Wall Street zbyt wcześnie otwiera szampana?

Wall Street zbyt wcześnie otwiera szampana?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-12-14 (19:46)

Wczorajszy odczyt inflacji z USA dał bykom nadzieje, że presja cenowa w gospodarce zacznie systematycznie spadać. Siłą rzeczy wraz z wyczerpującym się 'tematem rynkowym' jakim przez niemal cały 2022 rok była inflacja kwestią czasu jest jak rynki chwycą się innego tematu, który zastąpi jej wagę. W ten sposób Wall Street staje przed dylematem: presja cenowa słabnie ale co dalej? Czy spadająca szybciej od oczekiwań inflacja zwiastuje również głębsze od oczekiwań spowolnienie gospodarcze?

Jak przełoży się ono na oczekiwania oraz same wyniki giełdowych spółek? I przede wszystkim, czy Fed będzie gotowy znów rzucić koło ratunkowe rynkom i luzować politykę monetarną równie szybko jak ją zacieśniał?

Na dzisiejszym posiedzeniu uwaga inwestorów skoncentruje się na projekcjach Fedu na 2023 rok. Choć skład członków Fed ulegnie zmianie na bardziej gołębi, to Jerome Powell wciąż utrzyma decydujący głos. Zaskoczenia w zakresie samej podwyżki niemal na pewno nie będzie, 50 pb jest niemal przesądzone, co pozwala bykom marzyć o dalszym pivocie. Choć pierwszy od miesięcy gołębi ruch Fedu zbliża się wielkimi krokami, to obniżki stóp wciąż wydają się tematem odległym. Inflacja choć spada, wciąż znajduje się na nieakceptowalnie wysokich poziomach, a zbyt szybki powrót do poprzedniej ery 'taniego pieniądza' mógłby okazać się katalizatorem jej ponownego wzrostu.

Jerome Powell wiele zainwestował w budowę jastrzębiego wizerunku i choć pierwsze, poważne i pozytwne efekty polityki monetarnej przychodzą, Rezerwa Federalna zapewne pozostanie daleka od rezygnacji z obranego kursu w pół drogi do osiągnięcia 2% celu inflacyjnego. W ten sposób Wall Street ponownie może boleśnie przekonać się, że niższa inflacja mimo ostrożnego pivotu w postaci niższych podwyżek stóp zwiastuje recesję przychodów wciąż relatywnie wysoko wycenianych spółek z S&P 500 i w gruncie rzeczy jest przecież efektem słabszej kondycji konsumentów. Potwierdzałoby to też 'normę' z historycznych pivotów Fedu, po których największe amerykańskie indeksy najczęściej pogłębiały spadki. Warto dodać, że choć niższa od poprzednich, podwyżka o 50 pb wciąż jest znacząca. Tak długo jak gospodarka USA wydaje się nie wysyłać alarmujących sygnałów, a rynek pracy pozostaje mocny Rezerwa Federalna prawdopodobnie nie będzie skłonna do obniżek stóp, którymi ryzykowałaby powrót inflacji. Nie bez znaczenia może być podsycający inflację zmierzch globalizacji oraz powiązane z nim problemy z podażą. Rynki mogą znajdować się u progu fundamentalnej zmiany w polityce monetarnej, która zachodzi po kilkudziesięciu latach niskich stóp procentowych, które napędzały wyceny indeksów, premiowały finansowanie tanim długiem i ryzykowne narzędzia inwestycyjne.

Polski rząd próbuje spełnić wymogi Komisji Europejskiej w celu otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przygotowany przez PiS trafił już do Sejmu. Według komentarzy ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego, projekt ma spełnić wszytkie wymogi. Liderzy opozycji zgodzili się na procedowanie projektu na przyszłym posiedzeniu. Uwolnienie ma szanse wzmocnić polską walutę oraz oraz walkę z blisko 20% inflacją. Według premiera Mateusza Morawieckiego odblokowanie środków zwiększy inwestycje w drogi, energetykę, sieci przesyłowe oraz zielone źródła energii. WIG20 zyskał dziś 0,15% wobec słabszych nastrojów na europejskich parkietach, gdzie tracił DAX, FTSE i CAC40. W przeciwieństwie do poprzednich reakcji indeksów przed decyzjami FOMC i konferencjami Powella indeksy amerykańskie dziś mają się dobrze, a bycze momentum z wczorajszej sesji przedłuża się. S&P500 zyskuje 0,52%, NASDAQ rośnie o 0,46%, przy 0,62% wzrostach Dow Jones. Dzisiejsze posiedzenie FOMC pokaże czy Fed podzieli euforyczną reakcję inwestorów na spadającą inflację i może zaważyć na giełdowych nastrojach w końcówce roku.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.
Czas korekty

Czas korekty

2025-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki przerywają euforyczną serię wzrostów. Główne indeksy Starego Kontynentu kończą sesję spadkami, z czego największe ruchy widzimy na indeksie DAX, który traci ponad 1,3%. Mocniejszą przecenę widać także na rynku francuskim (-1%) oraz szwajcarskim (ponad -0,9%). Nieco stabilniej zachowują się dziś notowania brytyjskiego rynku (-0,7%) oraz włoskiego (-0,3%). Podobnie jak w poprzednich sesjach polska giełda pozostawiała resztę rynku z tyłu dużo mocniejszymi wzrostami, tak i na dzisiejszej sesji mamy do czynienia ze wzmocnieniem ruchów w stosunku reszty indeksów.
Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

2025-02-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki kontynuują wzrostowy trend, choć dzisiejsze zachowania indeksy wskazują na umiarkowany optymizm inwestorów. Wśród głównych indeksów najlepiej radzi sobie włoski IT40 z 0,5% wzrostem oraz francuski CAC40, który zyskuje dziś 0,4%. Nieco słabsze wzrsoty widać na niemieckim DAXie, który rośnie dziś o 0,2% oraz szwajcarskim SMI i brytyjskim FTSE 100, które pozostają w okolicach wczorajszej ceny zamknięcia.
Korekty pod koniec mocnego tygodnia

Korekty pod koniec mocnego tygodnia

2025-02-14 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynku kończą tydzień mieszaną sesją. Jedynie włoski IT40 oraz CAC40 zanotowały wzrosty, które wyniosły kolejno 0,5% i 0,2%. Niemiecki indeks uległ ponad -0,4% przecenie, szwajcarski SMI spadł o 0,8%, a brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,4%. Tym razem na tle Europy pozytywnie nie wyróżniła się polska giełda. Warszawskie indeksy mimo dobrego początku sesji finalnie zamknęły się na minusach.
Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

2025-02-13 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street wydaje się być niewzruszone dzisiejszym odczytem inflacji producenckiej w USA, która wraz ze wczorajszym CPI potwierdziła sezonowy zapowiadany przez Fed sezonowy skok inflacji. Amerykańskie indeksy rosną dzisiaj w najlepsze, co może oznaczać, że inwestorzy oswoili się już z jastrzębim zwrotem polityki monetarnej w USA. Z kolei pozostające na wysokim poziomie bazowe PPI (3,6% r/r, prognoza: 3,3%, poprzednio: 3,7%) może podtrzymywać oczekiwania wobec wyników finansowych spółek, które będą w stanie przerzucić wyższe koszty na konsumentów.