Wall Street zbyt wcześnie otwiera szampana?

Wall Street zbyt wcześnie otwiera szampana?
Data dodania: 2022-12-14 (19:46) Komentarz giełdowy XTB

Wczorajszy odczyt inflacji z USA dał bykom nadzieje, że presja cenowa w gospodarce zacznie systematycznie spadać. Siłą rzeczy wraz z wyczerpującym się 'tematem rynkowym' jakim przez niemal cały 2022 rok była inflacja kwestią czasu jest jak rynki chwycą się innego tematu, który zastąpi jej wagę. W ten sposób Wall Street staje przed dylematem: presja cenowa słabnie ale co dalej? Czy spadająca szybciej od oczekiwań inflacja zwiastuje również głębsze od oczekiwań spowolnienie gospodarcze?

Jak przełoży się ono na oczekiwania oraz same wyniki giełdowych spółek? I przede wszystkim, czy Fed będzie gotowy znów rzucić koło ratunkowe rynkom i luzować politykę monetarną równie szybko jak ją zacieśniał?

Na dzisiejszym posiedzeniu uwaga inwestorów skoncentruje się na projekcjach Fedu na 2023 rok. Choć skład członków Fed ulegnie zmianie na bardziej gołębi, to Jerome Powell wciąż utrzyma decydujący głos. Zaskoczenia w zakresie samej podwyżki niemal na pewno nie będzie, 50 pb jest niemal przesądzone, co pozwala bykom marzyć o dalszym pivocie. Choć pierwszy od miesięcy gołębi ruch Fedu zbliża się wielkimi krokami, to obniżki stóp wciąż wydają się tematem odległym. Inflacja choć spada, wciąż znajduje się na nieakceptowalnie wysokich poziomach, a zbyt szybki powrót do poprzedniej ery 'taniego pieniądza' mógłby okazać się katalizatorem jej ponownego wzrostu.

Jerome Powell wiele zainwestował w budowę jastrzębiego wizerunku i choć pierwsze, poważne i pozytwne efekty polityki monetarnej przychodzą, Rezerwa Federalna zapewne pozostanie daleka od rezygnacji z obranego kursu w pół drogi do osiągnięcia 2% celu inflacyjnego. W ten sposób Wall Street ponownie może boleśnie przekonać się, że niższa inflacja mimo ostrożnego pivotu w postaci niższych podwyżek stóp zwiastuje recesję przychodów wciąż relatywnie wysoko wycenianych spółek z S&P 500 i w gruncie rzeczy jest przecież efektem słabszej kondycji konsumentów. Potwierdzałoby to też 'normę' z historycznych pivotów Fedu, po których największe amerykańskie indeksy najczęściej pogłębiały spadki. Warto dodać, że choć niższa od poprzednich, podwyżka o 50 pb wciąż jest znacząca. Tak długo jak gospodarka USA wydaje się nie wysyłać alarmujących sygnałów, a rynek pracy pozostaje mocny Rezerwa Federalna prawdopodobnie nie będzie skłonna do obniżek stóp, którymi ryzykowałaby powrót inflacji. Nie bez znaczenia może być podsycający inflację zmierzch globalizacji oraz powiązane z nim problemy z podażą. Rynki mogą znajdować się u progu fundamentalnej zmiany w polityce monetarnej, która zachodzi po kilkudziesięciu latach niskich stóp procentowych, które napędzały wyceny indeksów, premiowały finansowanie tanim długiem i ryzykowne narzędzia inwestycyjne.

Polski rząd próbuje spełnić wymogi Komisji Europejskiej w celu otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przygotowany przez PiS trafił już do Sejmu. Według komentarzy ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego, projekt ma spełnić wszytkie wymogi. Liderzy opozycji zgodzili się na procedowanie projektu na przyszłym posiedzeniu. Uwolnienie ma szanse wzmocnić polską walutę oraz oraz walkę z blisko 20% inflacją. Według premiera Mateusza Morawieckiego odblokowanie środków zwiększy inwestycje w drogi, energetykę, sieci przesyłowe oraz zielone źródła energii. WIG20 zyskał dziś 0,15% wobec słabszych nastrojów na europejskich parkietach, gdzie tracił DAX, FTSE i CAC40. W przeciwieństwie do poprzednich reakcji indeksów przed decyzjami FOMC i konferencjami Powella indeksy amerykańskie dziś mają się dobrze, a bycze momentum z wczorajszej sesji przedłuża się. S&P500 zyskuje 0,52%, NASDAQ rośnie o 0,46%, przy 0,62% wzrostach Dow Jones. Dzisiejsze posiedzenie FOMC pokaże czy Fed podzieli euforyczną reakcję inwestorów na spadającą inflację i może zaważyć na giełdowych nastrojach w końcówce roku.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

2023-01-28 Komentarz giełdowy XTB
W poprzednim roku zbliżające się decyzje Fed powodowały odwrót od ryzyka i osłabiały nastroje na indeksach. Efektu tego jak dotąd nie obserwujemy w styczniu ponieważ inflacja spada w zadowalajacym tempie, a gospodarka wysyła mieszane sygnały. Wobec nowych okoliczności 'Pivot' przestał być już widziany jako wyłącznie życzeniowe myślenie - nabrał fundamentów. Inwestorzy trwają w przekonaniu, że Fed zacznie powoli wycofywać się z narracji, która w 2022 roku wstrząsnęła Wall Street.
Sesja pod znakiem wyprzedaży

Sesja pod znakiem wyprzedaży

2023-01-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW - WIG20 stracił ponad 1,2%. Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były wyniki dwóch dużych amerykańskich banków, Morgan Stanley i Goldman Sachs. Pierwszy z nich zaskoczył pozytywnie, zarówno na poziomie przychodów, które osiągnęły 12,75 mld USD wobec konsensusu rynkowego ustawionego na poziomie 12,54 mld USD, co stanowiło jednak spadek o 12% r/r wobec 14,5 mld USD osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

2023-01-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.
Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

2023-01-12 Komentarz giełdowy XTB
Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były dane dot. inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za grudzień. Konsensus rynkowy zakładał poziom inflacji na poziomie 6,5% r/r wobec 7,1% r/r w miesiącu poprzedzającym. Jednak inwestorzy przyzwyczajeni już do pozytywnych zaskoczeń w postaci odczytów poniżej oczekiwań zakładali, że historia również tym razem się powtórzy. Jak się okazało o godz. 14:30, inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,5% r/r czyli dokładnie tyle, ile zakładał rynek.
Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

2023-01-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na środowej sesji widać było wysoki apetyt na ryzyko. W konsekwencji giełdy w USA oraz Europie ponownie zyskały. Wzrosty na Wall Street były większe od tych na Starym Kontynencie. Nasdaq zamknął dzień z zyskiem na poziomie 1,76 proc. a DAX kontynuował dobrą passę rozpoczętą wraz z nadejściem nowego roku i urósł o kolejne 1,17 proc. Rentowność amerykańskiego długu „wspinała się” na wyższe poziomy a dolar znajdował się wciąż w krótkoterminowej konsolidacji. Inwestorzy czekają na dzisiejszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Odreagowanie dwudniowego rajdu

Odreagowanie dwudniowego rajdu

2023-01-11 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW panuje schłodzenie nastrojów po “Rajdzie Trzech Króli”, który miał miejsce w poniedziałek i we wtorek. Rajdzie zapoczątkowanym przez pozytywne dane dotyczące planowanego otwarcia się chińskiej gospodarki, i podtrzymany przez wczorajszą wypowiedź szefa FED Jerome Powella, którą można podsumować “nihil novi sub sole”. To z kolei zostało pozytywnie odebrane m.in. przez inwestorów zagranicznych, co spowodowało napływ kapitału na GPW i wywindowanie akcji między innymi banków. Dzisiaj w największym stopniu tracą na wartości akcje LPP, mBanku i Grupy Kęty.
Polak - Niemiec dwa bratanki

Polak - Niemiec dwa bratanki

2023-01-03 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW prym wiódł sektor bankowy, w którym liderami wzrostów był mBank z wynikiem 8,34%, Pekao SA, który wzrósł o 5,06% oraz Santander z PKO BP z wynikiem po 4,92%. Powodem euforii na akcjach polskich banków były pozytywne dane z Niemiec dotyczące inflacji w grudniu, która okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych. Rano poznaliśmy informacje z Nadrenii, w której inflacja spadła z 10,4% do 8,7% w grudniu, na co w największym stopniu wpłynął spadek cen energii, który wyniósł 14,3% oraz paliw, które staniały 8,6%.
Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze wzrosty na giełdowych parkietach odbywają się bez Wall Street i inwestorów z Wielkiej Brytanii, gdzie giełda dziś pozostaje zamknięta. Efektem jest nieco ospała choć udana sesja, większosć indeksów odnotowuje dziś wzrosty. Już jutro inwestorzy z USA wejdą na rynki, a pozytywne nastroje z otwarcia tygodnia będą przetestowane. Europejskie indeksy zyskują dziś mimo sobotnich, jastrzębich komentarzy prezes EBC Christine Lagarde i Joachima Nagela, bankierzy zasygnalizowali determinację w zaostrzaniu polityki monetarnej strefy euro.
Senny początek roku na GPW

Senny początek roku na GPW

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa w Nowym Roku upłynęła dość sennie, z niewielką ilością fundamentalnie istotnych informacji oraz dość rachitycznym zachowaniem indeksu WIG20. W dniu dzisiejszym zostały opublikowane szacunki portalu Sensor Tower dot. przychodów uzyskiwanych przez Ten Square Games oraz Huuuge Games. Producent Fishing Clash według ww. portalu osiągnął w grudniu przychody równe 6 mln USD - na poziomie porównywalnym z wynikiem osiągniętym w listopadzie.
Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

2022-12-30 Komentarz giełdowy XTB
Po wczorajszych euforycznych wzrostach dziś widzimy wyraźne ochłodzenie, a inwestorzy przygotowują się do zamknięcia 2022 roku w słabych nastrojach. Możęmy dziś śmiało powiedzieć, że nastroje giełdowych parkietów w kończącym się roku zdominował strach i niepewność, które w 2022 stały się katalizatorami odwrócenia hossy wobec radykalnej zmiany polityki banków centralnych, szarżujące w otoczeniu geopolitucznych przemian inflacji i deglobalizacyjnych trendów.