się na neutralnych poziomach. DAX cofnął się dziś o 0,56% w okolice 14 260 pkt. WIG20 wzrósł z kolei o 0,12%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

2024-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.
Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

2024-10-28 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street nadrobiło mieszane otwarcie i aktualnie spędza poniedziałkową sesję na plusie. Na amerykańskim rynku obserwujemy ciąg dalszy entuzjazmu wokół spółek technologicznych, które pokażą w tym tygodniu swoje wyniki za Q3 2024 (od czwartku akcje Tesli zyskały ok. 26% w reakcji na przekraczające oczekiwania wyniki). Słabiej natomiast radzą sobie spółki energetyczne, po tym jak odwetowy atak Izraela na Iran pominął kluczową infrastrukturę. S&P500 zyskuje na ten moment 0.38%, Nasdaq rośnie o 0.56%, Dow Jones dodaje 0.71%, a Russell 2000 przewodzi zyskom z wynikiem 1.55%.
Tesla gwiazdą dzisiejszej sesji

Tesla gwiazdą dzisiejszej sesji

2024-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Dla europejskiego rynku akcji dzisiejsza sesja skończyła się lekkim optymizmem. Większość europejskich indeksów rosła, choć ciężko mówić o wyraźnych odbiciach. Najlepiej radził dziś sobie niemiecki DAX z 0,3% wzrostem. Niewiele gorszy wynik odnotował szwajcarski SMI, który zyskał dziś 0,2%. Brytyjski FTSE 100 i włoski IT40 pozostały w okolicach 0,1% wzrostów, a francuski CAC40 zakończył sesję blisko poziomów zamknięcia poprzedniej sesji.